Αναζήτηση ταυτότητας ηθοποιών

Στην ταινια "Το ανθρωπακι" γνωριζει κανεις το ονομα της ηθοποιου που ειναι διπλα απ το Δημητρη Κλερη και συμμετεχει στην "ταινια" της Κικης Κοπεογλου(Μαρθα Καραγιαννη);Την "ταινια" την παρακολουθουν στον κινηματογραφο,η ηθοποιος συμμετεχει λιγο πριν η Κικη αρχισει να τραγουδα το "Απονε"

attachment.php


tanthropaki.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά θέλω να ρωτήσω και σε αυτή την ενότητα (νομίζω είχα ρωτήσει και σε άλλη ενότητα του φόρουμ), αν ξέρει κάποιος ποιος είναι ο ηθοποιός που κάνει τον γέρο-Αλβάρεζ στην ταινία "Δικτάτωρ καλεί Θανάση"; Είναι ο γεράκος στη φωτό.

Diktatwr kalei thanasi.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποια ειναι η ηθοποιος αυτη; η Αλικη την αποκαλει "κυρα Μαριω" στην ταινια "Το πιο λαμπρο αστερι",ειναι αυτη που κατα λαθος την καταβρεχει λιγο με το λαστιχο στην ψαραγορα(η κυρα Μαριω δεν την αναγνωρισε).Προκειται για μια σκηνη που η Αλικη φευγει αναστατωμενη απ τη δεξιωση αρραβωνων του Δημητρη και πηγαινει στην ψαραγορα,εκει βρισκεται ηδη η εικονιζομενη και πλενει το χωρο

attachment.php


lbrkmario.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδια ποιος είναι αυτος αριστερα στην φωτογραφια ; (όχι ο παλαιστης με το Μουσι).


Ονομα...σημερινες φωτογραφιες...τι κανει κλπ



th_00240_Oikonomou_Asimakis_Troumpa67_122_120lo.jpg




Επισης ψαχνω να μαθω το ονομα ενός κομπαρσου σε ταινιες του '60.


Κανει ''περασματα'' και είναι (συνηθως) ντυμενος σε στυλ ναυτικου...Μελαψος (γυφτοφερνει)...καπελακι ναυτικου (τραγιασκα)...μουστακακι λεπτο...



Στο παρακατω βιντεο είναι αυτος που εμφανίζεται στο 0:10 του βιντεο και καθεται δεξια από την Βογιουκλακη.






 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν διέκρινα καλά από την φωτογραφία-γραμματόσημο, ο ηθοποιός που ψάχνεις λέγεται Γιώργος Οικονόμου.

ο κομπάρσος ονομάζεται Γεράσιμος Μαλλιώρης.
 
katerinak είπε:
Ποια ειναι η ηθοποιος αυτη; η Αλικη την αποκαλει "κυρα Μαριω" στην ταινια "Το πιο λαμπρο αστερι",ειναι αυτη που κατα λαθος την καταβρεχει λιγο με το λαστιχο στην ψαραγορα(η κυρα Μαριω δεν την αναγνωρισε).Προκειται για μια σκηνη που η Αλικη φευγει αναστατωμενη απ τη δεξιωση αρραβωνων του Δημητρη και πηγαινει στην ψαραγορα,εκει βρισκεται ηδη η εικονιζομενη και πλενει το χωρο
attachment.php

Η Αλικη δικτάτωρ.jpg

katerinak έχω την εντυπωση οτι είναι η ίδια ηθοποιός που εμφανίζεται και στην ταινία "η Αλίκη δικτάτωρ" στη σκηνή όπου η Αλίκη ως σαρλό παίζει τον δικτάτορα και ο πιτσιρικάς που παρακολουθεί την παράσταση ρωτάει την μητέρα του (η εν λόγω ηθοποιος επαιζε την μάνα του):


- τι θα πει δικτάτορας;


- σκασε και μη ρωτας



- κακό ειναι; τι θα πει δικτάτορας σου λεω;



-
βούλωστο και μη μιλάς


Η φωνή της ειναι ολόιδια....


 


Βεβαια ΑΝ ειναι η ιδια ηθοποιος μην ξεχνάμε οτι οι δυο ταινίες έχουν και μια διαφορά 5 χρόνων...το 1967 το "πιο Λαμπρό αστέρι", το 1972 η "Αλίκη δικτάτωρ"...



Πάντως ουτε στο "Αλίκη δικτάτωρ" αναφέρεται καποιο γυναικείο ονομα στους τιτλους (πλην των γνωστών γυναικων ηθοποιών)



Η φυσιογνωμία της ομως ειναι γνωριμη, είμαι σιγουρη οτι την έχω δει και σε άλλες ταινίες....



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ερωτηση θανατου

αναζητω το ονοματεπωνυμο ή μια αλλη ταινια που να τον εχετε δει να παιζει ή λοιπες πληροφοριες που ν αφορουν το ατομο του

στην σκηνη παρακατω απο το 4.10 και μετα για 10 δευτερολεπτα συμμετεχει ενας παππους στην σκηνη οπου για 10δευτερολεπτα ( αυτον ηταν ο ρολος )

θα επρεπε να φωναζει μπεεεεεεεεεεε ( ρολος θανατου )

δειτε παρακατω και πειτε μου :

 
hannele είπε:
Προβολή συνημμένου 94716
katerinak έχω την εντυπωση οτι είναι η ίδια ηθοποιός που εμφανίζεται και στην ταινία "η Αλίκη δικτάτωρ" στη σκηνή όπου η Αλίκη ως σαρλό παίζει τον δικτάτορα και ο πιτσιρικάς που παρακολουθεί την παράσταση ρωτάει την μητέρα του (η εν λόγω ηθοποιος επαιζε την μάνα του):


- τι θα πει δικτάτορας;


- σκασε και μη ρωτας



- κακό ειναι; τι θα πει δικτάτορας σου λεω;



-
βούλωστο και μη μιλάς


Η φωνή της ειναι ολόιδια....


 


Βεβαια ΑΝ ειναι η ιδια ηθοποιος μην ξεχνάμε οτι οι δυο ταινίες έχουν και μια διαφορά 5 χρόνων...το 1967 το "πιο Λαμπρό αστέρι", το 1972 η "Αλίκη δικτάτωρ"...



Πάντως ουτε στο "Αλίκη δικτάτωρ" αναφέρεται καποιο γυναικείο ονομα στους τιτλους (πλην των γνωστών γυναικων ηθοποιών)



Η φυσιογνωμία της ομως ειναι γνωριμη, είμαι σιγουρη οτι την έχω δει και σε άλλες ταινίες....



hannele αυτη πρεπει να ειναι,λογικα θα ειχε ρολο κομπαρσου κι αυτο δυσκολευει αρκετα το να βρουμε το ονοματεπωνυμο της

βεβαια ποτε δεν ξερεις,ισως βρεθει καποιος που να γνωριζει πληροφοριες

batmanmast07 είπε:
ερωτηση θανατουαναζητω το ονοματεπωνυμο ή μια αλλη ταινια που να τον εχετε δει να παιζει ή λοιπες πληροφοριες που ν αφορουν το ατομο του

στην σκηνη παρακατω απο το 4.10 και μετα για 10 δευτερολεπτα συμμετεχει ενας παππους στην σκηνη οπου για 10δευτερολεπτα ( αυτον ηταν ο ρολος )

θα επρεπε να φωναζει μπεεεεεεεεεεε ( ρολος θανατου )

δειτε παρακατω και πειτε μου :

batmanmast07 χλωμο το βλεπω να βρεθουν πληροφοριες,στα ελαχιστα δευτερολεπτα που εμφανιζεται βλεπουμε σχεδον μονο την πλατη του
 
hannele είπε:

Βεβαια ΑΝ ειναι η ιδια ηθοποιος μην ξεχνάμε οτι οι δυο ταινίες έχουν και μια διαφορά 5 χρόνων...το 1967 το "πιο Λαμπρό αστέρι", το 1972 η "Αλίκη δικτάτωρ"...



Πάντως ουτε στο "Αλίκη δικτάτωρ" αναφέρεται καποιο γυναικείο ονομα στους τιτλους (πλην των γνωστών γυναικων ηθοποιών)



Η φυσιογνωμία της ομως ειναι γνωριμη, είμαι σιγουρη οτι την έχω δει και σε άλλες ταινίες....



Και βεβαια ειναι η ιδια ηθοποιος στο Πιο λαμπρο αστερι και στο Η Αλικη δικτατωρ.

Την εχω δει κι εγω σε παρα πολλες ταινιες ειτε ως κομπαρσα, ειτε σε μικρα ρολακια. Εντελως προχειρα, θυμαμαι πως ειναι μια απο τις γυναικες του χωριου που ριχνουν φασκελα στον Μαυρογυαλουρο στο Υπαρχει και φιλοτιμο. Επισης στην Ιστορια μιας ζωης, ειναι μια εκ των υποψηφιων υπηρετριων οταν μια κυρια πηγαινει στο σχετικο γραφειο για να διαλεξει υπηρεσια. Η εν λογω ηθοποιος εχει και μερικες ατακες εκει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Και βεβαια ειναι η ιδια ηθοποιος στο Ποιο λαμπρο αστερι και στο Η Αλικη δικτατωρ. θυμαμαι πως ειναι μια απο τις γυναικες του χωριου που ριχνουν φασκελα στον Μαυρογυαλουρο στο Υπαρχει και φιλοτιμο
Αυτο πηγα να πω τωρα και εγω bambinella! οτι την θυμήθηκα και σε ταινία με τον Κωνσταντάρα ...

Πρεπει να εχει παιξει σε ταινίες του Βουτσά..ταινίες του Καραγιάννη εννοώ..και εχω την αισθηση και σε ταινίες με την Βλαχοπούλου... :wait2:
 
Αποκλείουμε πάντως τους Σπύρο Γουριώτη, Βαγγέλη Παπαθανασόπουλο και Αντώνη Κουφουδάκη, απ' τις φωτογραφίες στο greekactor.blogspot.gr Μάλλον ο Σπύρος Μαλούσης είναι! Τι λετε;
 
hannele είπε:
αγνωριστος ειναι,ειδικα αν λαβουμε υποψιν οτι οι ταινιες "ειναι ενας τρελος τρελος Βεγγος" και "η γυνη να φοβηται τον ανδρα" ειναι γυρισμενες το 1965,φαινεται επεσε πολυ πουδρα στο προσωπο του "ραφτη"
 
Και εδω πάλι η γνωστή μας "άγνωστη" ηθοποιός (από τις ταινίες που αναφέρθηκαν σε προηγούμενα posts: "Το πιο Λαμπρό αστέρι", "Η Αλίκη δικτάτωρ", "Υπάρχει και φιλότιμο", "Ιστορία μιας ζωής")

αυτή τη φορά στην "Αγάπη μας" Αγαπη μας.jpg

και στο "Κορίτσι του Λούνα Παρκ" Κορίτσι Λουνα Παρκ.jpg

Μάλιστα σε αυτήν την ταινία έχει και διάλογο με την Αλίκη:

(Α.Β.) - Κυρά μου κατέβασε το παιδί απο το αμάξι


- Μα περιμένει πολλή ώρα



(Α.Β.) - Ελα, έλα άστα αυτά, αφου σε είδα τώρα το έφερες



- Να μιλάς καλύτερα!



(Α.Β.) - Ναι, την άλλη φορά που θα έρθεις θα σου 'ξηγηθώ savoir vivre.
 
katerinak είπε:
ποιος ηθοποιος ειναι ο εικονιζομενος που κραταει τα φτερα; (ταινια "Η ζαβολιαρα")Προβολή συνημμένου 96262

υπαρχει περιπτωση να ειναι ενας απ τους παρακατω; Ανδρεας Νομικος,Γερασιμος Λειβαδας, Γιαννης Αλεξανδριδης
Ο Ανδρέας Νομικός είναι! Όντως, πολύ γνωστή φυσιογνωμία στην Αθήνα, τότε.
 
Πίσω
Μπλουζα