Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Ενας ηθοποιος ειναι και πολυ καλος υποκριτης, για μενα η αλικη ηταν υποκριτικο ταλεντο μεγιστο και ας έλεγε ο Χορν πως δεν διεθετε φαντασια( στο" κλωτσοσκουφι", στην "μανταλενα" φαινεται ποια ειναι πόσο κόντρα ρόλους παιζει και τους ερμηνευει εξαιρετικα, την πιστευεις απόλυτα, ειχε συναισθηση, ενστικτο, φαντασια) , οσο και αν καποιοι το αμφισβητουν, η πορεια της το εδειξε τωρα αν υποδυοτανε ρολους, ερωτες και στην πραγματικη ζωη της αυτο ειναι αλλο θέμα, πήρε μαζι της τα μυστικά της
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλο ενα αρθρο με την βιογραφια της Αλικης:

https://www.lifo.gr/articles/san_simera/153529/aliki-voygioyklaki-a-meros-ola-ta-koysoyria-kai-oi-aretes-ton-ellinon-se-light-syskeyasia-toy-enos

πηγη: lifo

Δεν θα λεγα ποτε οτι η Αλικη ηταν η Ελληνιδα Μπε-Μπε ή η ελληνίδα Μονρόε αν και τις μιμήθηκε ειδικά την Μπαρντό, είχε δικό της ολότελα τύπο γι αυτο και έγινε και η εθνική μας , τύπο αθηναϊκό δικό της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://provocateur.gr/femme/4615/untitled

τωρα εδω καποια αντεγραψε την αλλη οπως μας λεει και ο δημοσιογραφος ??xa xa xa , γελασα με αυτο που λεει πως σε γκονταρ ειχαμε μονο Αγγελοπουλο και αυτος κοντινα δεν τραβαγε οποτε η Αλικη δεν θα του εκανε ποτε την χαρη να πρωταγωνιστησει σε ταινια του μιας και ειχε λατρεια με τα κοντινα!

Το χω ξαναπει πως ναι η Αλικη αντεγραψε την Μπε Μπε παρα πολυ στην αρχη της καριερας της ομως το στησιμο της ειχε αθηναικο αερα και αυτο την εσωσε απο το να γινει μια καρικατουρα της Μπαρντο ή της Μονροε , βρηκε το δικο της στυλ στην πορεια της και πολλες φορες την σκεφτμαι κατι αναμεσα στις δυο αυτες μεγάλες σταρ ! Και ο Μαρης αντεγραψε Αγκάθα αλλα τελικα βρηκε τον δικο του βηματισμο καθοτι παρθενογγενηση στην τεχνη δεν υπάρχει, τον Μαρη σημερα τον θεωρουμε οριτζιναλ γιατι ο αθηναικος τροπος σκέψης  , ζωης, εθυμοτυπιας και το ελληνικο καλοκαιρι επεδρασαν πάνω του τελικά το ίδιο ακριβώς συνέβη και με την αλικη είχε δικούς της κώδικες, μοναδικούς!

πηγη: provocateur
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://provocateur.gr/femme/4615/untitled

τωρα εδω καποια αντεγραψε την αλλη οπως μας λεει και ο δημοσιογραφος ??xa xa xa , γελασα με αυτο που λεει πως σε γκονταρ ειχαμε μονο Αγγελοπουλο και αυτος κοντινα δεν τραβαγε οποτε η Αλικη δεν θα του εκανε ποτε την χαρη να πρωταγωνιστησει σε ταινια του μιας και ειχε λατρεια με τα κοντινα!

Το χω ξαναπει πως ναι η Αλικη αντεγραψε την Μπε Μπε παρα πολυ στην αρχη της καριερας της ομως το στησιμο της ειχε αθηναικο αερα και αυτο την εσωσε απο το να γινει μια καρικατουρα της Μπαρντο ή της Μονροε , βρηκε το δικο της στυλ στην πορεια της και πολλες φορες την σκεφτμαι κατι αναμεσα στις δυο αυτες μεγάλες σταρ ! Και ο Μαρης αντεγραψε Αγκάθα αλλα τελικα βρηκε τον δικο του βηματισμο καθοτι παρθενογγενηση στην τεχνη δεν υπάρχει, τον Μαρη σημερα τον θεωρουμε οριτζιναλ γιατι ο αθηναικος τροπος σκέψης  , ζωης, εθυμοτυπιας και το ελληνικο καλοκαιρι επεδρασαν πάνω του τελικά το ίδιο ακριβώς συνέβη και με την αλικη είχε δικούς της κώδικες, μοναδικούς!

πηγη: provocateur
Φυσικα και υπαρχει παρθενογενεση στην τεχνη, ρε παιδια! Αλιμονο αν δεν υπηρχε. Διαφορετικα θα ειχαμε μεινει οσον αφορα αυτο το ζητημα στο 500π.Χ. Αυτα που βλεπουμε σημερα, καποτε ηταν καινουργια, πρωτοεμφανιζομενα και πρωτοποριακα, ασχετως αν τα περισσοτερα αναπαραχθηκαν κατα κορον.

Ας μην αναπαραγουμε ομως κι εμεις οποια ατακα τυχαινει να ακουμε, εαν πρωτα δεν τη φιλτραρουμε.
 
Ο Ζαχος Χατζηφωτιου για την Αλικη δεν ειχε και τη καλυτερη γνωμη, " Η Αλίκη αγαπούσε  την Αλίκη" συμφωνα με τα λεγόμενα του και μιλα και για την σχεση της Αλικης με την Τζενη


Δύο τάσεις υπάρχουν για την ηθοποιό ως χαρακτηρα ή ότι ήταν γεναιοψυχη και υπέροχη ή το αντίθετο εγωιστρια δηλ.τι να πιστέψει πια . Από τους ανθρώπους που ήταν κοντά της. Πχ. ο Χρυσικακος έχει τονίσει πόσο γεναιοψυχη ήτανε με τους νέους ηθοποιούς.

'
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος τυπος ο Ζαχος και τον παω με χιλια. Γελασα παρα πολυ στην αρχη του βιντεο με τα παιδακια στη Μυκονο. Μ' αρεσει οπως τα λεει. Μπορω να τον ακουω με τις ωρες!

Οσον αφορα την Αλικη, μια που αυτο ειναι το θεμα μας εδω, δεν μπορω να πω οτι εξεπλαγην με αυτα που ειπε. Πιστευω κι εγω πως η Αλικη δεν πιανοταν φιλη με καμια γυναικα γιατι ειχε φυσικο ανταγωνισμο προς ολες. Το εχω ξαναγραψει αυτο μεσα στο φορουμ, αλλωστε. Επισης συμπεριφεροταν νευρασθενικα. Τσιριζε και ωρυοταν με το παραμικρο και σιγουρα ειχε θεματα που εχρηζαν ψυχολογου, για να μην πω αλλη ειδικοτητα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι θα ταν σαν το χαζοπουλι την Μαιρυλιν που της τα τρωγανε και την φωναζανε κιόλας απο πάνω όλοι πλην της ασυνέπειας της και των υπνωτικών κατά τα άλλα την έκανες ότι ηθελες( κοιμοτανε όρθια τις πιο πολλές φορές) .  Οι ηθοποιοί που παίζανε δεύτερους ρόλους είχαν περισσότερες απαιτήσεις από κεινη!Φαντάζομαι πως στο θέατρο ή Αλικη θα ταν αυστηρή με συνεργάτες κτλ.ηθοποιους, συντελεστες! 

Για να πετύχεις στο cinema ή πρέπει να σαι τελείως χαλαρός όπως ή Μερλιν ή να δουλευεις σκληρά όπως ή Αλικη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

" Η Αλικη ζουσε με ενα καροτο και με την καρδια ενος μαρουλιου"

Νομιζω πως ηταν υπερβολη οτι η Αλικη ετρωγε ενα καροτο την μερα και μια καρδια μαρουλιου, δεν θα αντεχε ουτε απο την πορτα της να βγει! Θα χε κριση υπογλυκαιμειας σε βαρεια μορφη στην βδομαδα πανω, κανενας οργανισμος δεν εχει τετοιες αντοχες , μονο αν κανεις ενεσεις καφεινης και να σαι και 30 κιλα πια. Ξερω πολύ αδύνατες κοπέλες που τρέφονται κανονικα, δηλ.η Αλικη δεν μπορούσε να ναι 30 κιλα μόνο και ήταν εξαιρετικά δραστήρια γυναικα. Ή Αλικη θα έκανε θυσίες για την σιλουέτα της καθότι ειναι εργαλειο δουλειας για μία ηθοποιό και δη εθνική σταρ αλλά υπερβολικό πια.

Λεει τα καλυτερα βλεπω για την συνεργασία τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διάβασα πολλά από τα γραφόμενά σας. Όπως πάντα με άλλα συμφωνώ και με άλλα όχι. Σχετικά με την Αλίκη, θα παραθέσω ένα σχόλιο του Ηλία Καζάν όπως μου το περιέγραψε η γυναίκα του προέδρου της εταιρείας μου, η οποία είναι πρώην εστεμμένη (όχι με τον τίτλο της ΣΤΑΡ ΕΛΛΑΣ) και μεγάλη πια σε ηλικία. Μετά την στέψη της έφυγε για την Αμερική και σπούδασε στο ACTOR'S studio για κάποιο διάστημα. Θυμάται αυτή την εποχή με νοσταλγία και μου εξιστορεί διάφορα περιστατικά που της συνέβησαν. Εκεί γνώρισε τον Ηλία Καζάν με τον οποίο απέκτησε πολύ φιλικές σχέσεις. Απ' ότι μου έχει πει, σε κάποια συζήτησή τους σχετικά με ταλέντα, της είπε επί λέξη "Μαρία, Παξινού βρίσκουμε πολλές, Βουγιουκλάκη ΔΕΝ ξαναβρίσκεται"!!!!! Πραγματικά, παρόλο που εγώ βλέπω τις ταινίες της Βουγιουκλάκη πολύ ευχάριστα και τη θεωρώ πολύ καλή στην κωμωδία, απόρησα με το σχόλιο και της το είπα. Και τότε εκείνη μου απάντησε ότι η άποψη του Καζάν ήταν ότι δραματικές ηθοποιοί υπάρχουν πολλές. Όλοι νομίζουν ότι είναι εύκολο να κάνεις τη γατούλα με τόση επιτυχία. Κι όμως είναι εξαιρετικά δύσκολο. Κι εδώ που τα λέμε δεν έχει άδικο. Όσες το επιχείρησαν μετά από εκείνη (παραδείγματα έχουμε πολλά στις ταινίες) απλά δεν το πέτυχαν, παρ'όλες τις φιλότιμες προσπάθειές τους. 

Ο Κώστας Βουτσάς, σε συνέντευξή του είχε πει ότι "λένε για το θέατρο ότι ουδείς αναντικατάστατος. Κι όμως η Βουγιουκλάκη και η Βλαχοπούλου είναι αναντικατάστατες". 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tzelaso , συμφωνω με όσα λες ! Το να κάνεις έναν ολόκληρο λαό να ξεχάσει τα βάσανα του είναι σπουδαίο και να γελασει. Θέλει ταλέντο. 
 
Επειδη εγω ειμαι φυσει καχυποπτη, θα πω το εξης: Μεγαλη συμπτωση που τον Σεπτεμβριο του '64 ο Κωνσταντινος τελεσε τους γαμους του με την πριγκιπισσα της Δανιας, Αννα - Μαρια, οπου απωλεσθη καθε ελπις της Αλικης για τον θρονο και μολις τρεις μηνες μετα η τελευταια ανηγγειλε στον Τυπο τους δικους της γαμους με τον Παπαμιχαηλ.

Μπορει οντως να ηταν πολυ ερωτευμενη μαζι του, αλλα μπορει επισης και να τον χρησιμοποιησε.
Καλός ο συνειρμός, δεν το ήξερα... :D  Πάντως, να ξέρετε, αν η Αλίκη είχε γίνει πριγκίπισσα διαδόχου και βασίλισσα  μπορεί να είχαμε ακόμα βασιλευομένη δημοκρατία στην Ελλάδα... Δεν θα έφευγε ποτέ ο άναξ για τη Ρώμη... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aν ή Αλικη γινότανε βασίλισσα δεν θα γινότανε ίσως και ή  εθνική σταρ που ξερουμε και μάγεψε.
 
Aν ή Αλικη γινότανε βασίλισσα δεν θα γινότανε ίσως και ή  εθνική σταρ που ξερουμε και μάγεψε.
Μα ήταν ήδη πολύ γνωστή και αγαπητή στο ευρύ κοινό όταν πλέχθηκε το εν λόγω ειδύλλιο... Και είχε ήδη αποκτήσει τον τίτλο της "εθνικής σταρ" προ πολλού... Απλώς θα εγκατέλειπε τα θεατρικά δρώμενα ... :)  Όπως και να έχει, με τον τρόπο της έγινε βασίλισσα της Ελλάδας και μάλιστα μέχρι τέλους, και όχι για λίγα χρόνια... :D
 
Εντάξει ναι αλλά δεν θα ήταν ο  μύθος που είναι σήμερα. Δες και Γκρεις Κελι που άφησε το σινεμά στα καλύτερα της

Και τότε εκείνη μου απάντησε ότι η άποψη του Καζάν ήταν ότι δραματικές ηθοποιοί υπάρχουν πολλές. Όλοι νομίζουν ότι είναι εύκολο να κάνεις τη γατούλα με τόση επιτυχία. Κι όμως είναι εξαιρετικά δύσκολο. Κι εδώ που τα λέμε δεν έχει άδικο. Όσες το επιχείρησαν μετά από εκείνη (παραδείγματα έχουμε πολλά στις ταινίες) απλά δεν το πέτυχαν, παρ'όλες τις φιλότιμες προσπάθειές τους. 

Ο Κώστας Βουτσάς, σε συνέντευξή του είχε πει ότι "λένε για το θέατρο ότι ουδείς αναντικατάστατος. Κι όμως η Βουγιουκλάκη και η Βλαχοπούλου είναι αναντικατάστατες". 
 Ναι δεν είναι τόσο εύκολο να κάνεις την γατουλα, έχω δει σύγχρονες διάσημες που κάνουν ρόλους σαν της Αλικης σαν της Μονροε δηλ.της ενζενι σε αισθηματικές κομεντι σε θεατρα και είναι ξυλαγκουρα ! Καμιά ζωντάνια, καμιά τσακπινια και μεράκι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτο το καπελακι που φοραγε η Αλικη στις διακοπες στην Αιγινα το βρηκα σημερα στο πιο μοντερνο του

ΔΙΑΚΟΠΕΣ-ΣΤΗΝ-ΑΙΓΙΝΑ.jpg

IMG_20180905_112418.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χα χα ειναι απο βιτρινα με μαγιο και ομολογω πολυ πετυχημενο ως κονσεπτ σε γυριζει πισω

Να ενα αρθρο οπου δειχνει και φωτιζει τον χαρακτηρα της αλικης σε συνανρτηση με την ταινια "διακοπες στην αιγινα"

πηγη: μηχανη του χρονου

http://www.mixanitouxronou.gr/tag/diakopes-stin-egina/
 
Διάβασα το άρθρο. Αν θέλεις όμως τη γνώμη μου, η Βουγιουκλάκη ήξερε πάντα τι ήθελε. Αν πίστευε ότι τη χαλάει μια φωτό ή ένα πλάνο, ήταν λογικό να θέλει να το αποφύγει. Τώρα με ποιο τρόπο επέβαλλε τη γνώμη της, τι να σου πω.... Όσο για το ότι εκνεύριζε τον Κωνσταντάρα, θα πρέπει να τη συγχώρεσε εύκολα διότι ξανασυνεργάστηκαν και έκανε το μπαμπά της και στο  "Η κόρη μου η σοσιαλίστρια", στην "Αλίκη στο Ναυτικό" και στο "Η Λϊζα και η άλλη". Δεν ξέρω αν ξεχνώ κάποια ταινία...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Βουγιουκλω ήξερε σίγουρα τι ήθελε πάντα  ! Σε αυτό δεν μπορεί κανείς να πει κάτι.
 
Aν ή Αλικη γινότανε βασίλισσα δεν θα γινότανε ίσως και ή  εθνική σταρ που ξερουμε και μάγεψε.
Συμφωνώ, Αριάδνη. Θα είχε τελειώσει η καριέρα της στις αρχές της δεκαετίας του 1960.
 
Πίσω
Μπλουζα