Αστερίξ: Δημοσκόπηση για το καλύτερο τεύχος

ΤΑΚΗΣ

Retro Member
Joined
18 Ιουν 2010
Μηνύματα
141
Αντιδράσεις
75
Τα σέβη μου.

'Εχουν γίνει δημοσκοπήσεις για άλλα κι άλλα. Να μη κάνουμε μια και για το καλύτερο τεύχος του λατρεμένου Γαλάτη; Αν και είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο-όλα σκίζουν!

Προσωπικά είμαι λάτρης της ''Διχόνοιας''. όπου ο Καίσαρας στέλνει τον δαιμόνιο δολοπλόκο Βασάνους Αβαστάκτους στο χωριό των Γαλατών για να προκαλέσει μπάχαλο -και σε μεγάλο βαθμό το καταφέρνει. Ονειρεμένη η σκηνή όπου οι πειρατές κανουν ρεσάλτο στο πλοίο που μεταφέρει τον Βασάνους και ο τελευταίος καταφέρνει να τους κάνει να αλληλοπλακωθούν και να βουλιάξουν (για πολλοστή φορά ) το πλοίο τους. Οπότε ακούγεται ο καπετάνιος να λέει : "Παιδιά δε χρειαζόμαστε τους Γαλάτες. Τα καταφέρνουμε και μόνοι μας να γινόμαστε γελοίοι".. Πεθαίνω!

Επίσης κορυφαίο και ο ''αγώνας των αρχηγών'' με highlight τα αλλεπάλληλα πειράματα του μαγικού φίλτρου στο δυστυχο λεγεωνάριο , που γίνεται εμπριμέ , κόκκινος κλπ. , μέχρι να καταλήξει ιπτάμεν
 
τι να πρωτοδιαλέξεις φίλε μου...
 
Αν και δεν είναι κακή ιδέα, με 10 επιλογές που έχει μέγιστο το poll, θα γίνει πραγματική σφαγή στο τι να πρωτοεπιλεγεί και τι να μείνει απέξω...
 
Να το κάνουμε με ομίλους...
 
..δε βγαζουμε το πιο ακυρο/μαπα/κατωτερο των προσδοκιων ?πιο ευκολο φαινεται..
 
Σε όλα ο Οβελίξ καταβροχθίζει αγριογούρουνα, σε όλα ρίχνει μπούφλες. Άρα όλα είναι έξοχα!
 
μα ολα ειναι υπεροχα πως να ξεχωρισεις ενα?απλα οι αγαπημενοι μας γαλατες δεν πεζονται!!!!!!!!
 
Αυτό ;)
 
οντως ειναι παρα πολυ δυκολο να ξεχωρισεις καποιο γιατι ολα ειναι τελεια θυμαμαι στο ο αστεριξ στους βελγους που λεει η γυναικα του αρχηγου ε δεν εχουμε πολυ φαγητο ισως κανετε κανενα σαντουιτσακι και βγαινουν 4 τραπεζια και μενει ο αστεριξ εκπληκτος και το δωρο του καισαρα που κανουν ντιμπεητ ο μαζεστιξ με των πανδοχεα και λεει ο μαζεστιξ στην γυναικα του μιμινα μην μιλας αστο να πεσει και πεφτει ενας βραχος
 
Θελετε να κανουμε για τα 10 πρωτα (απο τα 24 κλασικα Asterix)?
 
Το πιο αγαπημένο μου : Ο ΑΣΤΕΡΙΞ ΚΑΙ Η ΧΥΤΡΑ !!!

Τα έχει όλα : Και ίντριγκα, και δολοπλοκία, και .... road movie [!!!], και ... μοντέρνο θέατρο [!!!] και ... και ... και .... αλλά ΚΑΙ οικονομική κρίση [δηλαδή .... επίκαιρη ιστορία !!! ] !!!

Το σενάριο αυτού του κόμικ πολύ το ζήλεψα, θα ήθελα να το έχω γράψει εγώ .....
 
To "ρόδο και ξίφος'', το αγαπημένο μου. Έπίσης, καλό ήταν και το Αστερίξ στους Βέλγους, ειδικά το σημείο που συνεδριάζει η σύγκλητος...
 
Κατά την ταπεινή μου άποψη, από όταν έφυγε ο Γκοσινί, το σενάριο άρχισε να χάνει σημαντικά.
 
RIO είπε:
To "ρόδο και ξίφος'', το αγαπημένο μου. Έπίσης, καλό ήταν και το Αστερίξ στους Βέλγους, ειδικά το σημείο που συνεδριάζει η σύγκλητος...
Αυτό το post είναι η απόδειξη ότι δεν μπορεί αυτό το poll να περιοριστεί σε 10 τεύχη. Οποιοδήποτε τεύχος του Αστερίξ μπορεί να είναι το αγαπημένο κάποιου, δεν υπάρχει κάποιο αδύναμο (εκτός ίσως από αυτό με τα anime). Εγώ μάλλον την Διχόνια θα ψήφιζα, αλλά θέλει πολύ σκέψη.
 
3 δημοσκοπήσεις απο 8 τευχη και περνανε τα 3 πρώτα σε μια τελευταια δημοσκόπηση...
 
ΑΠΑΙΧΤΟ!!!! ΧΙΛΙΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!
 
...Και οπωσδήποτε ο Άστεριξ στα αρχαία (μετάφραση του Κακριδή) και στα Κρητικά! Τα αρχαία τα καταλαβαίνω 90%, ενώ τα κρητικά σχεδόν καθόλου. (Ντροπή).
 
'Η κατοικια των θεων᾽. Γενικά οτιδηποτε σε σενάριο Γκοσινι. Επισης ο Αστεριξ στους Βρετανους.

-Τι ναι αυτό;

- Αγριογουρουνο με σαλτσα μέντας

-Καημένο ζωντανο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα