Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Και γιατί ήταν αδικία? Ας ήταν δημοφιλής ή έστω καπάτσα σαν την Αλίκη ή τον Βουτσά να έπαιρνε τα δικά τους λεφτά.
 
 
> Και γιατί να μην της τα δίνουν; Έφερνε λεφτά στα ταμεία

Από τα οποία ο παραγωγός κρατούσε όσο το δυνατόν περισσότερα. Γιατί να την πληρώσει παραπάνω? Αυτό θα ελάττωνε το κέρδος του. Οι μισθοί / μεροκάματα κλπ. ειδικά όταν δεν υπάρχουν συλλογικές συμβάσεις και τέτοια είναι το χαμηλότερο ποσό που εκτιμά ο εργοδότης ότι χρειάζεται για να μη φύγει ο εργαζόμενος. Όπως και οι τιμές των προϊόντων και των υπηρεσιών, αν δεν τις περιορίζει νομοθεσία ή κανονισμοί, είναι οι ανώτερες που εκτιμά ο πωλητής ότι μπορεί να "αντέξει" η αγορά.
 
> Και γιατί να μην της τα δίνουν; Έφερνε λεφτά στα ταμεία

Από τα οποία ο παραγωγός κρατούσε όσο το δυνατόν περισσότερα. Γιατί να την πληρώσει παραπάνω? Αυτό θα ελάττωνε το κέρδος του. Οι μισθοί / μεροκάματα κλπ. ειδικά όταν δεν υπάρχουν συλλογικές συμβάσεις και τέτοια είναι το χαμηλότερο ποσό που εκτιμά ο εργοδότης ότι χρειάζεται για να μη φύγει ο εργαζόμενος. Όπως και οι τιμές των προϊόντων και των υπηρεσιών, αν δεν τις περιορίζει νομοθεσία ή κανονισμοί, είναι οι ανώτερες που εκτιμά ο πωλητής ότι μπορεί να "αντέξει" η αγορά.
Mαζι με την Αλίκη, την Καρέζη, την Βλαχοπούλου η ζωή έφερνε χρήμα , είχε μεγάλη απήχηση, έπρεπε να ναι πιο ψηλά κατά την γνώμη μου. Από γυναίκες , αυτές ήταν οι πιο τοπ της εποχής.
 
Δέχτηκε να δουλεύει με τόσα? Δέχτηκε. Άρα πολύ λογικά της έδινε τόσα ο Φίνος. Δεν ήταν αγαθεργό ίδρυμα, επιχειρηματίας σε καθεστώς ελεύθερης οικονομίας ήταν και ήθελε να μεγιστοποιήσει τα κέρδη του. Δικαιοσύνη και fair play δεν έχουν χώρο στους υπολογισμούς μγαλοεργοδοτών. Ούτε ήταν καμιά κομπάρσα η Ζ.Λ. να της δίνει μισθό πείνας να τη λυπηθείς. Αν μπορούσε ο Φίνος θα έδινε τόσα και στη Βουγιουκλάκη, αλλά αυτή δεν δίσταζε να γυρίζει με άλλες εταιρείες οπότε για να την κρατήσει έπρεπε να της τα ακουμπάει χοντρά.
 
Δέχτηκε να δουλεύει με τόσα? Δέχτηκε. Άρα πολύ λογικά της έδινε τόσα ο Φίνος. Δεν ήταν αγαθεργό ίδρυμα, επιχειρηματίας σε καθεστώς ελεύθερης οικονομίας ήταν και ήθελε να μεγιστοποιήσει τα κέρδη του. Δικαιοσύνη και fair play δεν έχουν χώρο στους υπολογισμούς μγαλοεργοδοτών. Ούτε ήταν καμιά κομπάρσα η Ζ.Λ. να της δίνει μισθό πείνας να τη λυπηθείς. Αν μπορούσε ο Φίνος θα έδινε τόσα και στη Βουγιουκλάκη, αλλά αυτή δεν δίσταζε να γυρίζει με άλλες εταιρείες οπότε για να την κρατήσει έπρεπε να της τα ακουμπάει χοντρά.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό , δεν ήταν φιλανθρωπικό ταμείο η Φίνος. Όμως πως δεν έκαναν παράπονα οι άλλες σταρ της εταιρείας η να κάνουν τα ίδια όπως εκείνη να πάνε αλλού.
 
Δεν την ενδιεφερε αν τη μισουσαν. Ηθελε μονο να μιλουν γι' αυτην.

Αυτη την ιδεα την ειχε εκφρασει πρωτος ο Κοχαν και κατα αλλους ο Χουντινι.

Εστελνε ο Φινος επι προσωπικου αμαξι με σοφερ να παει να την παρει γιατι αλλιως δεν ξυπναγε να παει στα γυρισματα, στον δρομο ελεγε στον σωφερ ''σταματω εδω,κατεβα και παρε μου περιοδικα'' και οταν την ρωτησε γιατι δεν παει αυτη του απαντησε με υφος ''γιατι εγω ειμαι μια βασιλισσα''.
Τυχαια δεν το ειπε, την ειχε ο βασιλιας Κωνσταντινος ερωμενη,εμεινε εγκυος και την ζαλισαν με ποτο σε ενα κοτερο και της εκαναν επι τοπου εκτρωση εξ'ου και το ''Εκει ψηλα στον Υμηττα υπαρχει ενα μυστικο'' και απο τον βιαστικο τροπο απεκτησε μεγαλο προβλημα και μετα απο πολυ κοπο μπορεσε μετα απο χρονια να συλλαβει.
Ηταν ''φεσατζου'' στα καταστηματα ενω στο προσωπικο του θεατρου φερονταν με τον χειροτερο τροπο, εβριζε ολες τις γυναικες για να ειναι ολα οπως νομιζε αυτη τελεια,αυτη εβαλε πρωτη ''φιλτρο'' στον φακο να φαινεται λεει πιο λαμπερη,ζηλευε καθε αλλη που ηταν μαζι της σε εργο και νομιζε πως ηταν πιο ωραια (η αλικη ειχε κομπλεξ με το σωμα της ιδιως το κατω μερος ενω ηταν απο τις πρωτες που με ''ξενα λεφτα'' φυσικα ειχε κανει πλαστικη στο προσωπο) και απαιτουσε να φυγει, ηταν απληστη στο θεμα πλουτου (22 αδειες ταξι ειχε και τις νοικιαζε χωρια ποσα ακινητα) ενω δεν ειχε δωσει ποτε μια δωρεαν παρασταση για παιδακια φτωχα ή ΑΜΕΑ.
Απορια: ειναι σε μερικες φωτογραφιες με γουνα, μα καλα σκοτωθηκαν τοσα ανυπερασπιστα ζωακια με τετοιο φρικτο τροπο για να φοραει αυτη και καθε αυτη την γουνα της για εφε στις καμερες; Που ειναι η ευαισθησια των ''φιλοζωων'' τωρα; Σαφως και θα την καταδικαζουν εστω και μετα θανατον φανταζομαι...
 
Από τις ΠΛΕΟΝ ψεύτικες συνεντεύξεις που έχω διαβάσει ποτέ μου. Δεν άντεξα να την τελειώσω.
Ο Παπαμιχαήλ στο μπάνιο, φίνο γκομενί!
 
Και μετά τη συνέντευξη πήγε κι έκανε πλαστική στη μύτη της γιατί μετά τα τόσα ψέμματα είχε μακρύνει κι είχε φτάσει στην απέναντι γωνία. Πάντως ακόμη και για την εποχή εκείνη οι απόψεις της για τη θέση της γυναίκας ήταν αηδιαστικές και κρίμα που κάποια θαυμάστριά της μπορεί να την πήρε στα σοβαρά.
 
Η Βουγιουκλακη περασε ασχημη παιδικη ηλικια,χαιρετησε ενα βραδυ τον πατερα της και δεν τον ξαναειδε ζωντανο,οσοι ξερουν ιστορια ξερουν τον φρικιαστικο θανατο του. Πανω απο ολα εβαζε την καριερα και τα λεφτα, ο Παπαμιχαηλ που τα ειχε πρωτα με την κατα 18 χρονια μεγαλυτερη του Δ.Διαμαντιδου νομιζε πως θα την μαζεψει μετα απο λιγο στο σπιτι για οικογενεια κλπ.
Η Αλικη της αρπαξε την 1η νυχτα του γαμου της κιολας,οι καυγαδες στο σπιτι τους ηταν τοσο συχνοι και με τετοια ενταση που φωναζαν την Αστυνομια μα αυτοι δεν ανοιγαν την πορτα,η λυση δωθηκε απο την Πυροσβεστικη,ανεβασαν σκαλα και μπηκαν μεσα απο το παραθυρο και τους χωρισαν. Εκτοτε οι γειτονες μολις αρχιζαν φωνες-σπασιματα δεν επαιρναν την Αστυνομια αλλα πηγαιναν στον Πυροσβεστικο Σταθμο και ζητουσαν παρεμβαση (αυτοπτης μαρτυς συγγενης της γυναικας μου). Ο Παπαμιχαηλ δημοσιως την ειχε χαστουκισει στην Κορινθο επειδη του εβγαζε γλωσσα (αυτοπτης μαρτυς Λιμενικος συγγενης μου Α' βαθμου) χωρις να υπολογιζει πως τον προσβαλει στον κοσμο.
Οι πλαστικες και οι επισκεψεις στην Ελβετια και η συμπεριφορα ''μπεμπεκας'' με σκυψιματα να φανει το μπουστο-σταυροποδια, σχεσεις με μικροτερους που την εκμεταλλευθηκαν ειναι γνωστα. Σαν χαρακτηρας δεν μου ηταν καθολου συμπαθης, στην δουλεια της ομως ηταν σκληρη δεν τα παραταγε ευκολα και ειδατε ποσο ευκολα αλλαζε ρολους,ειχε υποκριτικο ταλεντο αλλα αυτη η εικονα της ''γατουλας'' δεν επρεπε να την συνοδευει μετα.
 
Eδω πρέπει να είναι ο αδελφός του Παπαμιχαήλ στον γάμο του; Τι λέτε;
FB_IMG_1661180614639.jpg
 
Ναι αλλά ο φωτογράφος την Αλίκη έβγαλε αν φας και πιο κοντά στο κέντρο κι από το γαμπρό (Άσε η νύφη που μόλις χώρεσε στην άλλη άκρη).
 
Ναι αλλά ο φωτογράφος την Αλίκη έβγαλε αν φας και πιο κοντά στο κέντρο κι από το γαμπρό (Άσε η νύφη που μόλις χώρεσε στην άλλη άκρη).
Καλά εσύ τι ήθελες να μην βγει η Αλίκη αν φας στην φωτό να έχει τραβήγματα ο φωτογράφος εν ώρα ιερού μυστηρίου. Mετα ήταν η εθνική σταρ κουμπάρα σε γάμο ποιος θα είχε τα πρωτεία της φωτογραφίας;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Συνημμένα

  • 51952968_337206726885535_6443775907051077632_o.jpg
    51952968_337206726885535_6443775907051077632_o.jpg
    567,4 KB · Προβολές: 11
Και βέβαια η λεζάντα της φωτογραφίας αντί να ονομάζει τους εικονιζόμενους από τα αριστερά προς τα δεξιά, που είναι η συμβατική κατεύθυνση στα Ελληνικά, αρχίζει από τη βασίλισσα, μετά αναφέρουν τον βασιλικό σύζυγο και τελευταία αφήνουν τη βασιλική νύφη. Αν υπήρχε και βασιλικό σκυλάκι, δεν ξέρω σε ποια σειρά θα το έβαζαν.
 
Πίσω
Μπλουζα