Αγκάθα Κρίστι: Η Γυναίκα - Φαινόμενο [Agatha Christie]

η 2η φωτο της domenica (ωραίες φωτος, βάλε και άλλες!) με τις ταφόπλακες πέριξ της εκκλησίας, μου θυμίζει απίστευτα την εκκλησία στο Tristram από το Diablo1..! για τσεκάρετε στο


... ακόμα και οι εξωτερικοί δοκοί αντιστήριξης είναι σχεδόν ίδιοι!
 
Πουαρό είπε:
"Οι άνθρωποι θέλουν να μιλούν για τον εαυτό τους. Αν τους ακούσεις υπομονετικά και τους δώσεις τον χρόνο που χρειάζονται, θα σου προσφέρουν, από μόνοι τους, όλα τα στοιχεία".
Κοίτα που υπήρχε από τότε το Facebook!
 
Τρεφω αγαπη για την αστυνομικη λογοτεχνια αλλα λογω χρονου εδω και χρονια το μονο που προλαβαινω ειναι λιγες σελιδες τη μερα.

Ξεκινησα να διαβαζω τα βιβλια της Αγκαθα Κριστι διοτι ειχα διαβασει ελαχιστα στο παρελθον.

Κανω το ποστ για να πω δυο λογια για ενα συναρπαστικο της βιβλιο, το οποιο μου το προτεινε η Bambinella.

Ο Φονος ειναι Ευκολος




attachment.php


Νομιζω οτι προκειται για τον πιο σκοτεινο τιτλο της Κριστι. Δυσειδαιμονιες, προληψεις, φονοι κατα συρροη, παραξενοι χαρακτηρες, λιγο ρομαντζο, πολλοι και υπερανω υποψιας υποπτοι...ολα σε ενα μικρο απομονωμενο Βρετανικο χωριο που κατα το Μεσαιωνα εκαιγαν μαγισσες. Το στοιχειο μου!!

Δεν ξερω αν το χωριο Witchwood υπαρχει πραγματικα μιας και δεν το βρηκα στα Locations του χαρτη στο site της.

Πολυ "πυκνο" γραψιμο. Υπαρχουν σημεια που τα διαβασα δυο φορες διοτι υπηρχε πολυ πληροφορια μαζεμενη. Πχ καπου στη μεση που δινει τα υπερ και κατα καθε υποπτου και η Κριστι εκπλησσει με το ποσα ανουσια κατα τη πρωτη θεωρηση γεγονοτα/φρασεις ειχαν τελικα σημασια.

Δεν υπαρχει Μαρπλ ή Πουαρω. Μαλιστα ο ηρωας δεν εχει σχεση με τους δυο εξωγηινης εξυπναδας ηρωες της Κριστι. Ειναι ενας απλος και πολυ ανθρωπινος πρωην αστυνομικος. Κανει παντως μια "καμεο" εμφανιση ο επιθεωρητης Μπατλ.

Η μεταφραση ηταν ΟΚ. Κανα δυο φορες βρηκα καπως υπερβολικα καποια επιθετα αλλα δεν εχω το πρωτοτυπο να συγκρινω. Ειναι εκδοσεων Λυχναρι - καλτ εκδοτικος οικος με πολυ καλες τιμες (με αντικτυπο στη ποιοτητα χαρτιου) - που συμπαθω ιδιαιτερα.

Κριμα που δεν το ειδαμε σε καποιο Θεατρο της Δευτερας. Θα μπορουσα να σκεφτω πολυ καλο καστ Ελληνων ηθοποιων.

Σκαλιζοντας την IMDB ειδα οτι δεν υπαρχει καποια τηλεοπτικη/κινηματογραφικη μεταφορα της προκοπης.

Συνισταται ανεπιφυλακτα στους λατρεις της αστυνομικης λογοτεχνιας και τους φανς των σκοτεινων λογοτεχνικων εργων.

attachment.php
 
@Wally: Σου 'χω πει ότι δε σταματάς να με εκπλήσεις με τις επιλογές σου! :D

Πριν λίγο καιρό, μου έκαναν δώρο το βιβλίο στην αγγλική του έκδοση και το διάβασα μανιωδώς σε μια μέρα (που σημειωτέον, ο χρόνος δεν είναι πλεονάζων ούτε και στη δική μου περίπτωση! ;) ).

Αν τα αγγλικά σου είναι καλά, σου συνιστώ να δοκιμάσεις και την πρωτότυπη εκδοχή! Θα σ' ενθουσιάσει!

Μου έβαλες ιδέες, θα ψάξω να το βρω και στα ελληνικά! ;)
 
Ατέλειωτη Νύχτα

Χαιρομαι που σ' αρεσε το βιβλιο, Wally. Αυτο που εχω να πω ειναι οτι κατα την αποψη μου τα βιβλια της Κριστι απο τα οποια απουσιαζουν η Μαρπλ και ο Πουαρο, ειναι τα καλυτερα.

Ενα τετοιο ενδιαφερον βιβλιο ειναι και η Ατελειωτη Νυχτα.

Λιγα λογια για την υποθεση:

Ο Μαϊκλ Ροτζερς γνωρισε τον Τοπο της Τσιγγανας, που οπως ελεγαν οι ντοπιοι ηταν σημαδεμενος απο μια βαρια καταρα.

Ολα αυτα τον διασκεδαζαν και τα εβρισκε φαιδρα και παιδαριωδη, ακομα κι οταν συναντησε την τσιγγανα απο κοντα.

"Μη γελας, νεαρε μου και γρηγορα το γελιο σου θα γινει κλαμα" του ειπε εκεινη οταν αυτος γελασε κοροϊδευτικα.

Αρνηθηκε ομως να του πει περισσοτερα και τον συμβουλεψε μοναχα να φυγει οσο το δυνατον γρηγοροτερα απο κεινον τον τοπο.

Ποσο δικιο ειχε η γρια τσιγγανα, ο Μαϊκλ δε θα το μαθαινε παρα μοναχα οταν θα ηταν πια πολυ αργα.

Ενα μυθιστορημα που διαβαζεται απνευστι και μια απο τις καλυτερες δημιουργιες της Κριστι.

Το φιναλε ξαφνιαζει γιατι ειναι τοσο αναπαντεχο που ελαχιστοι αναγνωστες θα μπορουσαν να υποπτευθουν τον ενοχο.

Και πανω απ' ολα: Το βιβλιο αυτο εχει ενα χαρακτηριστικο που μοναχα αλλο ενα βιβλιο απο τα τοσα της συγγραφεως εχει ακομα. Ενα χαρακτηριστικο που το κανει εντελως ξεχωριστο και το αναγει απο απλη αστυνομικη ιστορια σε μεγαλοφυες δημιουργημα.

Λυπαμαι που δεν μπορω να το αποκαλυψω, αλλα δε συνηθιζω να χαλαω τις εκπληξεις!

images
 
Αγκρρρ! Μολις ξεκινησα το "Παρτυ"! Οταν το τελειωσω θα πιασω την "Ατελειωτη Νυχτα" ;)
 
bambinella 100 είπε:
Χαιρομαι που σ' αρεσε το βιβλιο, Wally. Αυτο που εχω να πω ειναι οτι κατα την αποψη μου τα βιβλια της Κριστι απο τα οποια απουσιαζουν η Μαρπλ και ο Πουαρο, ειναι τα καλυτερα.
Αν δεν έχεις διαβάσει το "Tα αστρα μιλουν για θάνατο", στο συστήνω ανεπιφύλακτα. Ειναι το πιο τρομακτικο βιβλιο της Κριστι που έχω διαβάσει. Εκτυλισσεται στην αρχαια Αίγυπτο. Ειναι ατμοσφαιρικο και πολυ ενδιαφέρον.

http://www.protoporia.gr/ta-astra-miloyn-gia-thanato-p-35463.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Death_Comes_as_the_End

Για τον 2ο σύζυγό της, που ήταν κατά πολλά χρόνια μικρότερος της, είχε δηλώσει πώς κάνει το ιδανικότερο επάγγελμα. Ήταν αρχαιολόγος, που σημαίνει ότι όσο γερνούσε η ίδια, τόσο πιο ενδιαφέρουσα θα γινόταν για τον αρχαιολόγο σύζυγο, χαχαχαχα....ήταν καταπληκτικη γριούλα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το εχω διαβασει ποτε αυτο το βιβλιο, domniki.

Πολυ πρωτοτυπο βρισκω το γεγονος οτι η ιστορια εκτυλισσεται στην αρχαια Αιγυπτο! Αν και δεν συμπαθω τα βιβλια της Κριστι που εχουν υποθεση εκτος Αγγλιας, αφου μου λες οτι ειναι το πιο τρομακτικο της, με βαζεις σε μεγαλο πειρασμο!

Σε ευχαριστω παρα πολυ!
 
bambinella 100 είπε:
Δεν το εχω διαβασει ποτε αυτο το βιβλιο, domniki. Πολυ πρωτοτυπο βρισκω το γεγονος οτι η ιστορια εκτυλισσεται στην αρχαια Αιγυπτο! Αν και δεν συμπαθω τα βιβλια της Κριστι που εχουν υποθεση εκτος Αγγλιας, αφου μου λες οτι ειναι το πιο τρομακτικο της, με βαζεις σε μεγαλο πειρασμο!

Σε ευχαριστω παρα πολυ!
Έχω διαβάσει καμια 20αρια με τον Ηρακλη Πουαρώ, που τον θεωρώ τον καλυτερο της ήρωα και αρκετα με την Μις Μαρπλ. Αυτο που σου συστησα, "Τα αστρα μιλουν για θανατο", μου είχε κάνει τρομερη εντυπωση και είχα πραγματικα φοβηθεί! Σε κανένα άλλο βιβλίο της δεν φοβήθηκα. Όλα ήταν ενδιαφέροντα (συνήθως τα διαβάζω σε 1 μέρα) και ποτέ δεν μπορώ να καταλάβω τον δολοφόνο. Αυτό είναι για μένα πολυ θετικό, γιατί μ'αρεσει να αιφνιδιάζομαι (βαριέμαι όταν βρίσκω τον δολοφόνο, δεν έχει ενδιαφέρον το βιβλίο). Αλλά φόβο ενιωσα μόνο σ'αυτο που εκτυλισσεται στην αρχαια Αίγυπτο. Ίσως η ατμόσφαιρα να το κάνει πιο τρομακτικό για μενα... ελπιζω να φοβηθείς κ'εσυ, αλλιώς δεν έχει αξια :p Καλή ανάγνωση.
 
Εγω παλι μοναχα με το βιβλιο που ανεφερα λιγα μηνυματα πιο πανω, φοβηθηκα: Ο φονος ειναι ευκολος.

Κι αυτο δε συνεβη καθ' ολη τη διαρκεια της αναγνωσης, αλλα μονο τη στιγμη της αποκαλυψης του δολοφονου, οπου γινεται μια σκηνη πραγματικα πολυ ασχημη.

Με οσα γραφεις και ιδιως με το οτι συνηθως τελειωνεις το καθε βιβλιο σε μια μερα, καταλαβαινω οτι αγαπας κι εσυ πολυ την Αγκαθα!

Με την πρωτη ευκαιρια, θα αγορασω το βιβλιο που μου προτεινες και θα περιμενω με ανυπομονησια να τρομαξω!
 
Λοιπον οπως εχω εξηγησει σε αλλο θρεντ

σημερα το πρωι γλυτωσα απο το "τσουναμι"

που λεγεται μανα καποια βιβλια.

Αναμεσα τους ηταν και το συγκεκριμενο...

Ελπιζω να σας αρεσει... :D

Το Εξωφυλλο

Scan 249.jpg

Η Ταυτοτητα του βιβλιου

Scan 251.jpg

Τα υπολοιπα της σειρας

Scan 252.jpg

Το Οπισθοφυλλο

Scan 250.jpg
 
Υπεροχα, Σταυρο! Σε ευχαριστουμε.

Πολυ χαιρομαι που δεν πεταχτηκαν. Θα ηταν κριμα!
 
Πώς έχω την εντύπωση ότι το εξώφυλλο είναι φωτό από το τρένο που είχε χρησιμοποιηθεί στην ταινία?! :xm:

Για δώστε τα φώτα σας! :)
 
Ενα σαϊτ αφιερωμενο στη δαιμονια συγγραφεα.

Εδω θα βρειτε πολλα και ενδιαφεροντα για τη ζωη και το εργο της μεγαλης Αγκαθα:

http://home.insightbb.com/~jsmarcum/index.html
 
To Παρτυ ακομα να το τελειωσω!

Ειχες δικιο Βιβη. Με παιρνει ο υπνος στις 6 σελιδες. Ασε που το "κεντρικο" εγκλημα μου πεφτει ιδιαιτερα βαρυ...
 
Γι' αυτο σου λεω. Ακου με ως παλαιοτερη στην αναγνωση βιβλιων της Αγκαθα. Στα 8 με 9 ξεκινησα να τη διαβαζω και εκτοτε δε σταματησα.

Αν δεν μπορεσεις να φτασεις το Παρτυ μεχρι τελους, πιασε την Ατελειωτη Νυχτα, που προτεινα στο ποστ 25.

Διαβασε την και θα με θυμηθεις. ;)
 
Εχω ξεκινησει το Μυστηριο του Γαλαζιου Τρενου και ειμαι καπου στη μεση. Ειναι πολυ πολυ ενδιαφερον! Εξαιρετικοι χαρακτηρες
 
Wally είπε:
Εχω ξεκινησει το Μυστηριο του Γαλαζιου Τρενου και ειμαι καπου στη μεση. Ειναι πολυ πολυ ενδιαφερον! Εξαιρετικοι χαρακτηρες
Η Αγκαθα λεει στην αυτοβιογραφια της οτι θα ηθελε να μην ειχε γραψει ποτε αυτο το βιβλιο, καθως το θεωρουσε ενα απο τα χειροτερα της.

Δεν το εχω διαβασει, αλλα πριν απο λιγα χρονια η τηλεοραση ειχε προβαλει το Γαλαζιο Τραινο σε μορφη τηλεταινιας και πρεπει να πω οτι δεν ξετρελαθηκα οταν την παρακολουθησα.
 
Και για το Παρτυ τα sites με Αγκαθομανιακους το ειχαν στο Top5 και προσωπικα μου χαρισε αγγελικους υπνους.

Δεν ξερω αν γινει σουπα μετα παντως μεχρι στιγμης μου αρεσαν πολυ οι πρωταγωνιστες και το γεγονος οτι ο Πουαρω βγαινει ξανα σε δραση μετα απο αποφαση του να σταματησει το επαγγελμα.

Και στη τελικη εχει και τρενο. Αφου περιεχει τρενο και δολοφονια ειναι καλο χαχαχαχα
 
Wally είπε:
Και για το Παρτυ τα sites με Αγκαθομανιακους το ειχαν στο Top5 και προσωπικα μου χαρισε αγγελικους υπνους.
Δεν ξερω αν γινει σουπα μετα παντως μεχρι στιγμης μου αρεσαν πολυ οι πρωταγωνιστες και το γεγονος οτι ο Πουαρω βγαινει ξανα σε δραση μετα απο αποφαση του να σταματησει το επαγγελμα.

Και στη τελικη εχει και τρενο. Αφου περιεχει τρενο και δολοφονια ειναι καλο χαχαχαχα
Αυτά τα ανώτερα κριτήρια που έχεις, με γοητεύουν όπως πάντα!.... :biglaugh:

Προσωπικά, μου άρεσε γιατί είναι Άγκαθα Κρίστι!... Γενικά όμως, μου έδωσε την αίσθηση ότι διάβαζα ένα μείγμα του Εγκλήματος στο Νείλο (ξέρω, λίγο άσχετο με το θέμα μας! :D ) & φυσικά του Όριαν Εξπρές (καθαρά λόγω τρένου! :D )

Ο δε Πουαρώ είναι από τις απόλυτες αδυναμίες μου, οπότε ό,τι ατόπημα και να είχε το βιβλίο, το συγχωρώ ασυζητητί!....
 
Πίσω
Μπλουζα