Αγγαρείες / εξυπηρετήσεις σε δασκάλους

Οπως λεω, τι σχολειο, τι στρατος.. Τουλαχιστον ο στρατος ητανε και ενα χρονο περιπου.
 
Τουλάχιστον η αναλογία ανδρών-γυναικών ήταν καλύτερη στο σχολείο... :(
 
joe είπε:
πλακα κανεις ετσι? Ελα πες τωρα πλακα κανεις....
Πλακα, βρε. Πλακα.

Αληθεια δηλαδη ξερετε ανθρωπους στους κυκλους σας που τα λενε στα σοβαρα αυτα με την καταπιεση του δασκαλου για καφε απο το μαθητη?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[αποπειρα χιουμορ]

Την καλυτερη εξυπηρετηση σε δασκαλους την εκανε το κρατος οταν τους εδωσε 6 μηνες αργεια το χρονο :)

[/αποπειρα χιουμορ]
 
Tywien είπε:
Πλακα, βρε. Πλακα.
Αληθεια δηλαδη ξερετε ανθρωπους στους κυκλους σας που τα λενε στα σοβαρα αυτα με την καταπιεση του δασκαλου για καφε απο το μαθητη?
Ευτυχως για μια στιγμη νομιζα πως τα ελεγες σοβαρα :) .

Τα παιδια μπορει να ειναι μικρα, αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν εχουν αξιοπρεπεια και δεν τους οφειλεται σεβασμος. Ειναι μαθητες οχι σκλαβακια. Επισης η διδασκαλια απαιτει το 100% της προσοχης και προσπαθειας ενος σωστου εκπαιδευτικου. Αν θελει καφε να πινει στο διαλειμμα, μακαρι να δικαιουνταν τοσα διαλειμματα και οι υπολοιποι εργαζομενοι :cool:
 
joe είπε:
Ευτυχως για μια στιγμη νομιζα πως τα ελεγες σοβαρα :) .
Τα παιδια μπορει να ειναι μικρα, αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν εχουν αξιοπρεπεια και δεν τους οφειλεται σεβασμος. Ειναι μαθητες οχι σκλαβακια. Επισης η διδασκαλια απαιτει το 100% της προσοχης και προσπαθειας ενος σωστου εκπαιδευτικου. Αν θελει καφε να πινει στο διαλειμμα, μακαρι να δικαιουνταν τοσα διαλειμματα και οι υπολοιποι εργαζομενοι :cool:
Καλα τωρα για να μιλαμε και λιγο σοβαρα.... στο δικο μου κοσμο/εποχη δεν ηταν σκλαβος οποιος σηκωνεται στο λεωφορειο για μεγαλυτερο η οποιος πιτσιρικος του ζητηθει να πεταχτει με το ποδηλατο του παραδιπλα για να παρει εφημεριδα για ενα μεγαλυτερο η για τον παπα η τον δασκαλο η τον πατερα του κλπ.

Ουτε ενας εργαζομενος αν εχει στο γραφειο του καφε θεωρω οτι χανει την προσοχη του. Ουτε πινουν οι εργαζομενοι απο κει που ερχομαι καφε μονο στο διαλλειμα τους, ουτε εχω δει (ακομα ευτυχως) εργοδοτη να απαιτει να μην υπαρχει καφες στο γραφειο γιατι ετσι χανει το 100% της αποδοσης ο υπαλληλος (Μιλαω παντα για δουλεις γραφειων οχι πχ για ορυχειο που θελεις και τα δυο χερια να κρατας το αδαμαντοτρυπανο η για μπασκετμπωλιστες)

Επισης οπως τα θυμαμαι εγω, το να ζητησει ο δασκαλος να του σβησουν αντ' αυτου τον πινακα η να πανε να φερουν κιμωλιες, νερο, καφε η να φωναξουν την διευθυντρια ηταν κατι καλο.

Δεν τον θεωρουσαμε ουτε εχθρο, ουτε δυναστη ουτε οτι ασκει εξουσια σε μικροτερους επειδη μας ζηταγε να τον "βοηθησουμε". Φανταζομαι μαλιστα οτι μερικες φορες επιτηδες εβαζε 2 και 3 παιδια μαζι να πανε για κιμωλια. Ηταν χαρα και αυτου να βλεπει προθυμα παιδια με ενεργητικοτητα!

Ηταν στα πλαισια γενικου σεβασμου και φανταζομαι θα το εκανα και αν ζηταγε ενας μεγαλυτερος στη γειτονια μου να του κρατησω την πορτα μεχρι να βαλει τα ψωνια μεσα.

Βασικα μεχρι να δω αυτο το θεμα, δεν μου ειχε καν περασει απο το μυαλο οτι ειχα πεσει θυμα εκμεταλλευσης και παρανομης και καταχρηστικης εξουσιας επειδη ημουν μικρος απο τεμπελη δημοσιο υπαλληλο που δεν δουλευει 100%... Αλλα ενταξει, ειναι θεμα οπτικης. Αλλα παιδια (και οι οικογενειες τους ισως) αν τους ζητηθει να φερουν στο δασκαλο η στον πατερα τους νερο σκεφτονται οτι αποτελει δουλικοτητα, καταπιεση, οτι δεν πηγαινει με 100% γκαζι ο παππους η ο πατερας η ο υπαλληλος τους (ο δασκαλος). Ολες οι αποψεις δεκτες, εχει αλλαξει η εποχη και τα ηθη.

Ειδικα σε ενα ιδιωτικο σχολειο πχ να στειλει ο δασκαλακος το παιδι του ταδε πολιτικου η του ταδε μεγαλοεπιχειρηματια να του φερει απο το γραφειο την τσαντα του θα θεωρηθει ως προσωπικη προσβολη για την οικογενεια. Συνηθως ο δασκαλος κουβαλαει την τσαντα του μικρου σε τετοιες περιπτωσεις.
 
Tywien είπε:
Καλα τωρα για να μιλαμε και λιγο σοβαρα.... στο δικο μου κοσμο/εποχη δεν ηταν σκλαβος οποιος σηκωνεται στο λεωφορειο για μεγαλυτερο η οποιος πιτσιρικος του ζητηθει να πεταχτει με το ποδηλατο του παραδιπλα για να παρει εφημεριδα για ενα μεγαλυτερο η για τον παπα η τον δασκαλο η τον πατερα του κλπ.
Ουτε ενας εργαζομενος αν εχει στο γραφειο του καφε θεωρω οτι χανει την προσοχη του. Ουτε πινουν οι εργαζομενοι απο κει που ερχομαι καφε μονο στο διαλλειμα τους, ουτε εχω δει (ακομα ευτυχως) εργοδοτη να απαιτει να μην υπαρχει καφες στο γραφειο γιατι ετσι χανει το 100% της αποδοσης ο υπαλληλος (Μιλαω παντα για δουλεις γραφειων οχι πχ για ορυχειο που θελεις και τα δυο χερια να κρατας το αδαμαντοτρυπανο η για μπασκετμπωλιστες)

Επισης οπως τα θυμαμαι εγω, το να ζητησει ο δασκαλος να του σβησουν αντ' αυτου τον πινακα η να πανε να φερουν κιμωλιες, νερο, καφε η να φωναξουν την διευθυντρια ηταν κατι καλο.

Δεν τον θεωρουσαμε ουτε εχθρο, ουτε δυναστη ουτε οτι ασκει εξουσια σε μικροτερους επειδη μας ζηταγε να τον "βοηθησουμε". Φανταζομαι μαλιστα οτι μερικες φορες επιτηδες εβαζε 2 και 3 παιδια μαζι να πανε για κιμωλια. Ηταν χαρα και αυτου να βλεπει προθυμα παιδια με ενεργητικοτητα!

Ηταν στα πλαισια γενικου σεβασμου και φανταζομαι θα το εκανα και αν ζηταγε ενας μεγαλυτερος στη γειτονια μου να του κρατησω την πορτα μεχρι να βαλει τα ψωνια μεσα.

Βασικα μεχρι να δω αυτο το θεμα, δεν μου ειχε καν περασει απο το μυαλο οτι ειχα πεσει θυμα εκμεταλλευσης και παρανομης και καταχρηστικης εξουσιας επειδη ημουν μικρος απο τεμπελη δημοσιο υπαλληλο που δεν δουλευει 100%... Αλλα ενταξει, ειναι θεμα οπτικης. Αλλα παιδια (και οι οικογενειες τους ισως) αν τους ζητηθει να φερουν στο δασκαλο η στον πατερα τους νερο σκεφτονται οτι αποτελει δουλικοτητα, καταπιεση, οτι δεν πηγαινει με 100% γκαζι ο παππους η ο πατερας η ο υπαλληλος τους (ο δασκαλος). Ολες οι αποψεις δεκτες, εχει αλλαξει η εποχη και τα ηθη.

Ειδικα σε ενα ιδιωτικο σχολειο πχ να στειλει ο δασκαλακος το παιδι του ταδε πολιτικου η του ταδε μεγαλοεπιχειρηματια να του φερει απο το γραφειο την τσαντα του θα θεωρηθει ως προσωπικη προσβολη για την οικογενεια. Συνηθως ο δασκαλος κουβαλαει την τσαντα του μικρου σε τετοιες περιπτωσεις.
Κοιτα εφοσον συζηταμε αυτο το θεμα (πιο σοβαρα απο οτι θα επρεπε μαλλον) ας μεινουμε σε αυτο. Δεν εχει καμια σχεση ουτε το να πει ενας πατερας στον γιο να του παρει τσιγαρα, ουτε το να κρατησεις την πορτα του ασανσερ για τον επομενο, ουτε να σηκωθεις για να κατσει ενα ηλικιωμενος ή εγκυος. Πανω απο ολα μην μπερδευεις τα θεληματα προς μελη της οικογενειας με αυτα προς ασχετους και ξενους.

Και εγω στην δουλεια μου μπορω να πινω παραλληλα αναψυκτικο. Ακομα και να σταθω ενα λεπτο για να μου ερθει μια ιδεα. Αλλα εγω ειμαι γραφιστας. Δεν ειμαι εκπαιδευτικος οπου εχει απεναντι του 30 ζευγαρια ματια να περιμενουν. Νομιζω πως ειναι πολυ διαφορετικο. Οι καλοι εκπαιδευτικοι ειναι αυτοι που δινουν ολη την προσοχη στα παιδια. Μια κουβεντα να πεις στο καθενα+ παραδοση παει η ωρα. Που καιρος για φραπεδουμπες. Φυσικα και οταν ημουν μαθητης ειχα καθηγητες που αραζαν και επιναν το καφεδακι τους. Ηταν απο μετριοι εως αθλιοι και τα παιδια το καταλαβαιναν. Δεν ξερω για εσενα αλλα οταν ο καθηγητης ελεγε ''καποιος να σβησει τον πινακα'' δεν σκεφτομουν '' ο καλος κυριος μας κανει χαρη'' αλλα ''χεχε δεν θελει να λερωθει και ψαχνει βλακα'' το οποιο ειναι και πολυ πιο κοντα στην αληθεια ;) . Αλλα οκ αυτος ειμαι εγω. Ποτε δεν θα εστελνα ενα παιδι να φερει καφε εγω προσωπικα. Ποσο μαλλον εκτος σχολειου.

Off topic τελος
 
joe είπε:
Κοιτα εφοσον συζηταμε αυτο το θεμα (πιο σοβαρα απο οτι θα επρεπε μαλλον) ας μεινουμε σε αυτο. Δεν εχει καμια σχεση ουτε το να πει ενας πατερας στον γιο να του παρει τσιγαρα, ουτε το να κρατησεις την πορτα του ασανσερ για τον επομενο, ουτε να σηκωθεις για να κατσει ενα ηλικιωμενος ή εγκυος. Πανω απο ολα μην μπερδευεις τα θεληματα προς μελη της οικογενειας με αυτα προς ασχετους και ξενους.
Και εγω στην δουλεια μου μπορω να πινω παραλληλα αναψυκτικο. Ακομα και να σταθω ενα λεπτο για να μου ερθει μια ιδεα. Αλλα εγω ειμαι γραφιστας. Δεν ειμαι εκπαιδευτικος οπου εχει απεναντι του 30 ζευγαρια ματια να περιμενουν. Νομιζω πως ειναι πολυ διαφορετικο. Οι καλοι εκπαιδευτικοι ειναι αυτοι που δινουν ολη την προσοχη στα παιδια. Μια κουβεντα να πεις στο καθενα+ παραδοση παει η ωρα. Που καιρος για φραπεδουμπες. Φυσικα και οταν ημουν μαθητης ειχα καθηγητες που αραζαν και επιναν το καφεδακι τους. Ηταν απο μετριοι εως αθλιοι και τα παιδια το καταλαβαιναν. Δεν ξερω για εσενα αλλα οταν ο καθηγητης ελεγε ''καποιος να σβησει τον πινακα'' δεν σκεφτομουν '' ο καλος κυριος μας κανει χαρη'' αλλα ''χεχε δεν θελει να λερωθει και ψαχνει βλακα'' το οποιο ειναι και πολυ πιο κοντα στην αληθεια ;) . Αλλα οκ αυτος ειμαι εγω. Ποτε δεν θα εστελνα ενα παιδι να φερει καφε εγω προσωπικα. Ποσο μαλλον εκτος σχολειου.

Off topic τελος
Οντως του δινουμε πιο πολυ αξια απο οση του αξιζει. Και αυτο ακριβως ειναι το point. Προσπαθεις να βγαλεις μια "εκμεταλλευση", μια "υποπαραγωγικοτητα" απο την πραξη ενδειξης σεβασμου και αγαπης του να φερεις τις κιμωλιες της δασκαλας σου στην Β Δημοτικου. Ο δασκαλος δεν ειναι ενας ξενος οπως λες. Αν ηταν εχει και εχεις αποτυχει στην τοτε σχεση σας. Βασικα τον βλεπαμε ισως περισσοτερες ωρες απο οτι την μανα μας. (8 με 2 = 6 ωρες μαζι με τους δασκαλους. Αλλες τοσες μενουν για να παει 8 το απογευμα. Και μονο αν τις περναγαμε ολες με τη μαμα και δεν κοιμομασταν, δεν παιζαμε, δεν διαβαζαμε, δεν καναμε ντουζ, δεν πηγαιναμε αγγλικα κλπ).

Τωρα το αν εσυ δικαουσαι κρινεις οτι σα γραφιστας μπορεις να κανεις τη δουλεια σου καλα και με καφε, δεν τον στερει και αυτον απο το να κρινει και να πραξει το ιδιο. Και τελικα το να μιλησεις στα παιδακια μπορει να αφηνει και το χερι σου ελευθερο μισο λεπτο ενω πχ το να διαλεξεις πινελο στο photoshop μπορει και οχι....

Με λιγα λογια ειναι κριμα να τους θυμομαστε οτι προσπαθουσαν να μας "χωσουν" για να λουφαρουν. Και νομιζω οτι ειναι και στρεβλη αυτη η εικονα. Καλλιεργησιμη. Παλια (θα επρεπε να) τους αγαπαγαμε. Δεν ξερω πως στα 40 μας θυμηθηκαμε οτι λουφαραν επειδη τους κουβαλησαμε τις κιμωλιες. Αρρωστια!

Οχι οτι δεν υπαρχουν καλοι και κακοι γραφιστες και δασκαλες. Αλλα δεν εχει σχεση με την εδω κουβεντα και την σημειολογια του τι σημαινει για τον καθενα μας το να παει ο μαθητης να φερει απο την καντινα ενα μπουκαλακι νερο...

ΥΓ. Κατι ακομα (και ισως ασχετο σε πρωτη αναγνωση) ειναι οτι πρεπει να κρινουμε τον καθενα στην εποχη του και στις συνθηκες που επικρατουσαν ... εμενα πχ ο δασκαλος μου στην 6η καπνιζε εντος ταξης. Αλλα του επιτρεποταν κατι τετοιο απο την εποχη, τη διευθυντρια, το νομο, τις συνθηκες, την αποδοχη της κοινωνιας για το καπνισμα. Και ο πατερας μου καπνιζε σπιτι μας οσο ημουν μικρος, ενω οι σημερινοι γονεις θελω να πιστευω πως οχι. Και ως ιατρος και στο ιατρειο του. Και φανταζομαι και ο παπους μου θα πεταγε τα σκουπιδια του κατω η θα κανανε την αναγκη τους στο χωμα...Και προ 1000 χρονων οταν τρωγαμε ωμο ελεφαντα δεν μαζευαμε τα κοκαλα. Δε μας κανει αναδρομικα κακους. Ετσι ηταν οι εποχες. Και οι δασκαλοι του 1920 χτυπαγαν τα παιδια εν γνωση γονεων, αστυνομων, διευθυντων. Οχι γιατι ηταν ολοι τους κακοι. Μια χαρα δασκαλοι, μαναδες, αστυνομοι και μπαμπαδες ηταν. Ηταν η τοτε ενδεδειγμενη μεθοδος συνετισμου. Το ιδιο εκαναν πολλοι μπαμπαδες και μαναδες του τοτε στα παιδια τους. Και ο αστυνομος μεχρι πριν ενα χρονο καπνιζε στο αστυνομικο τμημα καθως ειχε μεσα κοσμο και ο εφοριακος κλπ. Δεν θελω φτασει η στιγμη να χασω καθε αισθηση χωρου και χρονου και στα 40 μου να πω οτι αυτος ο ανθρωπος που καπνιζε στην ταξη οταν πηγαινα 6η ηταν ενας ψυχρος, συνειδητος δολοφονος και αλλα τετοια τηλε-παραθυρικα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε παιδιά, εγώ είχα καθηγητή που κάπνιζε πίπα εντός! Τον φωνάζαμε Κάπτεν Ίγκλο, καλή του ώρα.
 
Tywien είπε:
Οντως του δινουμε πιο πολυ αξια απο οση του αξιζει. Και αυτο ακριβως ειναι το point. Προσπαθεις να βγαλεις μια "εκμεταλλευση", μια "υποπαραγωγικοτητα" απο την πραξη ενδειξης σεβασμου και αγαπης του να φερεις τις κιμωλιες της δασκαλας σου στην Β Δημοτικου. Ο δασκαλος δεν ειναι ενας ξενος οπως λες. Αν ηταν εχει και εχεις αποτυχει στην τοτε σχεση σας. Βασικα τον βλεπαμε ισως περισσοτερες ωρες απο οτι την μανα μας. (8 με 2 = 6 ωρες μαζι με τους δασκαλους. Αλλες τοσες μενουν για να παει 8 το απογευμα. Και μονο αν τις περναγαμε ολες με τη μαμα και δεν κοιμομασταν, δεν παιζαμε, δεν διαβαζαμε, δεν καναμε ντουζ, δεν πηγαιναμε αγγλικα κλπ).
Τωρα το αν εσυ δικαουσαι κρινεις οτι σα γραφιστας μπορεις να κανεις τη δουλεια σου καλα και με καφε, δεν τον στερει και αυτον απο το να κρινει και να πραξει το ιδιο. Και τελικα το να μιλησεις στα παιδακια μπορει να αφηνει και το χερι σου ελευθερο μισο λεπτο ενω πχ το να διαλεξεις πινελο στο photoshop μπορει και οχι....

Με λιγα λογια ειναι κριμα να τους θυμομαστε οτι προσπαθουσαν να μας "χωσουν" για να λουφαρουν. Και νομιζω οτι ειναι και στρεβλη αυτη η εικονα. Καλλιεργησιμη. Παλια (θα επρεπε να) τους αγαπαγαμε. Δεν ξερω πως στα 40 μας θυμηθηκαμε οτι λουφαραν επειδη τους κουβαλησαμε τις κιμωλιες. Αρρωστια!

Οχι οτι δεν υπαρχουν καλοι και κακοι γραφιστες και δασκαλες. Αλλα δεν εχει σχεση με την εδω κουβεντα και την σημειολογια του τι σημαινει για τον καθενα μας το να παει ο μαθητης να φερει απο την καντινα ενα μπουκαλακι νερο...

ΥΓ. Κατι ακομα (και ισως ασχετο σε πρωτη αναγνωση) ειναι οτι πρεπει να κρινουμε τον καθενα στην εποχη του και στις συνθηκες που επικρατουσαν ... εμενα πχ ο δασκαλος μου στην 6η καπνιζε εντος ταξης. Αλλα του επιτρεποταν κατι τετοιο απο την εποχη, τη διευθυντρια, το νομο, τις συνθηκες, την αποδοχη της κοινωνιας για το καπνισμα. Και ο πατερας μου καπνιζε σπιτι μας οσο ημουν μικρος, ενω οι σημερινοι γονεις θελω να πιστευω πως οχι. Και ως ιατρος και στο ιατρειο του. Και φανταζομαι και ο παπους μου θα πεταγε τα σκουπιδια του κατω η θα κανανε την αναγκη τους στο χωμα...Και προ 1000 χρονων οταν τρωγαμε ωμο ελεφαντα δεν μαζευαμε τα κοκαλα. Δε μας κανει αναδρομικα κακους. Ετσι ηταν οι εποχες. Και οι δασκαλοι του 1920 χτυπαγαν τα παιδια εν γνωση γονεων, αστυνομων, διευθυντων. Οχι γιατι ηταν ολοι τους κακοι. Μια χαρα δασκαλοι, μαναδες, αστυνομοι και μπαμπαδες ηταν. Ηταν η τοτε ενδεδειγμενη μεθοδος συνετισμου. Το ιδιο εκαναν πολλοι μπαμπαδες και μαναδες του τοτε στα παιδια τους. Και ο αστυνομος μεχρι πριν ενα χρονο καπνιζε στο αστυνομικο τμημα καθως ειχε μεσα κοσμο και ο εφοριακος κλπ. Δεν θελω φτασει η στιγμη να χασω καθε αισθηση χωρου και χρονου και στα 40 μου να πω οτι αυτος ο ανθρωπος που καπνιζε στην ταξη οταν πηγαινα 6η ηταν ενας ψυχρος, συνειδητος δολοφονος και αλλα τετοια τηλε-παραθυρικα.
Εχεις μια ταση να γενικευεις, αν επικεντρωθεις ακριβως στο θεμα θα δεις πως δεν απεχει απο την πραγματικοτητα αυτο που λεω. Εχεις δικιο οσον αφορα τα ηθη καθε εποχης. Ναι ειναι διαφορετικα λιγοτερο ή περισσοτερο. Τους δασκαλους δεν ΕΠΡΕΠΕ να τους αγαπαμε, καλο ηταν να μας το εμπνεουν. Το 86 ημουν 3η δημοτικου. Ειχαμε ενα δασκαλο που μας αφηνε να κανουμε οτι θελουμε και αυτος διαβαζε εφημεριδα. Θεωρητικα επρεπε να ειμαστε οκ. Και ως ενα σημειο απολαμβαναμε την ρεκλα δεν λεω, αλλα ακομα και σαν παιδια ξεραμε οτι ο τυπος ηταν ακυρος.

Αν καταλαβα καλα εισαι μεγαλυτερος απο εμενα καμια δεκαετια και αυτο ισως να εξηγει πολλα. Οταν εγω πηγαινα σχολειο το προτυπο του δασκαλου-θεου ειχε πια παρελθει. Ο δασκαλος πια δεν μπορουσε να λεει και να κανει οτι θελει καλως ή κακως. Με δεδομενο την αδιακριτη απονομη πτυχιων εκπαιδευτικων σε ημιτρελους, καλως θα ελεγα. Συναντησα ουκ ολιγους.
 
Σε εμάς ο δάσκαλος, έβαζε μερικές φορές τα μεγάλα παιδιά να πλύνουν το αυτοκίνητό του, με το αζημίωτο βέβαια: Αυτοί που το πλένανε, είχαν χαρτζιλίκι (δεκάρικο νομίζω) ή έπαιρναν γαριδάκια (ναι, φοφίκο) και κουκουρούκου από το παρακείμενο μαγαζί.
 
Στο σχολείο ήμουν τεμπέλαρος, δεν έδινα σημασία σε τίποτε εκτός από τα παιχνίδια (και τώρα το ίδιο κάνω) οπότε οι δάσκαλοι και καθηγητές ήξεραν ότι ήταν τελειωμένη φάση να με αγγαρέψουν για κάτι.

Ήμουν στο κόσμο μου, σκεφτόμουν μόνο ο πως θα βγάλω χρήματα, για να αγοράσω υπολογιστές (8-bit τότε) μια και από το σπίτι δεν ήθελα να ζητήσω για να μην επιβαρύνω την ήδη αχρεία κατάσταση, οπότε με άφηναν στην ησυχία μου γιατί ήξεραν ότι θα γινόταν σοβαρό επεισόδιο αν επέμεναν.

Βέβαια υπήρχαν και οι σώνει και καλά "εξουσίες" οι οποίοι με έθαβαν στους βαθμούς. Ποτέ μου δεν έκανα τίποτε και είμαι περήφανος για αυτό. Δεν αναγνώριζα "αυθεντίες" καθηγητών, όπως και σήμερα δεν αναγνωρίζω "αφεντικά", άλλωστε ακολουθώ απαράλλακτη τακτική και στάση ζωής με τότε. Κάτι καρφάκια, κουτσαβάκια των καθηγητών είχαν βέβαια ξετιναχτεί στις αγγαρείες. Ο καθηγητής των θρησκευτικών τους έφερνε Κυριακή μετά τη Λειτουργία να καθαρίσουν και την Εκκλησία. Εγώ βέβαια ήξεραν ότι δεν πέρναγα ούτε απέξω, άλλωστε με τη μπλούζα των Iron δεν με έβαζαν μέσα!!!!!

Ήμουν μεγάλος αλήτης στο σχολείο. Ευτυχώς.
 
joe είπε:
Εχεις μια ταση να γενικευεις, αν επικεντρωθεις ακριβως στο θεμα θα δεις πως δεν απεχει απο την πραγματικοτητα αυτο που λεω. Εχεις δικιο οσον αφορα τα ηθη καθε εποχης. Ναι ειναι διαφορετικα λιγοτερο ή περισσοτερο. Τους δασκαλους δεν ΕΠΡΕΠΕ να τους αγαπαμε, καλο ηταν να μας το εμπνεουν. Το 86 ημουν 3η δημοτικου. Ειχαμε ενα δασκαλο που μας αφηνε να κανουμε οτι θελουμε και αυτος διαβαζε εφημεριδα. Θεωρητικα επρεπε να ειμαστε οκ. Και ως ενα σημειο απολαμβαναμε την ρεκλα δεν λεω, αλλα ακομα και σαν παιδια ξεραμε οτι ο τυπος ηταν ακυρος.Αν καταλαβα καλα εισαι μεγαλυτερος απο εμενα καμια δεκαετια και αυτο ισως να εξηγει πολλα. Οταν εγω πηγαινα σχολειο το προτυπο του δασκαλου-θεου ειχε πια παρελθει. Ο δασκαλος πια δεν μπορουσε να λεει και να κανει οτι θελει καλως ή κακως. Με δεδομενο την αδιακριτη απονομη πτυχιων εκπαιδευτικων σε ημιτρελους, καλως θα ελεγα. Συναντησα ουκ ολιγους.
Μα ο δασκαλος που αναφερεις δεν ηταν καλος δασκαλος στη δουλεια του. Διαβαζε εφημεριδα, φορ κραιστ'ς σεηκ (γιουζ οφ ρεβερς γκρικλις). Τι σχεση εχει αυτο με το δασκαλο που ζητησε απο ενα παιδι να του φερει νερο η κιμωλια?

Ποτε ο δασκαλος δεν μπορουσε να κανει ο,τι θελει. Περιοριζοταν απο τους κανονες της εκαστοτε εποχης. Δε ξερω αν υπηρξε εποχη οπου το να διαβαζεις εφημεριδα στη δουλεια σου ηταν το σωστο πραγμα που οφειλες να πραττεις. Αλλα σιγουρα (εως καποια εποχη, αφου λες οτι πια δεν ισχυει) το να τολμησει ο δασκαλος να ζητησει να του καθαρισουν τον πινακα δεν τον εκανε δυναστη και καταπιεστη των αδυνατων.

Οσο για το "επρεπε" κανεις δε το χρησιμοποιει με την εννοια του ειναι υποχρεωτικο. Δε γινεται αλλωστε με το ζορι να αγαπας καποιον. Το θα πρεπει ειναι δυνητικο, σημαινει ειναι το σωστο, το ζητουμενο, σαν το "πρεπει" να υπαρχει ειρηνη κλπ.

Τεσπα... το κουρασαμε μεσα σε μιση ωρα, πιο πολυ απο οτι ως μαθητης ισως να ειχα κουραστει σε ολη μου τη μαθητικη "καριερα" να κουβαλησω τυχον καφεδες η κιμωλιες του αργοσχολου δυναστη των 80ς. :D

over and out
 
αληθεια αν εμπαινε κανας διευθυντης στην ταξη την ωρα που διαβαζε εφημεριδα τι γινοταν;
 
Niki είπε:
Στο φροντιστήριο των Αγγλικών , η διευθύντρια έστελνε τα παιδιά να της φέρουν ελληνικό καφέ από το καφενείο απέναντι..........

joe είπε:
........ Ο δασκαλος πληρωνεται για να κανει συγκεκριμενο λειτουργημα και το να πινει καφεδιες, ποσο μαλλον να στελνει παιδια εκτος σχολειου, δεν προβλεπεται. Ηταν συμπεριφορες που πηγαιναν με το πακετακι δασκαλος= επικυριαρχος των παιδιων.
Νομιζω εξαρχής δεν τέθηκε θέμα του να το κάνει αυτό δημόσιος υπάλληλος, αλλά διευθύντρια φροντιστηρίου, που προφανώς είναι αφεντικό στο χώρο της... Στα φροντιστήρια δεν υπάρχει κυλικείο (κάτι που υπάρχει στα σχολεία), τα περισσότερα στεγάζονται σε πολυκατοικίες και τα παιδιά κανουν διάλειμμα στο δρόμο (χωρίς να βγαίνουν για τον καφέ του διευθυντή).

Επίσης το να πιει κανείς καφέ στο διάλειμμα, είτε είναι δημόσιος υπάλληλος είτε ιδιωτικός υπάλληλος σε φροντιστήριο, δεν απαγορεύεται από το νόμο, όπως αντίστοιχα δεν απαγορεύεται να πιει ο μαθητής την πορτοκαλάδα του ή να φάει το τοστάκι του.

Τόσα χρόνια στα θρανία και στα έδρανα του πανεπιστημίου πάντως, ποτέ δεν είδα καθηγητή να μπαίνει στην αίθουσα με καφέ ή άλλο ρόφημα, ούτε καν νερό - ή μήπως είναι μεμπτό να πίνει νερό, ένας άνθρωπος που η δουλειά του είναι να μιλάει; Αντίθετα για εμάς τους φοιτητές ήταν δεδομένο ότι θα παρακολουθούσαμε το μάθημα έχοντας το καφεδάκι δίπλα μας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
[αποπειρα χιουμορ]Την καλυτερη εξυπηρετηση σε δασκαλους την εκανε το κρατος οταν τους εδωσε 6 μηνες αργεια το χρονο :)

[/αποπειρα χιουμορ]
Πεστα χρυσοστομε :D

stakovios είπε:
Βρε παιδιά, εγώ είχα καθηγητή που κάπνιζε πίπα εντός! Τον φωνάζαμε Κάπτεν Ίγκλο, καλή του ώρα.
:D :D:D:D:D Μεγαλη φαση!!!

Rakeesh είπε:
Καθηγητης ηθελε να ενωσει κατι χαρτια και με στελνει στον εποπτη να του φερω κανα δυο συνδετηρες. Φυσικα οταν πας να παρεις κατι τοσο μικρο και ασημαντο αντικειμενο, συνηθως βαζεις το χερι και πιανεις 2-3 στην τυχη ετσι να υπαρχουν (και να μη παει χαμενος ο κοπος).

Τον εποπτη κατι τον ειχε πιασει εκεινη τη στιγμη και με ρωταει... ποσους συνδετηρες χρειαζεται. "Εναν", του λεω εγω, και μου δινει ακριβως εναν. Οταν με βλεπει ο καθηγητης να ερχομαι κουβαλώντας... ενα συνδετηρα, σχολιαζει "μπραβο τσιγγουνια ο εποπτης" :D
:D :D:D:D:DΕναν ακριβως συνδετηρα!!!! Επρεπε να του ελεγες να στον τυλιξει και σε δεμα, Rakeesh, να μην χαθει αφου τους ειχε τοσο πολυτιμους! :D :D:D

audiodee είπε:
Φαντάζομαι τι φτυσίματα ήπιαν οι καθηγητές όταν τους έφερναν οι μαθητές τον καφέ τους...
Αμαν...αυτο δεν το ειχα σκεφτει ποτε :D :D:D:D
 
Η σκληρη αληθεια ειναι οτι μεχρι πριν καποια χρονια ο δασκαλος ηταν ιερος τιτλος... εξουσιας. Δεν ειναι μακρυα απο την πραγματικοτητα η ιδεα οτι ισως καποιοι να εκμεταλλευονταν αυτη τη θεση ισχυος. Σε αυτη την περιπτωση ναι, μιλαμε για δυνητικη "καταπιεση". Στην εποχη μας ηταν που τα παιδια ηταν πιο φιλοι με τους δασκαλους.

Μια παρομοια φαση θυμηθηκα στο στρατο: ενας καραβανας, συνηθιζε να ερχεται στο ΚΨΜ, να λεει στον ΚΨΜτζη "δυο γκοφρετες και ενα χυμο...". Μολις τα επιανε ο ΚΨΜτζής να του τα δωσει, ο καραβανας συμπληρωνε "...στο γραφείο μου"!!! και πηγαινανε και οι δυο στο γραφειο, ξωπίσω ο ΚΨΜτζης, επειδη προφανως ο καραβανάς ηταν πολυ σημαντικος για να κουβαλαει το κολατσιο του :banghead:
 
Στην τετάρτη δημοτικού...

...δάσκαλος παρήγγειλε βέργα από το ξυλουργείο 80 εκ. μήκος, που θα τη χρησιμοποιούσε για να μας δέρνει...

Το ωραίο είναι ότι κάποιος μαθητής, πρωί πρωί την άλλη μέρα, του την έφερε! :(
 
Ωχ...αγριευτηκα τωρα.... :precry:

Αλλα και 80 εκατοστα μηκος...μακρια ητανε....μηπως την ηθελε να αλλαζει τα καναλια στην τηλεοραση;

Και ...την χρησιμοποιησε;;;;;;:burn:

Ο τυπος που του την εφερε στο σχολειο, πως τον ελεγαν στο επιθετο; Μαζοχίδη;
 
...που να το πω δηλαδή, ότι είχε και 5 πόντους πλάτος;

Ήταν διπλής χρήσης, αυτή η βέργα, ήθελε επίσης να δείχνει στον πίνακα καθήμενος από την έδρα.

Έχω την εντύπωση, ότι αυτός που του την προμήθευσε, ευνοήθηκε και δεν άρπαξε καμία όλη τη χρονιά...
 
Πίσω
Μπλουζα