Αυτοκινητάκια JOY TOY

Συναρμολογούμενη γέφυρα.

Άλλο ένα καταπληκτικό σετ της JOY TOY από τη συλλογή μου

gefyra.jpg

gefyra1.jpg

gefyra2.jpg

gefyra3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρρωστήσαμε βρε φίλε! :eek:
 
PT8 είπε:
Αρρωστήσαμε βρε φίλε! :eek:


Και λιγα λες..... :sealed:

Μου εχει πεσει το σαγονι στο πατωμα....
smiley-shocked016.gif
"

Πλακα-πλακα...κτηρια εχεις,γεφυρα εχεις,αυτοκινητακια εχεις....

Βρε μηπως να μας εστεινες κανα διοραμα???!!! :wait2:

Εκει να δεις λιποθυμιες.... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: PT8
stayros είπε:
Και λιγα λες..... :sealed:

Μου εχει πεσει το σαγονι στο πατωμα....

Πλακα-πλακα...κτηρια εχεις,γεφυρα εχεις,αυτοκινητακια εχεις....

Βρε μηπως να μας εστεινες κανα διοραμα???!!! :wait2:

Εκει να δεις λιποθυμιες.... :D


:D :D:D

Καλά τα λες φίλε Σταύρο και εγώ θα ήθελα να στήσω ένα διόραμα

αλλά δεν υπάρχει χώρος...............

Έχω γεμίσει αποθήκες, πατάρια, σκάλες με κούτες γεμάτες συλλεκτικά

αντικείμενα.

Και έχω και τη γυναίκα να γκρινιάζει συνέχεια "τι τις θέλεις όλες αυτές τις σαβούρες!!" :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: PT8
pontifikas είπε:
:D :D:D

Καλά τα λες φίλε Σταύρο και εγώ θα ήθελα να στήσω ένα διόραμα

αλλά δεν υπάρχει χώρος...............

Έχω γεμίσει αποθήκες, πατάρια, σκάλες με κούτες γεμάτες συλλεκτικά

αντικείμενα.

Και έχω και τη γυναίκα να γκρινιάζει συνέχεια "τι τις θέλεις όλες αυτές τις σαβούρες!!" :D :D
Δίκιο έχει η γυναίκα. Στείλτα σε μας και μετά θα έχεις χώρο και για διόραμα :D :p

Φανταστικό το σετ pontifika!

Αλλά ρε παιδιά εγώ σε άλλη χώρα ζούσα; Μόνο τα κλασικά σετ θυμάμαι. Ούτε τα κτήρια, ούτε τις γέφυρες μπορώ να ανακαλέσω στη μνήμη μου τόσο σε φίλους όσο και στα ράφια των καταστημάτων της γειτονιάς.
 
  • Like
Reactions: PT8
Kambia είπε:
Δίκιο έχει η γυναίκα. Στείλτα σε μας και μετά θα έχεις χώρο και για διόραμα :D :p

Φανταστικό το σετ pontifika!

Αλλά ρε παιδιά εγώ σε άλλη χώρα ζούσα; Μόνο τα κλασικά σετ θυμάμαι. Ούτε τα κτήρια, ούτε τις γέφυρες μπορώ να ανακαλέσω στη μνήμη μου τόσο σε φίλους όσο και στα ράφια των καταστημάτων της γειτονιάς.
Δεν ζούσες σε άλλη χώρα Kambia και με το δίκιο σου δεν τα θυμάσαι. :D

Τα κλασικά σετ και αυτά που πουλούσαν μεμονωμένα ανατρεπόμενα, μπετονιέρες, γερανοί κλπ

ήταν τα πιό διαδεδομένα και τα λέγαν και "πανηγυριώτικα", γιατί τα πουλούσαν στα πανηγύρια.

Επίσης τα έβρισκες και στα ψιλικατζίδικα της γειτονιάς.

Τα μεγάλα σετ όπως οικοδομές, γέφυρα κ.α. τα πουλούσαν σε πιό μεγάλα καταστήματα

παιχνιδιών.

Εγώ μικρός στο χωριό μόνο τα σετ με τα λεωφορεία, ανατρεπόμενα ,μπετονιέρες και αυτά

που πουλούσαν μεμονωμένα είχα.
 
  • Like
Reactions: PT8
Καλως ορισες στην παρεα μας Diego! :vbwave:

Ωραια συλλογη!!! :thumbup:
 
DiegoBricksESP είπε:
Μου συλλογή από τα οδικά σήματα JOY-TOY. Χαιρετίσματα από την Ισπανία.
Hola Diego! Τέλεια η συλλογή σου. Τα θυμάμαι όλα αυτά τα σήματα κυκλοφορίας. Ωραία παιχνίδια.
 
Συνεχιζεις ακαθεκτος να μοιραζεις λιποθυμιες..

Ωραιος!!! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο βρε Ποντίφικα που τα έχεις και σφραγισμένα άθικτα!!
 
Προφανώς ήταν παλιά έμπορος /παιχνιδας η κάτι τέτοιο και στην συνέχεια του έμειναν απούλητα, ξεχασμένα, χαμένα στο μαγαζί του.. Η ίσως τα βρήκε ξεχασμένα σε κάποια παλαιοπαιχνιδοαποθηκη και τα πήρε όλα μαζί, επειδή ήταν συλλέκτης..

Αλλιώς δεν εξηγείται το σφραγισμένο... Αυτά.. :p
 
pontifikas είπε:
Συνεχίζω την παρουσίαση με κάποιεςκαρτέλες κλασικών σετ
Με έστειλες πολλά χρόνια πίσω, να είσαι καλά!!! Συγχαρητήρια για τη συλλογή σου, πρώτη φορά τα είδα όλα μαζεμένα!!!!
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλιά σας :clap:

Και μια διευκρίνιση........ ούτε έμπορος ούτε παιχνιδάς ήμουν :D

Μανιώδης συλλέκτης είμαι και για όλα αυτά που βλέπετε έχω ξοδέψει πολύ χρόνο και πολύ χρήμα

για να τα συγκεντρώσω :D

Επίσης υπάρχει και συνέχεια στην παρουσίαση, δεν τελείωσα ακόμη :headbangdude:
 
Συνεχίζω την παρουσίαση με κάποια ακόμη σφραγισμένα σετ :D

DSC01079.jpg

DSC01081.jpg

DSC01080.jpg

DSC01077.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον είχα το Νο 204. Απίθανα πράγματα.

"Ποντίφικας" όνομα και πράγμα: Pontifex Maximus !!!!
 
Για να πω την αλήθεια, δίσταζα να παραθέσω τα λιγοστά δικά μου, μπροστά στην πληρότητα και το εύρος της συλλογής του pontifikas (τα σέβη μου άλλη μία φορά!!!). Ωστόσο, αυτό που ανέφερε για -ενδεχόμενα- διαφορετικά χρώματα στα οχήματα, με παρακίνησε τελικά να ανεβάσω φωτογραφίες.

Και μία παράκληση προς τον pontifikas: Αν σου είναι εύκολο αγαπητέ να παραθέσεις φωτογραφίες και της πίσω πλευράς των κουτιών των σετ. Από το ένα -και δυστυχώς μοναδικό- δικό μου, είδα ότι έχουν ωραίες λιθογραφίες. Βέβαια με τόσα που έχεις..... θα χρειστείς πολλά Giga στη φωτογραφική σου μηχανή...

3.jpg

2.jpg

1.jpg

4.jpg

6.jpg

5.jpg

7.jpg

8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eagle 1 είπε:
Για να πω την αλήθεια, δίσταζα να παραθέσω τα λιγοστά δικά μου, μπροστά στην πληρότητα και το εύρος της συλλογής του pontifikas (τα σέβη μου άλλη μία φορά!!!). Ωστόσο, αυτό που ανέφερε για -ενδεχόμενα- διαφορετικά χρώματα στα οχήματα, με παρακίνησε τελικά να ανεβάσω φωτογραφίες.
Και μία παράκληση προς τον pontifikas: Αν σου είναι εύκολο αγαπητέ να παραθέσεις φωτογραφίες και της πίσω πλευράς των κουτιών των σετ. Από το ένα -και δυστυχώς μοναδικό- δικό μου, είδα ότι έχουν ωραίες λιθογραφίες. Βέβαια με τόσα που έχεις..... θα χρειστείς πολλά Giga στη φωτογραφική σου μηχανή...
Φίλε Eagle 1 μιά χαρά είναι και η δική σου συλλογή :D

Συγχαρητήρια!!!!!!!

Ξεκινάω την παρουσίαση της πίσω πλευράς των σετ κουτιών, όπως μου ζήτησες, με το πιό

εύκολα προσβάσιμο :D

για τα υπόλοιπα επειδή θα χρειαστώ πάλι τη σκάλα θα τα ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία..



DSC01106.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα