Απόκριες! Τί ντυθήκατε όταν ήσασταν μικροί;

Βρηκα προσφατα καποιες παλιες φωτογραφιες και θυμηθηκα... αν και ανεπικαιρο θεμα

Μαλλον η πρωτη μου ηταν κατι σαν γελωτοποιος (θυμαμαι τη λεγαμε "μπαλαντερ") με κουδουνακια. Μετα ηταν ινδιανος. Μετα θυμαμαι μια μαυρη στολη αξιωματικου παλιας εποχης, με το δικωχο καπελο. Μετα μια οικογενειακη φιλη μου ειχε χαρισει μια διαστημικη στολη του γιου της που δεν ξερω αν παριστανε κατι, αλλα ηταν πολυ εντυπωσιακη, εμοιαζε λιγο με γιαπωνεζικο ρομποτ απο anime

Κατα τα αλλα απο το δημοτικο και μετα δεν εχω φορεσει αλλες αποκριατικες στολες
 
@Rakeesh αν θέλετε μπορείτε να μοιραστείτε μαζί μας στο φορουμ τις αποκριατικες φωτογραφίες σας
 
Από τα προνήπια ως και την Γ' Δημοτικού ντυνόμουν κάθε Απόκριες. Ζορρό, Αστυνομικός, Στρατιώτης, Γιατρός κλπ. Έκτοτε δεν ντυνόμουν κάτι γιατί "είχα μεγαλώσει" :D

Η καλύτερή μου, όμως, αμφίεση ήταν στη Β' Λυκείου που παρίστανα τον "Άνθρωπο - Σκιά", από τη σειρά "Καλημέρα Ζωή" τη σεζόν 1996 - 1997. Απλό ντύσιμο: Μαύρο καπέλο bowler, μαύρη κουκούλα προσώπου, μαύρα γυαλιά ηλίου για να καλύπτονται οι τρύπες των ματιών, μαύρη ζιβάγκο, μαύρα δερμάτινα (!!) γάντια του πατέρα μου, μαύρο παλτό ως τα γόνατα (επίσης του πατέρα μου), μαύρο παντελόνι, μαύρα σκαρπίνια και περίστροφο με καψούλια. Πιο total black δεν γίνεται :D:D:D
Το αποτέλεσμα ήταν κατά 99.9% το επιδιωκόμενο:
Στιγμιότυπο οθόνης (554).png
και μπορώ να πω ότι ήταν πολύ επιτυχές :D
 
Ως παιδί ντυνόμουν (μ' έντυνε η μάνα μου δηλαδή) με στολές επιλεγμένες αυστηρώς με γεωγραφικά κριτήρια:
1.Ολλανδέζα.
2.Τυρολέζα.
3.Σπανιόλα (μου 'δωσε και μια βεντάλια της να κρατάω, την τσαλαπάτησαν τ' άλλα παιδάκια, πέρασα καταπληκτικά γυρνώντας στο σπίτι).
4.Γιαπωνέζα.
5.Βραζιλιάνα (φρίκη, είχα κάτι μπανάνες και άλλα οπωρικά στο κεφάλι).
Τελείωσα την ευδόκιμο παιδική μου υπηρεσία ως "Φραουλίτσα" (στην Στ' δημοτικού κιόλας). Οι μισές συμμαθήτριές μου είχαν έρθει με προεφηβικό θράσος ως τενίστριες, αστυνομικίνες κι άλλα πολλά υποσχόμενα, έφαγα μια ήττα που ούτε ο Δράμαλης στα Δερβενάκια.

Μετά πέρασα στην "σοβαρή" μου φάση και δεν μεταμφιεζόμουν από άποψη.

Μετά άρχισα να δουλεύω κι ήταν οι εποχές που στην Ελλάδα δέναν τα σκυλιά με τα λουκάνικα οπότε η δουλειά μου οργάνωνε αποκριάτικο χορό σε κλαμπ και πηγαίναμε όλοι πολύ χλιδάτα ντυμένοι (μερικοί νοικιάζανε και κοστούμια από βεστιάρια). Επί τέσσερις διαδοχικές χρονιές διάλεξα στολές με αυστηρό κριτήριο να με κολακεύουν και να τονώνουν τον ναρκισσισμό μου:cool: Ντύθηκα:
1.Τσάρλεστον.
2.Χίπισσα.
3.Πειρατίνα.
4.Κάτι απροσδιόριστο με κατακόκκινη περούκα και μάξι πράσινο φόρεμα, σα να ήμουν φιγούρα της κέλτικης μυθολογίας.

Για φέτος ο γιος μου επιμένει να μεταμφιεστούμε όλοι για τις απόκριες κι επειδή περνάει παρατεταμένη φάση κολλήματος με τους σούπερ ήρωες, προτείνει εμφαντικά για μένα στολή Wonder Woman. Σε περίπτωση που αγνοείτε την κυρία είναι αυτή:

1706985725334.png

Προσπαθώ να του εξηγήσω ότι έτσι και ντυθώ έτσι θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι κι ότι όταν του περάσει κι αυτουνού το οιδιπόδειο και δει την μανούλα χωρίς φροϋδικούς φακούς, δεν θα 'χει μούτρα να κυκλοφορήσει από την ντροπή του:cool:
 
Ως παιδί ντυνόμουν (μ' έντυνε η μάνα μου δηλαδή) με στολές επιλεγμένες αυστηρώς με γεωγραφικά κριτήρια:
1.Ολλανδέζα.
2.Τυρολέζα.
3.Σπανιόλα (μου 'δωσε και μια βεντάλια της να κρατάω, την τσαλαπάτησαν τ' άλλα παιδάκια, πέρασα καταπληκτικά γυρνώντας στο σπίτι).
4.Γιαπωνέζα.
5.Βραζιλιάνα (φρίκη, είχα κάτι μπανάνες και άλλα οπωρικά στο κεφάλι).
Τελείωσα την ευδόκιμο παιδική μου υπηρεσία ως "Φραουλίτσα" (στην Στ' δημοτικού κιόλας). Οι μισές συμμαθήτριές μου είχαν έρθει με προεφηβικό θράσος ως τενίστριες, αστυνομικίνες κι άλλα πολλά υποσχόμενα, έφαγα μια ήττα που ούτε ο Δράμαλης στα Δερβενάκια.

Μετά πέρασα στην "σοβαρή" μου φάση και δεν μεταμφιεζόμουν από άποψη.

Μετά άρχισα να δουλεύω κι ήταν οι εποχές που στην Ελλάδα δέναν τα σκυλιά με τα λουκάνικα οπότε η δουλειά μου οργάνωνε αποκριάτικο χορό σε κλαμπ και πηγαίναμε όλοι πολύ χλιδάτα ντυμένοι (μερικοί νοικιάζανε και κοστούμια από βεστιάρια). Επί τέσσερις διαδοχικές χρονιές διάλεξα στολές με αυστηρό κριτήριο να με κολακεύουν και να τονώνουν τον ναρκισσισμό μου:cool: Ντύθηκα:
1.Τσάρλεστον.
2.Χίπισσα.
3.Πειρατίνα.
4.Κάτι απροσδιόριστο με κατακόκκινη περούκα και μάξι πράσινο φόρεμα, σα να ήμουν φιγούρα της κέλτικης μυθολογίας.

Για φέτος ο γιος μου επιμένει να μεταμφιεστούμε όλοι για τις απόκριες κι επειδή περνάει παρατεταμένη φάση κολλήματος με τους σούπερ ήρωες, προτείνει εμφαντικά για μένα στολή Wonder Woman. Σε περίπτωση που αγνοείτε την κυρία είναι αυτή:

Προβολή συνημμένου 272140

Προσπαθώ να του εξηγήσω ότι έτσι και ντυθώ έτσι θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι κι ότι όταν του περάσει κι αυτουνού το οιδιπόδειο και δει την μανούλα χωρίς φροϋδικούς φακούς, δεν θα 'χει μούτρα να κυκλοφορήσει από την ντροπή του:cool:
Ότι θελει το παιδί μην του χαλάς χατήρι.
 
Και τι δε θυμόμαστε!!! Απο τον πόλεμο που κάναμε με τον αφρό όπου έλουζε ο ένας τον άλλον και γινόμασταν χάλια απο πάνω μέχρι κάτω! Τα κομφετί που μετά απο κάθε μασκέ πάρτυ είχαμε κομματάκια κομφετί μέχρι και στο εσώρουχο! Τα ρόπαλα που μας άφηναν συλλογή απο καρούμπαλα στο κεφάλι!! :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και τι δε θυμόμαστε!!! Απο τον πόλεμο που κάναμε με τον αφρό όπου έλουζε ο ένας τον άλλον και γινόμασταν χάλια απο πάνω μέχρι κάτω! Τα κομφετί που μετά απο κάθε μασκέ πάρτυ είχαμε κομματάκια κομφετί μέχρι και στο εσώρουχο! Τα ρόπαλα που πήγαιναν ασορτι με τα καρούμπαλα στο κεφάλι μας!! :biglaugh:
Αυτός ο αφρός αν έμπαινε στα μάτια δεν περιγράφω αλλο
 
Άστα να πάνε! Ωραίο ήταν και το σπρέι σερπαντίνα σε διάφορα χρώματα. Αυτό ήταν πιο ακίνδυνο αλλά κολλούσε πάνω στα ρούχα και στα μαλλιά.
 
Αυτά ήταν ρετρο; Α ρε παιδιά έχω χάσει μια φωτο που ήμουν τεσσάρων ετών ντυμένη καουμποισα, αχ ....
Προβολή συνημμένου 273722

Σοβαρά τώρα; αυτά κι αν ήταν!! Πωπω! πως τα θυμάμαι!! Είχαν διάφορες μορφές, όχι μόνο κλόουν! Έβγαιναν κι σε cartoons (μίκι, ντόναλντ κλπ)..
Σε κάποια απο τα επεισόδια του Ρετιρέ, τα εορταστικά των αποκριών, είναι στολισμένα με τέτοια πλαστικά το γραφείο της εταιρίας κι το σπίτι της Κατερίνας!
 
Από τα προνήπια ως και την Γ' Δημοτικού ντυνόμουν κάθε Απόκριες. Ζορρό, Αστυνομικός, Στρατιώτης, Γιατρός κλπ. Έκτοτε δεν ντυνόμουν κάτι γιατί "είχα μεγαλώσει" :D

Η καλύτερή μου, όμως, αμφίεση ήταν στη Β' Λυκείου που παρίστανα τον "Άνθρωπο - Σκιά", από τη σειρά "Καλημέρα Ζωή" τη σεζόν 1996 - 1997. Απλό ντύσιμο: Μαύρο καπέλο bowler, μαύρη κουκούλα προσώπου, μαύρα γυαλιά ηλίου για να καλύπτονται οι τρύπες των ματιών, μαύρη ζιβάγκο, μαύρα δερμάτινα (!!) γάντια του πατέρα μου, μαύρο παλτό ως τα γόνατα (επίσης του πατέρα μου), μαύρο παντελόνι, μαύρα σκαρπίνια και περίστροφο με καψούλια. Πιο total black δεν γίνεται :D:D:D
Το αποτέλεσμα ήταν κατά 99.9% το επιδιωκόμενο:
Προβολή συνημμένου 268613
και μπορώ να πω ότι ήταν πολύ επιτυχές :D
Αν έβγαινες έτσι βράδυ πεζός σε δρόμο χωρίς φωτισμό, θα μπορούσες άνετα να είσαι θύμα τροχαίου ή να σε συνελάμβανε η αστυνομία ως ύποπτο...
 
Πίσω
Μπλουζα