Ανατομία Ενός Εγκλήματος (1992 ANT1)

Τα σέβη μου σε όλους.

Το μόνο επεισόδιο που με είχαν αφήσει οι γονείς να δω βασιζόταν σε μια τότε -μιλάμε το '94/'95- πρόσφατη και συγκλονιστική ιστορία. Αξιωματικός της αεροπορίας σκότωσε με το αμάξι νεαρό και δικαζόταν στο αεροδικείο του Ρουφ. Μάλλον πήγαινε να τη βγάλει καθαρή , οπότε ο πατέρας μπούκαρε με όπλο στην αίθουσα και σκότωσε αεροδίκες (δε θυμάμαι πόσους) και αφού τραυμάτισε τον κατηγορούμενο, λέγοντας του ότι το κάνει για να ζει με τις τύψεις! Πέρα για πέρα αληθινό περιστατικό, καλογυρισμένο επεισόδιο , με τον Χτζησάββα να ερμηνεύει τον πατέρα, όπως πάντα , καταπληκτικά.
 
Τα σέβη μου.

Το μόνο επεισόδιο που κατάφερα να δω , οι γονείς κυνηγούσαν το '95, αφορούσε πρόσφατο (τότε) και φοβερό περιστατικό. Αξιωματικός της αεροπορίας , παρέσυρε με το αμάξι και σκότωσε νεαρά παιδιά. Δικαζόταν στο αεροδικείο του Ρουφ, και μάλλον πήγαινε να τη βγάλει καθαρή. Ο πατέρας ενός απο τα θύματα, μπούκαρε με όπλο , σκότωσε αεροδίκες και , αφού τραυμάτισε τον κατηγορούμενο επίτηδες για να περάσει τη ζωή του μέσα στις τύψεις, αυτοκτόνησε. Φοβερό επεισόδιο, με τον Χατζησάββα στο ρόλο του πατέρα να είναι καταπληκτικός.
 
Καλημέρα παιδια

Μήπως ξέρετε τον τίτλο του επεισοδίου που αναφέρεται στην ιστορία της Σπυριδόυλας από το Κωσταλέξη;
 
tzias57 είπε:
Καλημέρα παιδια
Μήπως ξέρετε τον τίτλο του επεισοδίου που αναφέρεται στην ιστορία της Σπυριδόυλας από το Κωσταλέξη;
Αυτή που λες από το Κωσταλέξη είναι η Ελένη που την κλείδωσαν, η Σπυριδούλα είναι το κοριτσάκι που την σιδέρωσαν.
 
ρε παιδια η ιστορία με τον Μπέζο ο Μολυβένιος Στρατιώτης τι υπόθεση είχε????? γιατι όλοι γι αυτό λετε.........
 
tina είπε:
ρε παιδια η ιστορία με τον Μπέζο ο Μολυβένιος Στρατιώτης τι υπόθεση είχε????? γιατι όλοι γι αυτό λετε.........
Ήταν ένας φυσικοθεραπευτής (?) που όλα στη ζωή του έμοιαζαν φυσιολογικά, ήταν γλυκός και όλοι τον αγαπούσαν αλλά έκρυβε και μια σκοτεινή πλευρά: έκλεινε ραντεβού ώς γιατρός με κάποιες γυναίκες και πήγαινε και τις βίαζε!

Αν με απατά η μνήμη μου, ας απαντήσει και κάποιος πιο σίγουρος, με περισσότερες λεπτομέρειες διότι πάνε και 14 χρόνια από τότε που το είδα και ήμουνα και μικρή! :p
 
χμμμμμμ μαλιστα....... thanx
 
sunset89 είπε:
Ήταν ένας φυσικοθεραπευτής (?) Αν με απατά η μνήμη μου, ας απαντήσει και κάποιος πιο σίγουρος, με περισσότερες λεπτομέρειες διότι πάνε και 14 χρόνια από τότε που το είδα και ήμουνα και μικρή! :p
Νομίζω, στο επεισόδιο με τον φυσικοθεραπευτή, έπαιζε ο Άκης

Σακελλαρίου. Αναφέρονταν στην υπόθεση Μπέσκου, που συνέβη την δεκαετία του '80. Ο Μπέζος ήταν στρατιωτικός, που επίσης δολοφονούσε γυναίκες και μάλλον,το επεισόδιο παρέπεμπε στον Παπαχρόνη...
 
RIO είπε:
Νομίζω, στο επεισόδιο με τον φυσικοθεραπευτή, έπαιζε ο ΆκηςΣακελλαρίου. Αναφέρονταν στην υπόθεση Μπέσκου, που συνέβη την δεκαετία του '80. Ο Μπέζος ήταν στρατιωτικός, που επίσης δολοφονούσε γυναίκες και μάλλον,το επεισόδιο παρέπεμπε στον Παπαχρόνη...
Μπορεί! Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Μπέζος ήταν βιαστής γιατί είχα μείνει άναυδη από την υπόθεση! (αθώα μυαλά τότε) #)

Τι καλύτερο λοιπόν από το να το βάλει επανάληψη να μας λυθούν όλες οι απορίες;; :p :sealed:
 
εγω παλι απο υποθέσεις θυμάμαι το "δηλητήριο" η ιστορία με την γυναίκα που εβαλε ποντ/κο στα καλτσούνια ,και το "δεσμοι αίματος" που ενας τύπος έσωσε μια κοπελα σε ενα ατύχημα την ερωτέυτηκε και τελικά ηταν αδέρφια.ΑΑΑΑΑ και την υπόθεση Αθανασόπουλου με την πεθερα αυτα........
 
Μπορείτε σας παρακαλώ να μου εξηγήσετε τι παίχτηκε στο επεισόδιο "Εν ψυχρώ". Έχω απορία γιατί ο πρωταγωνιστής πυροβόλησε τρείς άντρες? Τι του έκαναν και τους σκότωσε η τους τραυμάτισε?Τελικά πιάστηκε η έμεινε ατιμώρητος όπως και σε ένα επεισόδιο της δεκατης εντολής που σκότωσε αλλά δεν τον βρήκαν?

ΣΣ και στα δύο επεισόδια Ακύλας Καραζήσης

nasos είπε:
Απιστευτη σειρα. Αλλος τρόμος εκει.

Η Καραμπετη καλογρια εχει γινει θρυλος πλέον. Δεν θυμαμαι να το ειδα ποτε αυτό το επεισόδιο αλλά και μονο ετσι οπως μου το ειπε την αλλη μερα ενας φιλος ''εμεινα''.

Ενα αλλο επεισόδιο ηταν αυτό με το Στάθη Ψάλτη που εβγαινε και σκοτωνε (νομιζω ειχε μια εμμονη με τη μανα του? με τη γιαγιά του?)

Ο πρωταγωνιστής του επεισοδίου ο "Δράκος" δεν παίζει να ήταν ο Ψάλτης. Ο Ψάλτης δεν πρέπει να έχει παίξει ποτέ στην ιδιωτική TV. Κοιτάξτε καλά στην αρχή του επεισοδίου τα ονόματα που παίρνουν μέρος λέει και Κωνσταντίνος Μάνος, Ρένος Χαραλαμπίδης όμως αυτούς τους δύο δεν τους δείχνει καθόλου στο επεισόδιο αρά ο ένας από τους δύο πρέπει να υποδύθηκε τον "Δράκο". Ο άλλος η είχε ένα μικρό ρολάκι του αστυνόμου η δεν έπαιξε καθόλου.Και μάλλον αυτός που δεν έπαιξε πρέπει να ήταν ο Χαραλαμπίδης γιατί δεν το αναφέρει πουθενά. Ενώ ο Μάνος πρέπει να υποδύθηκε τον "Δράκο". Γιατί σε μια σκηνή με τη Ματσούκα η κάμερα φεύγει από το πλάνο και δείχνει έναν μαλλιά με μπούκλες. Μάλλον λοιπόν πρέπει να είναι ο Κων/νος Μάνος.Οσο για τη γιαγιά ήταν η Έρση Μαλικένζου και έκανε την ημίτρελη μάνα του. Κι αυτός την εκδικούταν μέσω των φώνων γιάτι κάτι του έκανε μικρού τον χτύπαγε δεν τον πρόσεχε κάτι τέτοιο. Αν κάνω λάθος διορθώστε αλλά εγώ αυτά τα συμπεράσματα έβγαλα γι αυτό το επεισόδιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
rouvinetis_dimitris είπε:
nasos είπε:
Απιστευτη σειρα. Αλλος τρόμος εκει.

Η Καραμπετη καλογρια εχει γινει θρυλος πλέον. Δεν θυμαμαι να το ειδα ποτε αυτό το επεισόδιο αλλά και μονο ετσι οπως μου το ειπε την αλλη μερα ενας φιλος ''εμεινα''.

Ενα αλλο επεισόδιο ηταν αυτό με το Στάθη Ψάλτη που εβγαινε και σκοτωνε (νομιζω ειχε μια εμμονη με τη μανα του? με τη γιαγιά του?)

Ο πρωταγωνιστής του επεισοδίου ο "Δράκος" δεν παίζει να ήταν ο Ψάλτης. Ο Ψάλτης δεν πρέπει να έχει παίξει ποτέ στην ιδιωτική TV. Κοιτάξτε καλά στην αρχή του επεισοδίου τα ονόματα που παίρνουν μέρος λέει και Κωνσταντίνος Μάνος, Ρένος Χαραλαμπίδης όμως αυτούς τους δύο δεν τους δείχνει καθόλου στο επεισόδιο αρά ο ένας από τους δύο πρέπει να υποδύθηκε τον "Δράκο". Ο άλλος η είχε ένα μικρό ρολάκι του αστυνόμου η δεν έπαιξε καθόλου.Και μάλλον αυτός που δεν έπαιξε πρέπει να ήταν ο Χαραλαμπίδης γιατί δεν το αναφέρει πουθενά. Ενώ ο Μάνος πρέπει να υποδύθηκε τον "Δράκο". Γιατί σε μια σκηνή με τη Ματσούκα η κάμερα φεύγει από το πλάνο και δείχνει έναν μαλλιά με μπούκλες. Μάλλον λοιπόν πρέπει να είναι ο Κων/νος Μάνος.Οσο για τη γιαγιά ήταν η Έρση Μαλικένζου και έκανε την ημίτρελη μάνα του. Κι αυτός την εκδικούταν μέσω των φώνων γιάτι κάτι του έκανε μικρού τον χτύπαγε δεν τον πρόσεχε κάτι τέτοιο. Αν κάνω λάθος διορθώστε αλλά εγώ αυτά τα συμπεράσματα έβγαλα γι αυτό το επεισόδιο.
στον Δράκο στο τέλος γράφει ΔΡΑΚΟΣ... (?) αυτό, δεν είναι από τους 2 που λες....
 
εγω νομιζω οτι ο δρακος ηταν ο Ακινδυνος Γκικας γιατι καπου τον ακουμε να μιλαει και η φωνη ειναι χαρακτηριστικη,ασε που ειναι και καπως γεματουλης αλλα μπορει να θυμαμαι λαθος θα το τσεκαρω στο youtube
 
tina είπε:
εγω νομιζω οτι ο δρακος ηταν ο Ακινδυνος Γκικας γιατι καπου τον ακουμε να μιλαει και η φωνη ειναι χαρακτηριστικη,ασε που ειναι και καπως γεματουλης αλλα μπορει να θυμαμαι λαθος θα το τσεκαρω στο youtube
Ο Ακίνδυνος Γκίκας πρέπει να παίζει στην πρώτη σκηνή του επεισοδίου μαζί με μια ξανθιά. Κων/νος Μάνος Ρένος Χαραλαμπίδης δεν φαίνονται καθόλου στο επεισόδιο.Επίσης ο Δράκος δεν μιλάει καθόλου μόνο κραυγές βγάζει

DianaTheSuperstar91 είπε:
rouvinetis_dimitris είπε:
στον Δράκο στο τέλος γράφει ΔΡΑΚΟΣ... (?) αυτό, δεν είναι από τους 2 που λες....
Κοίτα το ότι έχει ερωτηματικό δεν σημαίνει κάτι. Μηνάς Χατζησάββας Σπύρος Φωκάς Δημήτρης Αλεξανδρής αστυνομικοί. Θύματα μάλλον ο (Ακίνδυνος Γκίκας) Κώστας Κόκλας Στέλιος Μαϊνας Κώστας Αποστολίδης. Πέτρος Φιλιππίδης το λάθος άτομο και Κων/νος Μάνος Ρένος Χαραλαμπίδης άφαντοι σε όλο το επεισόδιο. Εγώ νομίζω ένας απ τους δύο είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Μάνος νομίζω, είναι στην σκηνή όπου ένα ζευγάρι αστυνομικών, κάνει το δόλωμα για τον δράκο και πιάνουν τον Φιλιππίδη...
 
RIO είπε:
Ο Μάνος νομίζω, είναι στην σκηνή όπου ένα ζευγάρι αστυνομικών, κάνει το δόλωμα για τον δράκο και πιάνουν τον Φιλιππίδη...
Ο Αλεξανδρής ήταν αυτός που έκανε το δόλωμα που φιλιόταν μαζί με την Δεληγιάννη για να πιάσουν τον Φιλιππίδη.
 
σχετικά με τις απορίες σας

Στον Δράκο (που ήτανε ένα από τα καλύτερα επεισόδια της τελευταίας σαιζόν της σειράς)

ο ηθοποιός που κάνει τον δράκο είναι ο ίδιος που κάνει και τον αστυνομικό

ο Σπύρος Φωκάς δηλαδή (αφήνετε να εννοηθεί κιόλας)

ο Ψάλτης δεν θυμάμαι να έπαιζε ποτέ σε Ανατομία αλλά σε ένα επεισόδιο του Τμήματος Ηθών όπου συμπρωταγωνιστούσε με την Αθηνά Τσιλύρα (στο ρόλο της πόρνης που την συσχέτιζαι αν δεν κάνω λάθος με τη μάνα του) στο τέλος του επεισοδίου πυροβολεί τον ίδιο του τον εαυτό ανάμεσα στα γεννητικά του όργανα

Το επεισόδιο Εν Ψυχρώ της Ανατομίας με τον Καραζήση

(που ευτυχώς το έγραψα σε επανάληψη το 2003 ή 4 κάποιο καλοκαιρινό ξημέρωμα)

πραγματεύεται την υπόθεση Ντούφτ-Μπασενάουερ των 1ων serial killers που έδρασαν στην ελλάδα (2 γερμανών που την περίοδο Μάρτιο-Απρίλιο 1969 έφαγαν πολύ κόσμο χωρίς σοβαρή αιτία). Τους έπιασαν και τους εκτέλεσαν το Δεκέμβρη του 1969 (ένα καταπληκτικό βιβλίο το ΜΥΡΙΖΕΙ ΑΙΜΑ του Γιάννη Ράγκου - του ανθρώπου που ήταν υπεύθυνος για τη δημοσιογραφική έρευνα της σειράς Ανατομία Ενός Εγκλήματος - βγήκε στα τέλη του 2008 και εξετάζει την υπόθεση σε βάθος υπό τη μορφή μυθιστορήματος).

Πίσω στο επεισόδιο της σειράς τώρα ΕΝ ΨΥΧΡΩ τους ρόλους των Ντούφτ και Μπασενάουερ πήραν ο Καραζήσης (που έκανε τον έλληνα - αλλάξανε την υπόθεση δηλαδή) και ένας γερμανός ηθοποιός που δεν τον έχω ξαναδεί να παίζει ελλάδα.

Ανάμεσα στα πολλά θύματα του επεισοδιού ήταν ο Πουλικάκος (στο ρόλο ενός ταξιτζή), ο Χαραλαμπίδης (στο ρόλο ενός βενζινά), ο Στέλιος Παύλου και ο Στέλιος Μαίνας.

Έχω ποστάρει κάποια φωτο stills από αυτό το επεισόδιο μερικές σελίδες πίσω στο παρών θρέντ πριν κάποια χρόνια αν θυμάμαι καλά.
 
Αν μπορείς ρε φίλε ανέβασε το στο youtube η αν έχεις γενικά όλα τα επεισόδια ανεβασέ σε google videos

Ένα επεισόδιο με την Παπούλια που έκανε την τραγουδίστρια και τον Χατζησάββα πως το λέγανε? Δεν λέει όνομα στο youtube
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dominion είπε:
ο ηθοποιός που κάνει τον δράκο είναι ο ίδιος που κάνει και τον αστυνομικό

ο Σπύρος Φωκάς δηλαδή (αφήνετε να εννοηθεί κιόλας)
Που καλέ??? στη σκηνή που μυρίζει τα παπούτσια της Ματσούκα?
 
Πίσω
Μπλουζα