Ακόμα μια ανακατασκευή καμπίνας

Τώρα είδα οτι έβαλες μόνο 2 πλέξι των 3mm! Είχα την εντύπωση ότι είχε ξύλο από κάτω και πάνω ένα λεπτό πλέξι για προστασία.

Χμ... Εγώ στη θέση σου θα άνοιγα 2 επιπλέον τρύπες για βίδες. Γιατί αν πες θελήσεις να αλλάξεις joystick που θα ξεκολλάς το άλλο?
 
2 κομμάτια των 3χιλ. είναι πολύ αδύνατα γενικά...Αν ήταν ένα 6χιλ. θα είναι χίλιες φορές πιο γερό.

Αλλά άν ρωτάς εμένα θα έβαζα 8χιλ. και θα ήταν για πάντα...
 
παιδια ναι μπορει να ειναι ψιλα τα plexi αλλα κατω απο τα plaxi θα μπει αυτο

Προβολή συνημμένου 42907

ειναι το στραντζαριστο μου ειχε αρχικα πανω τα χειριστηρια....Ειναι ανθεκτικοτατο και το πλεξι θα βιδωθουν πανω σε αυτο.Το κανει πολυ σταθερο

Επιπλεον τις τελευταιες μερες εγινες αρκετη προοδος και τελειωσα με τα χειριστηρια. Ολα σεταρισμενα και ομορφα.

Εφτιαξα και τον διακοπτη του pc(για να ανοιγει απο το κουτι....) Μονο να φωτισω το κουμπι δεν καταφερα.

Φαινεται η ταση απο το pc(πηρα τα καλωδια που αναβουν την ψειρα του pc) δεν ειναι αρκετη για να το αναψει..... Σκεφτομαι να παρω εναν μετασχηματιστη, να κοψω τα καλωδια και να τα πατησω πανω στο λαμπακι......θα δω.

ξεχασα να βαλω φωτο(τα καλωδια τα εχω πιασει ομορφα...απλα δεν φαινεται)

IMG_0131.jpg

IMG_0107.jpg

IMG_0130.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη μέση όμως του πάνελ δεν έχεις αντίσταση από κάτω και υπολόγισε οτι εκεί θα έχει πολλές φορές βάρος 2 χεριών. Μήπως να έβαζες καμιά κόντρα (αν σε παίρνει η απόσταση μεταξύ joystick και κουμπιών) ?
 
να σου πω .....εχεις δικιο αλλα το χερι για τα χειριστηρια στηριζεται στο στραντζαριστο. Μονο το χερι του 2ου παιχτη για τα κουμπια ειναι σε σημειο που δεν στηριζετε. Θεωρεις οτι θα υπαρχει θεμα?

Τι κοντρα εννοεις?Καποια φετα ξυλο ορθια?
 
Πολλές φορές παίζοντας ασκούμε δύναμη ασυναίσθητα οπότε μια "ενίσχυση" σε κείνο το σημείο δε βλάπτει. Άλλωστε είναι επέμβαση που δε σου χαλάει την αισθητική της καμπίνας.

Φέτα ξύλου θα βάλεις αλλά όχι όρθια (δλδ να σχηματίζει Τ με το πάνελ σου) αλλά οριζόντια (παράλληλα με τα πλαϊνά) για να έχεις και ομοιόμορφη αντίσταση.
 
χμμμ...καλη ιδεα...θα το δω...ευχαριστω
 
λοιπον ......μετα απο 4 μηνες, και 100 ωρες δουλεια, μπορω επιτελους να πω.....Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Ω-Σ-Α

Πρωτα οι φωτο .......

IMG_0140.jpg

IMG_0146.jpg

Απο τις λιγες φορες που ο προορισμος για μενα ειναι εξισου ομορφος με τα ταξιδι.

Το μονο που μενει ειναι ενα μαυρο πλαισιο για το τζαμι αλλα με το καινουργιο ετος τωρα.....

Οπως μπορειτε να δειτε ειναι multi themed...αυτο ακριβως που ηθελα να κανω....Ισως μοιαζει σε καποιους too loud αλλα εγω το λατρευω.Δεν εχω σταματησει να το χαζευω....

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας....Δημητρη ειδικα εσενα σε ευχαριστω ακομα περισοτερο.....και ακομα χριστιανε μου εχω τα κουμπια σου!!!!!!!

Χαιρομαι για την αποφαση μου να το φτιαξω μονος μου....το συνηστω ανεπιφυλακτα....

καλη χρονια να εχετε ολοι σας

ααααα περιμενω σχολια

IMG_0133.jpg

IMG_0137.jpg

IMG_0134.jpg

IMG_0136.jpg

IMG_0147.jpg

IMG_0138.jpg

IMG_0139.jpg

IMG_0145.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, έχοντας παρακολουθήσει το thread από την αρχή, μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι είναι από τις πιο ωραίες καμπίνες!

Γεια στα χέρια σου! :)

Πολύ ωραία δουλειά και με το artwork, ενώ βλέπω ότι το πρόβλημα της οθόνης λύθηκε τελικά! :D

Υπέροχη δουλειά & εύχομαι να τη λιώσεις στο παίξιμο! ;)
 
Φανταστικη η καμπινα σου φιλε.Ευχομαι να χαλασεις πολλα κουμπια και πολλους μοχλους απο το πολυ παιξιμο.Συγχαρητηρια και παλι.
 
Πω πωωωω ζήλεψα πραγματικά..!! Θέλω κι εγώωωω,...!!!! Συγχαρητήρια...ειναι αριστούργημα..!! Πρέπει να εισαι πολύ περήφανος γι αυτη την καμπίνα..!!
 
σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια....ναι εχω ενα μονιμο χαμογελο που επιτελους μπηκε στο σαλονι μου.

Το προβλημα με την οθονη λυθηκε με ενα πολυκαρμπονικο(μου φαινεται) πλαστικο και απο πανω ματ πλαστικο αυτοκολλητο....

Να πω την αληθεια ειμαι λιγο περηφανος γιατι την εφτιαξα με τα χερια μου...καραγουσταρω που δεν την εδωσα να μου την φτιαξουν.....
 
Συγχαρητήρια και από εμένα. Έκανες το καλλήτερο δώρο για την νέα χρονιά.

Θυμάμαι και εγώ πριν 3 χρόνια που προσπαθούσα με μανία να τελειώσω το Project μου για να προλάβω την πρωτοχρονιά. Ο Διοικητής βέβαια είχε άλλη άποψη (ήμουνα φαντάρος).
 
Μπραβο φιλε ωραια η καμπινα σου καλο λιωσιμο.Ο επομενος ποιος θα ειναι?
 
ωραία κατασκευή φίλε! Καλά παιχνίδια και να την ευχαριστηθείς! :)
 
Λιώστην!!! Πολύ όμορφη ανακατασκευή. Μπράβο.

Τελικά τί έκανες με την κόντρα? Την έβαλες κάτω από το πανελ?
 
Μια ερωτηση για την i-pac. Δυο φορες που εκανα start up την μια δεν μου επιασε αμεσως τα χειριστηρια...μετα απο 5 δευτερα ολα οκ. Την δευτερη φορα ομως δεν λειτουργουσε το δεξια αριστερα του 1ου χειριστηστηριου.... Τα καλωδια ηταν ολα οκ...εδινε σημα το χειριστηριο(εκοβε το screensaver για παραδειγμα) αλλα δεν εδινε καμια εντολη. Μετα απο δυο restart ξαφνικα λειτουργησε το αριστερα. Μολισ του εκοψα το ρευμα και το ξανα ξεκινησα, ολα καλα.....

Καμια ιδεα?

Σχετικα με την κοντρα την σχεδιαζω τωρα...μαζι με ενα κολληματακι που θελω να κανω....Ευτυχως ειναι ευκολο αφου εχω προσβαση στα χειριστηρια απο το μπροστινο πορτακι....
 
Χμ... Φαίνεται οτι η ipac έχει μερικά κουσούρια! Και μένα πολλές φορές δεν ανταποκρίνονται κάποια κουμπιά. Ενώ στο notepad γράφει πχ το αντίστοιχο γράμμα στο παιχνίδι δεν ανταποκρίνεται! Πρέπει να βγάλω και να βάλω το usb ή να κάνω restart το pc. Και δεν έχω ιδέα τι μπορεί να φταίει.
 
ναι αυτο ακριβως...και μενα στην αναζητηση εγραφε κανονικα!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα