Ανέστησες τον πεθαμένο! (ή αλλιώς από καμπίνα στα σκουπίδια, ΜΑΜΕ arcade) WIP

Kombatant είπε:
Πρόχειρο mock-up για το πως σκέφτομαι το panel (εγώ είμαι της σχολής ο μοχλός στο δεξί χέρι, αλλά επειδή δεν είναι όλοι περίεργοι σα και μένα, θέλω να έχω ένα κι ένα)
Προβολή συνημμένου 90530
8 κουμπιά είναι πολλά

Ή 4 ή 6 βάλε
 
Προσωπικα, πηγα στα 6 (λογω fighting games).

Οπως λεει και ο φιλος Chahn, τα 8 ειναι πολλα.
 
off topic αλλά αλήθεια πόσα παιχνίδια υπάρχουν που να θέλουν 8 κουμπιά?
 
Εγραψα ακριβως την ιδια προταση και την εσβησα.

Προσωπικα δεν ξερω κανενα.
 
Τα τελευταία street fighter έχουν και ένα 4ο σε κάθε σειρά, που είναι ουσιαστικά το HP+MP+LP και το HK+MK+LK, βοηθάει στις super moves, αυτό σκέφτηκα.
 
Αν δε παίζεις φαντατικά sf-mk και ki, τα 4 κουμπιά αρκούν.

Εγώ έπαιζα πάντα το street fighter με 2 κουμπιά(δυνατή μπουνιά-κλωτσιά)
 
Chahn είπε:
Αν δε παίζεις φαντατικά sf-mk και ki, τα 4 κουμπιά αρκούν.Εγώ έπαιζα πάντα το street fighter με 2 κουμπιά(δυνατή μπουνιά-κλωτσιά)
Aκριβως γιατι πολυ απλα ΜP,LP,MK,LK ειναι απλα αχρηστα.
 
Δυστυχώς είμαι street fighter-ας, οπότε ta 6 είναι minimum :)
 
Kombatant είπε:
Δυστυχώς είμαι street fighter-ας, οπότε ta 6 είναι minimum :)
Και καλά κάνεις και είσαι.

Να ξέρεις όμως ότι η οριζόντια διάταξη των κουμπιών είτε 6 βάλεις είτε 8,είναι λάθος.

Δε πρέπει να είναι τελείως οριζόντια(αμερικάνικο στυλ)αλλά με κλίσεις(ιαπωνικό στυλ)

Αυτά επειδή είσαι street fighter-ας
 
Chahn είπε:
Και καλά κάνεις και είσαι.Να ξέρεις όμως ότι η οριζόντια διάταξη των κουμπιών είτε 6 βάλεις είτε 8,είναι λάθος.

Δε πρέπει να είναι τελείως οριζόντια(αμερικάνικο στυλ)αλλά με κλίσεις(ιαπωνικό στυλ)

Αυτά επειδή είσαι street fighter-ας
Συμφωνώ και επαυξάνω, κανονικά θα έπρεπε να έχω συνηθίσει και με το μοχλό στα αριστερά όπως είναι όλα τα αυθεντικά arcades αλλά ας όψονται οι ελληνικές πατέντες τόσα χρόνια :)
Είχα δίκιο τελικά για την καμπίνα, με ένα πρόχειρο πλυσιματάκι έφυγαν σχεδόν όλα:

IMG_20131106_181838.jpg

IMG_20131106_181838.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Chahn είπε:
Και καλά κάνεις και είσαι.Να ξέρεις όμως ότι η οριζόντια διάταξη των κουμπιών είτε 6 βάλεις είτε 8,είναι λάθος.

Δε πρέπει να είναι τελείως οριζόντια(αμερικάνικο στυλ)αλλά με κλίσεις(ιαπωνικό στυλ)

Αυτά επειδή είσαι street fighter-ας
Συμφωνώ και επαυξάνω, κανονικά θα έπρεπε να έχω συνηθίσει και με το μοχλό στα αριστερά όπως είναι όλα τα αυθεντικά arcades αλλά ας όψονται οι ελληνικές πατέντες τόσα χρόνια :)
Είχα δίκιο τελικά για την καμπίνα, με ένα πρόχειρο πλυσιματάκι έφυγαν σχεδόν όλα:

Προβολή συνημμένου 90534

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι το PC που θα χρησιμοποιήσω είναι ένας Intel Core 2 Duo Ε6700, με 2GB RAM, μια Radeon 5470 και 150άρη σκληρό. Το παλιό μου PC δηλαδή, οπότε μια χαρά θα σηκώνει τα πάντα πιστεύω.

IMG_20131106_181838.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τουμπανο σου λεω,και η καμπινα μετα το πλυσιμο εγινε γουλι!
 
μια χαρά το βλέπω
 
Απο χθες τελειοποιώ το σχεδιασμό του panel, μιας και υπάρχει διαθέσιμο plotter στη δουλειά θα το εκτυπώσω σε πραγματικό μέγεθος ώστε να το κολλήσω πάνω από το panel και να βγουν ακριβώς οι τρύπες. Επίσης έχω μπει στο aliexpress.com και μαζεύω παραγγελία, με τα μέχρι τώρα δεδομένα, 24 illuminated κουμπιά, 2 sanwa joystick + 2 usb πλακέτες, ένας κερματοδέκτης και ένα VGA to composite converter πάει στα $130 περίπου.

Όταν οριστικοποιήσω την παραγγελία θα κάνω paste τα links ώστε να δείτε τι παρήγγειλα :) Η τηλεόραση θα μου έρθει λογικά από βδομάδα, οπότε τότε θα οριστικοποιήσω τι ξύλα θα χρειαστεί να παραγγείλω στον ξυλουργό.
 
Γιατί από Αμερική;
 
Όχι από Αμερική, το Aliexpress είναι Κίνα - απλά βγάζει τις τιμές σε δολλάρια.
 
Από aliexpress(alibaba) έπρεπε να ψωνίζουν όλοι.Έχει ότι θες για τις καμπίνες και συμφέρει.

Τα ευρωπαικά site το έχουν παρακάνει με τις τιμές τους.
 
Chahn είπε:
Από aliexpress(alibaba) έπρεπε να ψωνίζουν όλοι.Έχει ότι θες για τις καμπίνες και συμφέρει.Τα ευρωπαικά site το έχουν παρακάνει με τις τιμές τους.
Ειδικα αν σκεφτεις οτι κατα μεγαλο ποσοστο μαλλον απο Κινα τα φερνουν...
 
Δηλαδή να μην προτείνω τον ultimark;

Ευρώπη, χωρίς δασμούς... κανονικά χωρίς και ΦΠΑ αν έχεις ΑΦΜ που επιτρέπει διακοινοτικές.

Θα τον ψάξω πάντως και αυτόν που λέτε...
 
NLS είπε:
Δηλαδή να μην προτείνω τον ultimark;Ευρώπη, χωρίς δασμούς... κανονικά χωρίς και ΦΠΑ αν έχεις ΑΦΜ που επιτρέπει διακοινοτικές.

Θα τον ψάξω πάντως και αυτόν που λέτε...
Κοροιδία σκέτη ο ultimarc και το άλλο το γερμανικό arcadeshop.de

Aν αγοράζεις τα πράματα λίγα λίγα,δεν έχεις πρόβλημα με το τελωνείο.
 
Πίσω
Μπλουζα