Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Δεν νομίζω να υπήρχε είναι αργκό σημερινη
Σωστά... άρα δεν μπορεί ο καθένας να λέει ότι θέλει όταν οι νεκροί δεν μπορούν να απαντήσουν (για τον Δελαπόρτα το λέω)
 
Η Χλόη Λιάσκου ζει ας τη ρωτήσουν. Γενικά δεν πιστεύω πως οι άνθρωποι βγάζουν ιστορίες από το μυαλό τους στις συνεντεύξεις. Και η Μαρία Ιωαννίδου είχε πει ότι την βάψανε μελαχρινή επειδή η Αλίκη δεν ήθελε δεύτερη ξανθιά στο πλάνο. Λογικά ήταν ανταγωνιστική. Δε θα μου έκανε εντύπωση να ισχύει. Το πώς μπορεί να μεταφερθεί κάτι είναι βέβαια άλλο θέμα.
 
Αυτά που είπε ο Δελαπόρτας ότι είπε η Βουγιούκλω στη Λιάσκου στάζουν φαρμάκι και κόμπλεξ. Δεν είναι δουλειά κανενός ηθοποιού όσο φτασμένος και λαμπερός κι αν είναι, να πει σε συνάδελφο "είσαι ά( . )( . )η, είσαι ά ω η, είσαι έτσι, είσαι αλλιώς, είσαι παραγιός". Είναι δουλειά του σκηνοθέτη να δώσει με επαγγελματικό τρόπο στον/στην ηθοποιό πως θέλει να είναι. Δεν ξέρω αν η Βουγιούκλω ήταν λαμπερή σταρ, πάντως κομπλεξική και κακίστρω παίζει να ήταν σίγουρα.
"Το τί έκανε η Καρέζη δεν σου πέφτει λόγος και δεν έχεις κανένα δικαίωμα να φέρεσαι έτσι σε συνέδαλφο"
Αυτά για να μη νομίζουμε ότι το σινεμά και το θέατρο το χθες ήταν αγνά και μύριζαν γιασεμί.
 
Γιατί όμως μαθαίνονται τώρα αυτές οι ιστορίες? Το ενδιαφέρον για την Α.Β. δεν έσβησε ποτέ, τώρα ξαφνικά τα θυμούνται όλα αυτά? Το ότι θα μπορούσε κάλλιστα να είχε κάνει κάτι τέτοιο η Α.Β. λόγω χαρακτήρα, ανασφάλειας, κλπ κλπ δεν θα πει ότι το έκανε. Όσο περνάνε τα χρόνια τόσο λιγότερο πιστεύω αυτού του είδους τις καινούργιες αποκαλύψεις. Ο Δελαπόρτας έπρεπε να γράψει καινούργια πράματα για να πουλήσει το βιβλίο του (το "Τα παρασκήνια του ελληνικού σινεμά" δεν του φάνηκε αρκετά cool τίτλος? Βέβαια πώς θα τον καλούσαν μετά σε εκπομπή με τον ελληνικότατο τίτλο "The 2night show"?).

Το "Δεν παίζεσαι" είναι το λιγότερο, θα μπορούσε ο Δαλιανίδης να είχε πει κάτι το αντίστοιχο τότε κι αργότερα ή αυτός να το μετέφερε "εκσυγχρονισμένα" στον Μ.Δ. ή εκείνος να το θυμόταν στο περίπου, Άλλωστε μήπως αυτά που είπε (υποτίθεται) η Α.Β. στη Λιάσκου ειπώθηκαν ακριβώς έτσι? Εϊναι δυνατόν να αναμεταδίδει κανείς αυτολεξεί πράγματα που ειπώθηκαν πριν πάνω από 50 χρόνια όταν μάλιστα δεν ήταν παρών και τα ξέρει από δεύτερο χέρι?
 
" ο κόσμος τους ήθελε μαζί " " ο Σακελαριος τους τα έφτιαξε " " δε μιλούσαν στη Μανταλενα " " ο Δαλιανίδης δεν την ήθελε " μπλα μπλα μπλα μπλααααααα τα έχουμε ακούσει και διαβάσει ένα εκατομμύριο φορές. Το περιστατικό με τη Λιασκου αλήθεια ή ψέματα, κατά τη γνώμη μου εντελώς ασήμαντο. Μπορεί ακόμα ακόμα να ήταν και μια μικροπαρεξηγηση.
Για να μιλήσω κάπως ειδικότερα, δεν κατανοώ την ανάγκη του Χ Δελαπορτα να μιλάει διαρκώς για τη Βουγιουκλάκη χωρίς να έχει κάτι νέο να πει. Ας πει για κάναν άλλον αν θέλει σώνει και ντε. Πόσες φορές να ακούσουμε τα ίδια και τα ίδια; Τόσοι καλλιτέχνες υπάρχουν και τόσα θέματα. Στο κάτω κάτω αν στερεψε απ την υπερπαραγωγή παραακηνιων ας ριξει μια ματιά στο Ξέρατε ότι ή στα Σκάνδαλα που έχουμε και πρωτότυπο υλικό. Πόση ξαναζεσταμενη σουπα να φάμε πια; γκωσαμε.
 
E, βεβαια! Αν δεν παινεψεις το σπιτι σου..
Οχι επειδή είμαστε μπροστά, αλλά συγκριτικα με το Δελαπορτα έχουμε πολύ πιο πιασαρικα θέματα, απείρως πιο ενδιαφέροντα, και στην πλειοψηφία τους διασταυρωμενα. Τουλάχιστον εδώ αν γραφτεί τίποτα ξανά κ ξανά κάποιος θα το επισημάνει. Δε θα παριστανουμε τους έκπληκτους σαν τους δημοσιογράφους που φιλοξενούν τις ίδιες κ τις ίδιες ιστορίες. Ακριβολογω ή υπερβάλλω;
 
Η Χλόη Λιάσκου ζει, μπορεί να επιβεβαιώσει η όχι το συμβάν.
 
Η Χλόη Λιάσκου ζει, μπορεί να επιβεβαιώσει η όχι το συμβάν.
Θα μπαίνετε εσείς στον κόπο να επιβεβαιώσετε ή να διαψευσετε ένα τόσο ασήμαντο περιστατικο;
Άλλωστε ο ΜΔ, λέει ότι " του το είπαν".
" Εγώ δεν ξέρω, αλλά μου είπε ο Χ που του είπε ο ψ που άκουσε από τον Φ...." .
Έχουν γνώση οι φύλακες, τα καλύπτουν τα νώτα τους!
Θεωρώ επίσης πιθανό, ακόμη κι αν είναι αληθινό το περιστατικό η ίδια η Λιασκου να μην έχει συγκρατήσει τις λεπτομέρειες του. Μην κοιτατε ο Μάκης που το αποθήκευσε στο σκληρό του δίσκο.
 
" ο κόσμος τους ήθελε μαζί " " ο Σακελαριος τους τα έφτιαξε " " δε μιλούσαν στη Μανταλενα " " ο Δαλιανίδης δεν την ήθελε " μπλα μπλα μπλα μπλααααααα τα έχουμε ακούσει και διαβάσει ένα εκατομμύριο φορές. Το περιστατικό με τη Λιασκου αλήθεια ή ψέματα, κατά τη γνώμη μου εντελώς ασήμαντο. Μπορεί ακόμα ακόμα να ήταν και μια μικροπαρεξηγηση.
Για να μιλήσω κάπως ειδικότερα, δεν κατανοώ την ανάγκη του Χ Δελαπορτα να μιλάει διαρκώς για τη Βουγιουκλάκη χωρίς να έχει κάτι νέο να πει. Ας πει για κάναν άλλον αν θέλει σώνει και ντε. Πόσες φορές να ακούσουμε τα ίδια και τα ίδια; Τόσοι καλλιτέχνες υπάρχουν και τόσα θέματα. Στο κάτω κάτω αν στερεψε απ την υπερπαραγωγή παραακηνιων ας ριξει μια ματιά στο Ξέρατε ότι ή στα Σκάνδαλα που έχουμε και πρωτότυπο υλικό. Πόση ξαναζεσταμενη σουπα να φάμε πια; γκωσαμε.
Τα είπες όλα. :bow:
Κι να συμπληρώσω ότι τα περισσότερα από αυτά, οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές τα είχαν δημοσιοποιήσει.
πχ Ο ίδιος ο Βέγγος είχε μιλήσει για την οικονομική του καταστροφή. Ο Δημόπουλος είχε πει πρώτος για τη λατρεία της Καρέζη στο τάβλι κι τον έρωτα της με τον Καζάκο στο "Κοντσέρτο". Μέχρι κι οι πέτρες ξέρουν οτι ο Κωνσταντάρας στα νειάτα του είχε δεσμό με την Καλουτά. Ο ίδιος ο Σακελλάριος είχε αναφερθεί στο μισθό του μακιγιέρ στο "Αλίμονο" κι στην αντίδραση του Χορν όταν άκουσε το ποσό. Ακόμα κι όλα αυτά για την Αλίκη κι το Δημήτρη, η Αλίκη τα είχε πει πρώτη σε συνεντεύξεις της κι κυρίως στο Χατζηνικολάου...(κι ο Παπαμιχαήλ αντίστοιχα σε δικές του συνεντεύξεις)

Υ.Γ. να συμπληρώσω, το αναφέρω όλο αυτό γιατι διαβάζουμε κατά καιρούς τίτλους για "αποκαλύψεις" κι "μυστικά των stars" κι "άγνωστες ιστορίες" κλπ...
Ποια μυστικά κι ποιες αποκαλύψεις...αυτά που -το λέω ξανά- τα ξέρουν κι οι πέτρες;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να ανοίξουμε ένα θέμα " Τα πιο γνωστά μυστικά των Σταρ". Όσα γράφει η Χανελε, συν τη Μάρω Κοντου που οι γιατροί της είπαν ότι δε θα κάνει παιδιά αλλά θα είναι δέκα χρόνια νεότερη, το Χορν που δε θα δεθεί στο άρμα της Βουγιουκλάκη σαν το Μουσουρη, τα χαστούκια Χατζηχρηστου στο Βέγγο ( που δεν πρέπει να είναι κ αλήθεια ή ιστορία), το διαζύγιο κοντου φουκς κ τη σχέση με την Αλίκη, το χαστούκι του Παπαγιαννο στην Αρώνη, το ξύλο που έφαγε η Βουγιουκλάκη την πρώτη νύχτα του γάμου, την κατάθλιψη του Κωνστανταρα, τη Λάσκαρη που γύριζε ταινίες μόνο με Φίνο, την κουμπαρια Φονσου Αλικης, τον Αλεξανδρακη που γνώρισε τη γυναίκα του στο Δόλωμα, ω Θεέ πόσες φορές τα έχουμε διαβάσει όλα αυτά. .. ούτε στις Πανελλήνιες τόση επανάληψη!
 
Α, μάλιστα, οπότε άκυρο το σχόλιό μου "τώρα τα θυμήθηκαν". Αλλά είναι που λείπω δεκαετίες από την Ελλάδα κι αυτές τις εκπομπές δεν θα τις έβλεπα ούτε αν ήμουν ναυαγός σε ξερονήσι κι αυτές η μόνη μου ψυχαγωγία, οπότε δεν πολυξέρω τα backstage τους.

Η σειρά με βιογραφίες ηθοποιών του Δελαπόρτα που έδινε μια εφημερίδα άξιζε μόνο για τις φωτογραφίες που είχαν, τα κείμενα ήταν αγιογραφίες και κακογραμμένα.
 
Να συνεχίσω; συνεχίζω...
Την εξαντλητική δίαιτα της Αλίκης κι την κατάχρηση της χρονιάς με το μελοκάρονο που έφαγε στο τραπέζι της Βλαχοπούλου, την τελευταία συνάντηση ΑΒ-ΔΠ στο νοσοκομείο όπου της είπε "σήκω ρε Πίπη να φύγουμε", την υπολοχαγο Ναυσικά που έγινε Νατάσσα, τη μανία της Βλαχοπούλου με τη μπιρίμπα κι τα νεύρα της όταν έχανε, το ψάρεμα της Βλαχοπούλου με δόλωμα προφυλακτικά, τα πούπουλα που κόλλησε ο Δαλιανίδης με κόλλα στα επίμαχα σημεία της Καραγιάννη για να την ντύσει "κοτόπουλο" στους Κληρονόμους, τις βωμολοχίες του Κωνσταντάρα, το Φώσκολο που δεν ήθελε να κάνει ταινία με την Αλίκη αλλά έκανε γιατί η Αλίκη πίεζε το Φίνο, τα αληθινά χαστούκια της Αλίκης στο "Ξύλο", την κόντρα Αλίκης-Τζένης αλλά που οι δυο τους ήταν φίλες, τον Αλεξανδράκη που πήρε τη θέση του Νικολινάκου στο Κλωτσοσκούφι κι γυρίστηκε η ταινία 2 φορές, το χτύπημα της Αλίκης στη σκηνή της βάρκας στη Μανταλένα...σταματάω δεν αντέχω άλλο, γιατί δεν θα έχω τελειωμό...
Να ανοίξουμε ένα θέμα " Τα πιο γνωστά μυστικά των Σταρ". Όσα γράφει η Χανελε, συν τη Μάρω Κοντου που οι γιατροί της είπαν ότι δε θα κάνει παιδιά αλλά θα είναι δέκα χρόνια νεότερη, το Χορν που δε θα δεθεί στο άρμα της Βουγιουκλάκη σαν το Μουσουρη, τα χαστούκια Χατζηχρηστου στο Βέγγο ( που δεν πρέπει να είναι κ αλήθεια ή ιστορία), το διαζύγιο κοντου φουκς κ τη σχέση με την Αλίκη, το χαστούκι του Παπαγιαννο στην Αρώνη, το ξύλο που έφαγε η Βουγιουκλάκη την πρώτη νύχτα του γάμου, την κατάθλιψη του Κωνστανταρα, τη Λάσκαρη που γύριζε ταινίες μόνο με Φίνο, την κουμπαρια Φονσου Αλικης, τον Αλεξανδρακη που γνώρισε τη γυναίκα του στο Δόλωμα, ω Θεέ πόσες φορές τα έχουμε διαβάσει όλα αυτά. .. ούτε στις Πανελλήνιες τόση επανάληψη!
 
Ποια είναι ακριβώς τα ωραιότερα (θεατρικά) ρούχα είπαμε; Τα αλουμινόχαρτα στα ημι( . )( . ) ;
 
Να ανοίξουμε ένα θέμα " Τα πιο γνωστά μυστικά των Σταρ". Όσα γράφει η Χανελε, συν τη Μάρω Κοντου που οι γιατροί της είπαν ότι δε θα κάνει παιδιά αλλά θα είναι δέκα χρόνια νεότερη, το Χορν που δε θα δεθεί στο άρμα της Βουγιουκλάκη σαν το Μουσουρη, τα χαστούκια Χατζηχρηστου στο Βέγγο ( που δεν πρέπει να είναι κ αλήθεια ή ιστορία), το διαζύγιο κοντου φουκς κ τη σχέση με την Αλίκη, το χαστούκι του Παπαγιαννο στην Αρώνη, το ξύλο που έφαγε η Βουγιουκλάκη την πρώτη νύχτα του γάμου, την κατάθλιψη του Κωνστανταρα, τη Λάσκαρη που γύριζε ταινίες μόνο με Φίνο, την κουμπαρια Φονσου Αλικης, τον Αλεξανδρακη που γνώρισε τη γυναίκα του στο Δόλωμα, ω Θεέ πόσες φορές τα έχουμε διαβάσει όλα αυτά. .. ούτε στις Πανελλήνιες τόση επανάληψη!
Πες το ψέματα. ΄Εχεις απόλυτο δίκιο.
 
Πίσω
Μπλουζα