Αναζήτησις (1972)

Μόνο με δύο έχω βρεθεί στο Facebook, οι οποίες έψαξαν και με βρήκαν αλλά όχι με αυτές τις κοπέλες που είχαμε αυτά τα ονόματα. Ελπίζω όπου είναι, να είναι καλά.
Οπωσδηποτε ειναι καλα. Σε καμια ελληνικη ταινια δεν ειδα να παθαινουν κακο γυναικες με αυτα τα ονοματα.
 
Η παρατήρηση αυτή μου θύμισε την πρώτη φορά που είδα στη δουλειά μου τα κείμενα των παραδοσιακών τραγουδιών της Νάξου σε χειρόγραφη μορφή, γραμμένα γύρω στη δεκαετία του 60 και μου είχε κάνει εντύπωση πως το μπ και το ντ μέσα σε κοινές ελληνικές λέξεις το έγραφαν πάντα με b και d αντίστοιχα. Πίστευα ότι ήταν ζήτημα προφοράς όμως,.
Κι επειδή ξεφύγαμε εντελώς από το θέμα, να απαντήσω στην ερώτηση της Αριάδνης για το αν θα μπορούσα να ερωτευτώ τον Αντωνόπουλο όπως παρουσιάζεται στην ταινία. Προσωπικά ο Αντωνόπουλος πάντα μου άρεσε, παρ' όλο που σαν φυσιογνωμία δείχνει λίγο ψυχρός και ίσως και κάπως αυστηρός. Αλλά είναι θέμα γούστου. Ας πούμε στο Δεσποινίς Διευθυντής, αν ήμουν η Λίλα και δεν υπήρχε ο Αλέκος, ο επόμενος που θα έβαζα στο μάτι θα ήταν σίγουρα αυτός.
Αν όμως η ερώτηση δεν σχετίζεται με την εξωτερική του εμφάνιση μόνο αλλά και τον χαρακτήρα του, τη δουλειά του και τη φήμη του, πιθανόν να έλεγα πάλι ναι, γιατί εξακολουθεί να μου αρέσει, αν και με κάποια επιφύλαξη. Βλέπεις, το να είσαι επιχειρηματίας και ζάμπλουτος ενδεχομένως να σημαίνει ότι έχεις και κάποιες ιδιοτροπίες που οι κοινοί θνητοί του μεροκάματου δεν έχουν. Γι' αυτό και λέω "ναι, με επιφύλαξη". Δεν ξέρω πόσο θα το άντεχα. Αν ήμουν όμως η Έλενα, μάλλον θα έβρισκα αυτές ιδιοτροπίες δικαιολογημένες καθώς στον κύκλο μας τέτοια πράγματα συνηθίζονταν. Οπότε πάλι ναι! :D
Aχ οι ιδιοτροπίες μπαχαρ δεν κόβονται και τόσο εύκολα και φυσικά ο χαρακτήρας της ταινίας πλήρωνε νεαρά κορίτσια μόνο για σεξ . Είναι ελάττωμα όπως και να το κανεις
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όσο για το σχόλιο που κάνει η @retrofan για το ότι η ταινία κατατάσσεται στις ένοχες απολαύσεις, δεν ξέρω αν θα μπορούσα να συμφωνήσω μαζί της,, γιατί αν αυτό είναι ένοχη απόλαυση, τότε οι μαραθώνιοι με Κομνηνό των 70s που κάνω κάποια ΣΚ, τι θεωρείται;
Το να βλέπεις Κομνηνό είναι τόσο απενεχοποιημένο όπως το να τρως γκότζι μπέρι μετά από μια συνεδρία γιόγκα:)

Κάπου, κάποτε εδώ στο retromaniax τον είχα βάλει τον Λάκη στους πιο γοητευτικούς άνδρες του ελληνικού κινηματογράφου, μετά από τον εκτός συναγωνισμού Νίκο Κούρκουλο. Κι αν δεν κοκκινίζουμε που βλέπουμε τον Κούρκουλο να φωνάζει "όχι άλλο κάρβουνοοοοο" γιατί να κοκκινίζουμε να βλέπουμε την ξανθιά χαίτη του Λάκη;

Το αν θα ερωτευόμουν τον ρόλο του Αντωνόπουλου στην ταινία ... Αλήθεια, θα ερωτευόμουν έναν ζάμπλουτο, όμορφο, έμπειρο, κοσμοπολίτη που θα πάθαινε κόλλημα μαζί μου και θα ήταν μέχρι διατεθειμένος να συγχωρέσει ότι είμαι βιζιτ... (εεεε, συνοδός πολυτελείας); Ρητορική ερώτηση, όπως καταλαβαίνετε.

Αν θα τον άντεχα μακροπρόθεσμα; Ποιος ξέρει; Μάλλον δεν θα μ' άντεχε αυτός. Αλλά θα έπνιγα τον πόνο μου στην παχυλή διατροφή μου και όλα θα συνέχιζαν καλώς στο βασίλειο της Δανιμαρκίας:fafoutis:
 
ο χαρακτήρας της ταινίας πλήρωνε νεαρά κορίτσια μόνο για σεξ . Είναι ελάττωμα όπως και να το κανεις
Γιατί είναι ελάττωμα? Δεν τις πλήρωνε αρκετά? Ή έπρεπε να τις πληρώνει και για άλλα πράγματα κι όχι μόνο για σεξ? (Υποθέτω εδώ ότι το "νεαρά κορίτσια" δεν θα πει ανήλικα οπότε δεν είναι ελάττωμα είναι έγκλημα, εκτός αν είσαι Εγγλέζος πρίγκηψ)
 
Αν σκεφτει κανεις πως ο Αντωνοπουλος ικανοποιουσε τις σεξουαλικες του ορεξεις σε καθημερινη βαση, χαρα στο κουραγιο του δηλαδη το παλικαρι, η ταινια καλλιστα θα μπορουσε να λεγεται Ο αχορταγος.
 
Γιατί είναι ελάττωμα? Δεν τις πλήρωνε αρκετά? Ή έπρεπε να τις πληρώνει και για άλλα πράγματα κι όχι μόνο για σεξ? (Υποθέτω εδώ ότι το "νεαρά κορίτσια" δεν θα πει ανήλικα οπότε δεν είναι ελάττωμα είναι έγκλημα, εκτός αν είσαι Εγγλέζος πρίγκηψ)
..ή κληρικός στη Γαλλία τα τελευταία 70 χρόνια (και όχι μόνο εκεί)
 
Στις ταινίες αυτού του είδους, οι πρωταγωνιστές (Αντωνόπουλος, Κομνηνός, Πρέκας) ήταν τυπάρες στο σελιλόιντ αλλά και στα χαρακτηριστικά τους.

Ο Κούρκουλος δεν νομίζω ότι πλησιάζει τους παραπάνω σε στυλ και αέρα. Χωρίς σώμα, κοντός, κακοκουρεμένος και πάντα έβγαζε την εικόνα ότι έχει ταπεινές καταβολές (όπως το 99% της Ελλάδος!). Σε καμιά ταινία του δεν εξέπεμψε κοσμοπολιτισμό. Αν και καλός ηθοποιός δεν ήταν για γκλάμορους ταινιάρες των Κονιτσιώτη-Ανδρέου!

Φυσικά, έκανε κοσμοπολίτικο μέγκα μπλάστερ όταν παντρεύτηκε τη γνωστή θυγατέρα!!!

RESPECT
 
:pΑν σκεφτει κανεις πως ο Αντωνοπουλος ικανοποιουσε τις σεξουαλικες του ορεξεις σε καθημερινη βαση, χαρα στο κουραγιο του δηλαδη το παλικαρι, η ταινια καλλιστα θα μπορουσε να λεγεται Ο αχορταγος.
Τα λέω στα κορίτσια αλλά δεν με καταλαβαίνουν , υπερωρίες θα κανουν:diablotin::p
 
Ναι, ειναι οντως αποτομο, αλλα ειναι αποτομο απο αποψη. Μινιμαλιστικο, θα ελεγα. Ετσι το εκαναν εσκεμμενα. Δεν τους βγηκε ετσι απο αταλαντοσυνη, αγνοια η βιασυνη του στυλ "Αντε να το κανουμε να τελειωνουμε". Εχει διαφορα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα...προσωπικά το θεωρώ από τα πιο ενδιαφέροντα φινάλε ελληνικής ταινίας! Και δένει πολύ καλά με όλο τον κυνισμό που έχουν η υπόθεση, αλλά και οι διάλογοι (σε ορισμένα τουλάχιστον σημεία) της λατρεμένης μου αυτής ταινίας
 
Αν θα τον άντεχα μακροπρόθεσμα; Ποιος ξέρει; Μάλλον δεν θα μ' άντεχε αυτός. Αλλά θα έπνιγα τον πόνο μου στην παχυλή διατροφή μου και όλα θα συνέχιζαν καλώς στο βασίλειο της Δανιμαρκίας
Νομίζω πως αυτό κατά κάποιον τρόπο παρουσιάζεται και στην ταινία όταν ο Αντωνόπουλος κάνει πρόταση γάμου στην Τζζζέεενη, και με απίστευτο στυλ του λέει η Ναθαναή "Α...είστε και σπάγγος!!!" :midfinger:
:)
Πάντως η ατάκα της ταινίας με την οποία για κάποιο λόγο "πέφτω κάτω από τα γέλια" κάθε φορά που τη βλέπω είναι η όταν η Τζζζέεενη/Έλενα και η φίλη της η Ίρις συναντιούνται στη Μύκονο και περπατάνε στα στενάκια με την Έλενα να διηγείται την "περιπέτειά της", και κάποια στιγμή ρωτάει με συνωμοτικό χαμόγελο η Ίρις και- με μάλλον αστεία- σπαστά ελληνικά για τον Αντωνόπουλο
"Και πώς ήταν? (υπονοώντας στο κρεβάτι"
Και απαντάει η Έλενα εξίσου συνωμοτικά
"Πολύ έμπειρος...."
Δεν είναι τόσο η ατάκα, όσο ο τρόπος και το context που το λένε που μου φαίνεται τρομερά αστείος :)
 
Νομίζω πως αυτό κατά κάποιον τρόπο παρουσιάζεται και στην ταινία όταν ο Αντωνόπουλος κάνει πρόταση γάμου στην Τζζζέεενη, και με απίστευτο στυλ του λέει η Ναθαναή "Α...είστε και σπάγγος!!!" :midfinger:
:)
Πάντως η ατάκα της ταινίας με την οποία για κάποιο λόγο "πέφτω κάτω από τα γέλια" κάθε φορά που τη βλέπω είναι η όταν η Τζζζέεενη/Έλενα και η φίλη της η Ίρις συναντιούνται στη Μύκονο και περπατάνε στα στενάκια με την Έλενα να διηγείται την "περιπέτειά της", και κάποια στιγμή ρωτάει με συνωμοτικό χαμόγελο η Ίρις και- με μάλλον αστεία- σπαστά ελληνικά για τον Αντωνόπουλο
"Και πώς ήταν? (υπονοώντας στο κρεβάτι"
Και απαντάει η Έλενα εξίσου συνωμοτικά
"Πολύ έμπειρος...."
Δεν είναι τόσο η ατάκα, όσο ο τρόπος και το context που το λένε που μου φαίνεται τρομερά αστείος :)
Μα πώς να μην είναι έμπειρος ο άνθρωπος , μαραθώνιο έβγαζε κάθε μέρα .
 
Απο τις αγαπημενες μου ταινιες, και για τις ατακες, και για τα κλισε της εποχης, τη βλεπω πια ως κωμωδια (θα φανει αυτο παρακατω) , αλλα η μουσική ανυπερβλητη.
και σιγουρα, φερνει μνημες απο τοτε που την εβλεπα σαν "το Ελληνικο του Σαββατου" στην κρατικη τηλεοραση, οικογενειακη στιγμη, και ας εδειχνε βυζια... :)


Καποιες λεπτομερειες ομως ειναι αυτες που με κανουν και γελαω πολυ

- Η ΖΑΠΛΟΥΤΗ Ναθαναήλ μενει σε καμπανα στον Αστερα, δεν ξερει τι εχει κλπ. αλλα στην καμπανα εχει ΠΕΤΡΟΓΚΑΖ που ειχαμε και εμεις τοτε στο πατρογονικο εξοχικο στο χωριο... (φαινεται ελαχιστα πανω απο το ψυγειο, οταν πινει νερο και ακουει τον Αντωνοπουλο να "εργαζεται σκληρα" διπλα).

- Στο πρωτο 5 λεπτο της ταινιας, βλεπουμε το "καδρο" διαφορας απο τους κοινους θνητους... ο Αντωνοπουλος
- στους τιτλους ειναι επανω στο γερανο με κοστουμι, ατσαλακωτος και δειχνει σε διαφορους τι να κανουν,​
- επιστρεφει με ελικόπτερο! και παραλαμβανεται απο λιμουζινα,​
- λεει στο σερβιτορο να φαει τον αστακο του με την ιδια ανεση που θα τον κερναγε κουλουρι,​
- το κουρεμα μεσα στη θαλασσα που προαναφερθηκε, και το καλυτερο,​
- βαριέται τοσο πολυ που δεν κοιταει καν το ρολοϊ του... οταν ρωταει την ωρα ο σερβιτορος σηκωνει τη μανσετα και κοιταει το ρολοϊ του Αντωνοπουλου για να του απαντησει.​

- Ο ηρωας μας ειναι τοσο σε αλλο επιπεδο που ακομα και τον καιρο που η αστυνομια ειχε μεγαλυτερη εξουσια, τους λεει απλα οτι βιαζεται και να περασουν αυριο απο το γραφειο του.

- Στο αστυνομικο τμημα, οταν συζητα με τη Ναθαναήλ, ο Αντωνοπουλος της λεει για την "επανασταση της" και ο αστυνομικος κανει "σσσστ" :)

- Νυξεις απο τις ζαπλουτες πρωταγωνιστριες για το οτι δεν ειναι ευτυχισμενες, για να χαρει λιγο και ο θεατης που δεν εχει στον ηλιο μοιρα.
 
Χαχαχα, αυτό με το πετρογκάζ μου είχε κάνει και εμένα εντύπωση! Ισως θεωρητικά να δικαιολογούνταν από το γεγονός ότι οι ¨καμπάνες" χρησιμοποιούνταν για ολιγοήμερες διακοπές στις οποίες το μαγείρεμα και το self-catering facility :cool: :pνα μην ήταν τόσο προτεραιότητα, αλλά και πάλι πολυτελείς σουίτες και δωμάτια υπήρχαν σίγουρα και στα μεγάλα ξενοδοχεία της Ελλάδας των early 70s. Δεδομένου μάλιστα ότι ο όρος "καμπάνα" δεν είναι πια και τόσο διαδεδομένος σήμερα, ίσως κάποιος λίγο σε μεγαλύτερη ηλικία από το forum να μπορούσε να μας διαφωτίσει για το τί ακριβώς ήταν η καμπάνα. Να υποθέσω ίσως κάτι σαν τα σημερινά bungalows που έχουν τα μεγάλα resorts?
 
bungalows ναι, μακρια απο τους "αλλους" καπως, και νομιζω το νοικιαζαν με το χρονο, μονιμα, οχι 2-3 μερες κλπ
 
Επομένως ήταν δηλαδή κάτι σαν μικρό εξοχικό σπίτι εντός μεγάλου ξενοδοχείου που το νοικιαζες με το χρόνο. Χμμμ...και πάλι ακόμα κι αν δεν ήταν super πολυτελες μια κουζίνα ηλεκτρική (αντί πετρογκαζ☺) θα μπορούσε να την έχει
 
Υποθετω για βασικες δουλειες, κανα τηγανητο αυγο ή ζεσταμα νερο κλπ, ηταν αρκετο. Ετσι και αλλιως εκεινη την εποχη οι κατασκευές ηταν καπως μπρουταλ σε σχεση με τωρα.

Εννοειται πως οι ηρωες μας δεν ζεσταινουν νερο μονοι τους, το ζεσταινει ο μπάτλερ.
 
Κορίτσια σοβαρά τώρα έναν τύπο όπως παρουσιάζεται ο Αντωνόπουλος στην ταινία θα τον ερωτευοσασταν ; Εγώ οχι
Aν με ερωτευόταν αυτός πρώτος και με διεκδικούσε, γιατί όχι?
 
Μου μοιάζει λίγο άψυχος κατά τα άλλα γοητευτικός και πλούσιος !
Kαι μονο που ειχε το ψυχολογικο προβλημα να μην πηγαινει με μια γυναικα δευτερη φορα, μου ειναι αρκετο για να τον σιχαθω.
 
Πίσω
Μπλουζα