Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Ιησούς Χριστός νικά! Τι είναι αυτό το πράμα? Βambinella, είσαι ανελέητη. Αυτή η φωτογραφία έπρεπε να έχει κρυφτεί σε επτασφράγιστο κουτι να μην τη δει ποτέ κανείς.
Εσύ είσαι ανελέητος :biglaugh:
 
Εσύ είσαι ανελέητος :biglaugh:
Εγώ? Μα αντίθετα θέλω να προστατέψω τη φήμη και τη μνήμη της εθνικής μας σταρ που αμαυρώνεται μ' αυτή την κάτασπρη φωτογραφία.
Πως βουτάγε ρε παιδιά το πρώτο ταξί με γούνες και κόσμηματα στην Αθήνα και δεν την κλέβανε;
Ποιος θα είχε τέτοιο θράσος να κλέψει τη Βουγιουκλάκη? Την εθνική μας γατούλα? Την σταρ μας? Θα έπεφτε το Σύμπαν επάνω του να τον τιμωρήσει.
 
ΑΠΑΙΣΙΑ φωτογραφία!!!!
Από που να το πιάσω; Από το τσιμπητερό πράμα στο κεφάλι; Από το κατσιασμένο μαλλί που είναι σα κατεστραμμένο κουρέλι; Από το κλαψομ...νέ ύφος; Ή το σιχαμερό στιλάκι "δεν μπορώ να δείξω πολύ τα ( . )( . ) μου, εξ άλλου σας τα έχω τρίψει στη μούρη μαζί με οδηγίες για καταπάτηση οικοπέδων, αλλά μπουτάκι με καλτσό σας δείχνω"
Αλλά εκείνο το "πάντα νέα και όμορφη" με έστειλε!
 
η νεα εκπομπη του χριστου βασιλοπουλου ''προσωπα" στην ΕΡΤ1 στην πρωτη εκπομπη ειχε θεμα την αλικη βουγιουκλακη https://www.ertflix.gr/series/ser.222814-prosopa
το δευτερος μερος θα προβληθει το σαββατο 12 νοεμβριου στις 20:00
 
Eγώ βρίσκω πολύ εντυπωσιακό ότι η Αλίκη έγινε πετυχημένη επιχειρηματίας ενώ μπορούσε να βολευτεί με τα πλούσια συμβόλαιά και τη φήμη της. Δεν είναι τυχαίο ότι άλλες πετυχημένες συναδέλφισές της, μεγάλες φίρμες, ούτε καν σκέφτηκαν αυτή την εκδοχή και είχαν το νου τους μόνο στα γλέντια και στην καλοπέραση. Επίσης είναι εντυπωσιακό ότι η Αλίκη έγινε νο1 παρά τα οποια μειονεκτήματά της, δεν ήταν σπουδαία ηθοποιός όπως η Καρέζη, ούτε γυναικάρα όπως η Λάσκαρη. Και προσέξτε, δεν έγινε μόνο νο1 για τις κινηματογραφικές εταιρείες και τον τύπο αλλά έγινε το μεγαλύτερο ΛΑΙΚΟ είδωλο στην Ελλάδα των σίξτις σεβεντις. Κάτι που δεν κατάφερε πιχι η Καρέζη παρά την ταλεντάρα της. Τώρα γιατί η Αλίκη έγινε λαϊκό είδωλο και γιατί κατευθείαν μιλούσε στη λαϊκή καρδιά είναι μια μεγάλη συζήτηση, ίσως γιατί έδινε κάτι αυθεντικό στον κόσμο και αυτός το αναγνώριζε.
 
Eγώ βρίσκω πολύ εντυπωσιακό ότι η Αλίκη έγινε πετυχημένη επιχειρηματίας ενώ μπορούσε να βολευτεί με τα πλούσια συμβόλαιά και τη φήμη της. Δεν είναι τυχαίο ότι άλλες πετυχημένες συναδέλφισές της, μεγάλες φίρμες, ούτε καν σκέφτηκαν αυτή την εκδοχή και είχαν το νου τους μόνο στα γλέντια και στην καλοπέραση. Επίσης είναι εντυπωσιακό ότι η Αλίκη έγινε νο1 παρά τα οποια μειονεκτήματά της, δεν ήταν σπουδαία ηθοποιός όπως η Καρέζη, ούτε γυναικάρα όπως η Λάσκαρη. Και προσέξτε, δεν έγινε μόνο νο1 για τις κινηματογραφικές εταιρείες και τον τύπο αλλά έγινε το μεγαλύτερο ΛΑΙΚΟ είδωλο στην Ελλάδα των σίξτις σεβεντις. Κάτι που δεν κατάφερε πιχι η Καρέζη παρά την ταλεντάρα της. Τώρα γιατί η Αλίκη έγινε λαϊκό είδωλο και γιατί κατευθείαν μιλούσε στη λαϊκή καρδιά είναι μια μεγάλη συζήτηση, ίσως γιατί έδινε κάτι αυθεντικό στον κόσμο και αυτός το αναγνώριζε.
Ο Φίνος είχε πει ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί η Βουγιούκλω έγινε το λαϊκό είδωλο που έγινε.
 
ΑΠΑΙΣΙΑ φωτογραφία!!!!
Από που να το πιάσω; Από το τσιμπητερό πράμα στο κεφάλι; Από το κατσιασμένο μαλλί που είναι σα κατεστραμμένο κουρέλι; Από το κλαψομ...νέ ύφος; Ή το σιχαμερό στιλάκι "δεν μπορώ να δείξω πολύ τα ( . )( . ) μου, εξ άλλου σας τα έχω τρίψει στη μούρη μαζί με οδηγίες για καταπάτηση οικοπέδων, αλλά μπουτάκι με καλτσό σας δείχνω"
Αλλά εκείνο το "πάντα νέα και όμορφη" με έστειλε!
Είχα καιρό να μπω στο φόρουμ... ανελέητος όπως πάντα :headbangdude:
:headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
Kαλα, το ντυσιμο με το λαμε και το κομπιναιζον ειναι ο,τι πρεπει για μηχανη.

Επισης, εκει που λεει "Ο,τι χρειαζεται το παιδικο δωματιο" εννοει της Αλικης;
 
Ο Φίνος είχε πει ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί η Βουγιούκλω έγινε το λαϊκό είδωλο που έγινε.

Για να γίνει ένας καλλιτέχνης λαϊκό είδωλο πρέπει να υπάρχει χημεία με το λαό, να τον αναγνωρίζει ο λαός σαν δικό του, κι αυτό δεν χτίζεται, είτε υπάρχει, είτε όχι. Καλλιτέχνες με τεράστιο ταλέντο και μεγάλες δημόσιες σχέσεις δεν τα κατάφεραν.
 
Θυμάμαι που έμενε στο Meridien γιατί ανακαίνιζε το σπίτι της. Είχε γίνει ντόρος τότε γιατί λεγόταν ότι είχε πέσει κι θύμα κλοπής. Μετά την ανακαίνιση είχε αρπάξει φωτιά το σπίτι από κακοτεχνίες που είχαν γίνει. Υπάρχει κι βίντεο
 
Μα απ' ό,τι διαβάζω δεν ήταν το μπλουζάκι καθεαυτό που παραλίγο να ανακόψει την καριέρα της αλλά η απόφαση να κανει του κεφαλιού της και να φορέσει προκλητικό ρούχο αντίθετα με "ό,τι είχε συμφωνήσει", που θα είχε και κάποια σχέση με την εικόνα που ο σκηνοθέτης ήθελε για τη 40άρα κόμισσα. Ένα στράπλες μπλουζάκι δεν αναδεικνύει "ταλέντο", μεγάλο ή μικρό. Άλλα αναδεικνύει. Και δημιουργεί σούσουρο και κουβέντα για πράγματα άσχετα από το όποιο ταλέντο, το οποίο θα αναδείκνυε ακριβώς αν έπαιζε πειστικά ρόλο που δεν ταίριαζε στην ηλικία της.

Κι αναρωτιέμαι εγώ, θα ανεχόταν τέτοια συμπεριφορά από μέλος του θιάσου της όταν έγινε μεγάλη και τρανή? Εδώ γελάνε και μόνο με την ερώτηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μα απ' ό,τι διαβάζω δεν ήταν το μπλουζάκι καθεαυτό που παραλίγο να ανακόψει την καριέρα της αλλά η απόφαση να κανει του κεφαλιού της και να φορέσει προκλητικό ρούχο αντίθετα με "ό,τι είχε συμφωνήσει", που θα είχε και κάποια σχέση με την εικόνα που ο σκηνοθέτης ήθελε για τη 40άρα κόμισσα. Ένα στράπλες μπλουζάκι δεν αναδεικνύει "ταλέντο", μεγάλο ή μικρό. Άλλα αναδεικνύει. Και δημιουργεί σούσουρο και κουβέντα για πράγματα άσχετα από το όποιο ταλέντο, το οποίο θα αναδείκνυε ακριβώς αν έπαιζε πειστικά ρόλο που δεν ταίριαζε στην ηληκία της.

Κι αναρωτιέμαι εγώ, θα ανεχόταν τέτοια συμπεριφορά από μέλος του θιάσου της όταν έγινε μεγάλη και τρανή? Εδώ γελάνε και μόνο με την ερώτηση.
Δεν νομίζω πως θα το ανεχοτανε
 
Γι'αυτό και είπα ότι περίμενα κάτι περισσότερο. Ίσως η Ντενίση να εννοούσε ότι είδε κάποια αρρωστημένη εμμονή; Γιατί όντως ο επιχειρηματίας θέλει να δει την απόδοση, αλλά γιατί να είπε ότι την τρόμαξε αυτό που είδε; Ίντριγκα: κυρία Ντενίση εξηγηθείτε παρακαλώ. :cool:
Τι να εξηγηθεί. Αυτές οι δύο μισούσαν η μία την άλλη.
Και είναι αλήθεια πως η Αλίκη ήταν αδίστακτη με τα χρήματα, και πως ενδιαφερόταν και για τα πόσα εισιτήρια έκαναν τα άλλα θέατρα. Την αφορούσε άμεσα. Δεν της έφτανε να έχει εκείνη πολλούς θεατές, ευχαριστιόταν αν άκουγε πως είχε η Ντενίση λίγους. Το έζησα από κοντά αυτό, είναι πέρα για πέρα αλήθεια.
 
Πίσω
Μπλουζα