Απόκριες! Τί ντυθήκατε όταν ήσασταν μικροί;

Καλε...ακομα δεν χωνεψαμε τους κουραμπιεδες και τα μελομακαρονα και πηγατε στις αποκριες??????!!!!!!!!!! :eek:
 
stayros είπε:
Καλε...ακομα δεν χωνεψαμε τους κουραμπιεδες και τα μελομακαρονα και πηγατε στις αποκριες??????!!!!!!!!!! :eek:
Μας συνεπήραν οι φωτογραφίες με τις μεταμφιέσεις σου παραπάνω!! Ειδικά αυτή που κάνεις τον Κινέζο είναι όλα τα Yuan...

Υ.Γ. Στη φωτογραφία με τον Ινδιάνο λες και βλέπω το σαλόνι των δικών μου. Είχαν/έχουν ίδιο λαμπατέρ με αυτό δεξιά που ίσα φαίνεται και οι κουρτίνες μοιάζουν απίστευτα με κάτι παλιές που είχαν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χμμ μωρό σχεδόν κύκνος, μετά είχα μια στολή κούκλα κάτι τέτοιο που ήταν πολύ σούπα στο τότε, πιο πριν βασίλισσα της νύχτας και μετά χαβανέζα. αυτά θυμάμαι τουλάχιστο! ο αδερφός μου είχε πιο πετυχημένες στολές που σε συνδιασμό με τις εκφράσεις του ήταν all the money!

ps: πρέπει να αναρτήσουμε και φωτογραφικό υλικό? να συνδέσω το σκάννερ μου δλδ? #)
 
Λοιπον...εχουμε και λεμε:

Σεριφης...Το αγαπημενο μου :cool: .

Ζορρο

Σαμουραι

Πειρατης

Καρατεκα

Σπαιντερμαν

Νιντζα

Φωτογραφιες υπαρχουν αλλα... #)
 
Aπό αυτά που θυμάμαι, κοκκινοσκουφίτσα, πριγκίπισσα, τσιγγάνα, βασίλισσα της νύχτας. Εγώ πάντως φάντασμα ήθελα να ντυθώ, αλλά οι μεγάλοι είχαν άλλη άποψη :)
 
BETTY BOOP είπε:
-Πιτσιρίκα με είχαν ντύσει Σπανιόλα -Α Δημοτικού νούφαρο

-Β-Γ Δημοτικού κλόουν

-Δ Δημοτικού άνοιξη

-Ε Δημοτικού χανούμισα

-ΣΤ Δημοτικού μάλλον δεν είχα ντυθεί κάτι...

Ήθελα να ντυθώ τίγρης μια χρονιά

Επίσης μου άρεσαν και οι αγορίστικες στολές νίντζα,μπάτμαν.superman,καράτε κιντ,χελωνονιντζάκι κλπ...

Μου είχε κάνει εντύπωση που η κυρία μας στη Β δημοτικού είχε ντυθεί κότα(!) και στην ΣΤ τάξη η κυρία που είχαμε είχε ντυθεί τραπουλόχαρτο (ήταν και σε ενδιαφέρουσα!)
πρώτη φωτογραφία Σπανιόλα

δεύτερη και τρίτη φωτογραφία κάτω Β και Δ' τάξη είχα ντυθεί κλόουν και άνοιξη αντίστοιχα, είμαι στη Β' τάξη στην άκρη με την πολύχρωμη στολή κλόουν και στη Δ ταξη δεύτερη από δεξιά στην κάτω σειρά

τέταρτη φωτογραφία στην τάξη είμαι χανούμισσα (το πέπλο είναι από την άλλη πλευρά γιατί με ενοχλούσε)

Προβολή συνημμένου 121738

ΣΠΑΝΙΟΛΑ.jpg

χανούμισσα.jpg

Β ΚΑΙ Δ ΤΑΞΗ.jpg

β ταξη.jpg

δ ταξη.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
-Πιτσιρίκα με είχαν ντύσει Σπανιόλα -Α Δημοτικού νούφαρο

-Β-Γ Δημοτικού κλόουν

-Δ Δημοτικού άνοιξη

-Ε Δημοτικού χανούμισα

-ΣΤ Δημοτικού μάλλον δεν είχα ντυθεί κάτι...

Ήθελα να ντυθώ τίγρης μια χρονιά

Επίσης μου άρεσαν και οι αγορίστικες στολές νίντζα,μπάτμαν.superman,καράτε κιντ,χελωνονιντζάκι κλπ...

Μου είχε κάνει εντύπωση που η κυρία μας στη Β δημοτικού είχε ντυθεί κότα(!) και στην ΣΤ τάξη η κυρία που είχαμε είχε ντυθεί τραπουλόχαρτο (ήταν και σε ενδιαφέρουσα!)
ΣΠΑΝΙΟΛΑ.jpgΣπανιόλα

β ταξη.jpgαποκριάτικο πάρτυ στη Β' τάξη, είμαι ντυμένη κλόουν (το μακιγιάζ λείπει!) με πολύχρωμη στολή και καπέλο στην άκρη, η κυρια ντυμένη κότα (!), είναι και μια συμμαθήτρια ντυμένη κόλλα UHU (!), φαίνονται δυο κοριτσάκια στον πίνακα, έκαναν μια εμφάνιση στη δική μας φωτογραφία, ήταν από άλλο τμήμα και είναι δύο κυρίες στην έδρα, άσχετες με τη φωτογράφιση...

δ ταξη.jpgαποκριάτικο πάρτυ στην Δ' τάξη, είμαι στην κάτω σειρά η δεύτερη δεξιά με τα κίτρινα, είχα ντυθεί άνοιξη...

χανούμισσα.jpgστην Ε' τάξη χανούμισσα, με το πέπλο να με ενοχλεί μπροστά και είναι πίσω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρλεκινος, μισος κιτρινος μισος πρασινος..

με κουδουνακια στην στολη και στο καπελο τζοκερ..και πιστολι στο χερι..ΠΑΝΤΑ!! :p

Μια αλλη φορα νιντζα, με μαυρη στολη, κουκουλα, στυλ Σκόρπιον Mortal Kombat, με κοκκινη ζωνη και 2 σπαθια πλαστικα.Επισης κροταλα και αστερακια στην ζωνη..

Μεγαλη επιτυχια!! ;)

Και κλοουν ημουν, περουκα, μυτη κοκκινη, βαμμενος κι ολα τα συναφη..

Αααα!!! Και οπλο!!!!!! Χαχαχα!!!!

Υ.Γ. Μαλλον θα ηταν απωθημενο μου καουμποης αλλα ποτε δεν εκπληρωθηκε, δε θα ειχαμε ολα τα απαραιτητα φανταζομαι...

Πηρε τον ρολο ο αδερφος μου, με προλαβε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγκίνηση!!! Ψάχνοντας στα πατάρια του πατρικού μου βρήκα αυτό το κειμήλιο! Εκτη δημοτικού στα μέσα της μαγικής δεκαετίας του '80. G-Force και τέτοια, ή Τζι-Φιρ που έλεγε και η μάνα μου...

Α ρε Μαρκ...
 
Που ειναι η Χουανιτα να πεσει τεζα?....:biglaugh:

Ωραιος ο karsmit!!! :thumbup:
 
Πανκ,Νίντζα,Μπάτμαν,Ζορρό,Ασημένιο Γεράκι(με μπιστόλια καουμπόικα) και το πιο κουλό...πάιχτης του αμέρικαν φουτμπώλ!!Είμουν και τσίχλας, μου πήγαινέ κουτί η στολή...
 
Η αδερφη μου ντυνοταν σπανιολα 2-3 χρονιες στη σειρα,Πηγα προπερσι στο Βουκουρεστι [edit] διαφήμιση [/edit] και ειχαν καπου ενα παρτυ μασκε και ηταν ενα κοριτσακι που φορουσε μια ολοιδια στολη ,την εβγαλα φωτογραφια και την εστειλα στην αδερφη μου!!!Πολυ γελιο ριξαμε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

Η 1η μου στολή στο νηπιαγωγείο ήταν κοκκινοσκουφίτσα (μου έλειπε και το δόντι!!)

Μετά ντύθηκα: μικρή βοσκοπούλα (...), σπανιόλα, νοσοκόμα, κλόουν, χήρα (!! έκλαιγα κάποιον Χαρίλαο), άραβας (....), γριά, ρεμπέτης (κανονικά με ανδρικό κοστούμι, ανάλογο καπέλο, μουστάκι, κομπολόι κλπ).
 
Ήρθε η ώρα αυτού του θέματος. Να σημειωθεί οτι μέχρι το 2000 περίπου οι παιδικές στολές ήταν και πλούσιες και ακριβές, όχι όπως σήμερα των 10-15 από την Κίνα που πουλιούνται στο γνωστό μεγάλο κατάστημα...Θυμάμαι έντονα μια στολή ταυρομάχου με πολλά σέα και μέα που φορούσα από το νηπιαγωγείο μέχρι τις πρώτες τάξεις του δημοτικού. Έπειτα μια στολή Ζορρό για κάνα 2 χρόνια και αργότερα γέρος, χούλιγκαν (του ολυμπιακού βεβαίως, βεβαίως) κτλ. Επίσης, θυμάμαι έντονα τα παιχνίδια με τους αφρούς από την πρώτη τάξη του γυνμνασίου και μέχρι τις πρώτες τάξεις του Λυκείου.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια φορά στο φροντιστήριο Αγγλικών. Μάθημα 19:00-21:00 Παρασκευή μετά την τσικνοπέμπτη. Ήμουν εκεί 18:55 και ξανφνικά η πλάτη μου έγινε άσπρη από 3 συμμαθητές που είχαν ξεκινήσει αφροπόλεμο από πιο πριν. Το ίδιο σε μερικές στιγμές μετά κι άλλος συμμαθητής. Πεταγόμαστε στο απέναντι περίπτερο, αγοράζουμε 2 αφρούς αυτός, έναν εγώ (πάει το Μίκυ Μάους που λογάριαζα να πάρω στην επιστροφή..) και έγινε το σώσε, τρελές καταστάσεις. (Ευτυχώς το Σάββατο βρήκα το μίκυ μετά από έκτακτη επιχορήγηση...)
 
Ειδα διαφημιση του Dumbo στην τηλεοραση με στολες fortnite και μου γυρισανε τα ματια αναποδα.
 
Πίσω
Μπλουζα