Αναζήτησις (1972)

Να το έχω ξαναβάλει , δεν θυμάμαι αλλά μια ακόμα φορά δεν βλαπτει
Κι εγω για αλλη μια φορα θα πω πως θαυμαζω το καλλιγραμο σωμα της και τον ευρωπαϊκο της αερα, αλλα στο προσωπο μου θυμιζει νεκροκεφαλη και φυσικα τη βρισκω πανασχημη.

1656576215841.jpeg
 
Πες το ψεματα. Σημερα εχουμε φτασει στο σημειο να φοβομαστε να μιλησουμε μην τυχον και δε γινουμε αρεστοι.
 
Πες το ψεματα. Σημερα εχουμε φτασει στο σημειο να φοβομαστε να μιλησουμε μην τυχον και δε γινουμε αρεστοι.
Σε αυτό θα συμφωνήσω 100%.

Αλλά για εμένα η Ναθαναήλ ήταν πάντα κάτι το απόκοσμο, κάτι το μοναδικό. Ίσως να αποκόμησα αυτή την αίσθηση από τις ταινίες που της προσδίδουν αυτά τα χαρακτηριστικά.
 
Σε αυτό θα συμφωνήσω 100%.

Αλλά για εμένα η Ναθαναήλ ήταν πάντα κάτι το απόκοσμο, κάτι το μοναδικό. Ίσως να αποκόμησα αυτή την αίσθηση από τις ταινίες που της προσδίδουν αυτά τα χαρακτηριστικά.
Ήταν απρόσιτη για αυτό , οπότε υπήρχε μυστήριο στην ατμόσφαιρα.
 
Είχαν δώσει εξώδικο στην Ναθαναήλ λόγω των τολμηρών σκηνών της ταινίας; Το ξέρατε; Εγώ τώρα το μαθαίνω. Όχι από την δική μας τηλεόραση.
 
Aφισες της ταινιαςimages.jpegb99837d4ddb75cffc03610d883fdcac8--actors.jpg
Χωρίς την Έλενα η ταινία αυτή δεν θα έστεκε, δηλ.επαιξε θαυμασια
 
Είχαν δώσει εξώδικο στην Ναθαναήλ λόγω των τολμηρών σκηνών της ταινίας; Το ξέρατε; Εγώ τώρα το μαθαίνω. Όχι από την δική μας τηλεόραση.

Συγγνώμη για το off topic αλλα η δική μας τηλεόραση επιτρέπει το σκουπιδαριο του πρωινού, μεσημεριανού, βραδυνου προγράμματος. Σαχλα, γελοιοτητα, καρικατούρες δήθεν περσόνες, αδικημένες βίζιτες, αδικημένοι γόνοι, μαχητικοί δημοσιογραφία επιπέδου παιδικής χαρας κλπ.
 
Συγγνώμη για το off topic αλλα η δική μας τηλεόραση επιτρέπει το σκουπιδαριο του πρωινού, μεσημεριανού, βραδυνου προγράμματος. Σαχλα, γελοιοτητα, καρικατούρες δήθεν περσόνες, αδικημένες βίζιτες, αδικημένοι γόνοι, μαχητικοί δημοσιογραφία επιπέδου παιδικής χαρας κλπ.
Καλά αν προβλήθηκε σε ώρα που δεν μπορούν να παρακολουθήσουν παιδιά, δεν χρειαζόταν το εξώδικο καθόλου. Εδώ σήμερα τι να πούμε με αυτά που βλέπουμε, θα μου πεις και άλλες εποχές αλλά όντως να έγινε το γεγονός;
 
Ήταν απρόσιτη για αυτό , οπότε υπήρχε μυστήριο στην ατμόσφαιρα.
Που να δείτε και μια μικρού μήκους που είχε παίξει η Ναθαναήλ την "Τροφική δηλητηρίαση", είναι που είναι αλλόκοτη η ταινία (σχεδόν θρίλερ) ταίριαζε γάντι πιστεύω η ταινία στην απόκοσμη εμφάνιση της Ναθαναήλ...δεν έχει καθόλου διαλόγους,ούτε μιλάει καθόλου...υπάρχει στο YouTube ανεβασμένη απ' το σκηνοθέτη της στο κανάλι του (το τονίζω για να μην κοπεί το σχόλιο μου λόγω πνευματικών δικαιωμάτων)
 
Μέχρι και ο Νουρέγιεφ μαγεύτηκε από ότι λέει το άρθρο.
Κι αυτό ήταν καλό για μια γυναίκα? Αν αντί για Έλενα Ναθαναήλ είχε μαγευτεί από κάποιον Φίλιππο Ναθαναήλ τότε μάλιστα, θα ήταν κολακευτικό.

(Λίγο μπαγιάτικο σχόλιο αλλά μόλις τώρα συνήλθα από το υπερατλαντικό μου ταξίδι και μεταξύ πρωινού κι απογευματινού μπλουμ είπα, "τι να γίνεται στο ρετρομάνιαξ?")
 
Την είδα ξανά την αναζητησις και τελικά ο Βέργης την αγάπησε ψυχή και σώμα την Έλενα. Εδώ νομίζοντας ότι ήταν call girl , της ζήτησε γάμο οπότε επ αυτού δεν χωρά αμφιβολία. Θα της άφηνε τις παλιές συνήθειες πίσω του. Η Ναθαναήλ προέρχονταν από μεγαλοαστική οικογένεια ίσως για αυτό αυτοί οι ρόλοι της πήγαιναν γάντι, δεν μπορώ να φανταστώ καμία άλλη να κάνει την Έλενα.
 
Την είδα ξανά την αναζητησις και τελικά ο Βέργης την αγάπησε ψυχή και σώμα την Έλενα. Εδώ νομίζοντας ότι ήταν call girl , της ζήτησε γάμο οπότε επ αυτού δεν χωρά αμφιβολία. Θα της άφηνε τις παλιές συνήθειες πίσω του. Η Ναθαναήλ προέρχονταν από μεγαλοαστική οικογένεια ίσως για αυτό αυτοί οι ρόλοι της πήγαιναν γάντι, δεν μπορώ να φανταστώ καμία άλλη να κάνει την Έλενα.
Αγαπημενη μου σκηνη στο εργο ειναι το ειρωνικο γελιο της Ελενας αμεσως μετα την προταση γαμου του Βεργη.
Τον τσακισε τον ανθρωπο. :)
 
Πίσω
Μπλουζα