Αγκάθα Κρίστι: Η Γυναίκα - Φαινόμενο [Agatha Christie]

Μπράβο μπαμπι για να μην μπερδεύονται τα πράγματα
Αφου σας ενδιαφερουν οι εκδοσεις Ψυχογιος, προτου αγορασετε οποιοδηποτε βιβλιο της Κριστι πηγαινετε στο σαϊτ του οικου και πατηστε αριστερα εκει που λεει "Διαβασε ενα αποσπασμα". Θα σας βγαλει τον αυθεντικο τιτλο του εργου και ετσι θα ειστε απολυτα σιγουροι. Δειτε ενα παραδειγμα εδω:
 
Αλήθεια, μπορούμε να μιλήσουμε για τις εκδόσεις των βιβλίων της Αγκάθας Κρίστη;

Τα πρώτα μου βιβλία ήταν από εκδόσεις Καλοκάθη (αυτά με τα διπλωμένα εξώφυλλα) της δεκαετίας του 90. Κιτρινωπό χαρτί και ωραία γραμματοσειρά. Αυτά αποτελούν την πλειονότητα της συλλογής μου. Ένα εξ αυτών, το «Συνέταιροι στο έγκλημα», είναι με λευκό χαρτί χωρίς διπλωμένα εξώφυλλα και μοιάζει πιο πρωτόγονο στην βιβλιοδεσία του.

Τα τελευταία που αγόραζα και τα ήταν από εκδόσεις Λυχνάρι, αλλά η έκδοση είναι του 2000 και μετά. Από την βιβλιοθήκη όμως του πανεπιστημίου δανειζόμουν και διάβασα την παλιά έκδοση, εκείνα με το κίτρινο εξώφυλλο που πρέπει να εκδίδονταν πριν το 90. Κρίμα που δεν έχω κάποιο στη συλλογή μου. Έχω περάσει ατελείωτες ώρες αγωνίας διαβάζοντάς τα.

Μοναδικό της συλλογής μου από εκδόσεις Ερμείας το «Οι σταύλοι του Αυγεία».

Τέλος, από τις εκδόσεις Ακαδημαϊκή έχω μία δεκάδα βιβλίων με χοντρό εξώφυλλο σε ωραία χάρτινη θήκη. Ούτε και αυτά λένε ημερομηνία αλλά πρέπει να είναι του παρελθόντος αιώνος.

αυλλογή αγκάθα κρίστη.jpg
 
Πολύ ωραία συλλογή! Είμαι μεγάλη φαν της Άγκαθα. Έχω αρκετά και στην αγγλική γλώσσα των εκδόσεων Harper Collins της δεκαετίας του 90. Από ότι βλέπω οι εκδόσεις Ψυχογιός έχουν πάρει το lay out την γραφιστική απόδοση από τον οίκο Harper Collins.

Το βιβλίο που μας έβαλε ως παράδειγμα η bambi είναι το sleeping murder δηλαδή το Ρετρό στην Ομίχλη των εκδόσεων Λυχνάρι. Είναι από τα αγαπημένα μου της Άγκαθα και το τελευταίο που εκδόθηκε αφού φυλάσσονταν σε θυρίδα σε χρηματοκιβώτιο τράπεζας μεχρι πριν πεθάνει. Η ίδια η συγγραφέας δεν πρόλαβε να το δει στα ράφια του βιβλιοπωλείου.
 

Συνημμένα

  • 1592758696995713597672.jpg
    1592758696995713597672.jpg
    1,6 MB · Προβολές: 0

Μόλις έκανα το κουίζ Ποιό βιβλίο της Αγκάθας είσαι....

David copperfeild
not in any way could you be and agatha christie book
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έκανα και γω το τεστ και μου βγήκε ότι είμαι το Ποιος σκότωσε τον Ρότζερ Άκρουντ. Είμαι ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα!

Ας βάλω και μια φωτογραφία από την παιδική ηλικία της Agatha!220px-Agatha_Christie_as_a_child_No_1.jpg
 
Αφου σας ενδιαφερουν οι εκδοσεις Ψυχογιος, προτου αγορασετε οποιοδηποτε βιβλιο της Κριστι πηγαινετε στο σαϊτ του οικου και πατηστε αριστερα εκει που λεει "Διαβασε ενα αποσπασμα". Θα σας βγαλει τον αυθεντικο τιτλο του εργου και ετσι θα ειστε απολυτα σιγουροι. Δειτε ενα παραδειγμα εδω:
Δεν το συζητώ πόσο σημαντικό είναι όλο αυτό να μην ξαναγίνει κάποιο λάθος, βρήκα και την ταινία μάρτυς κατηγορίας του 82' , θα την δω! Ωραίο κορίτσι μικρή ή αγκαθα λωρα.
 
Μυστήριο στην καραϊβική νέο λέει και μάλλον δεν το χω ξανά διαβάσει, δεν μου λέει κάτι και δεν θυμάμαι πως λεγότανε και στις εκδόσεις στο λυχνάρι αλλά δεν νομίζω να υπήρχε εκεί ως τίτλος.
 
Μυστήριο στην καραϊβική νέο λέει και μάλλον δεν το χω ξανά διαβάσει, δεν μου λέει κάτι και δεν θυμάμαι πως λεγότανε και στις εκδόσεις στο λυχνάρι αλλά δεν νομίζω να υπήρχε εκεί ως τίτλος.
Υπαρχει κανονικοτατα στο Λυχναρι και το εχω στη βιβλιοθηκη μου. O ελληνικος τιτλος του βιβλιου A caribbean mystery ειναι Το σπιτι με τους ιβισκους. Μα γιατι δεν συμβουλευεσαι τον καταλογο της Βικιπαιδεια που εδωσα στο ποστ 459;
 
Ναι μπαμπι τον συμβουλευτικά το είδα ήδη και δεν το χω διαβάσει στα σίγουρα οπότε αύριο το αγοράσω πρωί πρωί! Τα 7 ρολόγια εξαίρετο, μου άρεσε πως τούτη την φορά ήταν κάτι διαφορετικό ως προς το τέλος ενώ αυτός που κρύβεται από πίσω δεν γίνεται να πάει το μυαλό σου ούτε με την πιο μεγάλη αστυνομική φαντασία
 
Υπαρχει κανονικοτατα στο Λυχναρι και το εχω στη βιβλιοθηκη μου. O ελληνικος τιτλος του βιβλιου A caribbean mystery ειναι Το σπιτι με τους ιβισκους. Μα γιατι δεν συμβουλευεσαι τον καταλογο της Βικιπαιδεια που εδωσα στο ποστ 459;

Bambi, o κατάλογος που έδωσες είναι εξαιρετικά χρήσιμος ειδικά για εμάς που ξεχνάμε τι έχουμε διαβάσει μετά από τόσα χρόνια.

@ Αριάδνη Το σπίτι με τους ιβίσκους έχει ενδιαφέρον αλλά με την πείρα που έχεις αποκτήσει ως φανατική αναγνώστρια της θείας Άγκαθα υποψιάζομαι ότι θα βρεις το δολοφόνο πολύ νωρίς. Πες μας όταν το διαβάσεις. ;)
 
Α, επίσης έκανα το τεστ του βιβλίου δυο φορές γιατί με το πρώτο αποτέλεσμα ανησύχησα (Η σοφίτα με τις αράχνες - έχω δηλώσει ότι το όλο concept είναι αρρωστημένο) και ούτε που θα μπορούσα να είμαι ένας τέτοιος χαρακτήρας (το κοριτσάκι).
Τη δεύτερη φορά έβαλα τις αμέσως επόμενες επικρατέστερες απαντήσεις μου και βγήκε ένα από τα αγαπημένα μου: And then there were none (για να μη βάλω την ελληνική μετάφραση -είμαστε σε εποχές όπου μια τόση δα λέξη μπορεί να φέρει τεράστια αναστάτωση).

Και ιδού και η δική μου έκδοση, είναι το μόνο βιβλίο της που δεν έχω από Λυχνάρι

and then there were none front.jpg and then there were none back.jpg

Απ' ότι βλέπω από τα τηλέφωνα των εκδόσεων Άγκυρα στο οπισθόφυλλο, το συγκεκριμένο βγήκε μέσα στη δεκαετία του '70. Το είχα πάρει από παλαιοπωλείο. Είναι ωραία γραμμένο αλλά ακόμη έχω καημό να το διαβάσω σε Λυχνάρι.
 
Ειλικρινά παιδιά δεν θυμάμαι τι και ποια έχω διαβάσει ( μόνο τα εξώφυλλα κάτι μου λένε και τα αντιπαραβαλλω)κοίταξα και την λίστα της μπαμπι και διάβασα απόσπασμα που δίνει ο ψυχογιος και πάλι στο σκοτάδι είμαι. Θυμάμαι ότι είχα διαβασει πάλι ένα βιβλίο της αγκαθας που ή μις Μαρπλ πήγαινε διακοπες πολύ μακρυα από το σπίτι της να ήταν ή καραϊβική όμως;.Αν τα χα όλα μαζί τα βιβλία της Αγκαθα τακτοποιημένα τώρα αυτο δεν θα συνέβαινε πονοκεφαλιασα. Πολύ ωραίο της άγκυρας σαν εμφάνιση και τι βλέπω και την ωραία της ημέρας σε τολμηρη εμφάνιση. Αυτά είναι που πήρα τα πρώτα σε μπαζααρ
 

Συνημμένα

  • IMG_20200709_073848.png
    IMG_20200709_073848.png
    570,1 KB · Προβολές: 4
Για μενα, οι Δεκα μικροι νεγροι ειναι το κορυφαιο της Αγκαθα. Και αναφερομαι στο βιβλιο και οχι στο θεατρικο που εχει αλλο φιναλε, τελειως συμβατικο. Που και παλι ομως ταιριαζει απολυτα με την τελευταια στροφη του ποιηματος "They tied the knot" που στο βιβλιο σημαινει κρεμαστηκαν και στο θεατρικο σημαινει παντρευτηκαν.
Τι δεικτη ευφυιας ειχε αυτη η γυναικα για να γραψει ενα τοσο αρτιο και πανεξυπνο αστυνομικο;
 
Tα δικά μου βάσανα δεν έχουν τελειωμό επέστρεψα τα άλλα δύο (τα είχα διαβάσει τελικά)και πήρα τώρα αυτά αλοιμονο μου αν τα ξαναπαω θα με διαολοστειλουν! Τι σημαίνει να σαι μη τακτικος. Πήρα το " ο φόνος είναι εύκολος" και ο" ωχρός ιππος"! Ο φόνος είναι εύκολος νομίζω έχει κάποιος μιλήσει πολύ εδώ μέσα με τα καλύτερα λογια και ήταν εξαφανισμένο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200709_142807.jpg
    IMG_20200709_142807.jpg
    1,6 MB · Προβολές: 4
Ο φόνος είναι εύκολος

Ενα απο τα πεντε καλυτερα βιβλια της Κριστι, κατα τη γνωμη μου.

Αγωνια, ανατροπες, μυστηριο ως εκει που δεν παιρνει αλλο και ενα φιναλε που εμενα προσωπικα με ανατριχιασε.

Λιγα λογια για την υποθεση:

Σε μια επαρχιακη πολη πεφτει επιδημια θανατων αποδεκατιζοντας τους κατοικους της. Μοναχα η μις Φουλερτον, μια ηλικιωμενη δεσποινις κατοικος της πολης, θα κανει λογο για κατι αλλο. Δεν προκειται απλως για επιδημια, αλλα για φονους τελεια μελετημενους απο εναν αδιστακτο και απολυτα ψυχραιμο δολοφονο.

Ενα βιβλιο καθηλωτικο που με κανει να αναρωτιεμαι γιατι δεν ειναι διασημο.

6600223.jpg
Τώρα άρχισα να το διαβάζω λοιπόν, θυμάμαι που μία περίοδο το εψαχνα σαν τρελή λόγω της κριτικής σου μπαμπι και ήταν εξαντλημένο στον εκδότη , τι ατυχία σε τρία βιβλιοπωλεία είχα παει! Άντε ήρθε ή ώρα του ! Και μία φωτό όμορφη με τον ωχρο ίππο και ζεστή σοκολάτα!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200709_152841.jpg
    IMG_20200709_152841.jpg
    1,9 MB · Προβολές: 6
@αριαδνη Ειναι συγκλονιστικο το βιβλιο που ξεκινησες και νομιζω συντομα θα ερθεις στα λογια μου.
Σου συστηνω επισης το The clocks, ελληνικος τιτλος απο Λυχναρι, Στην κοψη του φεγγαριου. Οταν το διαβαζει κανεις ειναι σχεδον αδυνατο να καταλαβει τι ακριβως συμβαινει με το μυστηριο των ρολογιων και να υποψιαστει τι μπορει να σημαινει η ωρα που δειχνουν ολα.
Αν το βρεις, μην το χασεις!
Γυριστηκε και σε 90λεπτο επεισοδιο για τη θρυλικη σειρα Πουαρο και η μεταφορα του στην τηλεοραση ειναι θαυμασια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@αριαδνη Ειναι συγκλονιστικο το βιβλιο που ξεκινησες και νομιζω συντομα θα ερθεις στα λογια μου.
Σου συστηνω επισης το The clocks, ελληνικος τιτλος απο Λυχναρι, Στην κοψη του φεγγαριου. Οταν το διαβαζει κανεις ειναι σχεδον αδυνατο να καταλαβει τι ακριβως συμβαινει με το μυστηριο των ρολογιων και να υποψιαστει τι μπορει να σημαινει η ωρα που δειχνουν ολα.
Αν το βρεις, μην το χασεις!
Γυριστηκε και σε 90λεπτο επεισοδιο για τη θρυλικη σειρα Πουαρο και η μεταφορα του για την τηλεοραση ειναι θαυμασια.
Bambi με ξέρεις πως αν το βρω δεν θα το χάσω( καλά που μου το πες να δω τον τίτλο στον ψυχογιο) γνωριζομαστε στην ρετρό πια ως προς τα πάθη μας
 
Bambi με ξέρεις πως αν το βρω δεν θα το χάσω( καλά που μου το πες να δω τον τίτλο στον ψυχογιο) γνωριζομαστε στην ρετρό πια ως προς τα πάθη μας
Κοιταξα στον Ψυχογιο και προς το παρον δεν εχει εκδοθει. Αν αυτο γινει ποτε, τοτε λογικα θα το βρεις με τον αυθεντικο του τιτλο "Τα ρολογια" καθως οπως ειπαμε και πιο πανω, ο Ψυχογιος διατηρει τους τιτλους της συγγραφεως.
Το βρηκα ομως στις εκδοσεις Λυχναρι και σου παραθετω την παρακατω σελιδα για να διαβασεις την υποθεση:

 
Τελευταία επεξεργασία:
Eιναι βέβαιο πως δεν το χω διαβάσει! Σίγουρακι όπως και το γαλάζιο τρένο που υπάρχει στον ψυχογιο. Να το παραγγειλω τοτε
 
Πίσω
Μπλουζα