Αναζήτησις (1972)

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.433
Αντιδράσεις
27.831
Αναζήτησις (1972)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Αναζήτησις...

Αλλη μια παραγωγη του Κλεαρχου Κονιτσιωτη, αλλη μια κοσμοπολιτικη ταινια. Γυρισμενη το 1972, με την Ελενα Ναθαναηλ και τον Αγγελο Αντωνοπουλο, πλαισιωμενους απο την Τασω Καββαδια, τον Βασο Ανδρονιδη, τον Ντινο Καρυδη, κ.α.

Πολλες οι τολμηρες σκηνες του εργου, κατι που συνηθιζε ο Κονιτσιωτης στις ταινιες του '70. Πλουτος, ερωτας, μυστηριο, και το καυτο ελληνικο καλοκαιρι, συνθετουν μια ταινια ενδιαφερουσα, υπο τη σκηνοθετικη καθοδηγηση του Ερρικου Ανδρεου. Η μουσικη και τα τραγουδια απο τον οπως παντα εξοχο Γιαννη Σπανο.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το τραγούδι -σήμα κατατεθέν- της ταινίας


οι σουρεαλιστικοί διάλογοι πάντως μεταξύ αντωνόπουλου και μπάτλερ-βοηθού είχαν πολύ γέλιο :) :)
 
Ξέρω ότι κάποιοι θα με παρεξηγήσουν αλλά είναι η (υποκειμενική) άποψή μου.

Το παραπάνω είναι ένα συνηθισμένο έργο, μέτριο και ανούσιο.

Έχει ελάχιστα πράγματα που αξίζει να θυμάσαι εκτός ίσως από τη μουσική του Γ. Σπανού.

(μετά συγχωρήσεως...)

Πέραν αυτού, μου κάνει εντύπωση που σε ότι αφορά την Ε. Ναθαναήλ μνημονεύονται πάντα 2-3 ταινίες της μάλλον μέτριες

ενώ σχεδόν ποτέ δεν αναφέρεται το "Ραντεβού με μια άγνωστη" που είναι η καλύτερή της.

Εκεί φαίνεται πραγματικά το ταλέντο της και δικαίως της χάρισε βραβείο ερμηνείας το 1968

(ο Β. Γεωργιάδης σκηνοθέτησε).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηταν λιγο τολμηρο το φιλμ για τα δεδομένα του 70', μου θυμιζει λιγο η ατμόσφαιρα της το 'αγκιστρι' άλλη κοσμοπολιτικη, τολμηρη για τα δεδομένα της εποχης ταινία!! και μια αλλη το'εγω και εσύ' , αυτες οι τρεις ταινιες έχουν καποιες ομοιοτητες στην καταγραφη των χαρακτηρων τους! ::)

παιδακι που την ειχα δει δεν ειχα καταλάβει ακριβως το πολυκροτο θέμα της :eek: μετα μου λυθηκαν οι αποριες, πως μπορεσε η ηρωιδα να αγαπησει αυτον τον κινηματογραφικο ήρωα :xm: , αξιο αποριας!!!
 
Παντως οι "κοσμοπολιτικες" εγχρωμες Ελληνικες ταινιες που δημιουργηθηκαν χοντρικα επι "επταετιας" ή καλυτερα (για να μην υπαρξει ακυρη υπονοια περι πολιτικης νοτας!) τελη 60 με μεσα 70 ηταν οι αγαπημενες μου.

Φροντισμενες οσο αφορα τη φωτογραφια και τη παραγωγη, διανθισμενες με εξαιρετικες και ταιριαστες φατσες πρωταγωνιστων, ντυμενες με υπεροχες μουσικες και που ξεχειλιζαν με τις ομορφιες της χωρας μας.

Oσο αποτομα εμφανιστηκαν, τοσο αποτομα εσβησαν.

btw, η RetroManiaX Interview Team να ξερετε οτι δεν καθεται ποτε φρονιμη ;)
 
V.I.Smirnov είπε:
Πέραν αυτού, μου κάνει εντύπωση που σε ότι αφορά την Ε. Ναθαναήλ μνημονεύονται πάντα 2-3 ταινίες της μάλλον μέτριες

ενώ σχεδόν ποτέ δεν αναφέρεται το "Ραντεβού με μια άγνωστη" που είναι η καλύτερή της.
Και Ο ΦΟΒΟΣ του '66 κατ εμε ειναι απο τις καλυτερες της!
 
"ΑΝΑΖΗΤΗΣΙΣ" και " Ένα Καλοκαίρι"

Απίστευτα υπέροχες ταινίες και μια ακομα πιο απίστευτα υπέροχη Έλενα..!

Ρούχα, μαλλιά, ατμόσφαιρα.. όλα ύπεροχα..

Οι ταινίες που συντροφεύουν τα καλοκαίρια μας..!
 
Κατι σαν βιπερ της εποχης. Με διασκεδασε η αμηχανια της Ελενας την πρωτη φορα που βρεθηκε γυμνη μπροστα του οπως και το πως τον παρεσυρε η δολοπλοκα :) στο να την καψουρευτει οσο μπορει δηλαδη ενα τετοιο κρυομπλαστο πλασμα σαν τον Αντωνοπουλο. Μου αρεσε το πως αλλαξαν οι ρολοι οπως επισης και το χαστουκι που εισεπραξε προς το τελος της ταινιας για ολο το θεατρο που του ειχε παιξει.
 
Έπρεπε κάποιο κανάλι να προβάλλει την ταινία αυτή ένα βράδυ.

Στενοχωριέμαι που μόνο 10 ταινίες παίζουν ξανά και ξανά ή το θυσιάζουν για reality τον χρόνο.

Καταπληκτική ταινία, υπέροχες ερμηνείες και η μουσική.
 
Ειχα διαβασει πριν απο καιρο, οτι ο ρολος του Αντωνοπουλου προοριζοταν αρχικα για τον Κωστα Πρεκα, αλλα δεν ξερω κατα ποσον αληθευει κατι τετοιο... γι' αυτο δινω την πληροφορια με επιφυλαξη.

 
Υπέροχη μελωδία και η φωνή της Μαρίας Δημητριάδη αξεπέραστη!

Bambinella σε ευχαριστώ που μας χάρισες αυτο το βιντέο.

:)
 
Να εισαι καλα, Retrospectiva!

To βιντεο ειναι αρτι αφιχθεν στο youtube, αφου μολις σημερα ανεβηκε!
 
DianaTheSuperstar91 είπε:
Έπρεπε κάποιο κανάλι να προβάλλει την ταινία αυτή ένα βράδυ.
Στενοχωριέμαι που μόνο 10 ταινίες παίζουν ξανά και ξανά ή το θυσιάζουν για reality τον χρόνο.

Καταπληκτική ταινία, υπέροχες ερμηνείες και η μουσική.
Συμμερίζομαι απόλυτα την άποψή σου, αγαπητή μου Diana. Αλλά δεν είναι μόνο η "Αναζήτηση" θύμα των reality shows και των απανωτών επαναλήψεων.

Υπάρχουν και άλλες ταινίες (πραγματικά αριστουργήματα!) αυτού του είδους οι οποίες άφησαν ανεξίτηλα την σφραγίδα τους στην ιστορία του καλού ελληνικού κινηματογράφου και που για ευνόητους λόγους δεν προβάλλονται.
 
Υπάρχουν και άλλες ταινίες (πραγματικά αριστουργήματα!) αυτού του είδους οι οποίες άφησαν ανεξίτηλα την σφραγίδα τους στην ιστορία του καλού ελληνικού κινηματογράφου και που για ευνόητους λόγους δεν προβάλλονται.

Βεβαιως, αλλα στο thread αυτο αναφερομαστε στην "Αναζητηση".
 
Αναζήτησις: Ταινία Exploitation με αστυνομικά στοιχεία ή το ανάποδο;

Καλησπέρα! Είπα να ανοίξω αυτό το θρεντ με αφορμή την ταινία "Αναζήτησις" που προέβαλε στις 01.00 τη νύχτα η ΔΤ (ελπίζουμε να συνεχίσουν τις ενδιαφέρουσες προβολές τους). Ομολογώ ότι όσες φορές και να τη δω δεν τη βαριέμαι! Βεβαίως δεν έχω καταλήξει αν είναι exploitation ή αστυνομική, αν και τείνω πιο πολύ προς το πρώτο. Οφείλω να ομολογήσω όμως, ότι για ταινία του 1971 (συνομίληκή μου δηλ.) είναι πολύ τολμηρή και πολύ κυνική! Ειδικά ο χαρακτήρας του Άγγελου Αντωνόπουλου, ο κατ' επάγγελμα πλούσιος "Θάνος Βεργής" ενίοτε είναι για ξύλο, έτσι που μεταχειρίζεται τα μοντέλα (γράφε κολ-γκερλς) με τα οποία "εκτονώνεται". Βεβαίως έχει ενδιαφέρον κοινωνιολογικό η ταινία από την άποψη ότι είναι από τις λίγες σχετικά παλιές ελληνικές ταινίες που θίγουν το θέμα των αμφιλεγόμενων σχέσεων μεταξύ του μόντελινγκ και της "πορνείας πολυτελείας". Νομίζω ότι μόνο μια ταινία παλαιότερη (ένα δράμα με την Κάκια Αναλυτή) κάνει άλλη μια νύξη στο θέμα αυτό, αλλά δεν είμαι βέβαιη. Τέλος πάντων για να μην τα πολυλογώ, μ' αρέσει το παίξιμο του κυνικού πρωταγωνιστικού ζεύγους, το τοπίο του Αστέρα της Βουλιαγμένης (όταν ήταν ακόμα "μακρινή" παραλία) και τα τοπία της Μυκόνου (που ελάχιστα φαίνεται να έχει αλλάξει από τότε).

Και επι τη ευκαιρία να ρωτήσω και κάτι: η ξανθιά μεσήλικη πιθανότατα Γερμανίδα (αν κρίνω από τα χαρακτηριστικά του προσώπου της) που παίζει την "Ίριδα", τη φίλη της Ναθαναήλ, ποια είναι; Ξέρουμε κάτι παραπάνω γι' αυτήν;

Ευχαριστώ πολύ,

LadyNaty
 
LadyNaty υπαρχει θεμα γι αυτη την ταινια εδω
 
Πίσω
Μπλουζα