Ανατομία Ενός Εγκλήματος (1992 ANT1)

rouvinetis_dimitris είπε:
Σκηνοθέτη μαθένεται σέζον δεν λέει
Ό,τι μαθαίνει κανείς, καλό είναι! :p

Να σου ζητήσω μια χάρη αν και ήδη μας βοηθάς πολύ! Στα επεισόδια που τα στοιχεία που διαθέτουμε είναι ελάχιστα, ρίχνε μια ματιά και στο σκηνοθέτη/σεναριογράφο.... Ευχαριστούμε προκαταβολικά! :)

Εδώ είναι η λίστα μήπως ξέρουν κι άλλοι να μας βοηθήσουνε στη συλλογή στοιχείων!!!

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ανατομία_ενός_εγκλήματος
 
Επισόδειο 19 β' κύκλου(Τελευταία Παράσταση): Χρήστος Βαλαβανίδης, Κώστας Φαλελάκης, Ρένος Χαραλαμπίδης, Κώστας Λάσκαρης, Σοφία Δαβίου
 
sunset89 είπε:
Ό,τι μαθαίνει κανείς, καλό είναι! :p
Να σου ζητήσω μια χάρη αν και ήδη μας βοηθάς πολύ! Στα επεισόδια που τα στοιχεία που διαθέτουμε είναι ελάχιστα, ρίχνε μια ματιά και στο σκηνοθέτη/σεναριογράφο.... Ευχαριστούμε προκαταβολικά! :)

Εδώ είναι η λίστα μήπως ξέρουν κι άλλοι να μας βοηθήσουνε στη συλλογή στοιχείων!!!

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ανατομία_ενός_εγκλήματος
Μήπως ξέρεις να μου πεις το όνομα επεισοδίου σε ένα επεισόδιο που έπαιζαν Χατζησάββας Παπούλια Πουλικάκος?

Επεισόδιο Όρια: Αίας Μανθόπουλος, Τατιάνα Λύγαρη, Παύλος Ορκόπουλος, Χρήστος Ευθυμίου, Κώστας Καζανάς, Μαρία Παπανικολάου, Νίκος Κράλλης, Δήμητρα Τζούνα και μάλλον Βαγγέλης Καζάν. Ψάξε το λίγο. Σενάριο Νίκος Φαρούπος Σκηνοθεσία Λευτέρης Ξανθόπουλος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
rouvinetis_dimitris είπε:
Μήπως ξέρεις να μου πεις το όνομα επεισοδίου σε ένα επεισόδιο που έπαιζαν Χατζησάββας Παπούλια Πουλικάκος?
Ακόμα όχι... Ρίξε μια ματιά στη λίστα μήπως προστέθηκε!

rouvinetis_dimitris είπε:
Επεισόδιο Όρια: Αίας Μανθόπουλος, Τατιάνα Λύγαρη, Παύλος Ορκόπουλος, Χρήστος Ευθυμίου, Κώστας Καζανάς, Μαρία Παπανικολάου, Νίκος Κράλλης, Δήμητρα Τζούνα και μάλλον Βαγγέλης Καζάν. Ψάξε το λίγο. Σενάριο Νίκος Φαρούπος Σκηνοθεσία Λευτέρης Ξανθόπουλος.
Σε ευχαριστούμε για ακόμα μία φορα!!!

Η ανανεωμένη λίστα και σύντομα ακόμα πιο πλήρης:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ανατομία_ενός_εγκλήματος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια χαρά κι από μένα! (long time reader, first time poster)

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την καταπληκτική πρωτοβουλία-προσπάθεια-αποτέλεσμα που λέγεται retrodb. Παρακολουθούσα αυτές τις μέρες retroserial στη webtv του Ant1 και φυσικά πέρασα απ την Ανατομία. Έβλεπα λοιπόν το 4ο επεισόδιο της πρώτης σεζόν με τίτλο "Εν βρασμώ ψυχής". Εύκολα διαπιστώνει κανείς τη σχέση με το 23ο επεισόδιο της δεύτερης σεζόν της 10ης εντολής, με τίτλο "Καθ' οδόν".

Εν είδει τεκμηρίωσης :p

Δεν θα το χαρακτήριζα remake (δεν έχω και καμιά πιο επίσημη πηγή). Προφανώς είναι βασισμένα στο ίδιο "αληθινό περιστατικό" (αφού αυτή είναι η φύση αυτών των σειρών). Διαφορετικά ονόματα, καθημερινότητα, και άλλα τέτοια δευτερεύοντα στοιχεία. Εκεί σταματούν οι διαφορές.

Κατά τ' άλλα, (ενδεικτικά) τα εξής στοιχεία:

-Ίδιο confrontation μεταξύ θύτη-θύματος

-Ίδιοι λόγοι, κίνητρα, και άλλα βασικά σεναριακά στοιχεία

-Ομοιότητα στους διαλόγους, πχ, τα λόγια του πατέρα, στους αστυνομικούς μετά τη "λύτρωση":

Στο "Εν βρασμώ ψυχής":

Δήμος (Βαγγέλης Καζάν): "Εγώ τέλειωσα. Από 'δω και πέρα θα κάνω ό,τι μου πείτε εσείς."

Στο "Καθ' οδόν":

Γρηγόρης (Αντώνης Αντωνίου): "Εγώ αυτό που έπρεπε να κάνω τό'κανα. Τώρα κάντε κι εσείς αυτό που πρέπει."


Μια και στη retrodb υπάρχει trivia section απ' ό,τι βλέπω, σκέφτηκα πως ίσως θα μπορούσε να προστεθεί σαν πληροφορία αυτή η σχέση.
 
Τρειλερ απο την πολυ καλη σειρα του ΑΝΤ 1 ((Ανατομια ενος Εγκληματος)) που μεταδοθηκε το 1994

http://www.youtube.com/watch?v=fM3S3s6ahws
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα πολύ ωραίο άρθρο για το πραγματικό περιστατικό στο οποίο βασίστηκε το επεισόδιο "Σχέσεις Αίματος", βρήκα εδώ.

EDIT: Το υπογράφει ο Γιάννης Ράγκος, ο οποίος μεταξύ άλλων έχει κάνει και δημοσιογραφική έρευνα για την Ανατομία και τον Κόκκινο Κύκλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από χθες που είδα ότι ανέβηκαν επεισόδια στο site του Αντ1, η χαρά δεν περιγράφεται! Ας κάνουν τον κόπο να ανεβάσουν και τα υπόλοιπα...
 
[edit] Για πέρασε μια βόλτα από τους κανονισμούς [edit]

Δεν καταλαβαίνω γιατί διεγράφη το μήνυμά μου. Έχω διαβάσει τους κανόνες. Ο ΑΝΤ1 προφανώς και διαθέτει τα πνευματικά δικαιώματα της σειράς οπότε η αναφορά της σελίδας του από πού κι ως πού είναι παρατυπία? Καταλαβαίνω ότι είναι παράτυπο το να προτρέψω τον οποιονδήποτε στο ανέβασμα αλλά δεν νομίζω ότι είναι παράτυπο το να θέλει κάποιος να κατεβάσει το επεισόδιο και να το κρατήσει στην προσωπική του συλλογή. Εφόσον η σελίδα δεν είναι παράνομη, γιατί να θεωρείτε παράνομο το κατέβασμα του βίντεο? Ενώ π.χ. σε προηγούμενα μηνύματα γράφουν ότι έχουν αντιγράψει επεισόδια σε κασέτες ή dvd. Σύμφωνα λοιπόν με τη λογική σας, η εγγραφή σε dvd μπορεί να λεχθεί, μα η εγγραφή στο σκληρό όχι? Η επιλεκτική λογοκρισία δεν είναι πρέπουσα. Αν λογοκρίνετε το δικό μου μήνυμα, να λογοκρίνετε και προηγούμενα που αναφέρουν περί εγγραφής σε dvd.

Α, και να μην ξεχάσω. Υπάρχει μήνυμα που αναφέρει μέχρι και σύνδεσμο από youtube με τα επεισόδια, σύνδεσμο δηλ. που παραπέμπει σε λινκ αμφιβόλου νομιμότητας κι εσείς προτίμησατε να λογοκρίνετε εμένα που όχι μόνο δεν έδωσα το παραμικρό λινκ, αλλά αντιθέτως προέτρεψα όποιον θέλει να μου στείλει pm... Έχω άδικο?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σου απαντω λοιπον

Ο ΑΝΤ1 προφανώς και διαθέτει τα πνευματικά δικαιώματα της σειράς οπότε η αναφορά της σελίδας του από πού κι ως πού είναι παρατυπία?
Δεν διαγραφηκε για αυτο το λογο το μηνυμα σου.


αλλά δεν νομίζω ότι είναι παράτυπο το να θέλει κάποιος να κατεβάσει το επεισόδιο και να το κρατήσει στην προσωπική του συλλογή. Εφόσον η σελίδα δεν είναι παράνομη, γιατί να θεωρείτε παράνομο το κατέβασμα του βίντεο?
Μα εφοσον χρησιμοποιεις το webtv του ΑΝΤ1 θα πρεπε να γνωριζεις τους Ορους Χρησης του.

Αποθήκευση streaming ή άλλων media: Σε περίπτωση που οι χρήστες έχουν πρόσβαση σε υπηρεσίες streaming media, απαγορεύεται αυστηρά ή με οποιαδήποτε τεχνική μέθοδο αποθήκευση του stream σε τοπικά μέσα κάθε μορφής, εν όλω ή εν μέρει, στην ίδια ή σε άλλη μορφή αρχείου ήχου ή εικόνας (π.χ. wav, wma, mp3, mpeg κλπ) που υπάρχει σήμερα ή θα εφευρεθεί στο μέλλον. Απαγορεύεται επίσης η απόσπαση και αποθήκευση (download) από το website σε τοπικά μέσα (μηχανικά ή ηλεκτρονικά) φωτογραφιών, λογοτύπων, κειμένων, animations, gifs, ήχων, εικόνων γενικώς, στατικών ή κινούμενων εκτός εάν τούτο ρητά επιτρέπεται και στο μέτρο που αυτό ρητά επιτρέπεται, σε κάθε συγκεκριμένη ιστοσελίδα.
Το δικο σου ποστ λοιπον - ηταν το εξης
Λοιπόν, όποιος ενδιαφέρεται για κατέβασμα επεισοδίων από το webtv του ΑΝΤ1, ας μου στείλει pm
Αρα ο λογος που διαγραφτηκε το post σου ηταν η προτροπη για αντιγραφη και διακινηση copyrighted υλικου.



Για τα youtube links. To youtube ειναι το ΜΟΝΟ site τετοιου ειδους που εχει ερθει σε συνεννοηση με ολους τους μεγαλους παραγωγους οπτικοακουστικου υλικου και εχει συγκεκριμενους τροπους ωστε να ελεγχει - ειτε προληπτικα, ειτε μεταγενεστερα - το υλικο που ανεβαινει εκει.

Για εμας λοιπον - και προς το παρον - ειναι το μονο site τετοιου ειδους στο οποιο επιτρεπουμε linkin.

Τωρα - μιας και μπαινεις στη λογικη του γιατι εμενα και οχι τους αλλους - οι αλλοι εχουν μαγνητοσκοπησει εκπομπες του ΑΝΤ1 απο την τηλεοραση - κατι που ειναι (σχεδον) νομιμο για προσωπικη τους χρηση - και ΔΕΝ εγραψαν πουθενα οτι θελουν να τις αντιγραψουν και να τις μοιρασουν στα μελη του retromaniax. Ειναι πολυ βασικη αυτη η διαφορα.

Σε παρακαλω παντως, να μην κανεις edit σε posts στα οποια εχουν παρεμβει οι moderators του forum. Ο αποδεκτος τροπος ειναι να στειλεις pm σε καποιον απο τους διαχειριστες.
 
Μάλιστα. Καταρχήν είναι προς τιμήν σου που δεν μου διέγραψες το ποστ και προτίμησες να απαντήσεις σε όλα, πράγμα που δεν περίμενα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα διαβάσει τους όρους χρήσης του ant1 web tv. Είχα την εντύπωση ότι επιτρεπόταν το κατέβασμα εφόσον το υλικό που ανεβαίνει, ανεβαίνει νόμιμα. Έκανα λάθος.

Εκείνο που με ενόχλησε και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί έγινε, είναι η διαγραφή του αρχικού μου ποστ. Σε προηγούμενες σελίδες, όταν ένας χρήστης δεν τηρούσε κάποιο κανόνα, τον προτρέπατε -και σωστά πράττατε- να μεταβεί στους κανόνες αφήνοντας το μήνυμά του ως έχει. Θα μπορούσε να γίνει το ίδιο και στη δική μου περίπτωση. Ή έστω στους κανόνες να αναγράφεται πότε ένα μήνυμα θα διαγράφεται τελείως και πότε θα υπάρχει απλή προτροπή από τον εκάστοτε mod για ανάγνωση των όρων χρήσης.

Paspartoo είπε:
Αρα ο λογος που διαγραφτηκε το post σου ηταν η προτροπη για αντιγραφη και διακινηση copyrighted υλικου.
Δεν νομίζω να προέτρεψα τον οποιονδήποτε σε διακίνηση του υλικού. Είναι πολύ βαριά κουβέντα και θα προτιμούσα να ανακαλέσεις γιατί πραγματικά δεν υποννόησα καν κάτι τέτοιο. Άλλο αντιγράφη για προσωπική χρήση/προβολή και άλλο διακίνηση, που είναι πασιφανές ότι δεν υπάρχει στο μήνυμά μου.

Paspartoo είπε:
οι αλλοι εχουν μαγνητοσκοπησει εκπομπες του ΑΝΤ1 απο την τηλεοραση - κατι που ειναι (σχεδον) νομιμο για προσωπικη τους χρηση - και ΔΕΝ εγραψαν πουθενα οτι θελουν να τις αντιγραψουν και να της μοιρασουν στα μελη του retromaniax. Ειναι πολυ βασικη αυτη η διαφορα.
...και επαναλαμβάνω με κίνδυνο να καταντήσω βαρετός ότι ουδέποτε θέλησα να "μοιράσω" τη σειρά σε μέλη της σελίδας... Μα είναι δυνάτον να μου χρεώνεις κάτι τέτοιο όταν είναι προφανές στην μιάμιση γραμμή του μηνύματός μου ότι δεν το έκανα? Έγραψα ότι έχω τη σειρά και τη μοιράζω? Ας είμαστε περισσότερο ακριβείς, παρακαλώ. Ούτε διακίνηση ούτε μοιρασιά θέλησα να κάνω. Αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα και πολύ εσφαλμένα, πιο εσφαλμένα κι από το δικό μου πόστ.

Όσον αφορά το youtube, από τη στιγμή που αναφέρει στους κανόνες ότι απαγορεύει το ανέβασμα copyrighted υλικου, δεν έχω να πω τίποτε άλλο. Τα υπόλοιπα περί συνεννοήσεων είναι πράγματα που διαβάζω πρώτη φορά από σενα. Ίσως να ξέρεις κάτι παραπάνω.
 
Καταρχην περιμενα να τα πουμε σε pm - οπως σε παρακαλεσα στο προηγουμενο post μου - αλλα οκ, τα λεμε και εδω.

Συμφωνα λοιπον με τον Κανονισμο http://www.retromaniax.gr/vb/faq.php?faq=grm_rules_content#faq_grm_rules_violation

Α) Τα κείμενά τους θα επεξεργάζονται / διαγράφονται σε έκταση που εναπόκειται στην κρίση των συντονιστών και του διαχειριστή.
δεν υπαρχει καποιο οριο στο ποτε διαγραφεται ολοκληρο ή οχι το μηνυμα. Οπως αποφασισουν οι mods.

Πιστευω ομως οτι εχεις καπου μπερδευτει - και εξηγουμαι.

Οταν βλεπεις ενα μηνυμα και εχει μεσα του την παρατηρηση του mod (σε εντονο κοκκινο χρωμα) ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ το κομματι που δεν ηταν συμφωνο με τους Κανονισμους. Απλα στο δικο σου post της μιας γραμμης - δεν υπηρχε κατι αλλο να μεινει.

Για το θεμα της λεξης "διακινηση" μαλλον υπερβαλλεις. Δεν ειμαστε εισαγγελεις, δεν σου απαγγελθηκε καποια επισημη κατηγορια. Απλα το σημειο των κανονισμων που αναφερει τη παραβαση αυτη γραφει

1. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο η δημόσια διαφήμιση / πρόταση για ανταλλαγή ή αντιγραφή οπτικοακουστικού υλικού που ενδέχεται να είναι copyrighted ή να εμπίπτει γενικότερα σε νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων.
Η αντιγραφη δηλαδη παει πακετο με την ανταλλαγη (διακινηση) και γιαυτο το λογο το ανεφερα και εγω ετσι.

Και επαναλαμβανω οτι για οποια απορια/ενσταση υπαρχει για τις αποφασεις των mods/supermods ενα pm σε καποιον διαχειριστη ειναι η καταλληλη αντιδραση - αλλιως φορτωνουμε τα threads με offtopic posts (τα οποια οκ θα σβηστουν αργοτερα).
 
Έχεις δίκιο. Ζητώ συγνώμη για τα off-topic, ωστόσο έπρεπε να γίνει δημοσίως αυτή η κουβέντα μιας και με τον ίδιο τρόπο διεγράφη το μήνυμά μου (ενώ ας πούμε θα μπορούσε ο moderator να μου αφήσει ένα ευγενικό pm λέγοντάς μου να επεξεργαστώ ο ίδιος το μήνυμά μου για τους λόγους που αναφέρεις [για να σε προλάβω, ξέρω ότι δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει αλλά ούτε κι εγώ είμαι υποχρεωμένος να στείλω pm σε κανέναν]). Τώρα μπορείς να διαγράψεις το διάλογο :p
 
Πιστεύω οτί καινούργια επεισόδια θα μπουν μόλις τελειώσουν με αυτα από το "τμημα ηθών".Αν θέλετε όμως στείλτε κανένα mail να μάθουμε πότε θα μπουν στον ANT1 WEB TV
 
Στον ANT1 WEB TV έβγαλαν και τα επεισόδια που είχαν μπει. Γιατί άραγε;
 
tzias57 είπε:
Στον ANT1 WEB TV έβγαλαν και τα επεισόδια που είχαν μπει. Γιατί άραγε;
Είτε παίχτηκε θέμα με τα πνευματικά δικαιώματα (ναι σιγά), είτε τα έβγαλαν για να τα βάλουν όλα μαζί με τίτλους και σωστή σειρά, υποθέτω.
 
Τα είπατε όλα το μόνο που έχω να προσθέσω είναι να ριξω και εγώ την ψηφο μου στην Καροφυλλιά Καραμπέτη ως την καλύτερη όλων στο ρόλο κακιάς ηγουμένης στο πιο creepy επεισόδιο της σειράς. Εχω μια απορία από τότε και αν ξέρει κανεις να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα! Λοιπόν η Καροφυλλιά φορά την στολή ενός καθολικού τάγματος που δεν ξέρω το ονομα του αλλά η στολές ειναι κλασσικές και πασίγνωστες, κατάλευκες και με παράξενα καλύμματα κεφαλιών. Εγώ τώρα στην Ελλάδα και δη στις Κυκλάδες (Συρος απο οπου κατάγομαι και Τηνος που έχω ζήσει) που έχει και αρκετούς καθολικούς δεν έχω δει ποτέ καλόγριες του συγκεκριμένου τάγματος. Υπάρχει όντως κάποιο τέτοιο μοναστήρι και αν ναι πού; Πώς λέγεται το τάγμα τους; Τι έγινε στην πραγματικότητα - ας πούμε μετά δεν τους το έκλεισαν το μοναστήρι;

Ρωτάω γιατί υποτἰθεται πως βασιζεται σε αληθινές ιστορίες αλλά αυτή η λεπτομέρεια έκανε το ολο σκηνικό κάπως εξωπραγματικό και ενίσχυε την μεταφυσική ατμόσφαιρα. Πάντως θυμάμαι έναν συγγενή μου καθολικό και μεγάλο φαν της σειράς που ρώτησα για να μου λύσει τις παραπάνω απορίες και έγινε έξαλλος γιατί το ολο θέμα του φανηκε κακόβουλη προπαγάνδα ενάντια στους Ελληνες καθολικούς -το επεισὀδιο ομως του άρεσε!

Πώς λέγεται το επεισοδιο με την Σπυριδούλα; απο τα προηγούμενα ποστ δεν κατάλαβα τον τίτλο! Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα