Αγκάθα Κρίστι: Η Γυναίκα - Φαινόμενο [Agatha Christie]

Το έχω αυτό το βιβλίο. Εμένα μου αρέσουν πάντα οι ιστορίες του διδύμου Τόμυ και Τούπενς.
Υπάρχει και μια αρκετά καλογυρισμένη μίνι σειρά των 6 επεισοδίων με τις περιπέτειες τους.
Partners in Crime λέγεται.
 
Το εχεις διαβασει;

Δεν θυμαμαι!
Επισης δεν θυμαμαι γενικως ποια βιβλια της εχω διαβασει.
Θα συγκεντρωσω οσα μπορω απο τα διαφορα ραφια μου μηπως και θυμηθω.

Θα τα ανεβασω και εδω να μου πειτε ποια αξιζει να (ξανα)διαβασω
 
Μία από τα ίδια wally , δεν θυμάμαι πια τι έχω διαβάσει της Αγκαθας και τι οχι! Βρίσκω βιβλία της πλέον και δεν ξέρω αν το έχω.
 
Δεν θυμαμαι!
Επισης δεν θυμαμαι γενικως ποια βιβλια της εχω διαβασει.
Θα συγκεντρωσω οσα μπορω απο τα διαφορα ραφια μου μηπως και θυμηθω.
Θα τα ανεβασω και εδω να μου πειτε ποια αξιζει να (ξανα)διαβασω
Στο ποστ 26 γραφεις οτι θα το ξεκινουσες, αλλα περασαν και 8 χρονια απο τοτε οποτε ειναι λογικο να μη θυμασαι αν τελικα το διαβασες! :)
 
Στο ποστ 26 γραφεις οτι θα το ξεκινουσες, αλλα περασαν και 8 χρονια απο τοτε οποτε ειναι λογικο να μη θυμασαι αν τελικα το διαβασες! :)
Μνημη ομως που την έχεις βρε μπαμπι! Μπράβο! Για μένα το καλύτερο του δίδυμου είναι το οι άγγελοι δεν φλυαρουν κάπως έτσι που το βάζω ανάμεσα στα πέντε καλύτερα της Αγκαθα! Δεν ξέρω αν έχει γίνει ταινία αξίζει!
 
Μνημη ομως που την έχεις βρε μπαμπι! Μπράβο! Για μένα το καλύτερο του δίδυμου είναι το οι άγγελοι δεν φλυαρουν κάπως έτσι που το βάζω ανάμεσα στα πέντε καλύτερα της Αγκαθα! Δεν ξέρω αν έχει γίνει ταινία αξίζει!
Απλως ψιλοθυμομουν οτι ο Wally ειχε κανει καποια αναφορα εδω για το Endless night, εψαξα το θεμα και τη βρηκα.
Ο ξενος τιτλος του Οι αγγελοι δεν φλυαρουν ειναι By the pricking of my thumbs. Εχω δει στην τηελοραση τη γαλλικη ταινια του 2005 οπου της αρχικης ιστοριας της αλλαζουν ελαφρως τα φωτα. Και υπαρχει και η μεταφορα σε τηλεοπτικο επεισοδιο του 2006, αλλα αντι για Τομυ και Τουπενς, ηρωιδα ειναι η Μις Μαρπλ στην ομωνυμη αγγλικη σειρα.
 
Λοιπον βρηκα μερικα. Καποια θυμαμαι οτι τα εχω διαβασει.
Κυριος Κουην το εχω διαβασει και το λατρευω. Επισης το Παρτυ, την Πλερεζα,Φονος ειναι ευκολος.
Το Καιν εχει σελοφαν οποτε αποκλειεται να το εχω διαβασει. Λεει τιποτα?

Τα αλλα πρεπει να θυμηθω...

Καπου εχω κι αλλα της Αγκαθα απο Λυχναρι
 

Συνημμένα

  • IMG_20200331_214108.jpg
    IMG_20200331_214108.jpg
    433,1 KB · Προβολές: 8
Λοιπον βρηκα μερικα. Καποια θυμαμαι οτι τα εχω διαβασει.
Κυριος Κουην το εχω διαβασει και το λατρευω. Επισης το Παρτυ, την Πλερεζα,Φονος ειναι ευκολος.
Το Καιν εχει σελοφαν οποτε αποκλειεται να το εχω διαβασει. Λεει τιποτα?
Ο Μυστηριωδης κυριος Κουην ειναι απο τα βιβλια της Κριστι που εχω αντιπαθησει παρα πολυ. Οπως εχω ξαναγραψει εδω, με εξαιρεση τις πρωτες ιστοριες του βιβλιου, απο ενα σημειο και μετα εμενα δε μου θυμιζει Κριστι.
Η δοκιμασια της αθωοτητας ειναι απο τα πολυ ωραια της συγγραφεως, οπως και Το συμπλεγμα του Καϊν που θα σου προτεινα να το διαβασεις οπωσδηποτε. Ελπιζω σε αυτο τουλαχιστον να συμφωνησουμε. :)
 
H δοκιμασία της αθωότητας, το πρώτο πρώτο βιβλίο που διάβασα από Κριστι και το λατρεψα, να ψαξω να το βρω να το βγάλω μία φώτο! Έχει συναισθηματική αξία για μένα!
 
Έχουμε γίνει πια εργαστήριο μελέτης της Κριστι ( έχω γίνει και εργαστήριο καφέ πια). Και το τελευταίο που διαβάζω "την πύλη του πεπρωμένου "μου αρέσει πολύ. Ποιος σκότωσε την Μαιρη Τζορταν;μόνο ένα 14 χρόνο παιδί ήξερε την αλήθεια μόνο που και κεινο είναι πια νεκρό.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200408_094339.jpg
    IMG_20200408_094339.jpg
    1,4 MB · Προβολές: 2
Εχθες το βραδυ παρακολουθησα το επεισοδιο Murder is easy απο τη σειρα Marple. Eνταξει, οι ανθρωποι εγραψαν καινουργια ιστορια!
Καμια σχεση ομως με το αριστουργημα της Κριστι. Πραγματικα, δεν ξερω γιατι το κανουν αυτο.
Δεν περιμενω και 100% πιστη στο αρχικο κειμενο, αλλα οχι κι ετσι βρε παιδια! Δηλαδη παλι καλα που κρατησανε τον τιτλο γιατι αλλιως δε θα το αναγνωριζα.
 
Εχθες το βραδυ παρακολουθησα το επεισοδιο Murder is easy απο τη σειρα Marple. Eνταξει, οι ανθρωποι εγραψαν καινουργια ιστορια!
Καμια σχεση ομως με το αριστουργημα της Κριστι. Πραγματικα, δεν ξερω γιατι το κανουν αυτο.
Δεν περιμενω και 100% πιστη στο αρχικο κειμενο, αλλα οχι κι ετσι βρε παιδια! Δηλαδη παλι καλα που κρατησανε τον τιτλο γιατι αλλιως δε θα το αναγνωριζα.
Μπαμπι εδώ βαλανε αιμομικτικη σχέση στην ωστεν σε σειρά του bbc , ετεροθαλη αδέρφια με σχέση κανονική και μάλιστα ο μέλλων σύζυγος της κοπέλας, λορδος το έμαθε και το δεκτηκε αφού ο αδερφός της ηρθε και έκανε φασαρία στον αρραβώνα και αποκάλυψε τον έρωτα για την ωραία αδερφή του. Σκεψου για ποια κοινωνία του τότε μιλάμε και αν θα το δεχοτανε ποτέ αυτό , αφού δεν το δεχόμαστε σήμερα μιλαμε για στραπατσαρισμα και της ίδιας της πραγματικότητας.
 
Έχω τόσο κακή διάθεση που πρώτη φορά μου συμβαίνει να κολλάω σε σελίδες βιβλίου της Κριστι, στην πύλη του πεπρωμένου συγκεκριμένα. Τι κρύβει ο θάνατος της όμορφη κατασκόπου στον α' παγκόσμιο πόλεμο; Τώρα θα χα μάθει.
 
Το αγόρασα σήμερα, ελπίζω να ναι από τα καλά της, τα εφτά ρολόγια!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200519_111408.jpg
    IMG_20200519_111408.jpg
    1,9 MB · Προβολές: 6
IMG_20200621_111534.pngνεες εκδόσεις και πραγματικά πρέπει να είσαι προσεκτικός αν τα έχεις ξανά διαβάσει από τις εκδόσεις λυχνάρι μεγάλο μπέρδεμα έχουν αλλάξει τους τίτλους! Ήδη έχω πάρει ξανά το ίδιο βιβλίο
 
Προβολή συνημμένου 213422νεες εκδόσεις και πραγματικά πρέπει να είσαι προσεκτικός αν τα έχεις ξανά διαβάσει από τις εκδόσεις λυχνάρι μεγάλο μπέρδεμα έχουν αλλάξει τους τίτλους! Ήδη έχω πάρει ξανά το ίδιο βιβλίο

Δυστυχώς, το πάθαινα κι εγώ το ίδιο. Και πήγαινα και με λίστα!
 
Δυστυχώς, το πάθαινα κι εγώ το ίδιο. Και πήγαινα και με λίστα!

νεες εκδόσεις και πραγματικά πρέπει να είσαι προσεκτικός αν τα έχεις ξανά διαβάσει από τις εκδόσεις λυχνάρι μεγάλο μπέρδεμα έχουν αλλάξει τους τίτλους! Ήδη έχω πάρει ξανά το ίδιο βιβλίο
Παιδια, απο ο,τι βλεπω, αυτες οι νεες εκδοσεις διατηρουν τους αγγλικους τιτλους των βιβλιων μεταφρασμενους στα ελληνικα. Αυτο ειναι σιγουρα το καλυτερο γιατι το Λυχναρι περαν του οτι εβαζε τιτλους τελειως διαφορετικους απο τους πρωτοτυπους, οι τιτλοι εκεινοι ηταν συνηθως και εντελως ασχετοι με την υποθεση. Παρ' ολα αυτα, οι τιτλοι του Λυχναριου ειναι αυτοι που μαθαμε και εγιναν σημειο αναφορας για τα εργα της Κριστι.
Παρακατω σας παραθετω εναν καταλογο με τα βιβλια της συγγραφεως στους πρωτοτυπους τιτλους τους αλλα και στους ελληνικους απο οσους εκδοτικους οικους εχουν θεσει τα βιβλια σε κυκλοφορια στη χωρα μας, ετσι ωστε να αποφευχθουν μελλοντικα μπερδεματα:
 
Παιδια, απο ο,τι βλεπω, αυτες οι νεες εκδοσεις διατηρουν τους αγγλικους τιτλους των βιβλιων μεταφρασμενους στα ελληνικα. Αυτο ειναι σιγουρα το καλυτερο γιατι το Λυχναρι περαν του οτι εβαζε τιτλους τελειως διαφορετικους απο τους πρωτοτυπους, οι τιτλοι εκεινοι ηταν συνηθως και εντελως ασχετοι με την υποθεση. Παρ' ολα αυτα, οι τιτλοι του Λυχναριου ειναι αυτοι που μαθαμε και εγιναν σημειο αναφορας για τα εργα της Κριστι.
Παρακατω σας παραθετω εναν καταλογο με τα βιβλια της συγγραφεως στους πρωτοτυπους τιτλους τους αλλα και στους ελληνικους απο οσους εκδοτικους οικους εχουν θεσει τα βιβλια σε κυκλοφορια στη χωρα μας, ετσι ωστε να αποφευχθουν μελλοντικα μπερδεματα:
Μπράβο μπαμπι για να μην μπερδεύονται τα πράγματα
 
Πίσω
Μπλουζα