Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Η ηθοποιος που κάνει τώρα την γερςκινα είχε κάνει την Τζένη καρεζη στο έχω ένα μυστικό, την θυμοσαστε;
giannatou-a-1.jpg
 
Η ηθοποιος που κάνει τώρα την γερςκινα είχε κάνει την Τζένη καρεζη στο έχω ένα μυστικό, την θυμοσαστε;

Δεν ξερω ποια ειναι η γερςκινα, αλλα στο Εχω ενα μυστικο την Καρεζη την υποδυθηκε η Μαρκελλα Γιαννατου.
 
Δεν ξερω ποια ειναι η γερςκινα, αλλα στο Εχω ενα μυστικο την Καρεζη την υποδυθηκε η Μαρκελλα Γιαννατου.
Ναι μπαμπι η Γιάννατου υποδύεται και την γερακινα τωρα και τότε την καρεζη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι μπαμπι η Γιάννατου υποδύεται και την γερακινα τωρα και τότε την καρεζη

Η Γιαννατου ειναι αυτη; Συγγνωμη, δεν μοιαζει καθολου με την κοπελα που θυμαμαι στη σειρα.
 
Η Γιαννατου ειναι αυτη; Συγγνωμη, δεν μοιαζει καθολου με την κοπελα που θυμαμαι στη σειρα.
Nαι ναι μπαμπι τώρα παίζει στην μαγισσα και μάλιστα ήταν και έγκυος στα γυρίσματα
 
Η Αλίκη τα τελευταία χρόνια της ζωής της είχε αφήσει λίγο το "εθνική σταρ" και χρησιμοποιούσε (που άλλος της το κόλλησε πάλι) το θεσμός. Εγώ δε θα μείνω σε χαρακτηρισμούς. Αλλά εθνική σταρ τι σημαίνει; Νομίζω κάποια ή όλα από τα παρακάτω:


Ήταν και είναι η δημοφιλέστερη ηθοποιός στην Ελλάδα , η πιο ακριβοπληρωμένη , η πιό αγαπητή. Θα μπορούσα όπως ίσως οι περισσότεροι να ξέρετε , να μιλήσω ώρες για την Αλίκη. Το μόνο που θα καταθέσω εγώ (όσο αφορά το τουπέ που κατά τη γνώμη μου ποτέ δεν απόκτησε) , τις προσωπικές μου εμπειρίες.


Όσες μα όσες φορές την είδα στο θέατρο (και ήταν πολλές) , πάντα μιλούσε ευγενικά με τον κόσμο , πάντα φωτογραφιζόταν μαζί του και ποτέ δεν έφευγε από την πίσω πόρτα. Θα μου πείτε..."το έπαιζε". Μια φορά την πέτυχα στη Θεσσαλονίκη ολομόναχη σε ένα σκοτεινό δρόμο , μαζί με μια φίλη της , τη σταμάτησα , την παρακάλεσα να βγούμε φωτογραφία και ήταν και πάλι ευγενέστατη. Δεν μας έβλεπε κανείς...


Την άλλη φορά στην Αθήνα και στη Μελωδία της ευτυχίας , μια υπάλληλος του θεάτρου με δική της απόφαση δεν άφηνε τον κόσμο να περάσει στα παρασκήνια με τη δικαιολογία πως "δε μπορεί , έχει και βραδυνή παράσταση...". Επέμενα να περάσω όπως και πολλοί ακόμα και όταν τελικά περάσαμε , πριν να φτάσω στο σημείο να έχω οπτική επαφή με την Αλίκη (ήμουν πρώτος στην ουρά) , ακούω μια Αλίκη να ουρλιάζει σχεδόν και να κατσαδιάζει άσχημα την υπάλληλο που την είχε στημένη να περιμένει τον κόσμο και δεν τον άφηνε!


Η Αλίκη ζούσε και ζει ακόμα μέσα από τον κόσμο και πάντα τιμούσε και σεβόταν το κοινό της. Όπως και να χει , για να μη σας κουράσω άλλο , η Αλίκη θα παραμείνει πάντα η εθνική σταρ και η αγαπημένη της καρδιάς μου...Νομίζω και σε πολλών ακόμα...
Για άλλη μια φορά θα το πω : Κάποιες φορές οι ταξιθέτες κάνουν μέγα κακό στους ανθρώπους που θέλουν να δουν τους αγαπημένους τους σταρς από κοντά και καλά της έκανε η Βουγιουκλάκη που τη πέρασε γενεές δεκατέσσερις , λες και είχε κάποιο κέρδος η ταξιθέτρια αν έδιωχνε τον κόσμο .

Στο θέμα μας τώρα : Η Αλίκη ήταν μια και μοναδική , μια σχολή από μόνη της , με ταλέντο , νάζι , εκρηκτικό ταμπεραμέντο , κέφι και μπρίο . Δυστυχώς δεν κατάφερα ποτέ να τη δω στο θεατρικό σανίδι , αλλά αν τα είχε φέρει αλλιώς η ζωή θα θελα να τη δω σε παράσταση της και να της μιλούσα μετά .
 
Η Αλίκη Βουγιουκλάκη σε περίπατο στην εξοχή με την Κυρία Κατερίνα

katerina-aliki.jpg

Πηγή φωτογραφίας: Lifo
 
Πίσω
Μπλουζα