Απόφθεγμα / ρητό / γνωμικό / ρήση από την ελληνική ιστορία που σας εκφράζει

caprice

RetroMasteR
Αντιδράσεις
73
Η ιστορία μας βρίθει μεγάλων προσωπικοτήτων που άφησαν παρακαταθήκη "φράσεις" που μας συντροφεύουν ως τις μέρες μας. Ας παρακάμψουμε τον σκόπελο της "παραπληροφόρησης" της ταλαίπωρης -ούτως ή άλλως - ιστορίας μας (που από μόνο του ως θέμα είναι ανεξάντλητο) και ας κολυμπήσουμε στα γαλανά νερά της πατρίδας μας ρωτώντας "Ζει ο βασιλιάς Αλέξανδρος;" Και για να είμαι συνεπής με το θέμα, διότι η ύπαρξη της γοργόνας ελέγχεται ακόμα....

Όμοιος ομοίω αεί πελάζει (Πλάτωνας) .... ολόκληρη κοσμοθεωρία. Παλαιότερα το χρησιμοποιούσα για ανθρώπους που δεν μπορούσα με τίποτα να εξηγήσω πώς είχαν ταιριάξει. Εδώ και αρκετό καιρό το έχω επικεφαλίδα σε κάθε συζήτηση που παρακολουθώ και συμμετέχουν πολιτικοί

Μολών λαβέ (Λεωνίδας στους απεσταλμένους του Ξέρξη πριν τη μάχη των Θερμοπυλών). Τι να πω εδώ; Τη λέω όταν βλέπω ανθρώπους που δεν παραδίδονται αμαχητί

LemonAnd

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
2
Τα πάντα ρει (Ηράκλειτος). Η ζωή μας και ο κόσμος μας ρέει σαν ένα ποτάμι. Καμία στιγμή δεν είναι ίδια με την προηγούμενη και καμία δεν θα είναι ίδια με την επόμενη. Στο τέλος αυτό που μένει είναι οι αναμνήσεις μας. Για αυτό αγαπάμε όλοι το Retromaniax.

panp

Banned
Αντιδράσεις
16
Τελευταία έχουν ενσκήψει τα "ρητά της κρίσης" :

- Των οικιών ημών εμπιπραμένων ημείς άδωμεν (την ώρα που καίγεται το σπίτι μας, εμείς τραγουδάμε).

-Αρχή άνδρα δείκνυσι (η εξουσία φανερώνει το ποιόν αυτού που την ασκεί).

-Έξεστι Κλαζομενίοις ασχημονείν (είναι συνηθισμένο στους Κλαζομενίους, ή γενικότερα σε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων, να ασχημονούν).

-Εξ' όνυχος τον λέοντα (κι από τη μικρή λεπτομέρεια, βγαίνει το συμπέρασμα).

-Ένοχος ένοχον ου ποιεί.

-Κρείττον του λαλείν το σιγάν.

-Πάταξον μεν, άκουσον δε.

-Λάθε βιώσας (ζήσε στην αφάνεια, χωρίς να δίνεις αφορμές).

Παρήγορο που τα μάθαμε, έστω και υπό αυτές τις συνθήκες...

(P.S. : ουδεμίαν σχέσιν έχομεν με βιβλιοπώλας βουλευτάς...)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Αντιδράσεις
239
"Alors, c'est la guerre".

Η απάντηση του Ιωάννη Μεταξά, στο Ιταλικό τελεσίγραφο.

Για λόγους "εσωτερικής κατανάλωσης" και "καλύτερης κατανόησης", αποδώθηκε ιστορικά ως "ΟΧΙ".

RIO

Retro Horrormaniac
Αντιδράσεις
1.719
"Στην πολιτική πολλά λέγονται που δεν γίνονται και πολλά γίνονται που δεν λέγονται" ( του Κ. Καραμανλή)

Kambia

Retired Admin
Αντιδράσεις
968
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν. To λέω πολύ συχνά σε συζητήσεις μου. Δεν μπορώ τα πολλά μπλα μπλα!

Thor

RetroMasteR
Αντιδράσεις
263
Δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει ένα ρητό που να το έχω πυξίδα. άλλωστε τα περισσότερα από τα ρητά των αρχαίων ημών προγόνων τα έχω συνδέσει με όχι και τόσο ευχάριστες καταστάσεις ενώ χρησιμοποιούνται από πολλούς κατά τρόπο που διαστρεβλώνουν το αρχικό τους νόημα η την πρόθεση αυτού που το είπε (αν το είπε όντως). Ειδικά δε τα δύο πασίγνωστα του Ισοκράτη. Από νεώτερους αποφθεγματολόγους στον Σουρή έχει αποδοθεί οποιοδήποτε ρητό δεν μπορεί να θυμηθεί ο συντάκτης ή ο ομιλητής ποιος το είπε και (κατά τη γνώμη του) έχει χιούμορ. Βέβαια εκεί που γίνεται ο χαμός είναι στα μεταφρασμένα

Πάντως ένα προσωπικά αγαπημένο (όχι ακριβώς) ρητό είναι το τελευταίο τρίστιχο του ποιήματος του Καβάφη Διορία του Νέρωνος:

...Και στην Ισπανία ο Γάλβας

κρυφά το στράτευμά του συναθροίζει και το ασκεί,

ο γέροντας ο εβδομήντα τριώ χρονώ

Με την έννοια ότι αλλιώς τα προϋπολογίζουμε στη ζωή και αλλιώς είναι τα πράγματα.

D@redevil

Retired Admin
Αντιδράσεις
268
Πάρα πολλά... Αυτά που έχουν δομήσει το χαρακτήρα μου, όμως, είναι τα εξής:

-Ή ταν, ή επί τας... (Αν είναι να μπω στη διαδιακασία να κάνω κάτι, ή θα το κάνω καλά ή δε θα το κάνω καθόλου. Αν δεν είμαι σίγουρη, δεν ασχολούμαι! :) )

-Ουκ εν τω πολλώ το ευ. (Για όλες τις πλεονάζουσες εκφάνσεις της ζωής μας... Γενικά, ότι πλεονάζει υπερβολικά, δεν είναι καλό).

-Μηδένα προ του τέλους μακάριζε. (Όσες φορές έχω παρασυρθεί σε άστοχους πανηγυρισμούς ή βαθύτατες στεναχώριες -πάντα [μα πάντα!] ερχόταν το τέλος να με διαψεύσει! :) )

-Εύρηκα-εύρηκα (ή "Ηύρηκα-ηύρηκα", όπως είναι το σωστό! Ε, τι να πω εδώ? Το ρητό τα λέει όλα! :) )

taksidiotis

Retro Member
Αντιδράσεις
3
Στον αμυντικό μου χαρακτήρα και συνάμα επιθετικό μία λέξη ταιριάζει και λέω,μολων λαβε

krios

RetroNuts!
Αντιδράσεις
171
Πολύ ωραίο θέμα caprice! ''Μολών λαβέ'' και ''Xρη σιγάν ή κρείσσονα σιγής λέγειν'' από μένα.

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Αντιδράσεις
152
Κάτι που εκφράζει την κοινωνία μας ειπωμένο από μεγάλο δάσκαλο 200 χρόνια πριν:

Πολιτεία που δεν έχει βάση την παιδεία είναι οικοδομή στην άμμο... (Αδ. Κοραής)

perlastar

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
475
Εμένα το αγαπημένο μου είναι το Έν οίδα ότι ουδέν οίδα του Σωκράτη. Ο σοφός αυτός άνθρωπος είχε καταλάβει ότι είμαστε ένα τίποτα και όλη η γνώση μας είναι μία σταγόνα στον ωκεανό. Ρητό που ταιριάζει σε όλα τα ψώνια και τους ξερόλες.

TZELASO

Retro Member
Αντιδράσεις
805
Εμένα πάλι, το αγαπημένο μου ρητό είναι το παν μέτρον άριστον! Μπορώ να πω, ότι ζω σύμφωνα με αυτό το ρητό.

bambinella 100

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
4.781
Το λακωνιζειν εστι φιλοσοφειν καθοτι οι φλυαροι ανθρωποι δεν μπορουν να εχουν καμια σχεση μαζι μου.

Σοφον το σαφες επειδη οι ασαφειες του στυλ "αλλο ηθελα να πω και αλλο ειπα, αλλο εννοουσα αλλα το ειπα συμβολικα και τι ηθελε να πει εδω ο ποιητης" με νευριαζουν και ειναι εξω απο το χαρακτηρα μου. Λιγες κουβεντες ξεκαθαρες και σταρατες για να ειμαστε ωραια εξηγημενοι και ανευ παρεξηγησεων. Και το ρητο αυτο θελω οπωσδηποτε να το βλεπω εφαρμοσμενο και στην Τεχνη γιατι αλλιως τετοιου ειδους "Τεχνη" απλως δε με ενδιαφερει.

Μηδενα προ του τελους μακαριζε και ας μη χαιρομαστε αν δε δουμε τι θα γινει μεχρι και το τελευταιο δευτερολεπτο. Το εχω δει στην πραξη και για μενα αποτελει μαθημα ζωης.

Τελευταία επεξεργασία:

laura ingalls

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
709
Κάθε πράγμα στον καιρό του και τον Αύγουστο κολιός
Στη ζωή είναι νόμος και δε γίνεται αλλιώς.

Γ. Ζαμπέτας

laura ingalls

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
709
Πλάκα πλάκα τώρα νομίζω οτι από τα πιο σοφά και χρήσιμα γνωμικά που έχουν χρησιμοποιηθεί είναι το
ένδον σκάπτε, ένδον βλέπε που σημαίνει κάνε ενδοσκόπηση ψάξε τον εαυτό σου. Όταν αναρωτιεμαι τι πάει στραβά σκέπτομαι αυτό το ρητό μπας και φταίω εγώ και έτσι μπορώ να σώσω την κατάσταση.

elephadas

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
3.108
Το τελευταίο κομμάτι του δίσκου "Τα παράλογα" του Μάνου Χατζιδάκι σε στίχους Νίκου Γκάτσου λέγεται "Ελλαδογραφία", το αποδίδει ο Θεοδωράκης, και είναι μια συνοπτική και ιδιότυπη "ιστορία" της Αθήνας και της Ελλάδας (την οποία η Αθήνα ετοιμάζεται τώρα να καταπιεί "ως ο Κρόνος εις το απώτατον παρελθόν κατέτρωγε τα ίδια αυτού τέκνα"). Το τελευταίο τετράστιχο με εκφράζει:
"Πότε θ' ανθίσουνε τούτοι οι τόποι
πότε θα 'ρθούνε καινούργιοι ανθρώποι
να συνοδέψουμε τη βλακεία
στην τελευταία της κατοικία"

Eagle 1

RetroMasteR
Αντιδράσεις
2.635
Προσπαθώ να ακολουθώ το "μηδέν άγαν" (τίποτα σε υπερβολή) χωρίς όμως να το καταφέρνω πάντα.... Επίσης το "γνώθι σαυτόν" με απασχολεί τώρα τελευταία.......

bambinella 100

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
4.781
Καθε χωρα κυβερναται απο τους πολιτικους που της αξιζουν και εδω δεν μου επιτρεπονται σχολια.

Αλμπερτ Αϊνσταϊν: Μονο δυο πραγματα ειναι απειρα: Το συμπαν και η ανθρωπινη βλακεια, αν και για το πρωτο δεν ειμαι απολυτα σιγουρος.

Μπλουζα