Απόκριες! Τί ντυθήκατε όταν ήσασταν μικροί;

audiodee

RetroActive
Joined
26 Ιουν 2006
Μηνύματα
460
Αντιδράσεις
79
Ήρθαν οι Απόκριες!

Τί ντυθήκατε στις Απόκριες όταν ήσασταν μικροί;

Τί 80s στολές κυκλοφορούσαν στα μαγαζιά τότε και φορέσατε στο σχολείο, σε πάρτυ, στο δρόμο;

Εγώ ντύθηκα, με χρονολογική σειρά,

καουμπόης, ζορό, νίντζα, ινδιάνος, και στην έκτη δημοτικού "αναρχικός"...

:)nervous: ήταν της μόδας τότε, ούτε που καταλάβαινα τι ήταν ο αναρχικος)
 
Απ' όσο μπορώ να θυμηθώ επίσης με χρονική σειρά:

1) Κοζάκος (ίσως η καλύτερη στολή που είχα δοκιμάσει ποτέ... Τιμημένη Ρωσία)

2) Spiderman (επίσης πολύ καλή αν και είχα βγάλει σχεδόν την ιλαρά από τη ζεστή)

3) Zorro (κλασσική στολή)

3) Ninja (ένα χρόνο περίπου πριν γίνει μόδα. Ναι, ήμουν trendy πιο νωρίς :cool: )

4) Punk (η διευθύντρια του σχολείου με κοιτούσε με μισό μάτι λόγω ραφτών και καρφιών. Τετάρτη δημoτικού και όλο το μαλλί γεμάτο gel)

5) Χταπόδι (ω ναι, είχε «σουξέ» πάντως)

6) Βρικόλακας (…θα με δαγκώσεις; .....εγώ φταίω που είμαι καλό παιδί....)
 
Κάου-μπόι, νίντζα , σπάιντερμαν τα κλασσικά δηλαδή. Α ναί και σούπερμαν ή κάτι παρόμοιο handmade στολή απο την μάνα μου. Τελευταία φορά είχα ντυθεί κάλτσα μπεκάτσα σε ένα γκρούπ που είχα πάρει μέρος στο καρναβάλι της Πάτρας το '99. Μιλάμε για τρομερά γελοία εμφάνιση αλλα τουλάχιστο είχαμε πολύ χαβαλέ.

Alucard Χταπόδι; :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: Πεθαίνω για φωτογραφία!

Εμ μήπως το θέμα είναι άσχετο με το Επιτραπέζια-Μοντελισμός; Λεω εγω τώρα.
 
Zorro/Αγελαδοαγόρι: Άγριο πιστολίδι, ακόμα έχω τη μυρωδιά των καψυλλίων(χιχι) στα ρουθούνια μου…

«Γέρος»: Με κάτι σακάκια και γραβάτες από 70s και φυσικά την κλασική μάσκα γέρου.

Γορίλας: Εχμ, βασικά μόνο μια μάσκα γορίλα έπαιζε… :)

Αλησμόνητα θα είναι πάντα τα ρόπαλα και το χτύπημά τους. (Ειδικά όταν περιείχαν εφημερίδες και άμμο(!)… :diablotin: )

:D
 
telonio είπε:
Εμ μήπως το θέμα είναι άσχετο με το Επιτραπέζια-Μοντελισμός; Λεω εγω τώρα.
Δεν έβρισκα τόπο και το άνοιξα στο ίδιο που υπάρχει και το thread "ρετρο ένδυση"!
 
Ντυνόμουν συνεχώς Κάου μπόι...Προς τα 13 μου ντύθηκα και ντεντέκτιβ πουαρό...Από τότε τίποτα!
 
Kλασσικα καουμπου,ινδιανος,ζορο(ολα αυτα πριν εισχωρησει η αμερικανικη κουλτουρα στο εθιμο :D ).Αυτο που θυμαμαι εντονα ηταν η τρελα μου με καψουλια,δυναμιτακια,σπιρταδες,στρακαστρουκες και μερικα αυτοσχεδια που εφτιαχνα με τρυπιες σωληνες απο κεραια οπου τις γεμιζα με κεφαλια απο σπιρτα ειτε μπαρουτι (φυσιγκια) απο καραμπινα.Μην το δοκιμασετε κυκλοφορει και η αντιτρομοκρατικη.
 
Καου-μπόι, Μπάτμαν, Εξωγήινος, Αναρχικός.

( Μόνο για το 4ο έχω μετανοιώσει ! )
 
komanto οταν ειχε βγει το ραμπο και το ειδα στο σινεμα
 
Captain Mark από την σειρά κινουμένων σχεδίων G-Force (απορώ πού βρήκαν

την στολη οι γονείς μου σε ελληνικά μαγαζιά τότε!)
 
Όχι οτι υπάρχει λόγος ανάστασης του thread αλλά....anyway...

Κλασσικά γελαδάρης(ρε μανία όλοι),αστυνομικός,πειρατής, sexy γκόμενα (μινι κ'ετσι),sexy καλόγρια(σκίσιμο στο μπούτι,ρόζ περούκα... :D )! Πάντως οφείλω να παραδεχτώ πως το χταπόδι πρέπει να ήταν φοβερή επιτυχία!
 
Καουμπόης, μάγειρας και... μουργόλυκος ("ληστής του Σκρουτζ" έλεγα τη δεύτερη φορά, μπας και καταλάβουν οι άλλοι τί είναι αυτό :p Άλλωστε τότε λεγόταν Συμμορία Λύκων, όχι μουργόλυκων, και οι άλλοι μόνο λύκο δεν έβλεπαν)

:cheers:
 
Alucard θέλω φωτογραφία με την στολή του χταποδιού. Απλά δεν έχω τόση φαντασία να το σκεφτώ! :D
 
To καλύτερο είναι να ντυθείς μεζές.... χρειάζεται μόνο μια μεγάλη οδοντοφλυφίδα LOL
 
Η τελευταια στολη που εβαλα ηταν 2α δημοτικου! Μια μαμάτη διαστημικη ασπρη στολη, που με εκανε να νιωθω 2 μετρα ψηλοτερος και κατα 10 εκατοστα φαρδυτερος στους ωμους :Ρ Οταν ειχα μπει στην ταξη, τα παιδια ειπαν 'ουααααααα!!!' 8) Ειχε και μια μασκα χαρτονενια με βελουδινη επενδυση, με κατι κεραιες-κερατα-φτερα-ματζαφλαρια και δε με γνωρισαν

Η επομενη φορα που ξαναντυθηκα για αποκριες ηταν 2 χρονια πριν, ως κατι σαν μαγος-Γκανταλφ :Ρ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
όταν ήμουν μικρό με έντυναν κοκκινοσκουφίτσα και μπαλαρίνα (ή κάτι τέτοιο- τούλια και κορώνες)

όταν μεγάλωσα επέλεγα αγορίστικες στολές όπως καου μπόι ή μπάτσος ή (στα 16 μου) φαντάρος !! άντε να μην πω για πολύ αργότερα (μετά τα 30 γιατί θα σοκάρω το φόρουμ) :D
 
Αγελαδάρης (αμάν πια!), μεξικάνος, νίντζα, ράμπο (είχα αρπάξει και μια μικρή φωτιά στη τσέπη απο τα πολλά σκορδάκια που κουβαλούσα!), στρουμφάκι, αγγελούδι, χίππης αλά τσιβιλίκας (ναι, είχα και κουδούνα κρεμασμένη μπροστά!), ο παπάς απο τον εξορκιστή με την αδερφή μου ντυμένη σαν το δαιμονισμένο και δύτης με φιάλη στην πλάτη γεμάτη ήλιο(!!!) για τους ευνόητους λόγους :D
 
Τιποτα το ιδιαιτερο. Οι στολες απο τις διαφορες πριγκιπισσες της, νυχτας, μερας, λουλουδιων, ουρανιου τοξου κλτ έπαιρναν φωτια. Μου άρεσαν τα μακριά φορεματα βλέπετε.

Αφου και τωρα, κατι παρομοιο κυνηγω, σε τσαρλεστον, τσιγγάνα, και ότι άλλο εποχής, όχι τόσο φανταχτερο όμως, και ούτε τόσο φουσκωτο. Πιο συμμαζεμενο.
 
exetlaios είπε:
Διψάμε για ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ !

χμμμ κάποτε προαγωγός και άλλη μια φορά επιδειξίας (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες θα με μπανάρουν) LOL
 
Πίσω
Μπλουζα