Αναβάθμιση των PC μας & HD Playback [Next-Gen Codecs]

Tο transcoding ειναι no go.

Τα mkv rips ειναι συνηθως αθλιας ποιοτητας.

Tα wmv rips ειναι εξαιρετικα (ως πατηρ του VC1) αλλα πολυ πιο σπανια.

Μακαρι να σπασει το 360 να δουμε ενα XBMC360 και να τελειωνει το πανηγυρι.BTW και ψιλο-ασχετο αλλα και στην Βρετανια πλεον τα modchips κριθηκαν νομιμα...
 
O 9300 είναι ένας επεξεργαστής διαμάντι. Για τα λεφτά που ζητάει (περίπου 220 ευρώ) είναι πραγματικό κελεπούρι.

Αν θέλετε όμως games και είστε φανατικός gamer, καλύτερα να προτιμήσετε κάποιο διπύρηνο με μεγαλύτερη συχνότητα λειτουργίας. Στο Home Theater PC μου έβαλα έναν 8400 (κόστος κάπου στα 145 ευρώ), και του έβαλα μια 8800 GTS με 320 mega, που κλείνει πιά τα δύο χρόνια. Αποτέλεσμα; Σε full HD ανάλυση, το Oblivion πετάει. Όπως και άλλα games που δοκίμασα.

Φυσικά ποτέ δεν κατάλαβα την λόξα με το Antialiazing, οπότε δεν χρειάζομαι κάτι γρηγορότερο. Αυτός είναι ο μοναδικός περιορισμός που έχω θέσει, κάτι που για μένα στην ουσία δεν αποτελεί περιορισμό αφού ποτέ δεν με ενδιέφερε.

Συμπέρασμα: Σήμερα μπορείς να παίξεις τα πάντα αρκεί να ξέρεις τι θέλεις και τι σου αρέσει να κάνεις. Το να αγοράσεις ένα pc με Quad SLI κάρτες γραφικών, δύο τετραπύρηνους επεξεργαστές και 16 giga ram γίνεται. Φτιάχτο και μπες στο www.hardforum.com και πόσταρέ το. Άκου και μερικά "wow", "cool" και νοιώσε και πολύ μάγκας. Και μετά ξυπνήσαμε ομαδικά.
 
Φυσικά ποτέ δεν κατάλαβα την λόξα με το Antialiazing, οπότε δεν χρειάζομαι κάτι γρηγορότερο
Δεν έχει κάποια λογική εξήγηση, γι' αυτό και είναι λόξα :D . Απλά μου αρέσει το οπτικό αποτέλεσμα με Antialiazing.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Wally Εμφάνιση μηνυμάτων

Τα mkv rips ειναι συνηθως αθλιας ποιοτητας.

Ως προς τι ρε Πάνο ;
Και εγώ αυτήν την απορία έχω. Μια χαρά μου φαίνονται. (Στο μόνιτορ - HD Ready TV του PC).
 
manos426f είπε:
Ως προς τι ρε Πάνο ;
Ε και εσύ τι ψάχνεις τώρα, είπαμε μια κουβέντα άστη να πέσει χάμω.

Αν δεν είναι WMV παιδί μου δεν είναι καλό.

Ο Πάνος μπορεί να δει ελαττώματα στον x264 αλγόριθμό από την τουαλέτα στο σαλόνι φορώντας γυαλιά ηλίου και έχοντας καθαρίσει κρεμμύδια πιο πριν.
 
Shock είπε:
.Ο Πάνος μπορεί να δει ελαττώματα στον x264 αλγόριθμό από την τουαλέτα στο σαλόνι φορώντας γυαλιά ηλίου και έχοντας καθαρίσει κρεμμύδια πιο πριν.

Κύριε,κύριε,να κάνω μια ερώτηση ; :D

Μήπως έχει σχέση αυτό με το 360 και το ότι δε παίζει mkv files ;; :D :D :D
 
Το 360 παιζει mkv αρχεια αλλα οπως και στο PS3 υπαρχει περιορισμος στα καναλια ηχου (2).

Η πλειοψηφια των mkv που εχω παρακολουθησει εχει τα ιδια εκνευριστικα χαρακτηριστικα:

Συμπιεση ALA jpg (δηλαδη σε διακριτα τετραγωνα).

Ενα ασχημο smoothing/blurring σε ολη τη σκηνη.

Τα 2 παραπανω δεν τα εχω παρατηρησει σε wmv rips ισως διοτι τα BD/HDDVD ειναι ολα πλεον VC1 οποτε το reencoding σε wmv ειναι πιο αναιμακτο.

Eπισης το mkv rip scene εχει την κακια συνηθεια των 4,3GB που ειναι απαραδεκτο για HD περιεχομενο.

Συγκρινε ενα Robocop mkv με ενα Transformers wmv.
 
Αυτο ειναι HDTV rip,δεν ασχολουμαι :)
 
Αν και είμαστε ενετελώς off topic να πω μόνο ότι το mkv είναι container. ΔΕΝ είναι codec που σημαίνει ότι το stream μέσα μπορεί να είναι ότι θέλει. Η πλοιοηφία είναι x264 και είναι τόσο καλή που ούτε ο Wally στο παραπάνω configuration (τουαλέτα/γυαλί/κρεμύδια και τα σχετικά) δε θα μπορούσε να διακρίνει από το ασυμπίεστο (πιο VC1).

To πρόβλημα έγκειται στους rippers που τα συμπιέζουυν χάλια. Μη ξεχνάμε ότι το 95% των HD που κυκλοφορούν στο Internet είναι MKV(x264) γιατί αυτό?

Αα Wally πέρνα μια βόλτα να σου δείξω HD χ264 και να μου δείξεις τα τετραγωνάκια. Μετά θα σε βάλω να μου δείξεις κιαι τς ατέλειες του ηχοσυστήματος μου κάτω από τα 20hz και πάνω από τα 20khz :)
 
Ειναι απλος ο λογος που εχουμε πηξει στο .x264

Ειναι πολυ κοντα στο Divx (οποτε ολοι την εχουν δει rippers) και τα εργαλεια ειναι δωρεαν.

Το αποτελεσμα παντως ,στο ιδιο Bitrate δεν συγκρινεται.

Αντουαν πες μου για τι bitrate μιλας και θα σου φερω ενα αντιστοιχο wmv για συγκριση.
 
Μα δε θα μπορώ να δω τη διαφορά εκεί είναι το θέμα. Έχω δει πολλά x264 και wmv, OK wmv όχι τόσα μιας και είναι ελάχιστα.

Ε δε μπορώ να τα ξεχωρίσω, πόσο μάλλον να ψυρίσω τη μαιμού :)

Off topic τέλος από μένα :cool:
 
Το μεσαιο ονομα του Wally ειναι "ματούμπας" για ευνοητους λογους :D
 
HD playbackστο PC

Μιας και αλλαξα μετα απο αιωνες PC εκατσα να δω τι παιζει εν τελει με το HD playback.

Θα παραθεσω τα αποτελεσματα που ειχα σε 3 διαφορετικα συστηματα.

Home(PhenomX4, ATI με UMD 2.2,XP)

Οther1(CoreDuo2.4 , nvidia με PureVideo, XP)

Οther2(CoreDuo2.4 , nvidia με PureVideo, Vista)

Χρησιμοποιησα τον Media Player Classic Home Cinema με K-lite codec pack με τις εξης ρυθμισεις στο Options->Output(οι οποιες ειναι οι βελτιστες για το λειτουργικο στο οποιο αναφερεται)

XP:VMR9(renderless)

Vista:EVR

και με ενα ωραιο mp4 HD video της online ετυμολογου Marina Orlova :)

Home

Default MPC: ~13% CPU utilization

Fixed MPC: ~2% CPU utilization

Οther1

Default MPC: ~18% CPU utilization

Fixed MPC: ~9% CPU utilization

Οther2

Default MPC: ~21% CPU utilization

Fixed MPC: ~2% CPU utilization

Με μια ματια φαινονται τα εξης

*Οι Ati με UMD ειναι αποδοτικοτερες απο τις Nvidia με απλο Pure Video

*Tα Vista λογω DXVA2 ειναι σαφως αποτελεσματικοτερα στο να μεταφερουν το φορτο στη GPU (με το καταληλο codec φυσικα)

*Τα XP διαθετουν DXVA1 οποτε δεν μπορουν να πανε με EVR

*το τεστ εγινε μπακαλικα. Θα κανω και πιο σοβαρο με λεπτομερεις (τους ακριβεις τυπους καρτας,τα bitrate κτλ)

Περιμενω και τα δικα σας αποτελεσματα κυριως απο οσους εχουν φρεσκιες Nvidia
 
Μεγειές!!!!!

Αυτά είναι!!!!

Πάνο specs του νέου σου pc άμεσα να πάμε και τις κόντρες!!!!!!!

(Τι έγινε πουλάκι μου; Μας άρεσαν τα Vista ε; ) :cool: :flower: :flower:
 
Οχι XP εχω βαλει :)

Μαλλον θα παω απο βδομαδα σε Vista...
 
Για πες τη σύνθεση!
 
Τιποτα το ιδιαιτερο.Εντελως basic και μαλιστα απο ενα φιλο του Αντωνη.

PhenomX4 9550,4GB Ram,την Ati HD3200 που εχει επανω και ενα τροφοδοτικο που σηκωνει και τοστιερα..χαχαχαχα.

Αλλα εχω τρελη κουταρα :D

240238.jpg
 
Καλορίζικο!!!!

Αλλά με τη 3200 το θάβεις ρε φίλε!

Βάλε μια 4830 τουλάχιστον να δεις το φως σου!!!!!!
 
Αν επαιζα παιχνιδια οπωσδηποτε!

Αλλα την χρειαζομαι μονο για εμουλατορια και HD playback. Αφου μου εχει HDMI,DVI,VGA και UMD 2.2 ειμαι καλυμενος. Το πολυ πολυ να δωσω ενα 20αρι αν την crossfire-ιασω :)
 
Πίσω
Μπλουζα