Αναζήτηση ταυτότητας ηθοποιών

katerinak είπε:
Χτες εκανα ενα ποστ εδω με τη φωτογραφια αυτης της ηθοποιου που συμμετεχει στην ταινια "πισω μου σ εχω σατανα" αλλά δε γνωριζω το ονομα της.Στους τιτλους εναρξης υπαρχει το ονομα "Φεφη Μπαλλη" , βρηκα εδω μια φωτογραφια της αλλά δεν ειναι αυτη που ψαχνω
Η εικονιζόμενη είναι η Κατερίνα Μπούρλου. Είχε παίξει και την συνάδελφο και κουμπάρα του Βουτσά και της Λιβανού στις "20 γυναίκες κι εγώ". Στην συγκεκριμένη ταινία, το όνομά της δεν αναγράφεται στους τίτλους αρχής.
 
johnmar94 είπε:
Η εικονιζόμενη είναι η Κατερίνα Μπούρλου. Είχε παίξει και την συνάδελφο και κουμπάρα του Βουτσά και της Λιβανού στις "20 γυναίκες κι εγώ". Στην συγκεκριμένη ταινία, το όνομά της δεν αναγράφεται στους τίτλους αρχής.
johnmar94 ευχαριστω για την απαντηση! ουτε που θυμομουν το ποστ που εκανα πριν χρονια..
 
Ίσως έχει απαντηθεί αλλού αλλά δεν το βρήκα. Η γνωστή - άγνωστη κομπάρσος που συμμετείχε ούτε λίγο, ούτε πολύ σε 169 (!!!!) ταινίες ήταν ενδυματολόγος θεάτρου γεννημένη κάπου μεταξύ 1930 και 1935 και ονομάζεται Βίκυ (Βασιλική) Ιακωβίδου. Πηγή. Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες από εκεί.

1. Το ανθρωπάκι (1969).

anthropaki.png




2. Συμμορία εραστών (1972).

SYMORIA-ERASTWN-5.jpg

3. Ένας νομοταγής πολίτης (1974).

nomotagis.jpg
 
στα αρχικα ποστ που ανφερεται για την βιολετα σουλη,ειναι μια ηθοποιος που δεν ειχε παει σε δραματικη σχολη

επαιζε μικρους ρολους,με λιγες ατακες η και καθολου στα ορια του κομπαρσου

ειναι συγγενης του ηθοποιου τακη σουλη που επαιξε στις ταινιες ¨"κρανιου τοπος¨ και "δοκτορ ζι βεγγος"

και του συχρονου ηθοποιου λεωνιδα σουλη που εχει πρωταγωνιστησει σε πολλες διαφημησεις (φανταστικος τροχονομος,παπαγαλακια.ανακυκλωση κα)

ενω υπαρχει και μια ακομη ηθοποιος του παλιου σινεμα με το επωνυμο σουλη που ειναι και αυτη συγγενης τους,αυτη τη στιμγη μου διαφευγει το μικρο της
 
katerinak είπε:
Ποια ειναι η ηθοποιος αυτη; η Αλικη την αποκαλει "κυρα Μαριω" στην ταινια "Το πιο λαμπρο αστερι",ειναι αυτη που κατα λαθος την καταβρεχει λιγο με το λαστιχο στην ψαραγορα(η κυρα Μαριω δεν την αναγνωρισε).Προκειται για μια σκηνη που η Αλικη φευγει αναστατωμενη απ τη δεξιωση αρραβωνων του Δημητρη και πηγαινει στην ψαραγορα,εκει βρισκεται ηδη η εικονιζομενη και πλενει το χωρο
attachment.php
λοιπον δεν ειναι ηθοποιος,ειναι κομπαρσα

ηταν πολυ φιλη με μια που εκεινη την εποχη ειχε ενα γραφειο με κομπαρσους

επαιζε συχνα περα απο 1.αυτη την φιλια

γιατι 2.ηταν πολυ συνεπης στις ωρες γυρισματων

3,μποσουσε να της δοθει ατακα και να την δεικπεραιωσει πολυ καλα

4 την συμπαθουσε η αλικη βουγιουκλακη

της αρεσε πολυ να βρισκεται με τους παλιους ηθοποιους και να παιζει μαζι τους

το ονομα της ,ειρηνη μαρουλή
 
Στην ταινία "Φτωχαδάκια και λεφτάδες" γνωρίζει κανείς ποιος ήταν ο Κυριάκος που ήταν υπάλληλος του Μπαρδούση, ποια ήταν η Ρίτα που τα είχε με το Νταλέκη και ποια ήταν η Μαρία που ήταν υπηρέτρια στο σπίτι των Ντεκρίσηδων; Τα ονόματά τους δεν αναφέρονται στους τίτλους της ταινίας. Στην αρχή της ταινίας ακούγεται και η φωνή του αφηγητή. Ποιος ήταν;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στην ταινία "Φτωχαδάκια και λεφτάδες" γνωρίζει κανείς ποιος ήταν ο Κυριάκος που ήταν υπάλληλος του Μπαρδούση, ποια ήταν η Ρίτα που τα είχε με το Νταλέκη και ποια ήταν η Μαρία που ήταν υπηρέτρια στο σπίτι των Ντεκρίσηδων; Τα ονόματά τους δεν αναφέρονται στους τίτλους της ταινίας. Στην αρχή της ταινίας ακούγεται και η φωνή του αφηγητή. Ποιος ήταν;
Για τον υπάλληλο και την υπηρέτρια δεν γνωρίζω. Ούτε και για τους άλλους απλά εικάζω ότι:
η Ρίτα μπορεί να είναι η Σοφία Ολυμπίου (σύζυγος; του τρελογιατρού)
και αφηγητής ο ίδιος ο σκηνοθέτης Λάσκος. Το ίδιο έχει κάνει και στην ταινία «Άλλος για το εκατομμύριο» και μάλιστα μπροστά από την κάμερα!
Πάντως, αν και έχω δει άπειρες φορές την ταινία, αν με ρωτούσες ποια είναι η κοπέλα του Σταυρίδη θα σου έλεγα η Φυτούση, ούτε που θυμόμουν την ύπαρξη της Ρίτας.
 
Παιδιά είμαι νέος χρήστης και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε, αν και δεν έχω φωτό, ποια είναι αυτή που υποδύεται στον Κατήφορο το ρόλο της φίλης της Ζωής Λάσκαρη που διοργάνωσε το πάρτι στην πρώτη σκηνή της ταινίας. Το όνομα του ρόλου είναι Λετα εάν δεν απατωμαι.
 
Παιδιά είμαι νέος χρήστης και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε, αν και δεν έχω φωτό, ποια είναι αυτή που υποδύεται στον Κατήφορο το ρόλο της φίλης της Ζωής Λάσκαρη που διοργάνωσε το πάρτι στην πρώτη σκηνή της ταινίας. Το όνομα του ρόλου είναι Λετα εάν δεν απατωμαι.
Παίζουν οι ηθοποιοί (γυναίκες):

Ζωή Λάσκαρη, Μίρκα Καλατζοπούλου, Νίτσα Μαρούδα, Ελένη Ζαφειρίου, Εύα Κουκούλη, Εύα Μπάρτον, Μαργαρίτα Γεράρδου, Γκόλφω Μπίνη, Πόπη Δεληγιάννη, Νανά Μιχαλοπούλου, Στέλλα Σπυροπούλου, Μαίρη Φορμόζη, Μαρίνα Πεφάνη, Νάνσυ Κούτσικου, Νίκη Γεωργακά, Ντιάνα Σιμόν, Κία Τσίφτη

Από αυτές δεν γνωρίζω τις:

Εύα Μπάρτον
Μαργαρίτα Γεράρδου
Νανά Μιχαλοπούλου
Στέλλα Σπυροπούλου
Μαίρη Φορμόζη
Μαρίνα Πεφάνη
Νάνσυ Κούτσικου
Νίκη Γεωργακά
Ντιάνα Σιμόν
Κία Τσίφτη

στριπ.jpg

Η Λέττα είναι η όρθια κοπέλα που φαίνεται πίσω από την ημίγυμνη.

καφέ.jpg

Εδώ αριστερά όρθια, αν πρόκειται για την ίδια ηθοποιό, είναι η Μπάρτον Εύα.

Φωτογραφίες και σχόλια από την ταινιοθήκη (http://www.tainiothiki.gr/) όπου υπάρχει υλικό και μπορείς να ψάξεις.
 
Παιδιά είμαι νέος χρήστης και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε, αν και δεν έχω φωτό, ποια είναι αυτή που υποδύεται στον Κατήφορο το ρόλο της φίλης της Ζωής Λάσκαρη που διοργάνωσε το πάρτι στην πρώτη σκηνή της ταινίας. Το όνομα του ρόλου είναι Λετα εάν δεν απατωμαι.
Ειναι η Μαρινα Πεφανη.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τους δύο. Η Μαίρη Φορμόζη νομίζω υποδύεται το ρόλο της κοπέλας που κάνει στριπτίζ- το είχα διαβάσει στις βιογραφίες Ελλήνων ηθοποιών.
Όντως μου είχε κάνει εντύπωση γιατί στη συγκεκριμένη ταινία ο ρόλος ξεχώριζε - εμένα πάντως μου άρεσε έτσι όπως έπαιζε. Στο μεταξύ η συγκεκριμένη ηθοποιός νομίζω παίζε πάλι τη φίλη της Ζωής Λάσκαρη που κάνει πάρτι στον Ατσίδα την ίδια χρονιά αλλά δεν αναφέρεται το όνομα της κάπου
 
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τους δύο. Η Μαίρη Φορμόζη νομίζω υποδύεται το ρόλο της κοπέλας που κάνει στριπτίζ- το είχα διαβάσει στις βιογραφίες Ελλήνων ηθοποιών.
Όντως μου είχε κάνει εντύπωση γιατί στη συγκεκριμένη ταινία ο ρόλος ξεχώριζε - εμένα πάντως μου άρεσε έτσι όπως έπαιζε. Στο μεταξύ η συγκεκριμένη ηθοποιός νομίζω παίζε πάλι τη φίλη της Ζωής Λάσκαρη που κάνει πάρτι στον Ατσίδα την ίδια χρονιά αλλά δεν αναφέρεται το όνομα της κάπου
Βεβαιως και παιζει και στον Ατσιδα παλι σε κοριτσι που κανει παρτυ. Παραλειψη της RetroDB που δεν αναφερει το ονομα της εκει.
 
Πάντως ούτε και στους τίτλους αρχής της ταινίας αναφέρεται.
 
Πάντως ούτε και στους τίτλους αρχής της ταινίας αναφέρεται.
Κακως. Αλλα εδω δεν αναφερεται η Δεσπω Διαμαντιδου στα Κοκκινα Φαναρια, οποτε φαντασου...
 
Για τον υπάλληλο και την υπηρέτρια δεν γνωρίζω. Ούτε και για τους άλλους απλά εικάζω ότι:
η Ρίτα μπορεί να είναι η Σοφία Ολυμπίου (σύζυγος; του τρελογιατρού)
και αφηγητής ο ίδιος ο σκηνοθέτης Λάσκος. Το ίδιο έχει κάνει και στην ταινία «Άλλος για το εκατομμύριο» και μάλιστα μπροστά από την κάμερα!
Πάντως, αν και έχω δει άπειρες φορές την ταινία, αν με ρωτούσες ποια είναι η κοπέλα του Σταυρίδη θα σου έλεγα η Φυτούση, ούτε που θυμόμουν την ύπαρξη της Ρίτας.
Αφηγητής ήταν πράγματι ο Λάσκος, αλλά Ρίτα ήταν η Χρυσοπούλου. Η Φυτούση ήταν η Δέσποινα η ξαδέρφη του Μπαρδουση. Ο Κυριάκος και η Μαρία μπορεί να μη βρεθούν ποτέ.
 
Ποια ηθοποιός ήταν αυτή που υποδύεται την γραμματέα του Μίμη Φωτόπουλου στον Θόδωρο και το Δικανο
 
Πως λεγόταν η κούκλα που είχε έναν πόνο περιπατητη στο Ο νάνος και οι 7 χιονατες;
 
Τον είδα αυτές τις μέρες σε διαφήμιση της Cosmote.
Δεκαετία 80 σε αρκετά τηλεοπτικά σήριαλ τον θυμάμαι να παίζει.
Θυμάται κανείς όνομα και σειρές;
 

Συνημμένα

  • IMG_20231021_143233.jpg
    IMG_20231021_143233.jpg
    1,5 MB · Προβολές: 5
Τον είδα αυτές τις μέρες σε διαφήμιση της Cosmote.
Δεκαετία 80 σε αρκετά τηλεοπτικά σήριαλ τον θυμάμαι να παίζει.
Θυμάται κανείς όνομα και σειρές;
αλιμονο,ο βασιλης κολοβος ειναι
 
Πίσω
Μπλουζα