Αναζήτηση ταυτότητας ηθοποιών

ΒΒ δεν ειμαι σιγουρη ομως αν ο miki-mik7 εννοει αυτη την ηθοποιο που εβαλα στις φωτογραφιες,δε μας εδωσε απαντηση.Αν προκειται γι αυτη,τοτε συμφωνω μαζι σου:ειναι η ιδια ηθοποιος που υπαρχει στις φωτο της retrodb στο ονομα "Καιτη Θεοχαρη"
 
Nαι, δεν απαντησε ακομα ο miki-mik, αλλα εψαξα την ταινια στη retrodb και οπως ειδα, δεν αναφερεται το ονομα της Καιτης Θεοχαρη.

Αρα μαλλον η ηθοποιος που βλεπουμε στις φωτογραφιες σου, katerinak, ειναι η αναφερομενη ως Καιτη Χλοη.

Για απολυτη σιγουρια ομως, θα δουμε και τι εχει να μας πει ο miki-mik.
 
Ναι, αυτή την ηθοποιό εννοούσα!!

Σε ευχαριστώ Κατερίνα για τις φωτογραφίες και επίσης Κατερίνα και Βambinella για τις απαντήσεις σας!!!! :)

Αφού μου απαντήσατε σ' αυτό το ερώτημά μου, να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα.

α) Η υπόθεση της ταινίας "Καημοί στη φτωχογειτονιά" είναι η ίδια με τις "Κυρίες της αυλής".

Μήπως γνωρίζετε ποιος αντέγραψε ποιον;

β) 36208458.jpg

Ο ηθοποιός αυτός είναι ο Γιώργος Φόρας ή Φοράς; (Συμμετέχει στην ταινία "Καημοί στη φτωχογειτονιά").

γ) 65932778.jpg

Η ηθοποιός στα αριστερά είναι η Νατ. Αποστόλου; Και αυτή συμμετέχει στην ταινία "Καημοί στη φτωχογειτονιά".
 
miki-mik7 αφου το επιβεβαιωσες τοτε θα πρεπει να γινουν και οι διορθωσεις στη retrodb,στο ονομα "Καιτη Θεοχαρη" προσθηκη της ταινιας "καημοι στη φτωχογειτονια" και μαλλον μεταφορα των στοιχειων που υπαρχουν στη σελιδα "Καιτη Χλοη" αφου προφανως προκειται για το ιδιο προσωπο,την Καιτη Θεοχαρη

Σχετικα με το 1ο ερωτημα: εχουν πολλα κοινα σημεια οι δυο ταινιες,αλλά ποιος αντεγραψε ποιον δεν εχω ιδεα,εκτος κι αν ηταν κατι τυχαιο.Σιγουρα μεγαλυτερη επιτυχια ειχε η ταινια της Φινος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
α) Λογικα, αφου οι Καημοι στη φτωχογειτονια εχουν το 1965 ως ετος παραγωγης και οι Κυριες της αυλης το 1966, η τελευταια ταινια αντεγραψε την πρωτη.

Μπορει ομως να μην εγινε αντιγραφη, αλλα απλως αυτες οι δυο ταινιες να ειχαν κοινο θεμα απο ενα πολυ γνωστο και επιτυχημενο θεατρικο εργο, Το εκτο πατωμα.

Ας μην ξεχναμε οτι τρεις αλλες ταινιες ειχαν επισης κοινο θεμα βασισμενο στο βιβλιο του Ζωρζ Ονε, Ο Αρχισιδηρουργος. Οι ταινιες αυτες ειναι Το φτωχοπαιδο (1965) Εχω δικαιωμα να σ' αγαπω (1966) και Πολυ αργα για δακρυα (1968). Δε νομιζω πως αντεγραψαν η μια την αλλη, αλλα ειχαν κοινη βαση, θα ελεγα.

γ) Ναι, ειναι η Νατασα Αποστολου η ηθοποιος στα αριστερα. Αδελφη της Ζετας και μοιαζει και πολυ μαζι της.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
 
Σχετικα με το 2ο ερωτημα σου,κοιταζοντας και τη φωτογραφια που υπαρχει εδω και προσθετοντας ακομη δυο απ την ταινια,νομιζω πως προκειται για το ιδιο ατομο,τον Γιωργο Φορα

attachment.php
attachment.php


2.JPG

3.JPG
 
Σε ευχαριστώ και πάλι, Κατερίνα!!!! :thanx2:
 
Ποια ειναι η εικονιζομενη ηθοποιος που εμφανιζεται κι αυτη σαν guest star στην ταινια "Δημητρη μου Δημητρη μου";

Κοιταξα στη retrodb και τα ονοματα ηθοποιων που "περισσευουν" ειναι : Ερση Δοξακοπουλου,Αγγελα Γιουραντη , Ντια Αβδη , μηπως προκειται για την Αβδη;

attachment.php


d4.JPG
 
Κατερίνα, δεν είναι ούτε η Γιουράντη, αλλά ούτε και η Αβδή. Την Δοξακοπούλου δεν την γνωρίζω. Μήπως είναι αυτή;
 
miki-mik7 είπε:
Κατερίνα, δεν είναι ούτε η Γιουράντη, αλλά ούτε και η Αβδή. Την Δοξακοπούλου δεν την γνωρίζω. Μήπως είναι αυτή;
δεν εχω ιδεα miki-mik7,σ ευχαριστω για την απαντηση!

δεν υπαρχει φωτογραφια της Δοξακοπουλου στη retrodb.Κοιταξα λιγο στην ταινια "η κοροϊδαρα", μηπως ειναι η ηθοποιος της παρακατω φωτογραφιας η Δοξακοπουλου; δεν ειμαι σιγουρη αν η ηθοποιος ειναι η ιδια μ αυτη της ταινιας "Δημητρη μου Δημητρη μου"

attachment.php


ik1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
attachment.php
attachment.php


αυτη η ηθοποιος υπαρχει περιπτωση να ειναι η Τζενη Ρουσσεα; το στιγμιοτυπο ειναι απ την ταινια "Δημητρη μου Δημητρη μου"

di.JPG

di0.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποια ειναι αυτη η ηθοποιος που εμφανιζεται σε διαφορες ελληνικες ταινιες;

attachment.php
ταινια: "Αδικια"

attachment.php
ταινια: "Για μια τρυπια δραχμη"

attachment.php
ταινια: "ο δασκαλακος ηταν λεβεντια"

Φυσικα συμμετειχε και σε αλλες ταινιες αλλά αυτες τις φωτογραφιες εχω προχειρες..

νομιζω οτι το ειχε ξαναρωτησει παλιοτερα ο miki-mik7 σε αλλο θρεντ(πολυ πριν ανοιχτει αυτο εδω) αλλά δε θυμαμαι αν βρεθηκε το ονομα της

adkiaa.JPG

trdr.JPG

daskal.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θυμάμαι αν το είχα ρωτήσει εγώ, αλλά ονομάζεται Ευτυχία Παρθενιάδου. :)
 
Ποιες ειναι οι εικονιζομενες ηθοποιοι;οι φωτογραφιες ειναι απ την ταινια "μια γυναικα κατηγορειται"

attachment.php
αυτη εχει το ρολο της "Μαρως",υπαρχει περιπτωση να ειναι η Χαρις Νικητα ή η Νανα Χατζηβασιλειου;

attachment.php
αυτη εχει το ρολο της "Αντουανεττας Βογιατζη",μηπως ειναι η Πατριτσια Τιμβιου;

miag.JPG

ant.JPG
 
Στην ταινια "Ενα καραβι Παπαδοπουλοι" συμμετεχουν 5 γυναικες ηθοποιοι και οχι 4 οπως αναφερεται στη retrodb

Η Νιτσα Τσαγανεα,η Ποπη Λαζου k4.JPGστο ρολο της Τζινας Παπαδοπουλου της τραγουδιστριας

Η Ριτα Αντλερ στο ρολο της Μυρτως Παπαδοπουλου k1,ritadler.JPG

Η Βασω Μεριδιωτου στο ρολο της Ρουλας Παπαδοπουλουk1.JPG

και η εικονιζομενη στο ρολο της Φανιτσας,της αρραβωνιαστικιας του Βαγγελη(Μιμης Φωτοπουλος)fanitsa.JPG

μηπως ειναι αυτη που εμφανιζεται στους τιτλους με το ονομα "Ροδ.Χατζηκυριακου" ;

1k.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα