Αναβάθμιση των PC μας & HD Playback [Next-Gen Codecs]

Μπα. Ακόμα και αν δεν παίζεις παιχνίδια δώσε ένα 90άρι για μια 4830. Απλά για να βάλεις και κανένα νέο παιχνιδάκι στο μοτόρι να δεις πως πάει.

Κρίμα ρε συ τέτοιο μηχάνημα να το σκοτώνεις με την κάρτα που έχει......
 
Ετσι κι αλλιως τα 4πυρηνα δεν ειναι η ιδανικη επιλογη για παιχνιδια.

Τα μονα που βλεπουν ολα τα cores ειναι το Lost Planet και το Left4Dead τα οποια τα εχω παιξει αλλου :)

Καααααποια στιγμη θα του βαλω μια 4870 παντως
 
OK. Απλά με τα Vista (64-bit βεβαίως βεβαίως!!! ) και με τα επερχόμενα "7" θα αλλάξουν πολλά πράγματα στα μελλοντικά παιχνίδια.

Φυσικά το μηχανάκι που έστησες δεν έχει ορίζοντα ζωής ένα ή δύο χρόνια, αλλά με στρατηγικές αλλαγές - αναβαθμίσεις στην κάρτα γραφικών, ακόμα και για παιχνίδια θα κρατήσει άνετα μια τετραετία.

Άλλωστε στα παιχνίδια το παιχνίδι θα παιχτεί στην αξιοποίηση των πλέον των δύο πυρήνων, και στην επιλογή δυνατής κάρτας γραφικών.

Από μνήμη είσαι κομπλάν. Από επεξεργαστή το ίδιο.
 
ΑΝ ΠΟΤΕ καταφερω και στησω κανα Linux,θα βαλω μια 64bit διανομη να δουμε τη ψαρια πιανει στο HD playback.

Στο Linux υπαρχει κατι αντιστοιχο του DXVA?
 
Wally είπε:
ΑΝ ΠΟΤΕ καταφερω και στησω κανα Linux,θα βαλω μια
Ενώ εμείς που έχουμε στημένο 32βιτο μόνο ταινίες σε μπομπίνα βλέπουμε.

Rε συ Πάνο ρίξε μια ματιά όλα αυτά τα καλούδια mplayer ff..show, vlc από που ξεκινήσανε,

64bit για να ρίξεις το CPU utilization από 4% σε 3%. wow
 
Αλλο λεω ρε φατσα.

Η MS εχει το DXVA1 και 2 με το οποιο ο codec μπορει ευκολα να στειλει τη δουλεια στη GPU (τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει).

Στο Linux δεν πρεπει να υπαρχει κατι αντιστοιχο.
 
ε τότε τι τα θες τα 64bitο Linux? Για να δεις πόσο γρήγορη είναι η κάρτα γραφικών σου ή ο driver της ATI?
 
Καλα,βρες μου καμια λυση με το GRUB να δω τουλαχιστον το 32bito χαχαχαχαχα
 
Θα έρθω από εκεί και θα βάλω την Αναστασία να το εγκαταστήσει :)
 
Μέχρι πρόσφατα θυμάμαι ένα thread όπου Linux βάζανε οι μαμάδες μας.

Τώρα θα βάζουν και τα πιτσιρίκια; :diablotin:
 
Εδώ ολόκληρος προγραμματιστής και τα βρήκε σκούρα.........
 
Πίσω
Μπλουζα