Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Μα νομίζω ότι ίσως ήταν η μοναδική ηθοποιός που έβγαλε λεφτά κι ως παραγωγός, δλδ έκανε απόσβεση των χρημάτων που ξόδευε κι είχε κι κέρδος. Συνάδελφοι της που επίσης έκαναν παραγωγές (βλέπε Βέγγος, Χατζηχρήστος κ.α.) καταστράφηκαν οικονομικά.
Να εξηγηθώ, δεν μιλάω για θιασάρχες. Ως θιασάρχες διέπρεψαν πολλοί ηθοποιοί. Μιλάμε για παραγωγή, δλδ αυτός που βάζει το χρήμα. Κι σε αυτό δεν έχω ακουσει άλλη περίπτωση ηθοποιού να πλουτίσει ως παραγωγός.
Eπιχειρηματικο μυαλο σε αυτό ήταν άριστη ακόμα και ο @gordon17sp οφείλει να το παραδεχτεί
 
Eπιχειρηματικο μυαλο σε αυτό ήταν άριστη ακόμα και ο @gordon17sp οφείλει να το παραδεχτεί
Δεν έχω δει παραστάσεις παραγωγής της ούτε την γνώρισα ως επιχειρηματία. Οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη. Ό,τι κρίνω κρίνω από εμφάνιση, πόζες, ηθοποιία και γενική συμπεριφορά. Δέχομαι ότι ήταν καλή επιχειρηματίας χωρίς όμως να μπορώ να το δικαιολογήσω στον εαυτό μου, καθώς δεν συνεργάστηκα μαζί της.
 
Δεν έχω δει παραστάσεις παραγωγής της ούτε την γνώρισα ως επιχειρηματία. Οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη. Ό,τι κρίνω κρίνω από εμφάνιση, πόζες, ηθοποιία και γενική συμπεριφορά. Δέχομαι ότι ήταν καλή επιχειρηματίας χωρίς όμως να μπορώ να το δικαιολογήσω στον εαυτό μου, καθώς δεν συνεργάστηκα μαζί της.
Είναι η μόνη που πλούτισε , ο Ηλιόπουλος , ο Χατζηχρήστος και ο Βέγγος μπήκαν μέσα. Ο Ηλιόπουλος ειδικά δεν κοιμότανε τα βράδια αν δεν πλήρωνε και τον τελευταίο υπάλληλο του και ας μην είχε ο ιδιος, αμ δεν γίνονται έτσι οι επιχειρήσεις η το χεις η δεν το χεις. Η Βουγιουκλάκη ήταν ευφυιης ως προς αυτό
 
Σημαντικότερη ερώτηση: Αν υπήρξε, γιατί υπήρξε? Τι σκοπό εξυπηρετούσε η ύπαρξη ενός περιοδικού με τέτοιο εξώφυλλο? Έκανε τον κόσμο καλύτερο σε τίποτε?
 
Σημαντικότερη ερώτηση: Αν υπήρξε, γιατί υπήρξε? Τι σκοπό εξυπηρετούσε η ύπαρξη ενός περιοδικού με τέτοιο εξώφυλλο? Έκανε τον κόσμο καλύτερο σε τίποτε?
H Αλίκη φορά νεκλιζε
 
Σημαντικότερη ερώτηση: Αν υπήρξε, γιατί υπήρξε? Τι σκοπό εξυπηρετούσε η ύπαρξη ενός περιοδικού με τέτοιο εξώφυλλο? Έκανε τον κόσμο καλύτερο σε τίποτε?

Υπήρξε και με τακτικότατα εξώφυλλα ηθοποιών. Τολμηρά εξώφυλλα σαν κι αυτό δεν έκανε συχνά.
 
Για καλό τα είπε όσα είπε ο κ. Παντελιδάκης? Διότι το αντίθετο αποτέλεσμα έχει σε μένα.

Φυσικά το site έβαλε στον τίτλο του το "γαργαλιστικό" κομμάτι για τη γυμνή Α.Β. για clickbait. Αλλά δεν καταλαβαίνω, έτσι μπαίνανε στο καμαρίνι της σταρ / θιασάρχισσας / παραγωγού κλπ χωρίς να χτυπήσουν? Από την περιγραφή του μοιάζει απλώς να άνοιξε και να μπήκε. Τελικά η μισή Ελλάδα την έχει δει γυμνή.

Ισχυρίζεται πράγματα που εύκολα ελέγχονται ως ανακριβή. Όταν η Α.Β. ανέβασε την "Αντιγόνη" η Επίδαυρος είχε πάψει προ πολλού να είναι "σαν ιδιοκτησία του Εθνικού θεάτρου." Πέρα από το ΚΘΒΕ και πολλοί ιδιωτικοί θίασοι εμφανίζονταν εκεί. Αρχικά θίασοι με παράδοση στο αρχαίο δράμα (Θέατρο Τέχνης, Αμφι-θέατρο) αλλά το 1990 ήταν συχνά "θίασοι" περιστασιακοί, ένας σκηνοθέτης (συχνά ξένος), ένας/μία σταρ, κάμποσοι άλλοι γνωστοί ηθοποιοί που μπορείνα μην είχαν ποτέ πριν συνεργαστεί μεταξύ τους, και αρκετοί άγνωστοι. Και τί άσχετο είναι το "Γιατί να μην παίξει στην Επίδαυρο η Αλίκη; Και ποιος δεν έχει παίξει πια στην Επίδαυρο, γιατί να μην παίξει η Βουγιουκλάκη;"? Μα δεν ζητάει ΤΩΡΑ να παίξει η Βουγιουκλάκη για να είναι αυτό επιχείρημα. Το 1990 κρατούσαν ακόμη ΚΑΠΟΙΑ στάνταρ.

Αλλά το χειρότερο είναι αυτό που διαβάζω πιο κάτω για "Το γλυκό πουλί της νιότης" που εξηγεί γιατί το ότι "Το κοινό γέμιζε το θέατρο [για την Αντιγόνη} δεν είχε καμιά σημασία διότι το συγκεκριμένο κοινό δεν πήγαινε να δει τραγωδία αλλά τη Βουγιουκλάκη και θα το γέμιζε έτσι κι αλλιώς (ειδικά αν μετά την τροφή του πνεύματος πήγαιναν και για σουβλάκια και κοκορέτσια στο Ληγουριό).

"Επίσης θυμάμαι πως ήταν συγκλονιστική ηθοποιός στην πρεμιέρα και την επόμενη μέρα είχε πάρει τα πάνω της, το κοινό όταν έβγαινε χειροκροτούσε όρθιο και έγινε από Αλεξάνδρα ντελ Λάγκο η Αλίκη, η σταρ. Είχε μια ατάκα στο έργο που έλεγε «Τώρα πια γέρασα» και της φώναξαν από κάτω «Όχι, όχι, δεν γέρασες» και γύρισε και έκανε «ε, ναι, δεν γέρασα»

Δεν ήταν συγκλονιστική ηθοποιός στην πρεμιέρα. Δεν ήταν καν ηθοποιός. Αν ήταν θα είχε παραμείνει Αλεξάνδρα ντελ Λάγκο ακόμη κι όταν το κοινό [απαράδεκτα] φώναξε "δεν γέρασες", που αποδείχνει ότι το κοινό αδιαφορούσε για το έργο, δεν το παρακολουθούσε καν, έβλεπε απλώς τη Βουγιουκλάκη και είτε επιθεώρηση έπαιζε (όπου έχουν υπάρξει αρκετά παραδείγματα τέτοιας "συμμετοχής" του κοινού) είτε Williams το ίδιο ήταν γι' αυτούς. Αλλά το να προδώσει τον ρόλο η Α.Β. και να συμφωνήσει με το κοινό θα πει ότι δεν έπαιζε την Αλεξάνδρα ντελ Λάγκο. Έπαιζε, όπως πάντα, την Αλίκη. Πράγμα που ήθελε ο κόσμος της, αλλά ο Williams (κι ο Σοφοκλής) τι φταίγανε?
 

"...Η Αλίκη Βουγιουκλάκη και η ανάπλαση κυττάρων

«Ήταν αρκετά πριν από την αρρώστια της Ρίτας. Δεν θυμάμαι ποια χρονιά, και είχαμε πάει στο θέατρο να δούμε την Αλίκη Βουγιουκλάκη. Τότε, λοιπόν, μου είχε δώσει η Αλίκη ένα τηλέφωνο ενός γιατρού για να κάνει τη συγκεκριμένη κυτταροθεραπεία και η Ρίτα. Δεν έφτανε μόνο να είναι όμορφες εμφανισιακά, έπρεπε να έχουν και δύναμη για να δείχνουν νέες. Αυτό δημιουργούσε η ανάπλαση κυττάρων. Τότε, λοιπόν, συμβουλευτήκαμε την προσωπική γιατρό της Ρίτας, την Ειρήνη Σταματάκη, η οποία μας απέτρεψε: «Λάκη, είναι πάρα πολύ επικίνδυνο αυτό. Ούτε κατά διάνοια μην το κάνει η Ρίτα». Από όσο γνωρίζω, μόνο η Αλίκη το έκανε»...."

Μόνο η Αλίκη το έκανε γι'αυτό και στα γεράματά της έμοιαζε με άντρα. Σαν τον Χάρυ Κλιν όταν έκανε τη γυναίκα...
 
Α! Τρίτωσε! Να κι άλλος που δηλώνει ότι είχε δει το στήθος της. Κι ο Γ.Λιάνης είχε πει ότι το είχε δει, όπως κι ο Γ.Καλατζόπουλος.
 
Α! Τρίτωσε! Να κι άλλος που δηλώνει ότι είχε δει το στήθος της. Κι ο Γ.Λιάνης είχε πει ότι το είχε δει, όπως κι ο Γ.Καλατζόπουλος.
Μα έχει ένα δίκιο ο @elephadas , οποίος ήθελε έμπαινε μέσα στο καμαρίνι χωρίς να χτυπα
 
Α! Τρίτωσε! Να κι άλλος που δηλώνει ότι είχε δει το στήθος της. Κι ο Γ.Λιάνης είχε πει ότι το είχε δει, όπως κι ο Γ.Καλατζόπουλος.
Ο κ. Παντελιδάκης είδε και την υπέροχη πλάτη της, όχι μόνο στήθος (το οποίο, υποθέτουμε, δεν το βρήκε υπέροχο όπως την πλάτη της). Δεδομένου όμως ότι όπως λέει, μιλώντας για μια 58χρονη περίπου, είδε "ένα κοριτσάκι πολύ απλό και πολύ χαριτωμένο" έχουμε κάθε δικαίωμα να συμπεράνουμε ότι έπασχε από πολύ σοβαρό πρόβλημα στα μάτια του. Ή είχε παραισθήσεις.
 
Ιησούς Χριστός νικά! Τι είναι αυτό το πράμα? Βambinella, είσαι ανελέητη. Αυτή η φωτογραφία έπρεπε να έχει κρυφτεί σε επτασφράγιστο κουτι να μην τη δει ποτέ κανείς.
 
Πίσω
Μπλουζα