Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Ελληνιστί δεν είναι τίποτε, αφού δεν είναι ελληνική λέξη ούτε έχει ενσωματωθεί όπως άλλες που κλίνονται.

Μπα, κοίταξα στο νετ και είναι πιο μπερδεμένο.

doubleur m (plural doubleurs, feminine doubleuse)
  1. (animation, film) dubber
  2. doubler

doublure f (plural doublures)
  1. (theater) understudy
  2. (film) body double, stand-in; stuntman
Άρα η γραία ήταν η ντουμπλέζ (dubber) της Αλίκης αλλά αν είχε τσ'οντα στην ταινία και βάζανε άλλη στη θέση της (body double) θα ήταν ντουμπλύρ. Παρόμοιες σημασίες αφού και στις δύο έχουμε υποκατάσταση ενός από άλλον, αλλά το ντουμπλύρ είναι μόνο θηλυκο ακόμη κι όταν αναφέρεται σε άντρα (? μήπως γράφω κοτσάνες? Ε, πρώτη φορά θα είναι?). Και βρήκα και παράδειγμα που δεν ξέρω τι θα πει αλλά ο Χοντρός Όλιβερ Χάρντυ είχε ντουμπλύρ. Το είδα στο ιντερνετ, άρα είναι ακριβές :)
En 1937, il devient la doublure d'Oliver Hardy en remportant un concours organisé par les studios Metro Goldwyn Mayer (MGM).
Le Nouvel Observateur (2003)
Το λέμε και μεις ντουμπλάρισμα. Α ρε βουγιουκλω για χάρη σου Μπαμπινιώτες θα γίνουμε σε λιγο
 

Η Αλίκη Βουγιουκλάκη γιορτάζει τα γενέθλιά της στις 20 Ιουλίου 1994. Μεταξύ των καλεσμένων διακρίνονται οι Στέφανος Ληναίος, Έλλη Φωτίου, Αλέκος Αλεξανδράκης, Γιώργος Μούτσιος, Βιβέττα Τσιούνη, Χρήστος Πολίτης, Κώστας Σπυρόπουλος, Ιάσων Τριανταφυλλίδης, Λόλα Νταιφά.
 
Από την πρόσφατη συνέντευξη του Χρήστου Πολίτη στο The Magazine του “News247.gr” για την Βουγιουκλάκη κι την επιρροή της στην θρυλική Λάμψη
(αναφέρω τα κομμάτια που αφορούσαν την Αλίκη)


...Εκείνη την εποχή η Βουγιουκλάκη είχε πολύ στενές σχέσεις με τον Κυριακού, είχαν κάνει τη σειρά “Και εύθυμη και χήρα” με τον Σπυρόπουλο. Οπότε η “Λάμψη” ήταν άλλη μια ευκαιρία για να παίξει ο Σπυρόπουλος.
... Στη Βουγιουκλάκη και τον Χρονόπουλο δεν πήγαινε η Τόνια Καζιάνη για το ρόλο της Βίρνας, ο Ερρίκος Μπριόλας για το ρόλο του Γιάγκου Δράκου. Δεν ήθελαν ούτε τον Αλεξανδράκη, ούτε τον Αντωνόπουλο, ούτε τον Βόγλη, όλους αυτούς που είχαν μια ηλικία. Χρόνια μετά σε μια δεξίωση ο ίδιος ο Κυριακού μου αποκάλυψε ότι η Βουγιουκλάκη πρότεινε να παίξω εγώ το ρόλο του Γιάγκου.
...Πάνω στο κοντρόλ ήταν συνήθως η Βουγιουκλάκη, ο Πλωρίτης και ο Χρονόπουλος, οι οποίοι είχαν συναντήσεις δυο-τρεις φορές την εβδομάδα με τον Φώσκολο για να ελέγχουν τους προστατευόμενούς τους.


Υ.Γ. αν θυμάμαι καλά, η Εφη Πίκουλα (η γυναίκα του Τάκη Βουγιουκλάκη) είχε πει παλιά οτι η Βουγιουκλάκη κι ο Φώσκολος έφτιαξαν το καστ της Λάμψης μια βραδιά στο σπίτι της.
 
Από την πρόσφατη συνέντευξη του Χρήστου Πολίτη στο The Magazine του “News247.gr” για την Βουγιουκλάκη κι την επιρροή της στην θρυλική Λάμψη
(αναφέρω τα κομμάτια που αφορούσαν την Αλίκη)


...Εκείνη την εποχή η Βουγιουκλάκη είχε πολύ στενές σχέσεις με τον Κυριακού, είχαν κάνει τη σειρά “Και εύθυμη και χήρα” με τον Σπυρόπουλο. Οπότε η “Λάμψη” ήταν άλλη μια ευκαιρία για να παίξει ο Σπυρόπουλος.
... Στη Βουγιουκλάκη και τον Χρονόπουλο δεν πήγαινε η Τόνια Καζιάνη για το ρόλο της Βίρνας, ο Ερρίκος Μπριόλας για το ρόλο του Γιάγκου Δράκου. Δεν ήθελαν ούτε τον Αλεξανδράκη, ούτε τον Αντωνόπουλο, ούτε τον Βόγλη, όλους αυτούς που είχαν μια ηλικία. Χρόνια μετά σε μια δεξίωση ο ίδιος ο Κυριακού μου αποκάλυψε ότι η Βουγιουκλάκη πρότεινε να παίξω εγώ το ρόλο του Γιάγκου.
...Πάνω στο κοντρόλ ήταν συνήθως η Βουγιουκλάκη, ο Πλωρίτης και ο Χρονόπουλος, οι οποίοι είχαν συναντήσεις δυο-τρεις φορές την εβδομάδα με τον Φώσκολο για να ελέγχουν τους προστατευόμενούς τους.


Υ.Γ. αν θυμάμαι καλά, η Εφη Πίκουλα (η γυναίκα του Τάκη Βουγιουκλάκη) είχε πει παλιά οτι η Βουγιουκλάκη κι ο Φώσκολος έφτιαξαν το καστ της Λάμψης μια βραδιά στο σπίτι της.
Πέφτω από τα σύννεφα ( δεν κάνω πλάκα) γιατί όμως να κάνει κουμάντο η Αλίκη στην διαλογή ενός καστ που δεν ήταν στο θίασο της;
 
Ο Χρήστος Πολίτης δεν θα μπορούσε να το πει πιο ξεκάθαρα.
《...η “Λάμψη” ήταν άλλη μια ευκαιρία για να παίξει ο Σπυρόπουλος...》
Η Αλίκη, εκείνη την εποχή, έλυνε κι έδενε στον ΑΝΤ1 λόγω της φιλίας της με τον Μ.Κυριακού. (Μάλιστα κι ο γιος της ο Γιάννης είχε δουλέψει για κάποιο καιρό στο κανάλι, δεν ξέρω όμως πάνω σε τι). Δεν θα είχε λοιπόν λόγο στη Λάμψη;;; σημειωτέον ότι η λέξη "προστατευόμενοι" είναι δια στόματος Χ.Πολίτη στη συνέντευξη, όχι δική μου...
《...Πάνω στο κοντρόλ ήταν συνήθως η Βουγιουκλάκη, ο Πλωρίτης και ο Χρονόπουλος, οι οποίοι είχαν συναντήσεις δυο-τρεις φορές την εβδομάδα με τον Φώσκολο για να ελέγχουν τους προστατευόμενούς τους》.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν το λέει η αριάδνη αλλά το κάκιστο site που το έχω αναφέρει κι άλλες φορές γιατί το κάνει συστηματικά. Δυστυχώς δεν μπορώ να αλλάξω το "αριάδνη" με το "athensmagazine μπλιαχ"

Λοιπόν, σιγά τη φωτιά. Άλλο ένα παράδειγμα παραπλανητικού σκανδαλοθηρικού τίτλου που δεν δικαιολογείται καθόλου από το περιεχόμενο του άρθρου. Φαντάζεται κανείς ότι τον πίεζε να κάνει τα ανήκουστα όταν είχαν σχέση και "μαθαίνει" ότι χρόνια μετά τον χωρισμό τους τον προέτρεπε να παντρευτεί την Κουτουμανίτσα. Έτσι είναι οι αποκαλύψεις φωτιά?
 
Ο Χρήστος Πολίτης δεν θα μπορούσε να το πει πιο ξεκάθαρα.
《...η “Λάμψη” ήταν άλλη μια ευκαιρία για να παίξει ο Σπυρόπουλος...》
Η Αλίκη, εκείνη την εποχή, έλυνε κι έδενε στον ΑΝΤ1 λόγω της φιλίας της με τον Μ.Κυριακού. (Μάλιστα κι ο γιος της ο Γιάννης είχε δουλέψει για κάποιο καιρό στο κανάλι, δεν ξέρω όμως πάνω σε τι). Δεν θα είχε λοιπόν λόγο στη Λάμψη;;; σημειωτέον ότι η λέξη "προστατευόμενοι" είναι δια στόματος Χ.Πολίτη στη συνέντευξη, όχι δική μου...
《...Πάνω στο κοντρόλ ήταν συνήθως η Βουγιουκλάκη, ο Πλωρίτης και ο Χρονόπουλος, οι οποίοι είχαν συναντήσεις δυο-τρεις φορές την εβδομάδα με τον Φώσκολο για να ελέγχουν τους προστατευόμενούς τους》.
Διάβασα κ'εγώ για την συνέντευξη που έδωσε ο Χρήστος Πολίτης και μεταξύ άλλων αναφέρθηκε και στην Λάμψη. "Τα έχωσε" για αρκετά θέματα :) Η αλήθεια μπορεί να είναι σκληρή, αλλά δεν παύει να είναι η αλήθεια.
 
Πρώτο Τρεντ στο ελληνικό τουιτερ σημερα η Βουγιουκλάκη
 
Το άρθρο με τον Παπαμιχαήλ και το θάνατο της Βουγιούκλως δεν μου κάθεται καλά. Μου φαίνεται υπερβολική η αντίδραση του Παπαμιχαήλ όπως περιγράφεται. Ναι οκ ο θάνατος ενός ανθρώπου είναι πάντα τραγικός αλλά όλα αυτά που περιγράφει το άρθρο μου κάνουν λίγο σε σόου.
 
Αυτή η τελευταία φωτό δεν μπορεί να περάσει ασχολίαστη!!!!!!
Περιμένω σχόλιο από @gordon17sp !!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Είπα να κρατήσω το βρωμόστομά μου κλειστό, αλλά ο λαός μίλησε!
Το λοιπόν, δεν θα σχολιάσω τη φωτό καθ'εαυτή αλλά το γεγονός ότι η Βουγιούκλω ήθελε διακαώς να είναι κάποια άλλη. Μπαρντό; Λόρεν; Μονρόε; Χέμπορν; Χίτλερ; Τσάπλιν; Πάντως όχι Βουγιουκλάκη. Και το δυστύχημα είναι ότι δεν τα κατάφερε με καμμιά. Τελικά ήταν όντως τραγικό πρόσωπο.
Η μάλλον θα σχολιάσω και τη φωτό: δεν της φέρνει και πολύ, η καούκα είναι κακοβαλμένη και την πήρε και ο ύπνος. Η Μονρόε στο φυσικό της, όταν δεν παρίστανε την ανάφτρα, ήταν πολύ πιο όμορφη.
 
Είπα να κρατήσω το βρωμόστομά μου κλειστό, αλλά ο λαός μίλησε!
Το λοιπόν, δεν θα σχολιάσω τη φωτό καθ'εαυτή αλλά το γεγονός ότι η Βουγιούκλω ήθελε διακαώς να είναι κάποια άλλη. Μπαρντό; Λόρεν; Μονρόε; Χέμπορν; Χίτλερ; Τσάπλιν; Πάντως όχι Βουγιουκλάκη. Και το δυστύχημα είναι ότι δεν τα κατάφερε με καμμιά. Τελικά ήταν όντως τραγικό πρόσωπο.
Η μάλλον θα σχολιάσω και τη φωτό: δεν της φέρνει και πολύ, η καούκα είναι κακοβαλμένη και την πήρε και ο ύπνος. Η Μονρόε στο φυσικό της, όταν δεν παρίστανε την ανάφτρα, ήταν πολύ πιο όμορφη.
Στιγμιότυπο-οθόνης-5841.jpg
Ε δεν το συζητάμε τώρα για την ομορφιά της Μέριλιν.
 
Πίσω
Μπλουζα