Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Λίγο σαν τυμβωρυχία μου μοιάζει αυτό που διάφοροι βγάζουν πραγματικές η φανταστικές λεπτομέρειες για ανθρώπους που δεν είναι στη ζωή. Μπράβο της της κας. Ζαρόκωστα που επιβίωσε από καρκίνους, μακάρι να είναι πλήρως θεραπευμένη και να ζήσει πολλές δεκαετίες ακόμη, αλλά γιατρός δεν είναι για να μπορεί να κάνει διάγνωση για την αρρώστια της Α.Β.
 
Προφανώς η Μ.Ζαρόκωστα λέγοντας οτι "η Αλίκη δολοφόνησε τον εαυτό της" εννοούσε ότι μέχρι την τελευταία στιγμή αρνιόταν να πάει στο γιατρό γιατί φοβόταν. Αν πήγαινε στο γιατρό από την αρχή, ίσως είχε προλάβει την αναστρεψιμότητα της κατάστασης πριν εξελιχθεί σε κακοήθεια.
Είναι γνωστό (πλέον) ότι η Αλίκη ήταν άρρωστη τουλάχιστον 3 χρόνια πριν φυγει απο τη ζωή. Ήδη από τότε που έπαιζε την "Πέπσι" είχε ενοχλήσεις στο στομάχι (έτσι έχουν πει άτομα του περιβάλλοντός της).
Μάλιστα ο Παπαμιχαήλ, σε συνέντευξη του μετά το θάνατο της, είχε πει ότι υπήρχαν φορές που διπλωνόταν στα δύο από κοιλόπονους κι δεν ήθελε να πάει στο γιατρό. Ακόμη κι στο τέλος, έπαιζε με 39 πυρετό κι πάλι αρνιόταν.
Πήγε στο γιατρό όταν έφτασε πια στο "αμήν" που λένε, κι αυτό με επιμονή του Ν.Γαλανού ο οποίος την πήρε κυριολεκτικά από το χέρι κι την πήγε στο διαγνωστικό του Ραφτόπουλου.
 
Η Βουγιουκλάκη πέθανε από καρκίνο στο πάγκρεας, έναν καρκίνο που και σήμερα, με όλη την πρόοδο, είναι είδος καρκίνου πολύ πολύ δύσκολο. Πολύ αμφιβάλλω αν θα μπορούσε να τον νικήσει. Το οτι βέβαια υπέφερε και δεν πήγαινε στο γιατρό είναι σοκαριστικό. Αλλά στο φινάλε, ενήλικη ήταν κι είχε κάθε δικαίωμα να διαχειριστεί όπως νόμιζε τα της υγείας της.
 
Χμμμ... το "οταν" στον τίτλο που αλλάζει το νόημα της πρότασης μοιάζει να είναι προσθήκη διότι μέσα στο κυρίως κείμενο δεν υπάρχει στα λόγια του. Στον τίτλο μοιάζει να ενοχλείται που είχε πάρει τόσο λιγότερα από την Α.Β. ενώ στο κείμενο μοιάζει να 8εωρεί τα 80k μεγάλο ποσό. Και θα ήταν, ανάλογα βέβαια με την εποχή. Θυμάμαι που 3000 μισθός τον μήνα θεωρούνταν καλός, αλλά αυτό ήταν στα τέλη των 60'ς, άντε 1970.

Η διαφοσρά σε αμοιβή Πάντζα - Βουγιουκλάκη μοιάζει μεγάλη, αλλά γι' αυτό δεν έχουμε θέμα συζήτησης "Γιώργος Πάντζας: Εθνικός σταρ ή όχι"
 
Στην πραγματικότητα νομίζω ήταν μελαχρινή ή ξανθιά;

Εμενα μου αρέσει μελαχρινή. Νομίζω ότι είναι πιο όμορφη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ξανθια μου αρεσει η Αλικη. Δεν παει σε ολες αυτο το χρωμα, αλλα της Αλικης της ταιριαζε παρα πολυ και αν θυμαμαι καλα στις Διακοπες στην Αιγινα την πρωτοειδαμε ετσι.
Γνωμη μου βεβαια γιατι γουστα ειναι αυτα.
 
Ξανθια μου αρεσει η Αλικη. Δεν παει σε ολες αυτο το χρωμα, αλλα της Αλικης της ταιριαζε παρα πολυ και αν θυμαμαι καλα στις Διακοπες στην Αιγινα την πρωτοειδαμε ετσι.
Γνωμη μου βεβαια γιατι γουστα ειναι αυτα.
Σαφέστατα . Συμφωνώ την φωτιζε
 
Η Μαίρη Χαλκιά γεννήθηκε το 1944 και η αρχόντισσα και ο αλήτης είναι ταινία του 1968, όταν η Μ.Χ. δηλαδή ήταν 24 χρονών Τι"κοριτσάκια"και "κοριτσάκια" τσαμπουνάει? Και όπως λέει και η ίδια είχε μιά ασήμαντη εμφάνιση σε μια σύντομη σκηνή. Και σιγά την αποκάλυψη. Τι ήθελε δηλαδή? Να πιάνει η Α.Β. την κουβέντα με κάθε κομπάρσα των τανιών της? Και 24 χρονώ γαϊδάρα ήθελε ντάντεμα?
 
Η Μαίρη Χαλκιά γεννήθηκε το 1944 και η αρχόντισσα και ο αλήτης είναι ταινία του 1968, όταν η Μ.Χ. δηλαδή ήταν 24 χρονών Τι"κοριτσάκια"και "κοριτσάκια" τσαμπουνάει? Και όπως λέει και η ίδια είχε μιά ασήμαντη εμφάνιση σε μια σύντομη σκηνή. Και σιγά την αποκάλυψη. Τι ήθελε δηλαδή? Να πιάνει η Α.Β. την κουβέντα με κάθε κομπάρσα των τανιών της? Και 24 χρονώ γαϊδάρα ήθελε ντάντεμα?
E καλά ούτε να συστηθεί η Αλίκη , τα τυπικα
 
Ε, οικονομία στα κεφαλαία! Μόνο για τον Καραμανλή πρεσβύτερο γραφόταν το "Εκείνος" με κεφαλαία.
 

Greek actress Aliki Vougiouklaki wearing the traditional Amalia dress.

427-jpg.116268


521d1002fbc1f478a2a518e3b012e145.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα