Αν είχαμε Εθνικό Σταρ ποιος θα ήταν αυτός;

Ο Παπαμιχαήλ κι ο Αλέκος απορρίπτονται για διαφορετικούς λόγους.
Κατά τη γνώμη μου ο Παπαμιχαήλ ήταν μέτριος ηθοποιός, καλύτερος στην κωμωδία, κι επίσης δε νομίζω ότι έκανε ή κάνει το κάτι στο κοινό. Δεν το λέω τυχαία. Επειδή τυχαίνει να ψάχνω πιστεύω κι απ τα κείμενα κι απ τις αναζητήσεις πως ο Παπαμιχαήλ δεν ανήκει στους ηθοποιούς για τους οποίους ψάχνει ο κόσμος.
Ο Αλέκος απ την άλλη, καλός ηθοποιός, αξιοπρεπεστατος κύριος αλλά πολύ κύριος για Εθνικός Σταρ.
Στους τελικούς μένει ο Κουρκουλος κι ο " άλλος " οπου άλλο θα έβαζα τον Δημήτρη Χορν.
Κι ο Κουρκουλος είναι η απόδειξη πως με μια ταπεινή καταγωγή, ξεκινώντας ως ζεν πρεμιέ, μπορείς να δουλέψεις σκληρά και να προοδεύσεις. Γιατί υποκριτικά προοδευσε πολύ μέσα στα χρόνια ο Νικόλας.
Από την άλλη ο Χορν, με την αριστοκρατική καταγωγή, το αστείρευτο ταλέντο, τη σπιρτάδα....
Θα διάλεγα το Χορν. Πιστεύω πως ήταν ο καλύτερος της γενιάς του, με διάρκεια και πάντοτε υπήρχε ενδιαφέρον του κόσμου γύρω από τον ίδιο και τη ζωή του. Διαπιστώνω δε, πως και οι νεότεροι που ανακαλύπτουν τον Χορν μένουν άναυδοι. Δείτε μόνο πόσες προβολές έχουν οι συνεντεύξεις και τα τραγούδια του και τι γράφει ο κόσμος στα σχόλια. Αν αυτό δεν είναι λατρεία, δεν ξέρω τι είναι. ( πιστεύω βέβαια πως αν το λέγαμε στον ίδιο πως τον θεωρούμε εθνικό σταρ μπορεί και να μας χαστούκιζε:) )
Πόσο δίκιο! Χορν ασύγκριτος, με Κούρκουλο να ακολουθεί.
 
Εγώ ψηφίζω για εθνικό αστερίσκο τον Νίκο Καζή και φεύγω τρέχοντας διότι κάποια θα με δείρει.
Και γω Μπαρκουλη ή Παντζα νομίζω το έχω ξαναπει με Μπαρκουλη περισσότερο να έχει τις πιθανότητες για εθνικό σταρ .
 
Έχει απόλυτο δίκιο η Karapiperim. Μάλλον θα καβγαδίζατε με τον Χορν, αν τον βαφτίζατε "Εθνικό σταρ". Θα απέκλειε ο ίδιος, τον εαυτό του εντελώς. Μπορεί να ήταν εξαιρετικός ηθοποιός, μπορεί να ήταν αριστοκρατικός, με κάποια εμφάνιση, αλλά για "Εθνικός ηθοποιός" όπως έχει καταγραφεί στη συνείδηση του λαού η Αλίκη, με τίποτα. Ο "Εθνικός ηθοποιός" είναι ηθοποιός του λαού. Είναι λαϊκό σύμβολο και αυτό ακριβώς πρεσβεύει ο Κούρκουλος. Οι ταινίες του Χορν είναι ελάχιστες και η διαχρονικότητά του οφείλεται σε τελείως διαφορετικό υπόβαθρο. Ήταν κυρίως ηθοποιός του θεάτρου (όσοι τον είχαν δει έλεγαν ότι ήταν εκπληκτικός όπως και η Έλλη Λαμπέτη), και δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα με τον κινηματογράφο. Έμεινε στη συνείδηση των περισσότερων ρομαντικών για τον έρωτα του μαζί της. Κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, ο Χορν χρωστάει την αδυναμία που του έχουν πολλοί μέχρι σήμερα, στις τρεις ταινίες, την "Κάλπικη λίρα", το "Κορίτσι με τα μαύρα" και το "Κυριακάτικο ξύπνημα" όπου απαθανατίστηκε το τότε ζευγάρι Χορν - Λαμπέτη.
 
Έχει απόλυτο δίκιο η Karapiperim. Μάλλον θα καβγαδίζατε με τον Χορν, αν τον βαφτίζατε "Εθνικό σταρ". Θα απέκλειε ο ίδιος, τον εαυτό του εντελώς. Μπορεί να ήταν εξαιρετικός ηθοποιός, μπορεί να ήταν αριστοκρατικός, με κάποια εμφάνιση, αλλά για "Εθνικός ηθοποιός" όπως έχει καταγραφεί στη συνείδηση του λαού η Αλίκη, με τίποτα. Ο "Εθνικός ηθοποιός" είναι ηθοποιός του λαού. Είναι λαϊκό σύμβολο και αυτό ακριβώς πρεσβεύει ο Κούρκουλος. Οι ταινίες του Χορν είναι ελάχιστες και η διαχρονικότητά του οφείλεται σε τελείως διαφορετικό υπόβαθρο. Ήταν κυρίως ηθοποιός του θεάτρου (όσοι τον είχαν δει έλεγαν ότι ήταν εκπληκτικός όπως και η Έλλη Λαμπέτη), και δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα με τον κινηματογράφο. Έμεινε στη συνείδηση των περισσότερων ρομαντικών για τον έρωτα του μαζί της. Κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, ο Χορν χρωστάει την αδυναμία που του έχουν πολλοί μέχρι σήμερα, στις τρεις ταινίες, την "Κάλπικη λίρα", το "Κορίτσι με τα μαύρα" και το "Κυριακάτικο ξύπνημα" όπου απαθανατίστηκε το τότε ζευγάρι Χορν - Λαμπέτη.
Ο Χορν ΗΤΑΝ ΣΤΑΡ, ο μεγαλύτερος. Μη λέτε ανοησίες. Άλλο αν δεν τον ενδιέφερε. Ο μόνος που τα είχε όλα. Και όλοι που τον έζησαν να παίζει λένε ότι τέτοιες εκδηλώσεις από το κοινό δεν είχαν δει για άλλον ηθοποιό. Για αυτό και η αίγλη του ακόμα και τώρα δεν έχει ξεθωριάσει. Και επειδή έπαιξε σε λίγες ταινίες, τι μ' αυτό; Επιλογή του. Ήταν διαμάντια οι περισσότερες όμως. Και τι θα πει "λαικο συμβολο"; ελεος με αυτήν την καραμέλα. Κι ο Σάκης ο υδραυλικός λαικό συμβολό ήταν, και; Κούρκουλος πιο κάτω, γιατί δεν είχε αυτο το ταλέντο, ούτε το ταπεραμέντο και την καλλιέργεια, βασιζόταν κυρίως στην εμφάνιση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ανοησίες λες εσύ. Για να το πω κομψά και να μην πω τι πραγματικά λες. Σου αρέσει ένας ηθοποιός, μπράβο σου. Μπορούμε να έχουμε άλλη γνώμη, είτε σ'αρέσει, είτε δε σ'αρέσει. Τελεία και παύλα.
 
Αν γινότανε όλα αυτά με τον Χορν τότε με τον Μπαρκουλη ή τον Αλεξανδρακη τι γινότανε τους κυνηγαγανε οι γυναίκες μέχρι την τουαλέτα; Γιατί επιμένεις; Ιερό τέρας ναι, ηθοποιος θεάτρου με ταλέντο ναι όχι όμως είδωλο.
 
Έχει απόλυτο δίκιο η Karapiperim. Μάλλον θα καβγαδίζατε με τον Χορν, αν τον βαφτίζατε "Εθνικό σταρ". Θα απέκλειε ο ίδιος, τον εαυτό του εντελώς. Μπορεί να ήταν εξαιρετικός ηθοποιός, μπορεί να ήταν αριστοκρατικός, με κάποια εμφάνιση, αλλά για "Εθνικός ηθοποιός" όπως έχει καταγραφεί στη συνείδηση του λαού η Αλίκη, με τίποτα. Ο "Εθνικός ηθοποιός" είναι ηθοποιός του λαού. Είναι λαϊκό σύμβολο και αυτό ακριβώς πρεσβεύει ο Κούρκουλος. Οι ταινίες του Χορν είναι ελάχιστες και η διαχρονικότητά του οφείλεται σε τελείως διαφορετικό υπόβαθρο. Ήταν κυρίως ηθοποιός του θεάτρου (όσοι τον είχαν δει έλεγαν ότι ήταν εκπληκτικός όπως και η Έλλη Λαμπέτη), και δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα με τον κινηματογράφο. Έμεινε στη συνείδηση των περισσότερων ρομαντικών για τον έρωτα του μαζί της. Κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, ο Χορν χρωστάει την αδυναμία που του έχουν πολλοί μέχρι σήμερα, στις τρεις ταινίες, την "Κάλπικη λίρα", το "Κορίτσι με τα μαύρα" και το "Κυριακάτικο ξύπνημα" όπου απαθανατίστηκε το τότε ζευγάρι Χορν - Λαμπέτη

Ανοησίες λες εσύ. Για να το πω κομψά και να μην πω τι πραγματικά λες. Σου αρέσει ένας ηθοποιός, μπράβο σου. Μπορούμε να έχουμε άλλη γνώμη, είτε σ'αρέσει, είτε δε σ'αρέσει. Τελεία και παύλα.
Σταρ δε γίνεται κάποιος με το να αρεσει στα κοριτσακια. Ξεκολλάτε. Και ναι, ο Χορν συνολικά ενδιέφερε πολύ περισσότερο διαχρονικά το σύνολο του κόσμου από οτι οι άλλοι που λέτε.
 
Αν γινότανε όλα αυτά με τον Χορν τότε με τον Μπαρκουλη ή τον Αλεξανδρακη τι γινότανε τους κυνηγαγανε οι γυναίκες μέχρι την τουαλέτα; Γιατί επιμένεις; Ιερό τέρας ναι, ηθοποιος θεάτρου με ταλέντο ναι όχι όμως είδωλο.
Κι όμως, το μεγαλύτερο είδωλο ήταν. Για ρώτα τώρα τον κόσμο, ποιος σας αρέσει, ο Χορν, ο Μπάρκουλης, ο Κούρκουλος κτλ. Ο Χορν θα συγκεντρώσει τις περισσότερες προτιμήσεις. Αυτοί που λετε αρεσαν κυριως λίγω εμφάνισης και όταν μεγάλωσαν δεν αφορούσαν πια.
 
Αν γινότανε όλα αυτά με τον Χορν τότε με τον Μπαρκουλη ή τον Αλεξανδρακη τι γινότανε τους κυνηγαγανε οι γυναίκες μέχρι την τουαλέτα; Γιατί επιμένεις; Ιερό τέρας ναι, ηθοποιος θεάτρου με ταλέντο ναι όχι όμως είδωλο.
Μιλάω για χειροκρότημα του κοινού, όχι για τα κοριτσάκια.
 
Και εγώ λέω τον Κούρκουλο, για τους λόγους που ανέφεραν οι προλαλήσαντες και οι προλαλήσασες.
 
Και εγώ λέω τον Κούρκουλο, για τους λόγους που ανέφεραν οι προλαλήσαντες και οι προλαλήσασες.
Κι όμως, κάνετε λάθος. Σε όσες ψηφοφορίες έχουν γίνει για τους πιο αγαπημένους, Χορν και Βέγγος ήταν αυτοί που συγκέντωναν τις περισσότερες προτιμήσεις. Ούτε κούρκουλοι όυτε παπαμιχάληδες ούτε κάποιος άλλος.
 
Κι όμως, κάνετε λάθος. Σε όσες ψηφοφορίες έχουν γίνει για τους πιο αγαπημένους, Χορν και Βέγγος ήταν αυτοί που συγκέντωναν τις περισσότερες προτιμήσεις. Ούτε κούρκουλοι όυτε παπαμιχάληδες ούτε κάποιος άλλος.
Φίλη vasilia,

Δεν είναι κάποια "επίσημη" ψηφοφορία σχετικά με το "ποιος θα ήταν ο Εθνικός μας Σταρ". Συζήτηση κάνουμε και ανταλλάσσουμε απόψεις. Η επιλογή για τον οποιονδήποτε είναι καθαρά υποκειμενική, δηλαδή στηρίζεται σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ τα οποία είναι διαφορετικά από άτομο σε άτομο! Σεβάσου, λοιπόν, την επιλογή του καθενός, η οποία στο κάτω-κάτω της γραφής δεν "επηρεάζει" και τίποτα.
Δεν σου αρέσει ο Κούρκουλος ή ο Παπαμιχαήλ; Καλώς! Σου αρέσει ο Βέγγος (τον οποίο σε πληροφορώ πως λατρεύω, και είμαι σίγουρος πως όλοι μας) και ο Χορν; Τέλεια! Δεν σημαίνει, όμως, ότι πρέπει να "ασπαστούμε" την άποψή σου! Ο καθένας έχει τα κριτήριά του και κρίνει αναλόγως. Γι' αυτό, μην είσαι τόσο εριστική και απότομη. Σεβάσου τις απόψεις των άλλων συμφορουμιτών για να σεβαστούν(-ούμε) και τις δικές σου. Γι' αυτό, άλλωστε, υπάρχουν τα φόρουμ: Για να ανταλλάσσονται απόψεις και να υπάρχει διάλογος.

Υ.Γ.: Κανονικά, απαγορεύεται το πολλαπλό ποστάρισμα, δηλαδή αυτό που έκανες σε όλα τα παραπάνω μηνύματά σου, καθώς αντίκειται στους κανόνες του φόρουμ. Μπορείς μέσα σε ένα σου ποστ να "μαζέψεις" όλες τις απαντήσεις σου, για να μην ποστάρεις συνεχόμενα.

Φιλικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κι όμως, κάνετε λάθος. Σε όσες ψηφοφορίες έχουν γίνει για τους πιο αγαπημένους, Χορν και Βέγγος ήταν αυτοί που συγκέντωναν τις περισσότερες προτιμήσεις. Ούτε κούρκουλοι όυτε παπαμιχάληδες ούτε κάποιος άλλος.
καλα μη μας δειρεις κιολας.:leventis:
 
Κι όμως, κάνετε λάθος. Σε όσες ψηφοφορίες έχουν γίνει για τους πιο αγαπημένους, Χορν και Βέγγος ήταν αυτοί που συγκέντωναν τις περισσότερες προτιμήσεις. Ούτε κούρκουλοι όυτε παπαμιχάληδες ούτε κάποιος άλλος.
Κοίτα και μενα δεν μου πολύ άρεσε ο Κουρκουλος που έρχεται πρώτος σε προτιμήσεις σε αυτό το θρεντ, μου άρεσε ο Παντζας, ο Μπαρκουλης, ο Ντουζος, όμως δεν διαφωνω για το αποτέλεσμα. Αυτός αρέσει στους περισσότερους τι να γίνει τώρα.
 
Κοίτα και μενα δεν μου πολύ άρεσε ο Κουρκουλος που έρχεται πρώτος σε προτιμήσεις σε αυτό το θρεντ, μου άρεσε ο Παντζας, ο Μπαρκουλης, ο Ντουζος, όμως δεν διαφωνω για το αποτέλεσμα. Αυτός αρέσει στους περισσότερους τι να γίνει τώρα.
Ωραίο γούστο όμως, χαχαχαχα από κριτήριο και αισθητική σκίζουμε.
 
Ωραίο γούστο όμως, χαχαχαχα από κριτήριο και αισθητική σκίζουμε.
Είναι η άποψή της και ΘΑ ΤΗ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ!!! Δεν θέλω να δυναμιτίσω το κλίμα, αλλά σεβάσου τον χώρο που μας φιλοξενεί και κυρίως τους ανθρώπους του!
 
Πίσω
Μπλουζα