Ατάκα Κουίζ

Η 2 δεν εχει σχεση με καμια απο τις ταινιες της Λασκαρη.
 
ΒΒ θα μπορουσαμε να εχουμε καποια επιπλεον βοηθεια;

πρεπει να ειναι καποια απ τις αγαπημενες σου ταινιες :wait2:

δε νομιζω να ειναι η ταινια "πολυ αργα για δακρυα"

:help: :please:
 
Κριμα που δεν το νομιζεις, γιατι αυτη ειναι! :)

Συντομα ακολουθουν οι αναλυτικες απαντησεις απο μενα, ως ειθισται.
 
αληθεια αυτη ειναι; μη μου πεις οτι την ατακα τη λεει ο Φουντας στη Χρονοπουλου;
 
Ακριβως! Σωστα διεβλεψες παντως, οτι στη 2 εβαλα μια απο τις πιο αγαπημενες μου ταινιες!

Την ατακα τη λεει πραγματι, ο Φουντας στη Χρονοπουλου. Τη ρωταει αν θελει να κανει παιδια μαζι του (νιοπαντροι γαρ) και αυτη του απανταει αναλογως. Στις αναλυτικες απαντησεις του κουιζ θα διαβασεις περισσοτερες λεπτομερειες.

Την ταινια την παρακολουθησα για πολλοστη φορα πριν απο δυο μερες, και οταν ακουσα την ατακα σκεφτηκα οτι θα ηταν ωραια να την εβαζα στο κουιζ, οπερ και εγενετο!
 
ευχαριστω πολυ ΒΒ :)

θα περιμενω τις υπολοιπες λεπτομερειες στις απαντησεις αυτου του κουιζ!!
 
Οι απαντήσεις

1. Απο την ταινια Ζητειται επειγοντως γαμπρος, η ατακα και δια στοματος Ρενας Βλαχοπουλου.


Εδω η Ρενα εχει παει σε ενα κοσμικο κεντρο με τον Ανδρεα Μπαρκουλη. Ενα κεντρο γεματο παλια, νοσταλγικα τραγουδια οπου το γκραν σουξε ειναι το Θα σε παρω να φυγουμε, αγαπημενο τραγουδι της πρωταγωνιστριας.



Η οποια πρωταγωνιστρια εχει λυσιαξει να παντρευτει και βλεπει τον Μπαρκουλη ως υποψηφιο γαμπρο. Ετσι αποφασιζει να τον ψαρεψει ριχνοντας αδεια για να πιασει γεματα, με μια ατακα που εχει μεσα της τη λεξη ¨μοντερνο¨ισα με πενηντα φορες!



2. ¨Ορυχεια Πετρου Μαντα¨. Ετσι λεει ελαφρως ειρωνικα στην αρχη του Πολυ αργα για δακρυα η Μαιρη Χρονοπουλου ενω βρισκεται πλαϊ στο μνηστηρα της, εναν αντρα που δε θα γινει ποτε συζυγος της.



Αντιθετα, ο Πετρος Μαντας που τον υποδυεται υπεροχα ο Γιωργος Φουντας, θα γινει συζυγος της βαζοντας στην ακρη ολες τις διαφορες που τον χωριζουν απο την αγαπημενη του και ολες τις ταπεινωσεις που εχει υποστει απο αυτην.



Συναντιουνται στα ορυχεια που τωρα πια ειναι ερημα και εγκαταλελειμμενα, ενα μουντο απογευμα για να ξεκινησουν ξανα μαζι την καινουργια τους ζωη που χαλασε προτου ακομα αρχισει. Εκει, μεσα στην απεραντοσυνη του τοπιου, εκει που ειναι για πρωτη φορα τοσο κοντα ο ενας στον αλλον, λενε αυτα τα λογια αγαπης.



Και υστερα απο λιγα δευτερολεπτα τα παντα διαλυονται και παλι....



3. Απολαυστικος διαλογος απο την ταινια Ο Θυμιος τα' κανε θαλασσα, αναμεσα σε Ορεστη Μακρη και Κωστα Χατζηχρηστο.



Ο Χατζηχρηστος παριστανει το γιατρο Μπελιρη και συζυγο της κορης του Μακρη, για να τη βγαλει απο τη δυσκολη θεση στην οποια βρισκεται.



Στην πραγματικοτητα ειναι ενας καλοκαγαθος χωρικος, παντρεμενος και με δυο παιδια!



Και αφου πρεπει να παραστησει το γαμπρο του Μακρη, ξαπλωνει οχι μονο παρεα με τη Βουλα Χαριλαου, αλλα και με τις κοτες του που εχουν ξεφυγει και αλωνιζουν το δωματιο με μια ιδιαιτερη προτιμηση στο κρεβατι του....νιοπαντρου ζευγους.
 
αναλυτικοτατες οι απαντησεις σου ΒΒ :)

ευχαριστουμε πολυ!!!
 
Μίνι Ατάκα Κουίζ

Απο ποιες ελληνικες ταινιες προερχονται οι ακολουθες ατακες;


1. - Θα' θελα να ψηλωσω πολυ - πολυ. Ως τον ουρανο.



- Γιατι τετοιο μποϊ;



- Για να μπορω να σας βλεπω οσο μακρυα κι αν εισαστε



- Κι αν καμια μερα μου ερχοταν η τρελα να σας φιλησω, τι θα γινοταν; Θα' πρεπε να ψηλωσω εγω η θα χαμηλωνατε εσεις;



- Ας σας επιανε με το καλο εσας αυτη η τρελα κι εγω θα τα βολευα!



2. - Θυμασαι οταν παντρευτηκαμε; Δε βγαιναμε ποτε εξω. Μεναμε καθε βραδυ στο σπιτι και παιζαμε ταβλι.



3. - Γι' αυτο σου λεω, αγορι μου. Αντε στην Αθηνα στα μαθηματα σου, να ησυχασει κι εδω λιγακι ο τοπος. Κι οταν με το καλο θα γυρισεις δικηγορος, θα σκασουν ολοι απο το κακο τους που σε χασανε.



- Μονο που ως τοτε θα σκαω εγω!
 
η 1. ειναι ατακα απο κωμωδια; αν ναι,καποια με το Ριζο θα ελεγα..
 
Οχι, η 1 ειναι δραματικη ταινια.
 
υπαρχει περιπτωση να τη λεει καποιο παιδι αυτη την ατακα;
 
Η 1 και η 3 μου φαίνονται τόσο μα τόσο γνωστές αλλά...προφανώς είμαι στις αρχές του Αλτσχάιμερ!!! Στίβω το μυαλό μου αλλά δε μου ρχεται... :p
 
Τη λεει μεγαλος και ζεν πρεμιε του ελληνικου κινηματογραφου. Τη λεει θελοντας να φλερταρει μια ωραια γυναικα, ενω βρισκεται μαζι της στην παραλια.
 
Το 3 υπάρχει περίπτωση να είναι... Παπασταφίδας ???
 
Απο ο,τι καταλαβαινω, εννοεις το Πατερα κατσε φρονιμα....

Οχι, δεν ειναι απο εκει. Αισθηματικη ταινια της Φινος Φιλμ ειναι.
 
η 3.μηπως ειναι η "επαναστατης ποπολαρος" ;
 
Tη βρηκες την 3, katerinak! Eιναι πραγματι ο Επαναστατης Ποπολαρος. Διαλογος Κατερινας Γιουλακη - Κωστα Πρεκα.
 
bambinella 100 είπε:
Τη λεει μεγαλος και ζεν πρεμιε του ελληνικου κινηματογραφου. Τη λεει θελοντας να φλερταρει μια ωραια γυναικα, ενω βρισκεται μαζι της στην παραλια.
οι ζεν πρεμιε που μου ερχονται στο μυαλο ειναι ο Κουρκουλος και ο Μπαρκουλης,αλλά και παλι δε μπορω να θυμηθω την ατακα

Σε παραλια να φλερταρει θυμαμαι τον Κωστα Καρρα στην ταινια "η παριζιανα"
 
Ειναι πολυυυυ παλαιοτερη ταινια απο την Παριζιανα. ;)
 
Πίσω
Μπλουζα