Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Προσωπικά χαίρομαι που δεν έγινε μεγάλη τραγωδός και είχαμε την τύχη σαν παιδιά να μεγαλώσουμε με τις ταινίες της.
Το ότι είχε ταλέντο δεν σήμαινε απαραίτητα ότι θα γινόταν και μεγάλη τραγωδός (το ότι δεν έκανε για τραγωδία φάνηκε όταν επιχείρησε να παίξει Αντιγόνη). Εμένα αυτή η προσποιητή αφέλεια που είχε στις ταινίες της δεν μου άρεσε καθόλου (αλλά είπαμε, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αυτή είναι απλώς η ταπεινή προσωπική μου γνώμη). Πιστεύω ότι ήταν μια καλή, ταλαντούχα ηθοποιός που σπατάλησε το ταλέντο της στα νιαουρίσματα και τις χαριτωμενιές, ενώ θα μπορούσε να κάνει, πολλά, μα πολλά περισσότερα. Τέλος πάντων ας είναι ελαφρύ το χώμα που την σκεπάζει και εννοείται no offense.
 
Το ότι είχε ταλέντο δεν σήμαινε απαραίτητα ότι θα γινόταν και μεγάλη τραγωδός (το ότι δεν έκανε για τραγωδία φάνηκε όταν επιχείρησε να παίξει Αντιγόνη). Εμένα αυτή η προσποιητή αφέλεια που είχε στις ταινίες της δεν μου άρεσε καθόλου (αλλά είπαμε, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αυτή είναι απλώς η ταπεινή προσωπική μου γνώμη). Πιστεύω ότι ήταν μια καλή, ταλαντούχα ηθοποιός που σπατάλησε το ταλέντο της στα νιαουρίσματα και τις χαριτωμενιές, ενώ θα μπορούσε να κάνει, πολλά, μα πολλά περισσότερα. Τέλος πάντων ας είναι ελαφρύ το χώμα που την σκεπάζει και εννοείται no offense.
Εννοείται ο καθένας γράφει την γνώμη του , καμιά παρεξήγηση .Εμένα αυτή η αφέλεια έστω και αν ήταν προσποιητή στις πρώτες της ταινίες μου αρεσε
 
Αν και στο κουίζ από γυναίκες διάλεξα την Έλενα Ναθαναήλ και από ζεν πρεμιέ το Σπύρο Φωκά, με έβγαλε Αλίκη στο Ναυτικό. Άβυσσος η ψυχή του κουίζ
 
Ωχ θα δει την φωτό (ιδιαίτερα το πρόσωπο) ο γνωστός Αλικοσχολιαστής και θα γελάσουμε. Γι' αυτό δεν σχολιάζω εγώ. Περιμένω να διαβάσω τον μαιτρ.
 
Από τις ελάχιστες φωτό της λεγάμενης που είναι καλοστημένες. Ακόμα και η τζίβα για μαλλί κολλάει λόγω θαλασσοσκηνικού. Νταξ' υπερβολικό μακιγιάζ για παραλία, αλλά οκ. Παρ'όλο που η εν λόγω εμένα δεν μου κάνει σέξι, εν τούτοις εδώ μπορώ να αντιληφθώ το όποιο σέξινες βγάζει για όσους την γούσταραν.
Elephadas αν αναφέρεσαι σε μένα με το μπαρδόν που στο χαλάω αλλά η συγκεκριμένη φωτό δεν μου βγάζει τον πραγματικό μου εαυτό (=κακόψυχο και φαρμακογλώσση)
 
Από τις ελάχιστες φωτό της λεγάμενης που είναι καλοστημένες. Ακόμα και η τζίβα για μαλλί κολλάει λόγω θαλασσοσκηνικού. Νταξ' υπερβολικό μακιγιάζ για παραλία, αλλά οκ. Παρ'όλο που η εν λόγω εμένα δεν μου κάνει σέξι, εν τούτοις εδώ μπορώ να αντιληφθώ το όποιο σέξινες βγάζει για όσους την γούσταραν.
Elephadas αν αναφέρεσαι σε μένα με το μπαρδόν που στο χαλάω αλλά η συγκεκριμένη φωτό δεν μου βγάζει τον πραγματικό μου εαυτό (=κακόψυχο και φαρμακογλώσση)
Εμένα δεν μου αρέσει σε αυτήν την φωτό την συγκεκριμένη η Αλίκη , έχει πολύ πιο όμορφες καλοκαιρινές φωτό.
 
Εμένα ποτέ δεν μου πήγε ιδιαίτερα ούτε η ίδια η Αλίκη ούτε αυτό που αντιπροσώπευε. Μάλιστα μέχρι κάποια ηλικία τη θεωρούσα ατάλαντη, μέχρι που ο ηθοποιός Τέλης Ζώτος, ο οποίος μου δίδασκε υποκριτική όταν σπούδαζα σύγχρονο τραγούδι, είπε σε μένα και τους συμμαθητές μου ότι στην πραγματικότητα ήταν ταλαντούχα, τουλάχιστον όσο και η συμμαθήτριά της στη δραματική σχολή (και σπουδαία τραγωδός) Βέρα Ζαβιτσιάνου, απλά ακολούθησε τον εύκολο δρόμο του να παίζει την ενζενί ακόμα και σε προχωρημένη ηλικία, επειδή αυτός ο δρόμος της απέφερε (πολλά, πάρα πολλά) χρήματα. Ξανασκέφτηκα αυτά που μας είχε πει ο Ζώτος και κατάλαβα ότι πρέπει να ήταν όντως πολύ ταλαντούχα για να μπορεί να παίζει τόσο πειστικά την ατάλαντη. Εγώ προσωπικά τη θεωρώ υπερτιμημένη και απλώς "σταρ", χωρίς τον προσδιορισμό "εθνική" (περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα). Εμένα μου πήγε πιο πολύ το στιλάκι της Λάσκαρη (που ήταν καλή ΚΑΙ στους δραματικούς ρόλους, χωρίς νιαουρίσματα και ναζάκια), αλλά και η μελαχρινή γοητεία της σικάτης Τζένης Καρέζη.

Θα κάνω λίγο το συνήγορο της Αλίκης παρόλο που δεν ήταν από τις αγαπημένες μου και μετά τις πρώτες της ταινίες βρίσκω το παίξιμό της εκνευριστικό.
Μήπως οι ρόλοι της ενζενί την οδήγησαν σε αυτή τη μανιέρα; Και η Καρέζη έκανε ναζάκια, περισσότερο με τη φωνή. Η Αλίκη το έφτασε στα άκρα, καταλαβαίνοντας ότι αυτό θα άρεσε στον κόσμο όπως και άρεσε. Και τσαχπίνα, και απροστάτευτο σπουργιτάκι. Μήπως η κάθε Κατερίνα ή Κατερινιώ αν δεν ήταν εκνευριστικές θα ήταν απλώς βαρετές; Η Λάσκαρη με τη φυσικότητά της γιατί δεν έγινε σταρ αυτού του μεγέθους;
 
H Λασκαρη μάλλον ήταν η τρίτη κατά σειρά μεγαλύτερη σταρ μετά την Αλίκη και την Τζενη
 
Και μάλλον αρκετά πιο πίσω όσον αφορά τα εισιτήρια εξού και το δίλημμα Βουγιουκλάκη ή Καρέζη.
 
Από τις ελάχιστες φωτό της λεγάμενης που είναι καλοστημένες. Ακόμα και η τζίβα για μαλλί κολλάει λόγω θαλασσοσκηνικού. Νταξ' υπερβολικό μακιγιάζ για παραλία, αλλά οκ. Παρ'όλο που η εν λόγω εμένα δεν μου κάνει σέξι, εν τούτοις εδώ μπορώ να αντιληφθώ το όποιο σέξινες βγάζει για όσους την γούσταραν.
Elephadas αν αναφέρεσαι σε μένα με το μπαρδόν που στο χαλάω αλλά η συγκεκριμένη φωτό δεν μου βγάζει τον πραγματικό μου εαυτό (=κακόψυχο και φαρμακογλώσση)
Ε, μη μας το χαλας τωρα. Ολοκληρο φορουμ πονταρε πανω σου. Κανονισε την αλλη φορα να βγει ο πραγματικος εαυτος σου. :D
 
Μα τον ακουμπάει στον ώμο τον κ. Κυριακού.
 
Η μοναδική που όντως είναι λαμπερή είναι η κυρία στα δεξιά.
 
Ναι αλλά ποιές από αυτές ήταν φυσικές ξανθιές? Τα ανέκδοτα αναφέρονταν σε ξανθιές που γεννήθηκαν, δεν έγιναν. Η Γαληνέα ίσως να ήταν ξανθιά από φυσικού της, δεν ξέρω.
 
Πίσω
Μπλουζα