Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Θυμαστε ένα τραγουδακι που το τραγουδουσε η ιδια η αλικη και πήγαινε κάπως ετσι: Οι ελληνες το νόστιμο, το λένε και κουκλάκι, πληρωσανε και προστιμο, αλικη Βουγιουκλάκη ;) ...
 
Ο γιος της Αλικης εδωσε συνεντευξη στο οκ για τα 18 χρονια που πέρασαν χωρις την εθνικη, πριν 1μιση χρονο ειχε κάνει και έκθεση με τα φορέματα της μητέρας του
 
αριαδνη είπε:
Ο γιος της Αλικης εδωσε συνεντευξη στο οκ για τα 18 χρονια που πέρασαν χωρις την εθνικη.
9557080490267777442.jpg


23 Ιουλίου 1996. Οι δυο τους ήξεραν καλά πως το τέλος του πιο επώδυνου ίσως έργου είχε φτάσει. Ένα "Σ΄αγαπώ πολύ" ήταν αρκετό... η ασπρόμαυρη ταινία ξεκινούσε... Ο Γιάννης Παπαμιχαήλ αφηγείται στο περιοδικό ΕΓΩ και τον Γιάννη Βίτσα:

"Η πιο συγκινητική στιγμή με τη μητέρα μου ήταν όταν της έκλεισα τα μάτια. Βίωσα τα πιο δύσκολα λεπτά της ζωής μου. Αισθανόμουν σαν να παρακολουθούσα μια ασπρόμαυρη ταινία με άσχημο τέλος. Προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν με αφορούσε για να μπορέσω να αντιμετωπίσω αυτό που συνέβαινε. ήταν πολύ δύσκολο να αντιληφθώ οτιδήποτε. Πρόλαβα πριν πέσει σε κώμα να της πω ότι την αγαπώ πολύ, όχι γιατί δεν της το έλεγα ή δεν της το έδειχνα, αλλά γιατί είχα την ανάγκη να της το εκφράσω για μία ακόμα φορά. Και εκείνη τότε μου είπε με συγκίνηση "Το ξέρω παιδί μου". Κρατώ από το χαρακτήρα της ότι αντιμετώπισε με τρομερή αξιοπρέπεια και αξιοθαύμαστη τόλμη την αρρώστια. Δεν φοβήθηκε ούτε στιγμή. Πολλές φορές έδινε και σε εμάς κουράγιο".

Πηγη
 
Μου εκανε επίσης εντυπωση πως την δεκαετια του 80, η αλικη με τον Γιαννάκη τοτε ειχαν δει συναυλία της Μαντόνας, ηταν φαν η αλίκη της τραγουδίστριας, δεν το'ξερα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η γυναικα διπλα στην Αλικη ονομαζεται Μιτση Καρρα και ηταν αυτη που τη ντουμπλαρε στα μακρινα πλανα οταν η Αλικη ηταν εγκυος.

attachment.php
 
Thor είπε:
Νιόπαντροι το 1968;
ετσι δεν λεει κάτω-κάτω οι φωτο θα ηταν από τοτε και δημοσιευτηκαν το 68' το δωματιο με τις κουκλες των θαυμαστων είναι όλα τα λεφτα :)
 
Μπορει τα τρια χρονια γαμου να τα θεωρησε πολυ λιγα αυτος που εγραψε το αρθρο. :) Αλλωστε, απο απροσεξιες και ανακριβειες, αλλο τιποτα εντος και εκτος διαδικτυου.

Παντως οι φωτογραφιες τραβηχτηκαν οπωσδηποτε το 1968 και αυτο φαινεται απο το μακρυ μαλλι, τα μινι φορεματα και τις ψηλες μποτες της Αλικης. Ολα αυτα εκαναν την εμφανιση τους στην Ελλαδα εκεινη τη χρονια. Επισης το καταλαβαινουμε απο το βαρος του Δημητρη γιατι ενα - δυο χρονια νωριτερα ειχε αρκετα κιλα λιγοτερα.
 
το σπίτι αξιζε 2.000.000 εκατομυρια σε δραχμες τοτε το 62' σιγουρα θα επρόκειτο για πολλά λεφτα για τα τοτε δεδομένα
 
αριαδνη είπε:
το σπίτι αξιζε 2.000.000 εκατομυρια σε δραχμες τοτε το 62' σιγουρα θα επρόκειτο για πολλά λεφτα για τα τοτε δεδομένα
Σε τεσσερις ταινιες το ειχε καλυψει το ποσον η Αλικη.
 
αριαδνη είπε:
το σπίτι αξιζε 2.000.000 εκατομυρια σε δραχμες τοτε το 62' σιγουρα θα επρόκειτο για πολλά λεφτα για τα τοτε δεδομένα

Τα 2.000.000δρχ ήταν ιλιγγιώδες ποσο για την εποχη!

Αν σκεφτεις οτι ο μεσος μισθος τοτε, ήταν περιπου 3.000δρχ (80-90δρχ ηταν το ημερήσιο μεροκαματο), μπορεις να καταλαβεις για τι τιμή μιλαμε...

Βεβαια ήταν εντελως διαφορετικη η ποσόστωση (π.χ. με 10δρχ επαιρνες περιοδικο, με 100δρχ αγοραζες παπουτσια)...

Χοντρικα παντως, στο περιπου για να παρεις μια ιδεα, φαντασου οτι ο τοτε μισθος των 3.000δρχ σε σημερινα λεφτα ειναι περιπου 500Ε...σκεψου λοιπον τα τοτε 2.000.000δρχ, σε ποσα εκατομμυρια ευρώ αντιστοιχουν (εικονικά βεβαια)...
 
hannele είπε:
Τα 2.000.000δρχ ήταν ιλιγγιώδες ποσο για την εποχη! Αν σκεφτεις οτι ο μεσος μισθος τοτε, ήταν περιπου 3.000δρχ (80-90δρχ ηταν το ημερήσιο μεροκαματο), μπορεις να καταλαβεις για τι τιμή μιλαμε...

Βεβαια ήταν εντελως διαφορετικη η ποσόστωση (π.χ. με 10δρχ επαιρνες περιοδικο, με 100δρχ αγοραζες παπουτσια)...

Χοντρικα παντως, στο περιπου για να παρεις μια ιδεα, φαντασου οτι ο τοτε μισθος των 3.000δρχ σε σημερινα λεφτα ειναι περιπου 500Ε...σκεψου λοιπον τα τοτε 2.000.000δρχ, σε ποσα εκατομμυρια ευρώ αντιστοιχουν (εικονικά βεβαια)...
περιπου στο 1.000.000 ευρω, αν δεν κανω λαθος και η αλικη λέει πως εβαλε και αλλα λεφτα να φτιαξει το σπίτι
 
αριαδνη είπε:
περιπου στο 1.000.000 ευρω, αν δεν κανω λαθος και η αλικη λέει πως εβαλε και αλλα λεφτα να φτιαξει το σπίτι
Η περιοχη των Ανακτορων (πισω απο το Προεδρικο Μεγαρο), εκει όπου ειναι το σπιτι της, ανεκαθεν ήταν η πιο ακριβη περιοχή της Αθηνας..πιο ακριβή και απο την Εκαλη...

Ουκ ολιγες φορες ειχε ανακαινήσει το σπιτι...αν θυμαμαι καλα, η τελευταια ηταν 1 χρονο πριν πεθανει απο μια πυρκαγια που ειχε προκληθει στο τζακι...δυστυχως δεν προλαβε να το χαρει...και θυμαμαι ειχα διαβασει οτι διαισθανοταν το θανατο της, και ελεγε οταν το ανακαίνιζε (χωρις να γνωριζει ακομη οτι ηταν αρρωστη): "το φτιαχνω, για να το βρειτε καινουργιο οταν εγω φύγω"....
 
χανελε ενας ευκαταστατος στην επαρχια θα ειχε ξεχωριστη μονοκατοικία στα σιγουρα και δεν θα εμενε σε οροφο, αυτό και στα ρετρο χρονια, στην αθηνα αλλαζει η αλικη πχ εμενε στον 4 όροφο σε μια καλή συνοικια, οποτε καταλαβαινω τι θα σημαινε καποιος σε τετοια περιοχη να χει και δικη του μονοκατοικια που για την αλικη θα ηταν φυσικο μιας και σαν εθνικη σταρ θα ηθελε καπου να απομονωθει από τους θαυμαστες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αριάδνη, η συγκεκριμένη περιοχη δεν εχει μονοκατοικιες. Περιλαμβανει μονο πολυκατοικιες και μαλιστα απο τις πιο ιστορικες της Αθήνας, καθως οι περισσότερες εχουν χτιστεί αρχες του περασμενου αιωνα, που σημαίνει οτι τα διαμερισματα τους διαθετουν πολλα δωματια, ψηλοταβανα και ευρύχωρα (σε αντιθεση με τις σημερινες πολυκατοικιες που ειναι διαμερισματα-κλουβια), γιατι εκει εμενε η ελιτ του τοτε παλατιού και τη Αθήνας γενικότερα. Αρκετες απο αυτες, σκεψου οτι διαθετουν στα υπογεια τους μεχρι και καταφυγια για τους βομβαρδισμούς.

Η περιοχη βρισκεται πισω απο τη Βουλή και τον Εθνικο κήπο και ουσιαστικά περιλαμβανει 3 παραλληλους δρομους:

- Ηρώδου Αττικου (οπου βρισκεται το Προεδρικο Μεγαρο και το Μεγαρο Μαξιμου),

- Στησιχόρου (στην πολυκατοικια στον αριθμο 3 εμενε η Αλικη)

- και Ρηγίλλης

και 3 καθετους δρομους σε αυτους: Μουρούζη, Λυκείου και Βασιλεως Γεωργίου (και τη Μελεάγρου που ειναι η προεκταση της Στησιχόρου). Μιλαμε δηλαδη για ενα πολυ μικρο σε εκταση συγκρότημα οικοδομικών τετραγωνων και παρα τη μικρη του εκταση ειναι η πιο ακριβή περιοχή λόγω των τοτε ανακτόρων και νυν Προεδρικου Μεγαρου.

Το διαμερισμα της Αλικης ήταν στο 4ο, και ήταν πανω απο 200 τετραγωνικα. Συνήθως τα περισσότερα διαμερισματα της περιοχής ειναι τοσο μεγαλα σε τετραγωνικα, γιατι οπως σου ειπα, εκει εμενε η ελιτ και ειχαν πολλα δωματια και για το υπηρετικο προσωπικο.

Ξεχασα να σου πω οτι στην περιοχη, εμενε και ο Δημητρης Χορν. Ηταν γειτονας της Αλικης! :p

Οταν ήταν ζευγαρι με την Λαμπέτη, ζούσαν σε διαμερισμα στην οδο Λυκείου. Οταν χωρισε με τη Λαμπετη και παντρευτηκε την Αννα Γουλανδρη, ζουσε σε διαμερισμα στην Βασιλεως Γεωργίου μεχρι το θανατο του.

Η περιοχή, απεχει απο την πλατεία Συνταγματος 2-3 λεπτα. Προφανως την βολευε την Αλικη για να ειναι κοντα στο κεντρο, λογω των θεατρων. Ησυχαστηριο για να απομονώνεται ειχε αλλωστε το εξοχικο της στο Θεολογο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να επανελθουμε στο ΚΥΡΙΟ θεμα, και για να μην πω πολλα, ενα μονο θα πω:

Σ'αυτο το θεμα, ειμαι της ιδιας αποψης που εχει ο ανδρας της bambinella (και ο νοων νοειτο)!! ;)
 
viking4a είπε:
Για να επανελθουμε στο ΚΥΡΙΟ θεμα, και για να μην πω πολλα, ενα μονο θα πω:Σ'αυτο το θεμα, ειμαι της ιδιας αποψης που εχει ο ανδρας της bambinella (και ο νοων νοειτο)!!
Χαχαχαχαχαχα!

Μεσα σε λιγοτερο απο μια μια γραμμη, κατεστησες απολυτως σαφη οσα σκεφτεσαι για την σταρ! :)
 
Σταρ; χμμμ....ναι γιατί όχι, ήξερε να παίζει καλά το παιχνίδι της δημοσιότητας και του εντυπωσιασμού. Αλλά σκεφτείτε πόση " ζημιά " έκανε σε αυτό που λέμε ελληνικό κινηματογράφο, από άποψη ποιότητας ( όχι φυσικά εισπράξεων ).
 
Πίσω
Μπλουζα