Βαθμολογήστε τις ταινίες

Με θέλετε και μένα στην παρέα σας? Ωραίο θέμα.... Βέβαια, κάποιες ταινίες δεν τις έχω δει ή κάποιες δε θυμάμαι καθόλου, αλλά τέλος πάντων, κάτι θα γίνει...

Οι σφαίρες δεν γυρίζουν πίσω: Εδώ δεν μπορώ να βάλω βαθμό γιατί δεν το έχω δει.

Ορατότης μηδέν. Δεν αντέχω Κούρκουλο και όλες αυτές τις ταινίες του που παίζει τον σκληρό τιμωρό. 1.

Με φόβο και πάθος.
Αντιθέτως, αυτή η ταινία μπορώ να πω ότι ανήκει στις συμπάθειές μου. Πολύ ωραίοι οι δυο πρωταγωνιστές (Κούρκουλος-Ερήμου). Ωραίο το ανατρεπτικό τέλος. Θα βάλω 8.

Αγάπη και αίμα.
Μου αρέσει η ταινία. Καρέζη πανέμορφη, Καζάκος γοητευτικός (όσο μπορεί να είναι) αλλά και Κομνηνός στο ρόλο του κακού. Οι σκηνές που η Φώνη μαθαίνει ποιος ευθύνεται για το μακελειό (Οι ατάκες "΄Εκανες λάθος Φώνη" και "το είπε "λάθος" έχουν γράψει) και κατόπιν σκοτώνει τον επιστάτη της στα πόδια της, νομίζω ότι είναι από τις πιο έντονες στιγμές του ελληνικού κινηματογράφου. 8.

Αιχμάλωτοι του μίσους.
Παίζουν οι Λάσκαρη και Καρράς. Τι? Θέλετε κι άλλη εξήγηση? Δεν υπάρχει. 10.

Κατάχρησις εξουσίας.
Α πα πα... 1

Η λεωφόρος του μίσους:
Θυμήστε μου? Είναι η ταινία με τον νεαρό Γαλανό και τη Νόνικα Γαληνέα που κάνει τη μαμά του που τον έχει παρατήσει για την καριέρα του? Αν ναι, 6.

Η σφραγίδα του Θεού.
Δεν την έχω δει. Δεν βλέπω Ξανθόπουλο παιδιά. Sorry!

Το τρελοκόριτσο. Από τις λιγότερες καλές κωμωδίες της Καρέζη. Δε μου αρέσει. 3.

Έγκλημα στο Κολωνάκι. Το έχω δει πολύ παλιά, δεν το θυμάμαι καλά. Θυμάμαι όμως, ότι μου άρεσε. Πρέπει να το ξαναδώ. 7.

Ο Ηλίας του 16ου. Θα συμφωνήσω με την Bamβi σε όλο της το σχόλιο. Η τέλεια κωμωδία πραγματικά. 10.

Εραστές του ονείρου. Εντάξει, η ταινία ανήκει στην παρακμή του ελληνικού κινηματογράφου. Ο Παπαμιχαήλ είναι κακάσχημος και η Λάσκαρη είναι τόσο αδύνατη που μοιάζει με σκελετό. Τα ρούχα της σε κάποιες φάσεις, είναι ανεκδιήγητα όπως εκείνο το κίτρινο παντελόνι που τη "γλύφει" τόσο άσχημα, όταν πηγαίνει στα ναυπηγεία. Παρόλα αυτά, γελάω με τις ατάκες της Τιτίκας Στασινοπούλου και του Λευτέρη Βουρνά. Και έπειτα είναι κι εκείνα τα άτιμα τσόκαρα που φοράει η Λάσκαρη στην αρχή της ταινίας. Εκεί που τραγουδάει (αν μου επιτρέπεται η έκφρασις) ΘΕΙΚΑ!!!!! Οπότε θα βάλω ένα 5.
.
Το ξύλο βγήκε απ' τον παράδεισο. Μια από τις καλύτερες στιγμές της Αλίκης. Ένα έργο γεμάτο ατάκες που σε κάνουν να γελάς αυθόρμητα, ακόμα κι αν το έχεις δει 350.000 φορές. Θεωρώ ότι ουσιαστικά, αυτό ήταν το ξεκίνημά της στο θρίαμβο. Φυσικά, το ήξερε κι εκείνη. Δεν είναι τυχαίο που όταν πέθανε ο Σακελάριος, η Αλίκη του έστειλε στεφάνι "Καλό ταξίδι. Λίζα Παπασταύρου" 10.
 
Η σφραγίδα του Θεού: Δεν την έχω δει

Το τρελοκόριτσο : 3 δε μου άρεσε

Έγκλημα στο Κολωνάκι: 8 , αδυναμία τρελή ο Νικολινάκος, ωραία ταινία, χάνει στα τεχνικά κομμάτια

Ο Ηλίας του 16ου
: 10. Σκηνοθεσία, σενάριο, ερμηνείες όλα 10! Κι ο αγαπημένος μου Ξενίδης πάντα υπέροχος!

Εραστές του ονείρου: 2. Δεν αξίζει δεύτερη ματιά.. μεσόκοπος ζεν ο Παπαμιχαήλ, κακό σενάριο/διάλογοι.

Το ξύλο βγήκε απ' τον παράδεισο
: Ίσως η καλύτερη ταινία της Αλίκης, στα συν μια υπέροχη ερμηνεία του Παπαμιχαήλ, και τι να πούμε για τους ηθοποιούς-κολοσσούς των δεύτερων ρόλων..10!




 
Ααα..πώς μου ξέφυγε αυτό το thread?..είναι και πρόσφατο!..
α) Για τη λίστα ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΥ:
Δεν τις έχω δει όλες..Δεν έχω δει το "Οι σφαίρες δεν γυρίζουν πίσω"..Ούτε το "η λεωφόρος του μίσους"..Μία φορά μόνο έχω δει το "οι αιχμάλωτοι του μίσους",αλλά πολύ παλιά και τη θυμάμαι ελάχιστα..Οπότε θα βαθμολογήσω τις άλλες.
Κατάχρησις εξουσίας 7.
Αγάπη και αίμα 8.
Ορατότης μηδέν 9.
Με φόβο και πάθος 10 !!! Αγαπημένη ταινία.. Την βλέπω και την ξαναβλέπω άνετα.Δεν τη βαριέσαι!..Σίγουρα δεν είναι από τις "καλύτερες και ολοκληρωμένες" του ελληνικού κινηματογράφου..Περισσότερο μου μοιάζει με ένα μεγάλο σε διάρκεια επεισόδιο από αστυνομική σειρά,παρά με ταινία.Νιώθεις πως μάλλον προϋπήρχαν επεισόδια και ότι μπορεί να υπάρξει και συνέχεια!..Όχι ότι τη χρειάζεται φυσικά.Απλά αυτή την αίσθηση σου αφήνει..ΑΛΛΑ!.. Είναι τρομερή ταινία..Το σενάριο,η πλοκή,οι ρόλοι και η απόδοση των ηθοποιών! Η μουσική της!Υπέροχη,πόσο ταιριαστή..και "συμβαδίζει" με το σενάριο σε κάθε δευτερόλεπτο!..Λοιπόν, δεν σ'αφήνει από τα πρώτα λεπτά αδιάφορο.Το σενάριο "τρέχει" συνέχεια,προχωράει χωρίς να επαναλαμβάνεται,δεν σε κουράζει!Δε σ'αφήνει να πας..τουαλέτα (που λέει ο λόγος)!Πρέπει να πατήσεις το "pause" για να πας!..Ακόμα και στο πάρτι επιστροφής της Ερήμου,την ώρα του τραγουδιού που λες "να,τώρα θα πάω", δεν παρατάς την είσοδο της Ερήμου στο πάρτι!..Δεν κάνει "κοιλιά" η ταινία.Έγραψα πως το σενάριο τρέχει συνέχεια,μέχρι και το "τελικό ξυλοφόρτωμα"!..Αμ,το τελευταίο πλάνο?..Τι "πιασάρικο" πλάνο!Που όλοι προσπαθούν να το συγκρατήσουν!..Έφτασε στο αμήν ο άνθρωπος!..Πάει περίπατο και ο "νόμος".Όχι πια "κύριε,θα αντιμετωπίσετε το νόμο"...Αυτοδικεί!!!..Γιατί και ο Κούρκουλος ξεπερνά αυτά που πιστεύει, και έρχεται η ανθρώπινη οργισμένη πλευρά του!..Όλη ζωγραφισμένη στο παγωμένο πλάνο στο τέλος!..Υπογραφή:Φώσκολος!..Να γράψω και γι' αυτές τις "καθόδους" στην εσωτερική σκάλα, του Κατράκη και των άλλων?..Η στάση τους,οι θέσεις τους!..Το πορτρέτο πίσω τους, που "παρακολουθεί" πάντα και τα πάντα!..Μέχρι και αυτό να φοβίζει όποιον περνάει το κατώφλι αυτού του σπιτιού (της βίλας τέλος πάντων).Ένα "ψυχολογικό" μήνυμα,να ΄ξέρουν ποιους πήγαν να επισκεφτούν!.. " ή μαζί μας ή με τους άλλους"!!!..Υποκλίνομαι στον άρχοντα Φώσκολο!..Αυτά,φαντάζομαι πως δικαιολόγησα το "10".
β) Λίστα bambi:
Ούτε και εδώ τις έχω δει όλες..Δεν έχω δει το "τρελοκόριτσο".Πάμε στα άλλα λοιπόν.
Έγκλημα στο Κολωνάκι 6.
Ηλίας του 16ου 8 (από τις καλές κωμωδίες πιστεύω)
Εραστές του ονείρου (Τι να βάλω?..Παίζει και η Ζωή!..Η Ζωή,που μας αποδεικνύει πως και "οι πλούσιες έχουν ψυχή".Όπως και η Ναθαναήλ στο "Λεβαντόπαιδο"! Με τον ίδιο συμπρωταγωνιστή μάλιστα!..Να παρακαλάνε και οι 2 τους τον ίδιο συμπρωταγωνιστή!Έλεος!..Η Έλενα τον "άτολμο και ευκολόπιστο" και η Ζωή απλά τον "ευκολόπιστο"..Τι να βαθμολογήσω βρε bambi..Ok δεν είναι από τις καλές ταινίες της Ζωής,αλλά όταν την βλέπω να γίνεται "καρουσέλ" και να χαμογελάει στο τέλος,ξεχνάω όλα τα άσχημα της ταινίας.Πάντως την ξαναβλέπω άνετα)
Η σφραγίδα του Θεού.. 5. (Όντως,όπως και κάποιος άλλος συμφορουμίτης το ανέφερε, είναι από τις καλές ταινίες του Ξανθόπουλου. Αλλά δεν ξεφεύγει και τόσο πολύ από την κακή πλοκή που έχουν και οι άλλες!..Συν το μετριότατο παίξιμο του Ξανθόπουλου!..Το σώζουν κάπως ο Κατράκης,πολύ καλύτερα η Βασιλάκου,η Ζαφειρίου μέτρια, και ο Κατράκης όχι σε καλή φόρμα.Ο Στρατηγός,απλά καλός στο ρόλο του..Η μουσική δε,πολύ καλή.Και νομίζεις πως είναι εμπνευσμένη από spaghetti western!..Θυμίζει κάπως μελωδία των ιταλικών γουέστερν!
Το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο 10! ( 10 βεβαίως,βεβαίως!..Γιατί μπορούμε και πρέπει να ξεχωρίζουμε τα είδη ταινιών που βλέπουμε! Και αυτή η ταινία παίρνει άριστα 10).
 
Ααα..πώς μου ξέφυγε αυτό το thread?..είναι και πρόσφατο!..
α) Για τη λίστα ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΥ:
Δεν τις έχω δει όλες..Δεν έχω δει το "Οι σφαίρες δεν γυρίζουν πίσω"..Ούτε το "η λεωφόρος του μίσους"..Μία φορά μόνο έχω δει το "οι αιχμάλωτοι του μίσους",αλλά πολύ παλιά και τη θυμάμαι ελάχιστα..Οπότε θα βαθμολογήσω τις άλλες.
Κατάχρησις εξουσίας 7.
Αγάπη και αίμα 8.
Ορατότης μηδέν 9.
Με φόβο και πάθος 10 !!! Αγαπημένη ταινία.. Την βλέπω και την ξαναβλέπω άνετα.Δεν τη βαριέσαι!..Σίγουρα δεν είναι από τις "καλύτερες και ολοκληρωμένες" του ελληνικού κινηματογράφου..Περισσότερο μου μοιάζει με ένα μεγάλο σε διάρκεια επεισόδιο από αστυνομική σειρά,παρά με ταινία.Νιώθεις πως μάλλον προϋπήρχαν επεισόδια και ότι μπορεί να υπάρξει και συνέχεια!..Όχι ότι τη χρειάζεται φυσικά.Απλά αυτή την αίσθηση σου αφήνει..ΑΛΛΑ!.. Είναι τρομερή ταινία..Το σενάριο,η πλοκή,οι ρόλοι και η απόδοση των ηθοποιών! Η μουσική της!Υπέροχη,πόσο ταιριαστή..και "συμβαδίζει" με το σενάριο σε κάθε δευτερόλεπτο!..Λοιπόν, δεν σ'αφήνει από τα πρώτα λεπτά αδιάφορο.Το σενάριο "τρέχει" συνέχεια,προχωράει χωρίς να επαναλαμβάνεται,δεν σε κουράζει!Δε σ'αφήνει να πας..τουαλέτα (που λέει ο λόγος)!Πρέπει να πατήσεις το "pause" για να πας!..Ακόμα και στο πάρτι επιστροφής της Ερήμου,την ώρα του τραγουδιού που λες "να,τώρα θα πάω", δεν παρατάς την είσοδο της Ερήμου στο πάρτι!..Δεν κάνει "κοιλιά" η ταινία.Έγραψα πως το σενάριο τρέχει συνέχεια,μέχρι και το "τελικό ξυλοφόρτωμα"!..Αμ,το τελευταίο πλάνο?..Τι "πιασάρικο" πλάνο!Που όλοι προσπαθούν να το συγκρατήσουν!..Έφτασε στο αμήν ο άνθρωπος!..Πάει περίπατο και ο "νόμος".Όχι πια "κύριε,θα αντιμετωπίσετε το νόμο"...Αυτοδικεί!!!..Γιατί και ο Κούρκουλος ξεπερνά αυτά που πιστεύει, και έρχεται η ανθρώπινη οργισμένη πλευρά του!..Όλη ζωγραφισμένη στο παγωμένο πλάνο στο τέλος!..Υπογραφή:Φώσκολος!..Να γράψω και γι' αυτές τις "καθόδους" στην εσωτερική σκάλα, του Κατράκη και των άλλων?..Η στάση τους,οι θέσεις τους!..Το πορτρέτο πίσω τους, που "παρακολουθεί" πάντα και τα πάντα!..Μέχρι και αυτό να φοβίζει όποιον περνάει το κατώφλι αυτού του σπιτιού (της βίλας τέλος πάντων).Ένα "ψυχολογικό" μήνυμα,να ΄ξέρουν ποιους πήγαν να επισκεφτούν!.. " ή μαζί μας ή με τους άλλους"!!!..Υποκλίνομαι στον άρχοντα Φώσκολο!..Αυτά,φαντάζομαι πως δικαιολόγησα το "10".
β) Λίστα bambi:
Ούτε και εδώ τις έχω δει όλες..Δεν έχω δει το "τρελοκόριτσο".Πάμε στα άλλα λοιπόν.
Έγκλημα στο Κολωνάκι 6.
Ηλίας του 16ου 8 (από τις καλές κωμωδίες πιστεύω)
Εραστές του ονείρου (Τι να βάλω?..Παίζει και η Ζωή!..Η Ζωή,που μας αποδεικνύει πως και "οι πλούσιες έχουν ψυχή".Όπως και η Ναθαναήλ στο "Λεβαντόπαιδο"! Με τον ίδιο συμπρωταγωνιστή μάλιστα!..Να παρακαλάνε και οι 2 τους τον ίδιο συμπρωταγωνιστή!Έλεος!..Η Έλενα τον "άτολμο και ευκολόπιστο" και η Ζωή απλά τον "ευκολόπιστο"..Τι να βαθμολογήσω βρε bambi..Ok δεν είναι από τις καλές ταινίες της Ζωής,αλλά όταν την βλέπω να γίνεται "καρουσέλ" και να χαμογελάει στο τέλος,ξεχνάω όλα τα άσχημα της ταινίας.Πάντως την ξαναβλέπω άνετα)
Η σφραγίδα του Θεού.. 5. (Όντως,όπως και κάποιος άλλος συμφορουμίτης το ανέφερε, είναι από τις καλές ταινίες του Ξανθόπουλου. Αλλά δεν ξεφεύγει και τόσο πολύ από την κακή πλοκή που έχουν και οι άλλες!..Συν το μετριότατο παίξιμο του Ξανθόπουλου!..Το σώζουν κάπως ο Κατράκης,πολύ καλύτερα η Βασιλάκου,η Ζαφειρίου μέτρια, και ο Κατράκης όχι σε καλή φόρμα.Ο Στρατηγός,απλά καλός στο ρόλο του..Η μουσική δε,πολύ καλή.Και νομίζεις πως είναι εμπνευσμένη από spaghetti western!..Θυμίζει κάπως μελωδία των ιταλικών γουέστερν!
Το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο 10! ( 10 βεβαίως,βεβαίως!..Γιατί μπορούμε και πρέπει να ξεχωρίζουμε τα είδη ταινιών που βλέπουμε! Και αυτή η ταινία παίρνει άριστα 10).
Όντως ταινιάρα ''Με φόβο και πάθος''! Αλλά και η ''Κατάχρησις εξουσίας'' έχει φοβερή πλοκή! Η αλήθεια πάντως είναι πως ο μεγάλος Φώσκολος σε αυτά ήταν μανούλα που λέει και ο μέγιστος Βέγγος!!! Γενικώς πάντως όλες αι ταινίες αυτού του ύφους που υπόγραψε ο Φώσκολος μού αρέσουν πάρα πολύ.. Είναι μοναδικές!!!
 
Αλλες εξι ταινιες που περιμενουν τη βαθμολογια σας απο 0 εως αριστα 10:

Ταξιδι
Νομος 4000
Τα κιτρινα γαντια
Εφιαλτης
Τυφλα να' χει ο Μαρλον Μπραντο
20 γυναικες κι εγω
 
Θα βαθμολογήσω τις ταινίες που εχω δει


Νομος 4000


Δυνατό κοινωνικό δράμα του Γιάννη Δαλιανιδη με κατανόηση και ανθρωπιά που προσπαθεί να βρει αιτιες της ηθικης παρακμης και αντικριζει την αλήθεια της εποχής (με αναφορά στο Νομο 4000 συμφωνα με τον οποιο διαπομπευονταν δημοσια οσοι χαρακτηριζονταν τεντιμποηδες). Δείχνει τα προβλήματα στις οικογένειες (καυγαδες, κλειστες γραμμες επικοινωνιας...) και αναδεικνυει την αξια που εχει η οικογενειακη στοργή και υποστήριξη. Είναι από τα πρώτα ελληνικά φιλμ που στοχεύει θεματικά στα οργισμένα νιάτα, στη ζωή των πλουσίων και φτωχών οικογενειών από ηθική σκοπιά. Πολύ καλες ερμηνειες απο Βασίλη Διαμαντοπουλο και Κατερίνα Χελμη.
Έχω δει αμέτρητες φορές την ταινία και κάθε φορα που τη βλέπω είναι σαν να τη βλέπω πρωτη φορα, δεν τη βαριεμαι...

8 λοιπόν.


Τα κιτρινα γαντια

9...εξαιρετική ταινια, ειδικά, Νίκος Σταυρίδης, Γιάννης Γκιωνάκης ''κεντάνε'' στους ρόλους τους...


20 γυναικες κι εγω

7 λογω Κώστα Βουτσά στο ρόλο ενός ανθρωπου που περιτριγυριζεται από πολλές γυναικες...
 
Ταξίδι , μια ταινία με δυνατές ερμηνείες που παρά την αποτυχία της τότε προσωπικά μπορώ να δω και να ξαναδώ , της βάζω 8
Νόμος 4000 , λίγο κατώτερη από τον Κατήφορο αλλά θα της βάλω ένα 6
Τα κίτρινα γάντια , δε τη βαριέσαι ποτέ , δίνουν ρέστα όλοι , ένα 8
Εφιάλτης , προχωρημένη ταινία για την εποχή της και από σενάριο και από σκηνοθεσία , βέβαια δεν είναι από τις ταινίες που μπορείς να δεις και να ξαναδείς , της βάζω 7
Τύφλα να' χει ο Μάρλον Μπράντο , δε μπορώ να έχω άποψη ίσως μια φορά να την έχω δει ολόκληρη
20 γυναίκες κι εγώ , στην παρακμή του Ελληνικού Κινηματογράφου , οι ηθοποιοί κάνουν ότι μπορούν βέβαια αλλά η "μαγιά" πλέον είχε χαλάσει , της βάζω 5
 
1. Ταξίδι - Δεν την έχω δει ποτέ στη ζωή μου,δεν ξέρω τι,πως,που!..Δεν μπορώ να τη βαθμολογήσω.
2. Νόμος 4000 - Δύο φορές να το ΄χω δει αυτό..Αλλά και τη θυμάμαι και θεωρώ πως είναι πολύ καλή..Βαθμολογία 8.
3. Τα κίτρινα γάντια - Υπέροχη και "έξυπνη" κωμωδία, με αξέχαστες σκηνές..Βαθμολογία 10.
4. Εφιάλτης - Την έχω δει μία φορά,πολύ παλιά.Δεν θυμάμαι όμως τίποτα .. Δεν μπορώ ούτε αυτή να την βαθμολογήσω.
5. Τύφλα να 'χει ο Μάρλον Μπράντο - Βέγγος?..Αδυναμία μου..Η απάντηση στο ερώτημα του Κακαβά (το ας πούμε "ψυχολογικό πείραμα" που κάνει στην ταινία), δυστυχώς είναι διαχρονική!Ποτέ δεν θα αλλάξει.. Την βλέπω και την ξαναβλέπω άνετα. Βαθμολογία 9.
6. 20 γυναίκες και εγώ - Τη θεωρώ με 3-4 ακόμα του Βουτσά,ότι είναι από τις καλές κωμωδίες του,στις οποίες είναι πρωταγωνιστής (όχι δευτεραγωνιστής ή τρίτος)..Δεν ξέρω γιατί δεν αρέσει τόσο πολύ..Έχει αρκετές κωμικές σκηνές,με υπερβολές φυσικά όπως έχουν οι κωμωδίες,έχει αρκετή σάτυρα,έχει και το ρομάντσο του σε κάποια στιγμή!..Πιστεύω ότι περνάει γρήγορα η ώρα,δεν σε κουράζει καθόλου (εκτός ίσως από τις σκηνές με το προξενιό στο τέλος),έχει και τη Λυδία (!!!) , οπότε.. Βαθμολογία 9.
 
Παιδια, εννοειται! Βαθμολογειτε μονο τις ταινιες που εχετε δει, η μονο αυτες που θυμαστε.
Ας ειναι και μια ταινια μονο.
 
Ταξίδι: Έχω να δω την ταινία πολλά χρόνια, αλλά θυμάμαι ότι μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση. Ήταν δραματική, με τραγικό τέλος και δυνατές ερμηνείες. Παρόλα αυτά, δε θέλω να την ξαναδώ. Ανήκω στους πολλούς. Δεν θέλω να βλέπω την Αλίκη να πεθαίνει στο τέλος. Η Αλίκη είναι αθάνατη! Επειδή ήταν καλή ταινία, βάζω 7.

Νόμος 4000:
Όλες αυτές οι ταινίες του Δαλιανίδη, μου άρεσαν πάρα πολύ. Ειδικά αυτή η ταινία, μου άρεσε ένα τσικ παραπάνω. Η ερμηνεία της Χέλμη στο τέλος, όταν λέει στον κύριο καθηγητή, να μην κάνει το λάθος που έκαναν οι γονείς της και την έδιωξαν, είναι σπαραξικάρδια. 8.

Τα κίτρινα γάντια:
Συμφωνώ με όλους σχεδόν που λένε ότι είναι μια ωραία κωμωδία, αλλά δεν ανήκει στις αγαπημένες μου. Εκτός από την σκηνή με τον Γκιωνάκη και την σόδα και το τραγουδάκι των Βούρτση - Φωτόπουλου "Θα σου δώσω πασαπόρτι", δεν ανήκει και τόσο πολύ στα γούστα μου και δε μου ταιριάζει στο μάτι το ζευγάρι Σταυρίδης-Κοντού. 5.

Εφιάλτης:
Δεν την θυμάμαι την ταινία καθόλου. Αναρωτιέμαι αν την έχω κάπου σε DVD ή αν μπορούσα κάπου να την δω, γιατί το μόνο που θυμάμαι είναι η Χαριλάου στο τέλος. Θυμάμαι ότι είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό γιατί ο τρόπος που έπαιζε ήταν Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο Σ!!!! Δεν ξέρω αν έχω δίκιο, αλλά γι' αυτή και μόνο τη θύμηση, 9.

Τύφλα να' χει ο Μάρλον Μπράντο:
Σε πολλά έργα, οι κωμικές ακρότητες του Βέγγου δε μου αρέσουν και δεν τα βλέπω. Το συγκεκριμένο έργο όμως, μαζί με τον "Παπατρέχα" ανήκει στις πολύ μεγάλες μου συμπάθειες. Το βλέπω ευχάριστα ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και γελάω. 7.

20 γυναίκες κι εγώ:
Εντελώς αποτυχημένη κωμωδία. Όμορφη όπως πάντα η Λιβανού, αλλά δεν γελάω καθόλου με το τραβηγμένο χιούμορ του σεναρίου. Η μεταμφίεση του Βουτσά είναι για κλάμματα. Μοναδικές νότες κωμωδίας, η Ρορό, η καθαρίστρια που προσλαμβάνουν στο σπίτι του ήρωα και η θεούσα αδελφή του που παρόλα αυτά, τα έχει με παντρεμένο! 3.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ταξιδι. Πολυ ψευτικη ταινια. Ψευτικη σε ολα. Προσπαθησαν να φτιαξουν ενα δυνατο μελοδραμα, αλλα τους βγηκε δηθενια (που λενε και τα σημερινα παιδια). Ερμηνειες υπερβολικες, στομφωδεις και ψευτικες. Φιλια στα χερια της Αλικης για τα λεφτα που μαζεψε, παιδακια που φωναζουν κλαιγοντας "Που φτασαμε!" και η Ζαφειριου στο τραγελαφικο φιναλε να δινει τη χειροτερη παρασταση της ζωης της. Μια ταινια κακιστου μιμητισμου του ιταλικου Νεορεαλισμου, που εμενα δεν καταφερε να με πεισει ποτε. 2.
Νομος 4000. Μια απο τις λεγομενες "καταραμενες" ταινιες του Δαλιανιδη και σιγουρα οχι η πιο αγαπημενη μου απο αυτες. Τολμηρη, προχωρημενη για την εποχη της και με καλες ερμηνειες. Το ζευγαρι Βουλγαριδης - Λασκαρη θα ειναι παντα στα ματια μου οπου κι αν το βλεπω, μια πολυ κακη επιλογη του σκηνοθετη. 6.
Tα κιτρινα γαντια. Λατρεμενη κωμωδια, υπεροχα σκηνοθετημενη και με αξεχαστες ατακες. Ο Γκιωνακης κανει μια απο τις καλυτερες ερμηνειες του στον κινηματογραφο. Δε νομιζω ομως πως ειναι η καλυτερη ολων γιατι για μενα ακομα καλυτερη ειναι στο Η νυφη το' σκασε. Εκπληκτικος επισης και στον Αχορταγο. Τα κιτρινα γαντια ειναι υποδειγμα κωμωδιας γιατι πανω απο ολα ειναι πανεξυπνη. 10.
Εφιαλτης. Πρεπει να ειναι το μοναδικο ελληνικο θριλερ του παλιου κινηματογραφου. Υπηρξαν νουαρ, υπηρξαν αστυνομικα, αλλα θριλερ με την κλασικη εννοια του ορου, αν δεν απατωμαι ειναι μονο ο Εφιαλτης. Η ταινια βασιζεται στο μυθιστορημα Beast in view που κυκλοφορησε το 1955 και κερδισε το βραβειο Εντγκαρ Αλλαν Ποε. Τρια χρονια μετα την ταινια γυριστηκε επεισοδιο με τον τιτλο του βιβλιου για τη θρυλικη σειρα The Alfred Hitchcock hour. Το επεισοδιο αυτο το εχω παρακολουθησει και μπορω να πω οτι τη σκηνοθεσια του Ερρικου Ανδρεου (ουτε 23 ετων δεν ηταν ακομα) και την ατμοσφαιρα του Εφιαλτη δεν μπορεσε να τη φτασει.
Ο Εφιαλτης ειναι ταινια σταθμος που ομως δεν εκτιμηθηκε καθολου στην εποχη της γιατι οι περισσοτεροι θεατες ηταν αδαεις και γιατι ζητουσαν αλλα πραγματα για να ψυχαγωγηθουν. Σημερα, 60 περιπου χρονια μετα την πρωτη του προβολη, ο Εφιαλτης αποτελει πλεον μια απο τις πιο θαυμαστες στιγμες του ελληνικου κινηματογραφου. 10.
Τυφλα να' χει ο Μαρλον Μπραντο. Ο Βεγγος δεν ηταν ποτε του στυλ μου, εδω ομως με κανει και γελαω με την ψυχη μου. Αγαπημενη κωμωδια, ωραιο πρωτοτυπο θεμα και οι ατακες της καταιγιστικες. Το μεγαλο γελιο το κανω κυριως στο τελος οταν ο Βεγγος ανοιγει την ντουλαπα παρουσιαζοντας μια - μια τις γυναικες που πηγαν στο δωματιο του και αφηνει την τελευταια για τον Ζαννινο. "Αυτην ανοιξε την μονος σου!" Και υστερα απο μπαλκονι σε μπαλκονι "Μην ανησυχειτε, περαστικος ειμαι." "Μα τι συμβαινει;" ρωταει ο ενοικος για να παρει την απαντηση "Θα σας εξηγησει ο επομενος." Απο τις κωμωδιες που μπορω να βλεπω και να ξαναβλεπω χωρις να βαριεμαι ποτε. 9.
20 γυναικες κι εγω. Δεν ξερω γιατι ο Φινος δεχτηκε να φτιαχτει αυτο το κατασκευασμα. Η αθλιοτητα σε ολο της το μεγαλειο απο οποια πλευρα κι αν τη δεις. Μονο απεχθεια με πιανει στην προβολη μιας τετοιας ταινιας και μονο μια σκεψη ερχεται αυθορμητα στο μυαλο μου: "Γιατι Θεε μου;" 0 με τονο.
 
Ταξίδι: Συμφωνώ πάνω κάτω με τη Βιβή. Λίγες ταινίες τέτοιου τύπου κατόρθωσαν να πουν κάτι. Προσωπικά ξεχωρίζω τη Συνοικία το Όνειρο του Αλεξανδράκη και τα Κόκκινα Φανάρια χωρίς ωστόσο να είναι κι αυτές απ τις αγαπημένες μου.Το Ταξίδι είναι από τις ταινίες που αξίζει σπέσιαλ παρουσίαση από την Karapiperim. 2

Νόμος 4000:
Καλή ταινία, προχωρημένη, ρεαλιστικά δοσμένη...Πάλι δεν αποφεύγουμε τα βολικά κλισέ (γάμος των άτακτων νεαρών, πατέρας αυστηρός που μαλακώνει και πέφτει τελικά στα πόδια της πόρνης...). Παρόλα αυτά είναι μια καλή ταινία. 8

Τα Κίτρινα Γάντια: 10
. Από τις αρτιότερες κωμωδίες της εποχής. Η νεότατη Κοντού στέκεται με ασύλληπτη άνεση δίπλα στον ταλαντούχο αλλά και μεσόκοπο Σταυρίδη. Η Βούρτση κι ο Φωτόπουλος από τα πιο ταιριαστά ζευγαρώματα. Διάλογοι,πλοκή, σκηνοθεσία, ερμηνείες όλα 10.

Εφιάλτης: 10 επίσης. Σημαντικότατη ταινία. Αγνώριστη η Βούλα Χαριλάου που από αυτήν της την ερμηνεία καταλαβαίνουμε πως θα μπορούσε να δώσει πολλά περισσότερα. Όλοι οι ηθοποιοί πιάνουν καλό επίπεδο, σκοτεινή ταινία με μυστήριο, ένταση και κατά τη γνώμη μου με την ερωτικότερη σκηνή του ελληνικού σινεμά. Αξέχαστη και η φωνή της Μπόζου.

Τύφλα να χει ο Μάρλον Μπράντο: Σίγουρα η καλύτερη ταινία του Κακκαβά. Ατάκες που μείναν, πρωτότυπο σενάριο, βλέπεται άνετα 5,6,10 φοράς :). 9αράκι βάζω

20 Γυναίκες κι Εγώ: Δεν τη βρίσκω τόσο τραγική. Κακή οπωσδήποτε αλλά όχι από τις χειρότερες της περιόδου. Στα συν οτι περιέχει και τη μόνη σωζόμενη σκηνή απ τον Άγνωστο Πόλεμο. Ένα 4αράκι.
 
Βαθμολογήστε τις ταινίες κι απο μένα:

1. Το Κλωτσοσκούφι
2. Οι Εχθροί
3. Ιστορία μιας Ζωής
4. Μαριχουάνα στοπ
5. Ένα βότσαλο στη Λίμνη

6. Ο Γυναικάς
 
1. Το Κλωτσοσκούφι - 5. Tην θεωρώ απλά βαρετή ταινία.

2. Οι Εχθροί- 3. Αχταρμάς χωρίς αρχή μέση και τέλος.

3. Ιστορία μιας Ζωής- 7. Καλή, αλλά όχι από τις καλύτερες του Δαλιανίδη.

4. Μαριχουάνα στοπ - 2. Απλά κακόγουστη ταινία.

5. Ένα βότσαλο στη Λίμνη- 9. Από τις καλύτερες της δεκαετίας του'50. Ο Λογοθετίδης όπως πάντα άψογος.

6. Ο Γυναικάς - Δεν την έχω δει...
 
Τελευταία επεξεργασία:
1. Το Κλωτσοσκούφι - Η ερμηνεία της Αλίκης είναι συμπαθητική εδώ αλλά δεν τρελαίνομαι για το σενάριο. 5

2. Οι Εχθροί- Δεν το έχω δει

3. Ιστορία μιας Ζωής- Έχω δει και καλύτερο Δαλιανίδη από αυτό 6
4. Μαριχουάνα στοπ - Βάζω βαθμό μόνο για τη μουσική και για το διάλογο Λάσκαρη -Πάντζα στο αεροπλάνο. Τίποτε άλλο. 3

5. Ένα βότσαλο στη Λίμνη- Υπάρχει κακή ταινία του Λογοθετίδη; όχι. 9

6. Ο Γυναικάς - Αν και ο Ευθυμίου δεν ανήκει στους αγαπημένους μου ηθοποιούς (δεν αντέχω και τη φωνή του), σε αυτή είναι πολύ
συμπαθητικός. Και το υπόλοιπο καστ αξιοπρεπέστατο. 6
 
Πάω να διαβάσω υπόθεση στο db
Α, όχι, εδώ τσεκαρε
 
Πίσω
Μπλουζα