Βαβούρα: Αυτοτελείς ιστορίες

Ευχαριστώ.....το forum εδώ με ώθησε να κάνω κάτι τέτοιο και γενικά να θυμηθώ και να ψάξω για πολλά πράγματα που τα είχα ξεχασμένα.

Λανθασμένα στην αρχή προσπάθησα να τα μοιράσω μέσω διάφορων forums αλλά στη τελική και αυτοί όπως όλοι οι μεσάζοντες το κέρδος έχουν στο μυαλό τους .

Έτσι ξεκίνησα κάτι μόνος μου και σκοπεύω σιγά σιγά να το γεμίσω με διάφορα 'καλούδια' που έχω μαζεμένα και που συνεχίζω να μαζεύω.
 
Supersonic πολύ ωραίο το blog σου. Είδα οτι με 'τίμησες' στο download με τις βαβούρες. Να είσαι καλά. :thumbup:

Παιδιά stay tuned to Retromaniax σύντομα θα σκανάρω και θα ανεβάσω και άλλα τεύχη!
 
Μπράβο supersonic, πολύ καλή δουλειά!!!Keep sharing... ;)
 
Σου βγάζω το καπέλο....Supersonic
 
Επειδη μείναμε αρκετό καιρό χωρίς βαβούρες, ορίστε και το τεύχος 204.

Βαβούρα τεύχος 204 - 27 Μαρτίου 1987.

[edit] dead link [/edit]

Enjoy!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Greelish τα οποια απαγορευονται απο τους κανονισμους! [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πάντως μπορειτε να βρειτε πολυ ευκολα βαβουρες σε μοναστηρακι και σε αλλα παλια βιβλιοπωλεια-παλαιοπωλεια..καλο ειναι να υπαρχουν μερικα τευχη στις συλλογες μας ,για να θυμομαστε ποια βιωματα ευθυνονται για την εξελιξη της γενιας μας :diablotin:
 
πολυ καλη δουλεια παιδια,μπραβο!

εμενα μου αρεσε ο χαμογελαστος (χαμογελο κακιας,χαμογελο ευγενειας) ειχε πλακα!
 
Εγώ ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το σταμάτησαν...τι να πω!
 
ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ ΡΟSΤ ΓΙΑ ΤΕΥΧΗ ΜΑD.ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΟΛΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΙΦΕΡΟΝ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΓΩ ΣΕ RAPISHARE.(AN ΨΑΧΤΩ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ'ΧΩ ΒΑΒΟΥΡΕΣ ΚΑΙ 'ΓΩ.ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΜΕΙΝΑΤΕ)
 
Δυσκολεύομαι να πιστέψω πως δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα. Για παράδειγμα η "Οδός Τρέλας 13" καθώς και εκείνα τα δυο διαολόπαιδα (ο ξανθός κι ο μελαχρινός) στα εξώφυλλα, είναι ζωγραφισμένα από τον πολύ γνωστό Francisco Ibáñez Talavera, που είναι επίσης σχεδιαστής του "Αντιρίξ και Συμφωνίξ" ("Clever and Smart" στην αγγλική έκδοση, "Mortadelo y Filemón" στο ισπανικό πρωτότυπο).

Η Βαβούρα ήταν ένα μάζεμα από ιστορίες διαφόρων σχεδιαστών. Ενδέχεται λοιπόν τα δικαιώματα κάθε ιστορίας να ανήκουν στον συγκεκριμένο σχεδιαστή ή σε κάποιον ξένο εκδοτικό οίκο.

Όπως και να 'χει εγώ θεωρώ ότι είναι μικρό το πρόβλημα. Πραγματικά, ποιος θα αντιδράσει εάν δημοσιεύσεις τώρα μερικές σαρώσεις της Βαβούρας; Πιστεύω κανείς.

Παρεπιπτώντως, μπορείτε να αναζητήσετε στο google εικόνες για το "13, Rue del Percebe" που είναι ο πρωτότυπος τίτλος της "Οδού Τρέλλας 13" και να το δείτε στα ισπανικά.

Δημήτρης :user:
 
telonio μας εφτιαξες μπραβο πολυ καλο,θυμαμαι ηταν παντα στην τελευταια σελιδα!!
 
Εχει δικιο ο Σταρμπακ, ειναι ο Ισπανος σχεδιαστης των Αντιριξ... τα διδυμακια Ζιπι και Ζαπε ειναι και αυτα ισπανικη σειρα. Μια ξαδελφη μου ειναι Ισπανιδα και τα ξερει καλα

Κατα τα αλλα η Βαβουρα ειναι αγγλικη και εχει σχεση (εκτος αν ειναι το ιδιο) με το αγγλικο περιοδικο ονοματι Beano που αποτελουταν απο σπονδυλωτες ιστοριουλες.

Απο τις εκδοσεις Beano ειχαν κυκλοφορησει και αλλες σειρες που στην ελλαδα δημοσιευτηκαν απο αλλες εκδοσεις απο αυτες της Βαβουρας: στο Φασόλα και σε αλλα αυτοτελη κομικς με τιτλο 'Πειραχτηρι', 'Γιουπιιι' και κατι αλλους τιτλους. Ηταν ο Ντικ ο Κολπατζης, ο Νταν ο καουμπης, ο Ντενις και ο σκυλος του ο Γκνασερ και αλλα

Παντως οιεκδοσεις της Βαβουρας ηταν απαισιες.. Οι ιστοριουλες απο τευχος σε τευχος δεν ηταν σε καμια λογικη σειρα. Σε ενα τευχος ελεγε 'συνεχιζεται' και η σταματουσε για παντα, η τη συνεχεια την ειχε ηδη δημοσιευσει.. σε προηγουμενο τευχος (οκ υπερβαλλω λιγο αλλα καπως ετσι ηταν :) )
 
Rakeesh είπε:
Παντως οιεκδοσεις της Βαβουρας ηταν απαισιες.. Οι ιστοριουλες απο τευχος σε τευχος δεν ηταν σε καμια λογικη σειρα. Σε ενα τευχος ελεγε 'συνεχιζεται' και η σταματουσε για παντα, η τη συνεχεια την ειχε ηδη δημοσιευσει.. σε προηγουμενο τευχος (οκ υπερβαλλω λιγο αλλα καπως ετσι ηταν :) )
Αυτά είναι όμως που μας κάνουν να αναπολούμε με ακόμα περισσότερη νοσταλγία τέτοια περιοδικά...Όπως και στις διάφορες ιστορίες της Marvel που κυκλοφορούσαν από τις εκδόσεις ΚΑΜΠΑΝΑΣ, με το απαράδεκτο χαρτί και τις απίστευτες μεταφράσεις! :)
 
Rakeesh είπε:
Παντως οιεκδοσεις της Βαβουρας ηταν απαισιες.. Οι ιστοριουλες απο τευχος σε τευχος δεν ηταν σε καμια λογικη σειρα. Σε ενα τευχος ελεγε 'συνεχιζεται' και η σταματουσε για παντα, η τη συνεχεια την ειχε ηδη δημοσιευσει.. σε προηγουμενο τευχος (οκ υπερβαλλω λιγο αλλα καπως ετσι ηταν :) )
είπαμε.. Βαβούρα!
 
Εγώ πάλι αυτό δεν το πρόσεξα ποτέ!! Μου άρεσε πάρα πολύ η Βαβούρα, ιδιαίτερα η "Οδός τρέλλας 13"..
 
ΙΣως γιατι δεν ειχαμε καποιο ανωτερο ποιοτικο μετρο συγκρισης :)
 
Rakeesh είπε:
ΙΣως γιατι δεν ειχαμε καποιο ανωτερο ποιοτικο μετρο συγκρισης :)
γενικά οι εκδόσεις εκείνον τον καιρό, όσο κι αν τις αγαπήσαμε, ήταν κακοεπιμελημένες.. τότε δεν το έβλεπα.. τώρα όταν κοιτάζω κανά παλιό Μπλεκ λέω Αργκ!
 
Δείτε τι βρήκα στην αποθήκη!!! Βαβούρα, Και (με θεμα "ΜΙΛΑ ΓΙΟΒΟΒΙΤΣ, μια 13 χρονη σταρ") και Χαιντι άλμπουμ ζωγραφικής....

[edit] dead pics [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "Και" ξυπνησε αναμνησεις. :clap:
 
Πίσω
Μπλουζα