Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Εεεε, σε ποια γλώσσα έπαιξε στο Λονδίνο ο ζωντανός θρύλος? Δεν πιστεύω να είχε το θράσος να ανεβάσει τη "Θεατρίνα" στην Αγγλία στα Αγγλικά. Και ούτε είχαν λόγο να σπεύσουν οι Εγγλέζοι να δουν αυτό το έργο στα Ελληνικά, όπως θα είχε νόημα να κάνανε π.χ. για μια παράσταση τραγωδίας από το "Θέατρο Τέχνης". Άρα για τους όμογενείς ήταν η περιοδεία, και κανένα πρόβλημα μ' αυτό. Όσο για τον "αέρα ντίβας", τι θα πει αυτό? Κι εγώ μπορώ να βγω φωτογραφία με αέρα ντίβου. Ο καθένας μπορεί.
 
Εεεε, σε ποια γλώσσα έπαιξε στο Λονδίνο ο ζωντανός θρύλος? Δεν πιστεύω να είχε το θράσος να ανεβάσει τη "Θεατρίνα" στην Αγγλία στα Αγγλικά. Και ούτε είχαν λόγο να σπεύσουν οι Εγγλέζοι να δουν αυτό το έργο στα Ελληνικά, όπως θα είχε νόημα να κάνανε π.χ. για μια παράσταση τραγωδίας από το "Θέατρο Τέχνης". Άρα για τους όμογενείς ήταν η περιοδεία, και κανένα πρόβλημα μ' αυτό. Όσο για τον "αέρα ντίβας", τι θα πει αυτό? Κι εγώ μπορώ να βγω φωτογραφία με αέρα ντίβου. Ο καθένας μπορεί.
Ναι αλλά της έκανε αφιέρωμα η αγγλική εφημερίδα . Γεγονός
 
Πολλή κίνηση στις σελίδες της εθνικής σταρ τελευταία! Να συνεισφέρω κι εγώ με μια φωτογραφία Αλίκης Βουγιουκλάκη-Τζένης Καρέζη.

ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ-ΚΑΡΕΖΗ.jpg
 
Και μια φωτογραφία ιστορική: Αλίκη Βουγιουκλάκη και Έλλη Λαμπέτη το καλοκαίρι του 1983, όταν είχαν πάει να δουν την παράσταση "Οι άντρες προτιμούν τις ξανθές", με τη Ζωή Λάσκαρη και τη Μάρθα Καραγιάννη. Ήταν η τελευταία φωτογραφία και η τελευταία δημόσια εμφάνιση της Λαμπέτη.

ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ-ΛΑΜΠΕΤΗ.jpg
 
Τέλος, μια πληροφορία. Το 1975 έγραφαν τα περιοδικά ότι η Βουγιουκλάκη ήθελε να ανεβάσει στο θέατρο τις "Τρεις αδερφές" του Τσέχωφ, με συμπρωταγωνίστριες την Καρέζη και τη Λαμπέτη! Το σχέδιο δεν υλοποιήθηκε.
 
Εδώ η Αλίκη εμφανίζεται ως η γενναιόδωρη που κάνει τραπέζια και φροντίζει τους συναδέλφους της , ότι έκανε τραπέζια ήταν αλήθεια μεγάλη.
 
Να πω πως όταν είχα κορονοιο έκανα ακριβώς την βουγιουκλακιστικη δίαιτα για μια μισή βδομάδα, ως κατά γραμμα. Δεν είχα γεύση και οσμή καθόλου, όλα νερό, έτρωγα ελάχιστα . Άσχημο συναισθήμα και ήταν μόνο για μια μισή βδομάδα, σκεφτείτε να είναι για μια ζωή .
 
Εγώ πάντως δε μπορώ με τίποτα να κάνω σκληρές δίαιτες. Προτιμάω να κοπανηθώ στο γυμναστήριο παρά να μη φάω. Τη μόνιμη στέρηση φαγητού τη θεωρώ βασανιστήριο. Απορώ πως το έκανε. Κι άλλες το έκαναν αλλά για συγκεκριμένες περιόδους. Η Βουγιουκλάκη πρέπει να πέρασε όλη της τη ζωή με το άγχος των κιλών.
 
Εγώ πάντως δε μπορώ με τίποτα να κάνω σκληρές δίαιτες. Προτιμάω να κοπανηθώ στο γυμναστήριο παρά να μη φάω. Τη μόνιμη στέρηση φαγητού τη θεωρώ βασανιστήριο. Απορώ πως το έκανε. Κι άλλες το έκαναν αλλά για συγκεκριμένες περιόδους. Η Βουγιουκλάκη πρέπει να πέρασε όλη της τη ζωή με το άγχος των κιλών.
Δεν νομίζω ότι το έκανε στην έκταση που έλεγε αλλά σίγουρα έκανε διατροφή σε όλη της την ζωη
 
Για δίαιτα και για διατροφή το καλύτερο είναι το απαχο κρέας διότι έχει πρωτεϊνη ειδικά το βοδινό. Τώρα η Αλίκη το απέφευγε λέει εδώ.
 
Πίσω
Μπλουζα