Ατάκα Κουίζ

μηπως ειναι απ την ταινια "ερωτικες ιστοριες"; η αληθεια ειναι οτι με μπερδευει αυτη η παραλια αλλιως θα ελεγα τη "συνοικια το ονειρο"
 
Ακομα παλαιοτερη απο τις Ερωτικες ιστοριες ειναι η 1. Και οχι λιγο. Καμια δεκαρια χρονια ακομα...

Η 2 σου λεει τιποτα; Βλεπω οτι ενω τις αλλες τις παλαιψατε και εντελει βρηκες την τριτη, τη δευτερη δεν τη συζητατε καν.
 
εκεινες που δεν πρεπει ν αγαπουν;
 
Nαι! Θυμασαι η σκηνη αναμεσα σε ποιους ηθοποιους ειναι;
 
Ακριβως. Οταν βρεθει η δευτερη ερωτηση και δωσω τις απαντησεις, θα δεις πιο αναλυτικα γιατι και τι λεγεται μεταξυ τους.
 
η 2 πρεπει να ειναι κωμωδια αφου αναφερει το ταβλι..
 
Δεν εχει καμια σχεση με κωμωδια.
 
H δεύτερη ατάκα είναι από εκείνη την ταινία που τίτλος της θυμίζει ψάρεμα. "Το δίχτυ" ή "αγκίστρι" ή κάτι τέτοιο.

Η γυναίκα λέει το απόσπασμα και προτείνει το παιχνίδι. Παίρνουν το τάβλι και παίζουν στον κήπο.

Θυμάμαι ότι αρχικά φέρνει εξάρες, "Καλή αρχή", λίγο αργότερα δε πεντάρες και λέει "θα το πίστευες ποτέ;"

Ο σύζυγος τελικά θυμώνει - όχι για το τάβλι - και το παιχνίδι δεν έχει καλή κατάληξη...

Μουσική του Χατζηνάσιου και οι πρωταγωνιστές ξένοι.

Δεν θυμάμαι τον τίτλο και, εξαιρουμένης της μουσικής της, μακάρι να μπορούσα να ξεχάσω και την ταινία ολόκληρη...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:wait2: :wait2: :wait2: σπονδυλωτη ειναι; μηπως καποια ιστορια απ την "καλπικη λιρα" ή "της τυχης τα γραμμενα" ;

ΥΓ: αν ειναι η ταινια που περιγραφει ο V.I.Smirnov τοτε προκειται για το "αγκιστρι"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
ΥΓ: αν ειναι η ταινια που περιγραφει ο Σμιρνοφ τοτε προκειται για το "αγκιστρι"

Παρακαλώ,"V.I.Smirnov", όχι "Σμιρνοφ" katerinak.

Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο V.I.Smirnov βρηκε την ταινια, katerinak και οι διαλογοι ειναι ακριβως οπως τους περιγραφει. Ειναι Το αγκιστρι.

Πολυ ωραια λοιπον, και αυριο θα δωσω τις απαντησεις με περισσοτερες λεπτομερειες.
 
V.I.Smirnov είπε:
"V.I.Smirnov", όχι "Σμιρνοφ" katerinak. Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα...
-
Παρακαλώ για τέτοιες υποδείξεις, να γίνεται χρήση των προσωπικών μηνυμάτων.

Τα offtopic θα διαγραφούν.
 
Nα διαγραφούν, αλλά τότε να διορθωθεί και η προσφώνηση.

Το ψευδώνυμό μου επιθυμώ να αναφέρεται σωστά.

Συγνώμην, αλλά στο θέμα του ονόματος είμαι κάπως ευαίσθητος και το έχω θίξει και στο παρελθόν.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
Nα διαγραφούν, αλλά τότε να διορθωθεί και η προσφώνηση.Το ψευδώνυμό μου επιθυμώ να αναφέρεται σωστά.

Συγνώμην, αλλά στο θέμα του ονόματος είμαι κάπως ευαίσθητος και το έχω θίξει και στο παρελθόν.

-
Αυτό, λυπάμαι, αλλά θα πρέπει να το ζητήσεις ευγενικά από το άτομο που θεωρείς ότι έκανε το λάθος και μέσω πμ.

Εγώ δεν μπορώ να εξυπηρετήσω εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
E, καλά θα το είδε.

Δεν τίθεται θέμα παρεξηγήσεως με την φίλη, απολύτως κανένα.

Αυτό που θέλω να πω κλείνοντας, είναι ότι το σημασιολογικό περιεχόμενο ενός ψεδώνυμου έχει ενίοτε μεγάλη σημασία.

-
 
Οι απαντήσεις

1. Ο διαλογος γινεται αναμεσα στον Αλεκο Αλεξανδρακη και την Αννα Καλουτα, στην παραλια της Γλυφαδος το καλοκαιρι του 1950, δηλαδη οταν γυριστηκε το Εκεινες που δεν πρεπει ν' αγαπουν. Ειναι η πρωτη φορα που βρισκονται μονοι οι δυο τους, εχουν ερωτευτει τρελα ο ενας τον αλλον και ο Αλεξανδρακης δε χανει την ευκαιρια να φλερταρει την πανεμορφη Αννα. Δε χρειαζεται να κανει και μεγαλη προσπαθεια, αφου κι εκεινη τον θελει οσο κι αυτος, ισως και περισσοτερο.


2. Μια ατακα απο Το αγκιστρι. Ενα παιχνιδι γατας και ποντικου μεταξυ της Μπαρμπαρας Μπουσε και του αντρα της. Η Μπαρμπαρα εχει μαθει πια ολο το σατανικο σχεδιο που κατεστρωσαν μαζι ο συζυγος και ο εραστης της και παιζει το παιχνιδι της. Ειναι το ειρωνικο παιχνιδι της καλης και πιστης συζυγου που την κατακλυζουν οι αναμνησεις της πρωτης εποχης του γαμου της. Τοτε που εμενε σπιτι με τον αντρα της για να παιξει ταβλι μαζι του. Επικο το πλανο την ωρα που το ταβλι ανοιγει!



3. Η συζητηση γινεται στον Επαναστατη Ποπολαρο, αναμεσα στην Κατερινα Γιουλακη και τον Κωστα Πρεκα. Ο Ποπολαρος Πρεκας, ερωτευμενος οσο δεν παει αλλο με την αρχοντοπουλα Μπετυ Λιβανου, εχει χασει πια καθε ελπιδα να την κανει δικη του αφου αυτη ετοιμαζεται να παντρευτει εναν αλλον. Η αγαπημενη του θεια, Κατερινα Γιουλακη, που εζησε ολο αυτο το ειδυλλιο απο την αρχη του και σταθηκε στον ανηψιο της σαν τη μανα που δεν εχει, τον συμβουλευει να φυγει για την Αθηνα και να συνεχισει τις νομικες σπουδες του. Ελπιζει ετσι να τον απομακρυνει, να τον καθησυχασει και να τον κανει να ξεχασει. Τιποτε ομως απο ολα αυτα δε θα συμβει, αφου στο τελος ο ερωτας βγαινει νικητης!
 
Γυναίκα: -Μα έχω πιει 8 ποτήρια!


Άντρας (υπηρέτης): -Τέσσερα ήπιατε, αλλά τα βλέπετε διπλά!


Από ποια ταινία είναι;
 
stakovios είπε:
Γυναίκα: -Μα έχω πιει 8 ποτήρια!
Άντρας (υπηρέτης): -Τέσσερα ήπιατε, αλλά τα βλέπετε διπλά!


Από ποια ταινία είναι;
Είναι από κωμωδία του 1964, στην οποία γίνεται και παραποίηση στολής, λόγος για τον οποίο φυλακίζεται ένας από τους πρωταγωνιστές. Βοήθησα, νομίζω.
 
stakovios είπε:
Είναι από κωμωδία του 1964, στην οποία γίνεται και παραποίηση στολής, λόγος για τον οποίο φυλακίζεται ένας από τους πρωταγωνιστές. Βοήθησα, νομίζω.

μηπως ειναι απ την ταινια "ο εμιρης και ο κακομοιρης" ;
 
Πίσω
Μπλουζα