Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Γενικα, με τα μιουζικαλ δεν τα παω καλα. Ουτε στο θεατρο, ουτε στον κινηματογραφο. Το θεωρω σαχλουτσικο εκει που παρακολουθω την ιστορια να εκτυλισσεται, ξαφνικα να διακοπτεται η ροη της για να δω τους ηθοποιους να χορευουν και να τραγουδουν. Και θεωρω εντελως αναμενομενο το γεγονος οτι τα μιουζικαλ στη χωρα μας, και κυριως στο θεατρο, κανουν συνηθως πολυ λιγα εισιτηρια. Αμερικανικο προϊον, βλεπετε και τελειως εξω απο τα ελληνικα δεδομενα.
Αν ημουν θιασαρχις, δεν θα εμπλεκα ποτε μαζι τους. Γιατι επιμενουν ακομα να ασχολουνται με κατι τοσο ξενο προς εμας;
Τα λατρεύω προσωπικά. Αν κ βγαίνουμε off-topic θεωρώ ότι τα τελευταία χρόνια ειδικά έχουν γίνει στην Ελλάδα καταπληκτικες κ ποιοτικές παραστάσεις. Ενώ υπάρχει πια κ καλή θεατρική παραγωγή ελληνικών μιούζικαλ (π.χ 'Απλή Μετάβαση' του Γεράσιμου Ευαγγελάτου κ Θέμη Καραμουρατιδη"
 
Τα λατρεύω προσωπικά. Αν κ βγαίνουμε off-topic θεωρώ ότι τα τελευταία χρόνια ειδικά έχουν γίνει στην Ελλάδα καταπληκτικες κ ποιοτικές παραστάσεις. Ενώ υπάρχει πια κ καλή θεατρική παραγωγή ελληνικών μιούζικαλ (π.χ 'Απλή Μετάβαση' του Γεράσιμου Ευαγγελάτου κ Θέμη Καραμουρατιδη"
Ειναι πιθανο να ανεβαινουν θαυμασιες παραστασεις. Δεν το ξερω αυτο, αλλα δεν εχω και κανενα λογο να αμφισβητησω τα λεγομενα σου. Κι εγω οταν ημουν κοριτσοπουλο με ειχε παει μια παρεα μεγαλων να δουμε το Βικτωρ - Βικτωρια. Απο οσο μπορω να θυμηθω, νομιζω πως για το ειδος του ηταν κατι παραπανω απο ενταξει.
Με το ειδος γενικα ειναι που εχω το προβλημα.
 
Προσωπικα εχω διαβασει πως η Αλικη μπηκε στο καμαρινι της Αρβανιτη, τη χαστουκισε και εφυγε χωρις εξηγηση. Τωρα εδω διαβαζω αλλα....Τελος παντων. Δεν αποδεικνυεται καμια απαραμιλλη γοητεια της Μπετης γιατι ως γνωστον η Αλικη ενιωθε απειλη απο οποιοδηποτε θηλυκο με λιγοτερα απο τεσσερα ποδια.
 
Τον Αλέξη Παπαμιχαήλ;;; :lol::lol::lol::lol::lol:
Οτι να'ναι! Κι γενικά ότι γράφουν είναι λάθος...
Πρώτα από όλα η Βουγιουκλάκη δεν έπαιζε στο "Θείο Βάνια" γιατί ήταν κλινήρης λόγω εγκυμοσύνης.
Θυμάμαι όλη την ιστορία όπως την είχε διηγηθεί η Κική Σεγδίτσα.
Ήταν το 1968, η Αλίκη έγκυος στο Γιάννη, με τον γυναικολόγο της Νίκο Παπανικολάου να την επισκέπετεται καθημερινά στο σπίτι για να τις κάνει ενέσεις να μην αποβάλλει. Ο Παπαμιχαήλ, επωφελούμενος της εγκυμοσύνης της Αλίκης, "επιστρέφει" στο αγαπημένο του κλασσικό ρεπερτόριο θεατρικών έργων κι ανεβάζει μόνος του 2 έργα: την Ποντικοπαγίδα κι το Θείο Βάνια. (σ.σ. για την ιστορία, κι τα 2 έργα πήγαν άπατα, βάζοντας τον μέσα οικονομικά περίπου 2.000.000δρχ. Μεγάλο ποσό για την εποχή εκείνη, αν σκεφτούμε ότι ο μέσος μισθός ήταν περίπου 3.500δρχ).
Ένα βράδυ λοιπόν, ο Παπαμιχαήλ άργησε για καποιο λόγο να επιστρέψει στο σπίτι μετά την παράσταση, κι η Αλίκη (κλινήρης στο κρεββάτι) θεώρησε πως η αργοπορία του είχε να κάνει με δήθεν τσιλιμπουρδίσματα με την Αρβανίτη η οποία συμπρωταγωνιστούσε μαζί του στο θίασο...
 
Τον Αλέξη Παπαμιχαήλ;;; :lol::lol::lol::lol::lol:
Οτι να'ναι! Κι γενικά ότι γράφουν είναι λάθος...
Πρώτα από όλα η Βουγιουκλάκη δεν έπαιζε στο "Θείο Βάνια" γιατί ήταν κλινήρης λόγω εγκυμοσύνης.
Θυμάμαι όλη την ιστορία όπως την είχε διηγηθεί η Κική Σεγδίτσα.
Ήταν το 1968, η Αλίκη έγκυος στο Γιάννη, με τον γυναικολόγο της Νίκο Παπανικολάου να την επισκέπετεται καθημερινά στο σπίτι για να τις κάνει ενέσεις να μην αποβάλλει. Ο Παπαμιχαήλ, επωφελούμενος της εγκυμοσύνης της Αλίκης, "επιστρέφει" στο αγαπημένο του κλασσικό ρεπερτόριο θεατρικών έργων κι ανεβάζει μόνος του 2 έργα: την Ποντικοπαγίδα κι το Θείο Βάνια. (σ.σ. για την ιστορία, κι τα 2 έργα πήγαν άπατα, βάζοντας τον μέσα οικονομικά περίπου 2.000.000δρχ. Μεγάλο ποσό για την εποχή εκείνη, αν σκεφτούμε ότι ο μέσος μισθός ήταν περίπου 3.500δρχ).
Ένα βράδυ λοιπόν, ο Παπαμιχαήλ άργησε για καποιο λόγο να επιστρέψει στο σπίτι μετά την παράσταση, κι η Αλίκη (κλινήρης στο κρεββάτι) θεώρησε πως η αργοπορία του είχε να κάνει με δήθεν τσιλιμπουρδίσματα με την Αρβανίτη η οποία συμπρωταγωνιστούσε μαζί του στο θίασο...
Οπότε ανυπόστατη η ιστορία
 
Οπότε ανυπόστατη η ιστορία
Το "επιτέθηκε" ήταν βαρύγδουπο σαν τίτλος. Δεν του επιτέθηκε σωματικά (κι να ήθελε δεν μπορούσε άλλωστε, κι λόγω εγκυμοσύνης κι για αλλους λόγους ευνόητους ;) ), του επιτέθηκε άγρια λεκτικά, κάνοντας του μια έντονη σκηνή ζηλοτυπίας.
Στο yt υπάρχει ένα απόσπασμα από μια άλλη συνέντευξη της Κικής Σεγδίτσα, στην οποία αναφέρεται ξανά στο εν λόγω περιστατικό, περιγράφοντας αυτη τη φορά την αντίδραση του Παπαμιχαήλ στη σκηνή ζηλοτυπίας της Αλίκης. Στο 4.33 αναφέρει:
"Ήταν έγκυος. Ακίνητη. Παρά την εγκυμοσύνη, απο ζήλια αυτή τη φορά απο εκείνη απο την πλευρά της, ο Δημήτρης δεν μπορούσε να ελέγξει τα νεύρα του κι σήκωσε το χέρι του. Πέρασα ξυστά απο εκει εγώ κι δεν έπεσε τελικά."
 
Το "επιτέθηκε" ήταν βαρύγδουπο σαν τίτλος. Δεν του επιτέθηκε σωματικά (κι να ήθελε δεν μπορούσε άλλωστε, κι λόγω εγκυμοσύνης κι για αλλους λόγους ευνόητους ;) ), του επιτέθηκε άγρια λεκτικά, κάνοντας του μια έντονη σκηνή ζηλοτυπίας.
Στο yt υπάρχει ένα απόσπασμα από μια άλλη συνέντευξη της Κικής Σεγδίτσα, στην οποία αναφέρεται ξανά στο εν λόγω περιστατικό, περιγράφοντας αυτη τη φορά την αντίδραση του Παπαμιχαήλ στη σκηνή ζηλοτυπίας της Αλίκης. Στο 4.33 αναφέρει:
"Ήταν έγκυος. Ακίνητη. Παρά την εγκυμοσύνη, απο ζήλια αυτή τη φορά απο εκείνη απο την πλευρά της, ο Δημήτρης δεν μπορούσε να ελέγξει τα νεύρα του κι σήκωσε το χέρι του. Πέρασα ξυστά απο εκει εγώ κι δεν έπεσε τελικά."
Και το άρθρο αφήνει να εννοηθεί ότι είχε φυσική παρουσία η Αλίκη στο θέατρο
 
Και το άρθρο αφήνει να εννοηθεί ότι είχε φυσική παρουσία η Αλίκη στο θέατρο
Μα ειναι γνωστό ότι η Αλίκη δεν έπαιζε στο "Θείο Βάνια" κι στη "Ποντικοπαγίδα" λόγω εγκυμοσύνης. Κι μάλιστα ήταν κι κλινήρης για να μην χάσει το μωρό. Το αναφέρει κι ο ίδιος ο Παπαμιχαήλ στην βιογραφία του. Εχω ακούσει τη συνέντευξη της Κικής Σεγδίτσα όπου περιέγραφε όλο το σκηνικό, κι μάλιστα εκείνη είχε πει οτι αυτα τα 2 έργα (η Ποντικοπαγίδα κι ο Θείος Βάνιας) ήταν οικονομική χασούρα για τον Παπαμιχαήλ γιατί ήταν παραγωγός, είχε επενδύσει αρκετά χρήματα, τα έργα δεν είχαν προσέλευση κόσμου κι μπήκε μέσα κοντά 2.000.000δρχ.
Δεν ξέρω από που άντλησαν την πληροφορία ότι έπαιζε κι η Αλίκη, πάντως 100% αυτό δεν ισχύει
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δηλ.αυτο ήταν το αγαπημένο άρωμα της αλικης
Και δεν αναφερεται σε αυτο το αρωμα μονο στα Χτυποκαρδια η Αλικη. Αναφερεται και στις Ερωτικες Ιστοριες οταν το δανειζεται απο μια γειτονισσα για να κανει εντυπωση στο ραντεβου της με τον πλουσιο που εχει βαλει στο ματι.
Το εχω κι εγω το Miss Dior. Το φοραω εδω και χρονια ιδιως το καλοκαιρι που θεωρω πως ειναι και η εποχη που το αναδεικνυει.
Θρυλικο, ονομα και πραγμα.

1657899843046.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και δεν αναφερεται σε αυτο το αρωμα μονο στα Χτυποκαρδια η Αλικη. Αναφερεται και στις Ερωτικες Ιστοριες οταν το δανειζεται απο μια γειτονισσα για να κανει εντυπωση στο ραντεβου της με τον πλουσιο που εχει βαλει στο ματι.
Το εχω κι εγω το Miss Dior. Το φοραω εδω και χρονια ιδιως το καλοκαιρι που θεωρω πως ειναι και η εποχη που το αναδεικνυει.
Θρυλικο, ονομα και πραγμα.

Προβολή συνημμένου 245669
Μυρίζεις Βουγιουκλάκη δηλαδή!:p
 
Σαν σήμερα γεννήθηκε η Αλίκη Βουγιουκλάκη.

Η Φίνος Φιλμ θυμάται την σπουδαία ηθοποιό με μια ξεχωριστή ανάρτηση και ένα βίντεο αφιέρωμα :

 
Τελευταία επεξεργασία:
Σαν σήμερα γεννήθηκε η Αλίκη Βουγιουκλάκη.

Η Φίνος Φιλμ θυμάται την σπουδαία ηθοποιό με μια ξεχωριστή ανάρτηση και ένα βίντεο αφιέρωμα :

Για το 1934 θα βάλω ενα ερωτηματικό...
:whistle:

(σ.σ. Οι βιογραφίες δείχνουν κι τον Παπαμιχαήλ γεννημένο το 1934, όμως αποδεδειγμένα πλέον, ξέρουμε ότι ήταν γεννημένος το 1932)
 
 
Πίσω
Μπλουζα