Αλέξια - Μια κορυφαία pop τραγουδίστρια

misha είπε:
Έχω να πω οτι η διασκευή απο τους locomondo του τραγουδιού της Αλέξιας "Τα κοριτσια ξενυχτάνε μ'ένα μυστικό" είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.Άκου λέει τα αγοράκια ξενυχτάνε με ένα μυστικό είναι εντελώς φλώρικο με όλο το συμπάθειο.Τα παιδιά αυτά έχουν πει πολυ καλύτερα τραγούδια οπως το "Πίνω μπάφους και παίζω pro".Ελπίζω να μην επαναλάβουν τέτοιο ατοπημα :p
μωρέ καλό το Πίνω Μπάφους και Παίζω pro ήταν και το σλόγκαν της πενθήμερης που είχα πάει, απαράδεκτη θεωρώ την εκδοχή του Τα Κορίτσια Ξενυχτάνε από τις Darlings.
 
thebest20 είπε:
Μπράβο,κι εγώ την είχα,από την αδερφή μου,αλλά δεν υπάρχει τώρα!Όλες οι κασέτες των 80's έτσι ήταν.Επίσης συνήθως,και στους δίσκους και στις κασέτες,το πρώτο τραγούδι της κάθε πλευράς γινόταν επιτυχία
Εγώ, πάλι, θυμάμαι, ότι επιτυχία σίγουρη γινόταν το δεύτερο τραγούδι από την Β πλευρά του δίσκου!
 
Φοβερη η Αλεξια ισως απο τις λιγες καλες pop ελληνιδες τραγουδιστριες (αν κ τοτε ολες καλες ηταν τωρα ειναι ολες χαλια)

Κριμα που τα αφησε ολα αν κ η γυναικα το ειχε δηλωσει ξεκαθαρα κ καλα εκανε γιατι τα πραγματα στην ελληνικη δισκογραφια σημερα ειναι αθλια!Ο ενας ειναι χειροτερος απο τον αλλον!

Τελος παντων ακουσα οτι θα βγαλει νεα δουλεια με τιτλο re be ομως δειγματα που ακουσα δεν μου πολυ αρεσαν θα δειξει........!!!!!!!

Αγαπημενο μου τραγουδι της ειναι το ορκισου!!! :cool: :cool: :cool: :cool:
 
Το νέο της Re Be πρόκειται για ένα project σε 3πλό cd διάρκειας σχεδόν 4 ωρών (75 λεπτά περίπου το κάθε cd).Το ετοιμάζει 3 χρόνια,αλλά ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει!Μόνο αποσπάσματα υπάρχουν.Είναι κάτι εντελώς ασυνήθιστο!
 
Αντε να δουμε εχω πολυ περιεργεια αν κ τα αποσπασματα που ειδα κ εμενα με μπερδεψαν!!!!!!!! :eek: o_O

Αλλα δεν εχει να αποδειξει τιποτα ειναι υπεροχη οτι κ να κανει!!!!!!!!!! ;) ;)
 
Ρε παιδιά, είμαι ο μόνος, άραγε, που γνωρίζει ότι η Αλέξια αποκήρυξε την 80's καριέρα της ως "επιπόλαια" και "αντιποιοτική"; Μέγα λάθος!

Δική μου, πάντως, αγαπημένη επιλογή η εξής:

 
Αληθεια????????Ποτε το ειπε αυτο κ που σε προσφατη συνεντευξη?????

:xm: :xm: :xm: :xm: :xm: :xm:
 
Στροφή στην ποιότητα...
 
Ελεος με αυτα τα στροφαρισματα τους!!!!!!!!!

Καλα εκανες κ το εβαλες γιατι δεν το ειχα δει μπραβο!!!!!! :thanx2:

Παντως εγω θα εξακολουθω να την ακουω οταν δεν ειχε παρει ακομα τις στροφες!!!!:biglaugh:
 
Και καλά θα κάνεις! Αυτή η μανία να χαρακτηρίζουν οτιδήποτε pop (δηλ. popular) "κατώτερο" και "αντιποιοτικό" είναι πραγματικά εκνευριστική.

Σώνει και καλά δηλ. πρέπει να ακούς απ' την κοιλιά της μάνας σου Μπετόβεν;

Μοναδικός τελικός κριτής είναι ο χρόνος! Λίγα τραγούδια μπορούν να ακούγονται εξίσου άνετα μετά από 10-20-30 χρόνια. Και αυτό δεν το γνωρίζει κανείς εκ των προτέρων!
 
Δεν μπορω να πω οτι ειναι απο τις αγαπημενες μου καλλιτεχνιδες, αλλα το Ορκισου, μου αρεσει αφανταστα!

 
Το "Ορκίσου" έχει και 2η version

Ο παρτενέρ της Αλέξιας είναι Ιταλός και έπαιζε τον Jusepino,έναν ιταλό φίλο της Ντορίτας σε μερικά επεισόδια της σειράς Ντόλτσε Βίτα
 
thebest20 είπε:
Ο παρτενέρ της Αλέξιας είναι Ιταλός και έπαιζε τον Jusepino,έναν ιταλό φίλο της Ντορίτας σε μερικά επεισόδια της σειράς Ντόλτσε Βίτα
Nαι τον θυμαμαι πολυ καλα. Ηταν μοντελο και μεχρι πριν μερικα χρονια τον εβλεπα σε αρκετες τηλεοπτικες διαφημισεις.

Σε ευχαριστω!
 
Την Αλέξια την θυμάμαι σ'ένα τραγούδι του Γιώργου Μουζάκη (Έχω απόψε ραντεβού") παρέα με την αξέχαστη κόμισσα της Κέρκυρας Ρένα Βλαχοπούλου.

http://www.youtube.com/watch?v=aHZpvFBbvwA
 
Ναι,ήταν από το διπλό δίσκο που κυκλοφόρησε η Αλέξια το 1993 με τίτλο "Τα κλασσικά" και είχε 23 τραγούδια.Από το δίσκο ξεχώρισαν επίσης τα κομμάτια Χάλι Γκάλι,Αλίκη Τσατσά (ντουέτο με τον αξέχαστο Βλάσση Μπονάτσο),Η σκλάβα,Θα πιω απόψε το φεγγάρι
 
Αγάπη καλοκαιρινή

Και ένα ακόμη πολύ όμορφο τραγούδι (το αγαπημένο μου) από τον δίσκο "Αλέξια" (1987). Στίχοι:Γιώργος Μίτσιγκας, μουσική: Κώστας Χαριτοδιπλωμένος.

 
Αγαπημένο μου τραγούδι απο την Αλέξια το ''Καλημέρα''...
 
μου αρεσει πολυ κι εμενα η Αλεξια,ειναι κι αυτη μερος των παιδικων και σχολικων αναμνησεων :)

μια φορα πρεπει να ηταν και καλεσμενη στην παιδικη εκπομπη "ουρανιο τοξο",εχω μια μακρινη αναμνηση με την εικονα της Αλεξιας να τραγουδαει και να υπαρχουν και παιδια στο πλανο,δεν ηταν μεσα στο στουντιο αλλα καπου εξω.Θυμαται καποιος περισσοτερα;
 
τελικα καλα το θυμομουνα οτι η Αλεξια εμφανιστηκε στην παιδικη εκπομπη "ουρανιο τοξο" την Πρωτομαγιά 1989 !!!!

οριστε και τα βιντεο:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ωραια φωνη η αλεξια...ταυτισμενη με τα 80ς και οχι μονο..η πρωτη μου κασσετα, εννοω που να αγορασα μονος μου (βγαζω εξω το παρτυ των στρουμφς) ηταν εκει γυρω στο 89 και ειχε το "το ξερω" και ολες τις υπολοιπες τοτε επιτυχιες...ασπρο μαυρο , τα κοριτσια ξενυχτανε κτλ...ειχε μαλιστα και πορτοκαλι αυτοκολλητα και πολι μου αρεσε :p
 
Πίσω
Μπλουζα