Αναστασία (MEGA)

Τα στρασακια και τα κρικακια ηταν χαριτωμενα οντως και απενοχοποιηθηκε το πιρσινγκ. Εγινε μοδα γενικως! Τωρα σε σχεση με τις μοδες ολες οι μοδες ειναι ᾽ξενοφερτες᾽ λογικο απο την στιγμη που δεν ζουμε μονοι στον πλανητη! Και ειναι λογικο οι νεοτεροι να μιμουνται. Βεβαια τα στρασακια και το πιρσινγκ στο εξωτερικο νομιζω πως ηταν ηδη κατι συνηθισμενο στις κοπελες και συνδυαζοταν ακομα και με ταγερ.

Η κυρια που εψαχνα παραπανω, η πανεμορφη ᾽Βικυ᾽ της Αναστασιας λεγεται Μαρια Σπαντιδακη και ηταν σταρ Ελλας το 1977! Η γλυκια 'Ρεα᾽ λεγεται Μαρια Γουδη αλλα δεν θυμαμαι που αλλου την εχω δει!

Παντως οπως και να μας φαινεται σημερα η μοδα της σειρας ο /η ενδυματολογος το ειχε ψαξει παρα πολυ ωστε καθε χαρακτηρας (ακομα και οι δευτεροι ή οι τριτοι ρολοι) να εχει το δικο του χαρακτηριστικο στυλ που να ταιριαζει με τον χαρακτηρα του και την ζωη του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και το μεγάλο ερώτημα: Ταυτιστήκατε ποτέ με την Αναστασία σαν χαρακτήρα :D ; εγω ποτέ αλλά ήθελα να την βλέπω σαν το μακρινό, μελαχροινό άλτερ έγκο μου...
 
Ειδικα αν ησουν στην εφηβεια ταυτιζοσουν νομιζω ως ενα βαθμο. Η Αναστασια εξαλλου μπορει να τρομαζε τους γονεις μας (μα να τα φτιαξει με πατερα και γιο!) αλλα οχι και εμας που σιγα σιγα ειχαμε αρχισει να σκεφτομαστε λιγο διαφορετικα (αν τα καταφερει να μην το μαθουν δεν πειραζει και τοσο αν περνανε καλα!). Δυστηχως βεβαια το μαθαινουν και γινονται οσα τραγικα γινονται! Παντως βλεποντας το τωρα ολοι οι χαρακτηρες ειναι καλοι ανθρωποι και με εξαιρεση το παραπανω ταμπου που σπαει αθελα της η Αναστασια δεν κανουν κατι που θα μπορουσε να θεωρηθει κακο. Στην περιφημη σκηνη του γκαραζ ηταν και οι δυο μεθυσμενοι δεν το ηθελαν. Η Αναστασια πχ. κανει σχεση με τον Παυλο οταν αυτος εχει ηδη εγκαταλειφθει απο την Νικολ, η Βικυ οντως αγαπα τον Αλεξανδρο παρα το γεγονος πως απατα τον αντρα της (ο οποιος ομως λειπει συνεχεια και την αγνοει), ο ζωγραφος τελικα ζητα συγνωμη απο την Νικολ και πανε για σοβαρη σχεση κτλ. Ακομα και ο πρακτορας μοντελων φαιρεται ενταξει, κρατα τις υποσχεσεις του, ενδιαφερεται για την καριερα των μοντελων που δουλευουν μαζι του, δεν τις σπρωχνει ερωτικα σε γνωστους του αν δεν υπαρχει αμοιβαιο αισθημα και απλα τους γνωριζει κοσμο για επαφες (ειναι εμφανες πως το ταξιδι στην Μονεμβασια παιζει ρολο απλης γνωριμιας). Τα θυματα τελικα ειναι η Αναστασια που ο Αλεξανδρος της φαιρεται ασχημα και ο Παυλος που η οικογενεια του τον απομακρυνει... Και στο τελος η Αναστασια κανει αυτο που ειναι ηθικως ενταξει, θα ηταν πολυ πολυπλοκο να παντρευτει τον Παυλο μετα απο αυτο θα δημιουργουσε πολλα θεματα με τους δικους του και η Αναστασια το σεβεται. Ουτε στον Αλεξανδρο μπορουσε να γυρισει πληγωνοντας τον Παυλο και την αξιοπρεπεια της αφου εκεινος την ταπεινωσε ετσι. Δηλαδη η σειρα αν και εμοιαζει με τα τοτε δεδομενα πολυ σοκαριστικη εχει μια ηθικη που σημερα εχει μαλλον ξεπεραστει (καλως ή κακως) - να προσεχεις να μην πληγωσεις τον αλλον, να μην εκμεταλευεσαι καποιον οικονομκα, να κρατας την οικογενεια δεμενη, να μην εισαι αδιστακτος για την καριερα, να μην αδικεις κανεναν. Η Αναστασια ηταν μια κοπελιτσα που ερωτευτηκε εναν μεγαλυτερο και μετα επειδη η σχεση ηταν σοβαρη θελησε να ξεφυγει απο τις ευθυνες της δεσμευσης αυτης με εναν συνομηλικο της. Θα μπορουσε να τυχει στην οποιαδηποτε. Μπορει βεβαια μια αλλη να το χειριζοταν πιο λεπτα αλλα τελικα δεν ηταν και τοσο ακραιο το ολο θεμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α! Διαφωνώ αγαπητή Cathy. Καθόλου δεν μου έδωσε την εντύπωση η Αναστασία ότι παράτησε πατέρα και γιο γιατί κατάλαβε το αδιέξοδο του πράγματος. Για μένα ήταν σαφέστατο πως έφυγε γιατί της προσφέρθηκε η θέση στην ταινία (ή φωτογράφιση ήταν; :xm: ) στην Ιταλία και, ως άτομο που δεν είχε μάθει να χολοσκάει για τα προσωπικά της, την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια κι έτοιμη ήταν να ξεκινήσει καινούριο παιχνίδι στην άλλη χώρα. Ήδη από το αεροπλάνο φλερτάρει με τον διπλανό της.

Στη μόνη σχέση που δείχνει μία συνέπεια και τα πιο γνήσια αισθήματα είναι η φιλία της με την Ρέα και κατ' επέκταση με τον άντρα της (που νομίζω ότι τον υποδύεται ο Γεράσιμος Σκιαδαρέσης). Είναι αυτοί που την γνωρίζουν από την καλή και την ανάποδη, της μιλάνε με ειλικρίνεια για την συμπεριφορά της (θυμάμαι ότι ένα βράδυ που η Αναστασία συναντά τον Αλέξανδρο σ' ένα μπαρ και πάει να δημιουργήσει σκηνή, ο Σκιαδαρέσης που την συνοδεύει, την παρατάει σύξυλη), γι' αυτό και σ' αυτούς είναι η τελευταία επίσκεψη πριν το ταξίδι της στην Ιταλία, όπου φέρνει δώρο στο αγέννητο μωρό τους (έτσι καταλήγει η Ρέα στη σειρά, σύζυγος και μαμά :) ).

Δεν μου άρεσε ως χαρακτήρας. Κι όχι για λόγους πουριτανισμού (φτου, φτου, μακριά από μένα :p ). Απλώς δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι μπορούσε ν' αγαπήσει στ' αλήθεια. Να "καψουρευτεί", ναι. Να διεκδικήσει από πληγωμένο εγωισμό, ναι. Να ποθήσει, ναι. Ν' αγαπήσει, όχι.

Μου άρεσε όμως ο ρεαλισμός του σεναρίου στο στήσιμο του συγκεκριμένου χαρακτήρα. Τα πρώτα βήματα ενός κοριτσιού που σίγουρα έχει γερό στομάχι και μέλλον στον ολίγον κανιβαλικό χώρο της show business.
 
retrofan είπε:
Α! Διαφωνώ αγαπητή Cathy. Καθόλου δεν μου έδωσε την εντύπωση η Αναστασία ότι παράτησε πατέρα και γιο γιατί κατάλαβε το αδιέξοδο του πράγματος. Για μένα ήταν σαφέστατο πως έφυγε γιατί της προσφέρθηκε η θέση στην ταινία (ή φωτογράφιση ήταν; :xm: ) στην Ιταλία και, ως άτομο που δεν είχε μάθει να χολοσκάει για τα προσωπικά της, την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια κι έτοιμη ήταν να ξεκινήσει καινούριο παιχνίδι στην άλλη χώρα. Ήδη από το αεροπλάνο φλερτάρει με τον διπλανό της.
ΚΑλησπερα.Μια διευκρινηση ηθελα να κανω επειδη ειμαι κ εγω fan της Αναστασιας και διαβασα ολα τα posts.Στο παραπανω post toy retrofan να επισημανω επειδη το θυμαμαι,η Αναστασια οκ φλερταρει στο αεροπλανο και ναι πηγε ιταλια, αλλα ΔΕΝ δεχτηκε τον ρολο..Την ψαχνει ο παυλος (Χατζησαβας) εχει σπασει τα τηλεφωνα και οι παραγωγοι του ιταλικου σηριαλ τον ενημερωνουν οτι η αναστασια δεν παρουσιαστηκε ποτε για το γυρισμα!και μαλιστα εκει ειναι η τελευταια σκηνη του Παυλου που μενει παγωτο. :) Συνεπως τελειωνει η σειρα με την μοιραια Αναστασια να θυσιασει πατερα υιο και καριερα μαζι.Αλωστε αφου δεν κατεληξε με τον Παυλο κ δεν ηθελε και τον Αλεξανδρο και γενικα δεν ηθελε να συνεχιστει το αδιεξοδο ηταν λογικο να μην παιξει κ στο ιταλικο σηριαλ αφου τα νηματα τα κινουσε ο παυλος.Συνεπως ξεκιναει μια νεα ζωη και δεν ισχυει το τελος που ειπες φιλε ρετροfan.απλα το διευκρινησα ετσι.Χαιρομαι που ξαναπαιζει τωρα η σειρα που ολοι αγαπησαμε.
 
αριαδνη είπε:
Ηταν λίγο προχωρημένη για την εποχή, τουλάχιστον ένιωθα άβολα να την βλέπω με τους δικούς μου μαζί, ήμουν 13 με 14 χρονών οταν προβαλλόταν και οι σκηνές ήταν λίγο extreme για ένα 14χρονο !
Για τον ίδιο ακριβώς λόγο δεν την παρακολούθησα ποτέ καθώς και η τηλεόραση ήταν στο δωμάτιο των γονιών μου.
 
Εγώ ήμουν φανατικός της Εκτέλεσης. Σχεδόν όλοι όμως οι συμμαθητές μου έβλεπαν την Αναστασία ( για ευνόητους λόγους) και δεν είχα με ποιον να σχολιάσω... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Για τον ίδιο ακριβώς λόγο δεν την παρακολούθησα ποτέ καθώς και η τηλεόραση ήταν στο δωμάτιο των γονιών μου.
ευτυχως εμας ηταν στην κουζινα αλλα ελα που μερικες φορες δεν πήγαινε να κοιμηθεί ο πατερας μου αλλα καθοταν φαντης-μπαστουνης στην τι-βι :xm:
 
αριαδνη είπε:
ευτυχως εμας ηταν στην κουζινα αλλα ελα που μερικες φορες δεν πήγαινε να κοιμηθεί ο πατερας μου αλλα καθοταν φαντης-μπαστουνης στην τι-βι :xm:
Εμείς τουλάχιστον είχαμε και λίγο σεβασμό στους γονείς μας και ντρεπόμασταν για τέτοιες σκηνές. Εγώ ντρεπόμουν που άκουγα και βρισιές καμιά φορά και από εκπομπές να φανταστείς. Π.χ. στο επεισόδιο των Απαράδεκτων με τον Ψυχολόγο όπου ο Σπύρος φωνάζει δυνατά ότι δεν είναι μ....ς. Θυμάμαι πόσο άβολα είχα αισθανθεί που το έλεγε και τόσο φωναχτά κι αυτός!!
 
αριαδνη είπε:
ευτυχως εμας ηταν στην κουζινα αλλα ελα που μερικες φορες δεν πήγαινε να κοιμηθεί ο πατερας μου αλλα καθοταν φαντης-μπαστουνης στην τι-βι :xm:
Έβλεπε τη σειρά ''Αναστασία''; (!!!) ;)

Πάντως η σειρά είχε σκηνές ακατάλληλες για παιδιά, δεν την έβλεπα, μου άρεσε το τραγούδι των τίτλων έναρξης. Αισθάνομαι λίγο άβολα να δω σειρά ή ταινία με προκλητικές σκηνές ή να ακούω να βρίζουν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Έβλεπε τη σειρά ''Αναστασία''; (!!!) ;)
Πάντως η σειρά είχε σκηνές ακατάλληλες για παιδιά, δεν την έβλεπα, μου άρεσε το τραγούδι των τίτλων έναρξης. Αισθάνομαι λίγο άβολα να δω σειρά ή ταινία με προκλητικές σκηνές ή να ακούω να βρίζουν...
όχι μπεττυ μπου, φυσικα και όχι, ουτε καν την εχει ακουστα :) απλα χαζευε να ξεκουραστεί αφου δουλευε ολη μερα αλλα όπως λεει ο τζονι ντρεπόμουν εγω να δω την αναστασια με γονεις διπλα και όχι μονο αυτό το σηριαλ/ σημερα η αναστασια στην εποχη της σαμανθας από το SEX and the city και του game of thrones, φανταζει τελειως συντηρικούρα :p νομιζω πως θα την βλέπαμε ανετα και με γονεις αν ημασταν στην εφηβεια σημερα. Δεν θα γινονταν και ο ιδιος ντορος εξυπακουετεαι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Cathy είπε:
Τα θυματα τελικα ειναι η Αναστασια που ο Αλεξανδρος της φαιρεται ασχημα και ο Παυλος που η οικογενεια του τον απομακρυνει...
Κάθε άλλο! Ειδικά ο Παύλος φέρει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης.

Κάθισα και είδα την περασμένη βδομάδα τη σειρά, μιας και συνέχεια την πετύχαινα στα προτεινόμενα του YouTube, για να δω προς τι όλος αυτός ο πανικός.

Γενικά δεν το χω με τις αισθηματικές σειρές, αλλά η συγκεκριμένη είναι φανταστική! Καλογυρισμένη, με φοβερές ερμηνείες και με σφιχτή πλοκή. Και με μόλις 18 επεισόδια!

Αυτό, όμως, που πρόσεξα, βλέποντας τη σειρά και διαβάζοντας τα σχόλια, είναι το γεγονός ότι στον καθένα η σειρά βγάζει και κάτι διαφορετικό στην κρίση του σχετικά με τους ήρωες. Για παράδειγμα, μια νεαρή κοπέλα μπορεί να ταυτιστεί ή να συμπαθήσει την Αναστασία, αν είναι πιο "ανεύθυνη", με την έννοια του ότι λειτουργεί περισσότερο αυθόρμητα και λιγότερο με τη λογική, ή την αδερφή του Αλέξανδρου και τη Ρέα, αν είναι πιο δυναμική και λογική. Μια μεγαλύτερη γυναίκα μπορεί να ταυτιστεί με τη Ρέα ή τη Νικόλ. Στους άνδρες, η σειρά θέτει ένα δίλημμα ως προς την ταύτιση, γιατί υπάρχουν στιγμές που ταυτίζεσαι με τον Παύλο (στην αρχή), αλλά στιγμές (ειδικά προς το τέλος) που ταυτίζεσαι με τον Αλέξανδρο.

Σχετικά με τον Παύλο, τον θεωρώ τον κύριο υπεύθυνο της όλης κατάστασης, όχι γιατί κυνήγησε με πάθος την Αναστασία, αλλά, κυρίως, γιατί όταν έμαθε την αλήθεια, όχι απλά δεν έκανε πίσω, για να κρατήσει τις ισορροπίες στην οικογένειά του, αλλά αγνόησε οποιονδήποτε άλλον, και έβαλε πάνω απ' όλα την προσωπική του ερωτική απόλαυση (για να μην πω τη λέξη από κ...) και ούτε πίσω έκανε, αλλά έφτασε και στο σημείο να σέρνεται στα πατώματα, απειλώντας ενώπιον όλων την Αναστασία πως αν δεν συνεχίσει μαζί του, θα την καταστρέψει. Ο πλήρης εξευτελισμός, δηλαδή. Ειλικρινά έφτασα στο σημείο να μη θέλω να τον βλέπω. Και όταν είδα ξανά την περιβόητη σκηνή που τους πιάνει στα πράσα ο Αλέξανδρος, γιατί την είχα δει μεμονωμένα στα 20 χρόνια του Mega, τον σιχάθηκα γιατί μου έδωσε την εντύπωση ότι ενώ κατάλαβε ότι είχε έρθει ο Αλέξανδρος, αυτός συνέχιζε την ερωτική περίπτυξη με την Αναστασία, σα να μην έχει ίχνος αισθήματος κι αξιοπρέπειας, σα να το έκανε επίτηδες. Και τέλος, όταν μιλάνε με τον αδερφό του και ο Παύλος του λέει "τη χρησιμοποίησα για να ανέβω και μετά κατάλαβα πόσο την αγαπούσα", εννοώντας την Αναστασία και όχι τη Νικόλ, όπως λανθασμένα κατάλαβε ο αδερφός του, δείχνει τυφλός και αμετανόητος, χωρίς να ενδιαφέρεται για τίποτε άλλο, ούτε καν για το γιο του ή την κόρη του. Δε λέω, έρωτας και πάθος, και δεν τελειώνει η ζωή στα 45 (που εμένα μου φαινόταν 50φεύγα), αλλά με ένα μέτρο.

Για τον Αλέξανδρο, θα πω ότι ήταν το κυρίως θύμα, αλλά θα μπορούσε να μην έχει πάει με την Αναστασία, όταν εκείνη το έπαιζε λιπόθυμη. Καταλαβαίνω ότι το έκανε από εκδίκηση, αλλά στα μάτια μου έχασε ένα κομμάτι από το δίκιο του. Και εκεί με χτύπησε ένα deja vu, όταν είδα τη σκηνή όπου η Αναστασία τον συναντά έξω από το μαγαζί, λίγο μετά την παραπάνω σκηνή, του ζητάει εξηγήσεις κι εκείνος της δίνει μια σπρωξιά και τη ρίχνει στο δρόμο. Αυτή τη σκηνή τη θυμάμαι από μικρό παιδί, και θυμήθηκα ακριβώς το συναίσθημα που είχα νιώσει τότε βλέποντας μια κοπέλα να είναι πεταμένη στο δρόμο. Ένιωσα μια τέτοια συμπάθεια για την Αναστασία, και ξέχασα αρκετά απ' όσα είχαν προηγηθεί, κι ας κοίταζε κρυφά όταν έφευγε ο Αλέξανδρος αν την έβλεπε πεσμένη.

Το τέλος για μένα ήταν μια χαρά. Ούτε τυφλά σημεία, ούτε τίποτα. Τους παράτησε, και γιατί κοίταξε τον εαυτό της, και γιατί κατάλαβε ότι δεν έχει νόημα όλο αυτό, αλλά αφού επιβεβαίωσε μέσα της ότι η επιλογή της να αγαπήσει περισσότερο τον Αλέξανδρο ήταν σωστή. Καπρίτσιο το να του δώσει ραντεβού και να μην τον πλησιάσει, αλλά κι από την άλλη είχε κάνει και τα λάθη του ο Αλέξανδρος. Οπότε έκλεισε το κεφάλαιο "πατέρας-γιος" και πήγε γι' άλλα.

Πολύ θα θελα ο Αλέξανδρος να κατέληγε με τη Βίκυ. Τι γυναίκα κι αυτή! Κοντραριζόταν στα ίσα την Αναστασία, και από πλευράς χαρακτήρα, και από πλευράς εμφάνισης. Απίστευτα σαγηνευτική, χωρίς να γίνεται φορτική, ήξερε να κάνει πίσω, αλλά και να πατά πόδι με τον τρόπο της. Ιδιαίτερη μνεία στο "τοματόζουμο" Νικόλ, που πέταγε κάτι έξυπνα. Ειδικά αυτό το "δε θέλω μια θέση στον παράδεισο, αλλά αυτό που μου αξίζει στη ζωή το θέλω και το διεκδικώ" μ' έστειλε...
 
One-time event απόψε τα μεσάνυχτα, το MEGA θα δείξει το 1ο επεισόδιο της Αναστασίας.

http://www.megatv.com/summary.asp?catid=34044&subid=2&pubid=35374301

Στη μνήμη του Μηνά Χατζησάββα

Απόψε στις 00:15 θα προβληθεί το πρώτο επεισόδιο της κλασικής και αγαπημένης σειράς ''Αναστασία''. Μία σειρά όπου αγαπήσαμε και τον γνωστό και ταλαντούχο ηθοποιό, καλό ταξίδι...

Δείτε εδώ τα επεισόδια της σειράς online: www.megatv.com/classics.asp?catid=28414
 
latinsoapsfever είπε:
One-time event απόψε τα μεσάνυχτα, το MEGA θα δείξει το 1ο επεισόδιο της Αναστασίας.
http://www.megatv.com/summary.asp?catid=34044&subid=2&pubid=35374301

Στη μνήμη του Μηνά Χατζησάββα

Απόψε στις 00:15 θα προβληθεί το πρώτο επεισόδιο της κλασικής και αγαπημένης σειράς ''Αναστασία''. Μία σειρά όπου αγαπήσαμε και τον γνωστό και ταλαντούχο ηθοποιό, καλό ταξίδι...

Δείτε εδώ τα επεισόδια της σειράς online: www.megatv.com/classics.asp?catid=28414

ΟΚ εντάξει αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την λογική τους...Τι να λέει το πρώτο επεισόδιο μόνο; Για κάποιον που δεν ασχολείται με το διαδίκτυο ώστε να δει και τα υπόλοιπα τι να του πει; Τι τους πείραζε να την βάλουν ολόκληρη...αλλά τι να λέμε τώρα όλοι ξέρουμε πως έχουν απαρνηθεί τα παλιά και κάποια λίγα που μπαίνουν...είναι σε πολύ άγριες ώρες...
 
Καλή η κίνηση, αλλά θα μπορούσαν να προβάλλουν τη σειρά κανονικά. 18 επεισόδια όλα κι όλα... Έστω τα ΣΚ!
 
Δυστυχώς το MEGA πλέον είναι διακοσμητικό στο τηλεκοντρόλ. Προσωπικά την Αναστασία πρώτη φορά την είδα πριν 2-3 χρόνια που αποφάσισε να την δείξει τα ξημερώματα. Και το κακό είναι ότι ακόμα και τα ξημερώματα δείχνουν τόσα χρόνια σε λούπα την "Χαραυγή" και τους "Παράλληλους Δρόμους" ή όπως τέλος πάντων τους λένε, αντί να βάλουν σειρές που έχουν να παίξουν χρόνια.
 
Δηλαδή τον Μ.Χατζησάββα μόνο από την Αναστασία τον θυμόμαστε; Δε νομίζω. Έχει παίξει και σε πολλές άλλες σειρές. Αν θέλαν να κάναν μια εκπομπή στη μνήμη του που περιλαμβάνει κομμάτια και από άλλες σειρές.
 
Στο MEGA μόνο στην Αναστασία και στο Απών έχει παίξει, αν δεν κάνω λάθος. Σε ποια ζώνη να την εντάξουν την εκπομπή - αφιέρωμα; Στην πολιτιστική που δεν έχουν; Εάν δεν είχαν απεργία εχθές οι δημοσιογράφοι και δεν θέλανε να καλύψουν τρύπα στο πρόγραμμα, ούτε καν θα δείχνανε το επεισόδιο αυτό. (κουτί τους ήρθε!)
 
τιτλοι εναρξης της σειρας

 
Διάβαζα παλιά ποστ και βρήκα αυτό με την Αναστασία.

Από όλο το σήριαλ, θυμάμαι την σκηνή στο γκαράζ, που ανοίγει η αυτόματη πόρτα και γίνεται η αποκάλυψη...πρέπει να ξαναδώ την σειρά στο youtube του mega!
 
Πίσω
Μπλουζα