Αγόρι

Δείτε και ένα άλλο από τα πρώτα τεύχη: το άβαταρ μου ;)

Θυμάμαι, επίσης, της πολύ ζωηρή αλληλογραφία, τις μάχες που δίνονταν μεταξύ αντιπάλων μουσικών συγκροτημάτων, αθλητικών ομάδων και υπολογιστών της εποχής, τις παρουσιάσεις συγκροτημάτων και αθλητών, τις αφίσες, τη στήλη "Πέντε λεπτά μυστηρίου"
 
καταχωριση -προτελευταια σελιδα- απο 13o τευχος του USER που ανεβασε πρινε μερικες μερες ο Savalegion

scan0112.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
You talkin' to me?

4457-dredd-3-gazeintothefistofdredd.jpg
4457-dredd-3-gazeintothefistofdredd.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω ότι κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 80 το Αγόρι είχε εκδώσει σαν ένθετο την Ιστορία του Λοχαγού Μαρκ. Θυμάμαι καλά?
 
Δεν θυμαμαι ακριβως ισως να ηταν και στην Περιπετεια αλλα στα 90ς!
 
Είχε βγει σαν ειδικό εκτός σειράς άλμπουμ της περιπέτειας στα 90ς εγώ μιλάω για παλιότερη έκδοση.
 
Σωστά,

είχε μπει στις μεσαίες έγχρωμες σελίδες σε συνέχειες.

Αν έχει νόημα να βρω περίπου τεύχη. ::)
 
Ευχαριστώ!!!
 
Οντως εβαζε για ενα διαστημα και Λοχαγο Μαρκ.Απο το νεο αγορι θυμαμαι επη οπως Νemesis the Warlock,A.B.C. Warriors,Slaine(με την καταπληκτικη ιστορια ο κερασφορος θεος την οποια αναδημοσιευσε η σαλονικιωτικη Ο2Η),Rogue Trooper εδω ως ο Ανυποταχτος και πολλα αλλα.Η αφισα του Dredd απο τη δευτερη σελιδα ειναι απο την ιστορια Οz μια απο τις καλυτερες του.
 
Deathshadow είπε:
Η αφισα του Dredd απο τη δευτερη σελιδα ειναι απο την ιστορια Οz μια απο τις καλυτερες του.
Και ειναι νομιζω... :wait2: απο την περιοδο πριν αλλαξει οριστικα το Αγορι

και μετακομισει ο Dredd σε δικο του περιοδικο. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Και ειναι νομιζω... :wait2: απο την περιοδο πριν αλλαξει οριστικα το Αγορι και μετακομισει ο Dredd σε δικο του περιοδικο. :)
Kατι το οποιο δεν εγινε ποτε.Πονεμενη ιστορια...
 
Το τεύχος που μου άλλαξε τη ζωή και φούντωσε το πάθος μου για τα κόμικς:

attachment.php
attachment.php


Μέχρι εκείνη τη στιγμή έπαιρνα πάρα πολλά περιοδικά που όμως δε σκεφτόμουν να τα συλλέξω...

Ήμουν θυμάμαι στο χωριό για ολιγοήμερες διακοπές στις αρχές Ιουνίου του 1986.

Οι γονείς μου είχαν παραμείνει στην Πάτρα, λόγω του οτι εργαζόταν ο πατέρας μου και εγώ έμεινα για λίγο με τους θείους και τα ξαδέρφια.

Η μητέρα μου είχε ρητή εντολή να μου αγοράσει όλα τα κομικς της εβδομάδας για να με περιμένουν οταν γυρίσω, να τα χαρώ μαζεμένα. Έτσι κι έγινε...

Όταν γύρισα, με περίμενε μια σακούλα γεμάτη κόμικς και μέσα σε αυτά το τεύχος 473 του "Αγοριού"...

attachment.php
attachment.php


Ήταν η εποχή που από αυτό το τεύχος και μετά το "Αγόρι" έγινε "Νέο και Αθλητικό Αγόρι", με περισσότερες σελίδες, πιο πλούσιο, καινούργιες ιστορίες και χαρτοκοπτικές!

Αυτό ήταν! Μόλις έπιασα το περιοδικό στα χέρια μου και άρχισα να το ξεφυλλίζω, κάτι έκανε κλικ μέσα μου και από τότε όχι μόνο άρχισα να μαζεύω κόμικς, αλλά ξεκίνησε και μια λατρεία για κάθε περιοδικό που βρισκόταν μέσα στα ενδιαφέροντά μου.

Ακόμα και σήμερα, λατρεύω να ξεφυλλίζω κόμικς, PIXEL, USER και πολλά άλλα περιοδικά, κάθε στιγμή της ημέρας: Μπροστά στην τηλεόραση, στο φαγητό, στον υπολογιστή!

attachment.php
attachment.php


Η ιδιαίτερη αγάπη για'αυτό το περιοδικό συνεχίστηκε μέχρι την αναστολή της έκδοσής του και μπορώ να πω οτι έχω μια αρκετά μεγάλη συλλογή "Άγόρι".

Από μένα ένα τεράστιο ευχαριστώ σε όλους τους εκδότες εκείνης της εποχής, για όλα αυτά τα υπέροχα περιοδικά που συντρόφευσαν με τον καλύτερο τρόπο τα παιδικά μας χρόνια και ειδικά ένα τεράστιο ευχαριστώ στις "Ελληνικές Περιοδικές Εκδόσεις ΕΠΕ" για αυτό το μαγικό τεύχος του "Αγοριού" που μου άλλαξε τη ζωή...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ομορφο ποστ Ντινο! :thumbup:

Σε ευχαριστουμε! :flower:
 
Δηλωνω και γω τρελαμενος με το Αγορι...

Judge Dredd και Slaine McRoth - The horned God οι αγαπημενες μου ιστοριες..

Επισης Lord Βεκ, Ανυποταχος....και ποσες ακομα...Johnny Red...

Οταν πηγα φανταρος στην Κυπρο και επεσα μπροστα μου σε (εισαγωγης) 2000AD επαθα πλακα!!! Αγορασα 3 τευχη μονο και μονο για τον Dredd...

Καποιες αποκριες θα ντυθω Dredd, ειναι στα σχεδια!!

Τα εχω ακομα ολα και δεν τα αποχωριζομαι με τιποτα, ισως τα φωτογραφισω καποια στιγμη.

Judge Dredd rules!!! :headbang: :armed:
 
@Dino σε κατι τετοια ποστς αξιζει να χρησιμοποιειται (η παραμελημενη απ ολους) επιλογη Blog this Post
 
stayros είπε:
Ομορφο ποστ Ντινο! :thumbup:
Σε ευχαριστουμε! :flower:
Να'σαι καλά Σταύρο!

Πάντα με την καλή κουβέντα στο στόμα! :)

pardalotzatziki είπε:
Δηλωνω και γω τρελαμενος με το Αγορι...
Judge Dredd και Slaine McRoth - The horned God οι αγαπημενες μου ιστοριες..

Επισης Lord Βεκ, Ανυποταχος....και ποσες ακομα...Johnny Red...

Οταν πηγα φανταρος στην Κυπρο και επεσα μπροστα μου σε (εισαγωγης) 2000AD επαθα πλακα!!! Αγορασα 3 τευχη μονο και μονο για τον Dredd...

Καποιες αποκριες θα ντυθω Dredd, ειναι στα σχεδια!!

Τα εχω ακομα ολα και δεν τα αποχωριζομαι με τιποτα, ισως τα φωτογραφισω καποια στιγμη.

Judge Dredd rules!!! :headbang: :armed:
Ομοιοπαθής ε;

Αγόρι rulez! :thumbup:

Wally είπε:
@Dino σε κατι τετοια ποστς αξιζει να χρησιμοποιειται (η παραμελημενη απ ολους) επιλογη Blog this Post
Σε ευχαριστώ Πάνο, αν και χρειάζονται πολύ περισσότερες πληροφορίες και φωτογραφίες για να γίνει blog...
 
Πρόσφατα έκατσα κι ασχολήθηκα και βρήκα μαζεμένα όλες τις συνέχειες του Ανυπόταχτου [edit]. Το είχα καταβροχθίσει αυτό το κόμικ όταν ήμουν μικρός, θυμήθηκα τα νειάτα μου :p

Κρίμα που δεν βγαίνουν πια τέτοια περιοδικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέτοια μ' αρέσει να βλέπω. :thumbup: Μπράβο ρε Ντινάρα - μας έφτιαξες για άλλη μία φορά !!

Νομίζω το είχα πεί και παλιότερα, αλλά θα το πω και πάλι: Ο Dino έχει την καλύτερη μάνα του κόσμου. :D H δικιά μου έψαχνε πάντα αφορμή να μου πετάξει ό,τι "άχρηστο περιοδικό" είχα, και τελικά σε συνεργασία με τη γιαγιά μου, κατάφεραν να "στείλουν" το 99% της *τεράστιας* συλλογής παντός είδους κόμιξ που μάζευα απο μικρός.

Εκείνος που μου έκανε περισσότερο τα χατήρια, ήταν ο father, ο οποίος (ομοίως με την περίπτωση του αγαπητού Dino) έπαιρνε την... "εντολή" να αγοράζει κόμικς στην Αθήνα, όσο έκανα τις διακοπές μου στο χωριό (Κρήτη). Μάλιστα μία χρονιά θυμάμαι πως έκανε το λάθος να αναθέσει στην τοπική ψιλικατζού (!) να του "κρατήσει" τεύχη διαφόρων κόμιξ για εκείνη την περίοδο, και εκείνη το αμέλησε, με αποτέλεσμα να χάσω τα περισσότερα καλοκαιρινά τεύχη (...τραυματική εμπειρία !!)

Στην συντριπτική τους πλειοψηφία, οι ιστορίες στο Αγόρι ήταν φοβερές, αλλά αν έπρεπε να επιλέξω μόνο μία, θα ήταν... (surprise-surprise) ο Δικαστής Ντρεντ. :headbangdude: Toλμώ να πω μάλιστα (με φόβο να χαρακτηριστώ "βλάσφημος"), πως μου άρεσε περισσότερο το σχέδιο του Ron Smith στο συγκεκριμένο κόμικ, παρά το αυθεντικό του Ezquerra. (ακόμα και η απόπειρα για "προσωπογραφία" του Dredd που είχα κάνει εκείνη την εποχή στο Art Studio, έγινε κοιτάζοντας σχέδιο του Smith απο το Αγόρι).

Αρχίζω πάντως να σκέφτομαι πως ήρθε ο καιρός να ψάξω σε αποθήκες & ντουλάπες στο πατρικό μου, *μήπως* και ξετρυπώσω κανένα τεύχος που να έχει γλυτώσει απο την "εκκαθάριση"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΧΑΧΑΧΑ!!! Α ρε billarα!!! Παίζει και να'χεις δίκιο ρε 'συ, και για να λες τέτοια κουβέντα με έχεις "διαβάσει" καλά όλα αυτά τα χρόνια... :thumbup:

Παρόλο που στην οικογένεια δούλευε μόνο ο πατέρας μου (οικοδομή), χρώστάω πάρα πολλά στους γονείς μου, είναι η αλήθεια ( σας έχω αναφέρει πως είμαι και μοναχοπαίδι, έτσι; ) :biglaugh:
 
Nα πω και εγω τα συγχαρητηρια μου στον Dino για το εξαιρετικο ποστ :bow: ,καθως επισης και...στη μητερα του!!:DWe love Dino's mother!! :wub:
 
Πίσω
Μπλουζα