Βαθμολογήστε τις ταινίες

Α, όχι, εδώ τσεκαρε
Ειλικρινά έχω συγκλονισθεί! Έπαιξε ο Αλέκος (μου) Φώσκολο; Λέω να το δω, τελικά. Τέτοια γεγονότα δεν τα παραβλέπεις!
Προς το παρόν η βαθμολογία μου είναι μόνο για την παρουσίαση: 10΄ :)
 
1. Το Κλωτσοσκούφι
Κακη ταινία, αλλά είχε μερικές ενδιαφέρουσες στιμες ( τον Αλέκο να φτιάχνει το αμάξι κ τους κεφτέδες. 4)

2. Οι Εχθροί
Τα έχω πει όλα. Η ταινία είναι αριστούργημα για λόγους που έχω αναφέρει, δε θέλω να σας κουράζω άλλο,10

3. Ιστορία μιας Ζωής
Εμένα μου αρέσει περισσότερο από όλες τις τέτοιου τύπου της Ζωής. 9

4. Μαριχουάνα στοπ
Κι αυτή μου άρεσε. Η μοναξιά έχει εφτά πετσια, 7 κι από μενα

5. Ένα βότσαλο στη Λίμνη
10. 10. Καταπληκτική ταινία

6. Ο Γυναικάς

Έχω ξαναπεί ότι συμπαθώ Τσιφορο. Σ αυτήν ξεχωρίζω τον φίλο του Παλλη που πετούσε αβέρτα ατάκες. Είχε λίγο το μελο με το παιδάκι αλλά μην τα θέλουμε κ όλα. Πολύ ωραία κ τα τραγουδάκια της. Λίγο οι φαβοριτες της Κυριακιδου με ενόχλησαν επίσης. 8
 
To κλωτσοσκουφι. Πολυ χαριτωμενη ταινια, δροσερη και αναλαφρη. Η Βουγιουκλακη ειναι υπεροχη εδω οπως ειναι σχεδον παντα υπεροχη στις πολυ παλιες ταινιες της. Μετα απεκτησε στυλακι ντιβε και ψευτικο, οποτε επαψε κι εμενα να με αφορα.
Ωραιος και ο Αλεξανδρακης ως σκληροπυρηνικος Βεγγελης που κανει τοπι στο ξυλο τον τεμπελη και συκοφαντη ανηψιο.
Το καπεταν Φαντης Μπαστουνι, οκτω χρονια αργοτερα, εχει πολλα κοινα στην ιστορια του με το Κλωτσοκσουφι. 8.
Οι εχθροι. Tα ειπε αλλη καλυτερα απο μενα, οποτε τι μενει να προσθεσω εγω; Αρχηγου παροντος πασα αρχη παυσατω και ωρα να του δινω κι αντιο Ντελ Πασατο. 4.
Ιστορια μιας ζωης. Δυνατο δραμα με τη Λασκαρη απο αυτα που μου αρεσουν. Απιθανη ερμηνεια απο Λευτερη Βουρνα και απο την πρωταγωνιστρια την ωρα που της φευγει το πιατο. Αχ, κυρια Παπαδημα...καθολου δεν προσεχεις. 8.
Μαριχουανα στοπ. Τον τιτλο δεν τον καταλαβαινω. Τι ακριβως ειναι; Μια φιλικη ενημερωση του Δαλιανιδη κατα των ναρκωτικων;
Η ταινια ειναι ενα μαυρο χάλι και μισο, μια σαχλαμαριτσα του σωρου με ολο το φρικαλεο κλιμα των αρχων του '70 να την κανει ακομα χειροτερη. Ευτυχως εχει μερικα νοστιμα τραγουδακια που κατι προσφερουν κι εχει μεινει στην Ιστορια για την αρχη της γνωριμιας Λασκαρη - Βοσκοπουλου την ωρα που χορευουν Το φεγγαρι πανωθε μου. 3.
Ενα βοτσαλο στη λιμνη. Τι ερμηνειες ειναι αυτες! Τι πανεξυπνο σεναριο! Ποσο ωραια πλεγμενη η ιστορια! Για αλλη μια φορα ο πολυς Αλεκος Σακελλαριος με αφηνει αφωνη με την τελεια κωμωδια του. 10.
Ο γυναικας. Δεν την εχω δει ποτε την ταινια. Αμα τη δω θα σας γραψω (και αυτο μπορειτε να το εκλαβετε οπως θελετε.)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο γυναικας. Δεν την εχω δει ποτε την ταινια. Αμα τη δω θα σας γραψω (και αυτο μπορειτε να το εκλαβετε οπως θελετε.)
Να τη δεις μόνο κ μόνο γιατί βγάζει τοοοοσο δεκαετία '50 που αξίζει
 
To κλωτσοσκουφι. Πολυ χαριτωμενη ταινια, δροσερη και αναλαφρη. Η Βουγιουκλακη ειναι υπεροχη εδω οπως ειναι σχεδον παντα υπεροχη στις πολυ παλιες ταινιες της. Μετα απεκτησε στυλακι ντιβε και ψευτικο, οποτε επαψε κι εμενα να με αφορα.
Ωραιος και ο Αλεξανδρακης ως σκληροπυρηνικος Βεγγελης που κανει τοπι στο ξυλο τον τεμπελη και συκοφαντη ανηψιο.
Το καπεταν Φαντης Μπαστουνι, οκτω χρονια αργοτερα, εχει πολλα κοινα στην ιστορια του με το Κλωτσοκσουφι. 8.
Οι εχθροι. Tα ειπε αλλη καλυτερα απο μενα, οποτε τι μενει να προσθεσω εγω; Αρχηγου παροντος πασα αρχη παυσατω και ωρα να του δινω κι αντιο Ντελ Πασατο. 4.
Ιστορια μιας ζωης. Δυνατο δραμα με τη Λασκαρη απο αυτα που μου αρεσουν. Απιθανη ερμηνεια απο Λευτερη Βουρνα και απο την πρωταγωνιστρια την ωρα που της φευγει το πιατο. Αχ, κυρια Παπαδημα...καθολου δεν προσεχεις. 8.
Μαριχουανα στοπ. Τον τιτλο δεν τον καταλαβαινω. Τι ακριβως ειναι; Μια φιλικη ενημερωση του Δαλιανιδη κατα των ναρκωτικων;
Η ταινια ειναι ενα μαυρο χάλι και μισο, μια σαχλαμαριτσα του σωρου με ολο το φρικαλεο κλιμα των αρχων του '70 να την κανει ακομα χειροτερη. Ευτυχως εχει μερικα νοστιμα τραγουδακια που κατι προσφερουν κι εχει μεινει στην Ιστορια για την αρχη της γνωριμιας Λασκαρη - Βοσκοπουλου την ωρα που χορευουν Το φεγγαρι πανωθε μου. 3.
Ενα βοτσαλο στη λιμνη. Τι ερμηνειες ειναι αυτες! Τι πανεξυπνο σεναριο! Ποσο ωραια πλεγμενη η ιστορια! Για αλλη μια φορα ο πολυς Αλεκος Σακελλαριος με αφηνει αφωνη με την τελεια κωμωδια του. 10.
Ο γυναικας. Δεν την εχω δει ποτε την ταινια. Αμα τη δω θα σας γραψω (και αυτο μπορειτε να το εκλαβετε οπως θελετε.)
Μα είσαι φοβερή!!Πως μπορώ να μη συμφωνήσω.Και επιτέλους άλλος ένας άνθρωπος διατυπώνει το εύλογο ερώτημα:Τι στο καλό σημαίνει "Μαριχουάνα Στοπ";
 
Μπράβο @karapiperim . Ωραίες επιλογές για βαθμολογία. Απ' ότι φαίνεται ξεκινάω πρώτη. Για να δούμε.

Οι Κληρονόμοι Ενώ σαν σενάριο είναι ενδιαφέρον η όλη ταινία λίγο με κουράζει από τη μέση και μετά. Όλοι παίζουν καλά αλλά μοιάζουν να επαναλαμβάνουν χαρακτήρες που έχουν ενσαρκώσει σε άλλες ταινίες. Ο Χατζηχρήστος έναν λαϊκό τύπο, ο Βουτσάς έναν ανέμελο νέο της εποχής, η Καραγιάννη μια femme fatale -αρτίστα, ο Ηλιόπουλος έναν elegant τύπο, η Γιουλάκη μια ξινή. Η μόνη ατάκα που πάντα θυμάμαι απ' την ταινία είναι το καμάκι που κάνει ο Χατζηχρήστος σε μια περαστική: "Παιδάκι μου, εσύ! Παιδάκι μου, εσύ! Έχεις ταυτότητα παιδάκι μου; Έχεις; "(και καλά για μην κατηγορηθεί για αποπλάνηση ανηλίκου) 6
Ο Φανούρης και το σόι του
Την λατρεύω αυτή την ταινία. Είναι από τις ωραιότερες ηθογραφίες που θα μπορούσαν γραφτούν ποτέ και από τις πιο έγκυρες απεικονίσεις μιας ελληνικής οικογένειας μεταπολεμικά. Εξαιρετικοί διάλογοι, αβίαστο χιούμορ, ο Φωτόπουλος δίνει ρεσιτάλ ατάκας και γενικά δεν χορταίνω να την βλέπω ξανά και ξανά. Αγαπημένη σκηνή αυτή με το breakfast. 10
Μικροί και μεγάλοι εν δράση
Μου αρέσει όταν την βλέπω αλλά έχει και τα τρωτά της. Οι μεγάλοι παίζουν ωραία αν και το κείμενο της Αρώνη την αδικεί σε κάποιες στιγμές κατά την ταπεινή μου γνώμη. Οι μικροί παίζουν επίσης συμπαθητικά, οι μικρές πάλι μπορούσαν και καλύτερα. Ωστόσο μου αρέσει πάντα το δίδυμο Τσιούνη -Σειληνός, νομίζω ότι γράφουν όμορφα στο φακό. Προς το τέλος της ταινίας ειδικά στην Auberge το κείμενο είναι αδύναμο και ο σκηνοθέτης κάνει ότι μπορεί για να το σώσει ώστε να υπάρχει ένα αξιοπρεπές τέλος αλλά δεν... 6 (επιεικώς)
Κατηγορώ τους ανθρώπους
Ότι κι αν είναι μια ταινία, αν παίζει ο Κούρκουλος, τουλάχιστον έχεις κάτι ωραίο να χαζεύεις. Ενδιαφέρον σενάριο, drama σκηνοθεσία όπως μόνο ο Φώσκολος μπορεί, πολύ ωραία κι έντονα νυκτερινά πλάνα, εκπληκτική η κάπως απόκοσμη μουσική επένδυση του Μαρκόπουλου, υπέροχη η Μοσχολιού στο "Πέρα από τη θάλασσα". Οι άντρες (όλοι όμως) παίζουν ωραία, οι γυναίκες (με εξαίρεση τη Σοϊμοίρη στο μικρό πέρασμα που έκανε απ' την ταινία) κάπως υπερβολικά. Η Ρουσσέα δηλαδή γιατί αν αποφασίσω να κρίνω την ηθοποιία της Ζαννα, θα γίνω κακιά. Ίσως να φταίει και η φωνή της-μόνιμο κλάμα που με εκνευρίζει. Κατά τ' άλλα, τυπικός Κούρκουλος, ακέραιος, σοβαρός και με εμμονή στην απόδοση δικαιοσύνης, τυπικός Καλογήρου όποτε παίζει με Κούρκουλο, άνθρωπος της πιάτσας, σκοτεινός, εκβιαστής και με αγάπη για το χρήμα. Αξιοπρεπέστατος ο Βόγλης. Αυτό που πάντα θυμάμαι με στενοχώρια απ' την ταινία είναι η πανέμορφη Plymouth που πήγε το χαμένο και τη στούκαρε στη μάντρα μες στην παραζάλη του. 8
Γάμος αλα Ελληνικά
Την έχω δει ελάχιστες φορές γιατί ο Κωνσταντίνου δε μου άρεσε ποτέ ιδιαίτερα. Δε μπορώ όμως να παραβλέψω την παρουσία του Χάρρυ Κλυν και τη απίστευτη σκηνή στο μπάνιο. Επίσης είναι η ταινία που έχω συνδέσει αποκλειστικά με τις απόκριες. Όσο και να συμπαθώ τη γλυκύτατη Καλογεροπούλου, η ταινία μου φαίνεται χλιαρή. Μόνο για τον Κλυν 5
Λόλα
Άμα παίζει Καρέζη, δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική. Εμπορική μεν αλλά ούτως ή άλλως είναι μια ταινία με ωραίες ερμηνείες, καταπληκτική μουσική απ' τον Ξαρχάκο, όμορφους πρωταγωνιστές, καλογραμμένο σενάριο, τον Δημόπουλο στο τιμόνι και μια ατάκα που έμεινε στην ιστορία. Δε νομίζω να χρειάζεται να πω κάτι άλλο. 8
 
Οι κληρονομοι. Οχι, ποτε δεν ανηκε στις αγαπημενες μου κωμωδιες και γι' αυτο εχω τουλαχιστον μια πενταετια να τη δω.
Δεν τη θεωρω απο τις καλυτερες του Δαλιανιδη. Ειναι λιγο κρυα. Οσο για εκεινες τις σκηνες με τα καμενα φορεματα που τα μοσχοπουλανε σε πλουσιες πελατισσες, ε, αυτο παραπαει! Η υπερβολη ειναι συνηθως αναποσπαστο στοιχειο της κωμωδιας, αλλα οχι κι ετσι! 5.
Ο Φανουρης και το σοϊ του. Παντα πιστευα πως αυτη η ταινια αδικηθηκε απο την παραγωγη και απο τη σκηνοθεσια της.
Ενω το σεναριο ανηκει στο Σακελλαριο, αν ειχε κανει και τη σκηνοθεσια ο ιδιος και οχι ο Δημητρης Ιωαννοπουλος, τοτε θα ειχαμε πολυ καλυτερο αποτελεσμα. Το ιδιο ισχυει και για την παραγωγη. Κανει μπαμ πως το εργο γυριστηκε με πενιχρα μεσα. Αν ειχε αναλαβει ενας Φινος, ας πουμε, η εστω ενας Δαμασκηνος - Μιχαηλιδης, τοτε η ταινια θα ειχε απογειωθει. Ολα αυτα ομως που λεω δεν αναιρουν τις υπεροχες ερμηνειες απο ολους τους ηθοποιους που παιζουν λες και ζουν την ιστορια πραγματικα. Εκει με το πρωινο που για τον Φανουρη ειναι βδομαδιατικο, ο Κωστας Δουκας δειχνει να γελαει στ' αληθεια με τις ατακες του Φωτοπουλου.
Λατρεμενη μου σκηνη αυτη προς το τελος που ο Φανουρης περιποιειται τον Σολωνα: "Περιπεραστε, κυριε Σολων! Απο δω που εχει και δροσο!" και συνεχιζει μετα μεχρι να στειλει τον Σολωνα στον αγυριστο. 8.
Μικροι και μεγαλοι εν δρασει. Αναλαφρη σαχλαμαριτσα. Πολλοι και πολυ καλοι ηθοποιοι, αλλα η κατασταση δε σωζεται. Απο τις ταινιες που δε σκοπευω να ξαναδω γιατι τη βαριεμαι αφορητα. Η Ανουσακη μιμειται τη Βουγιουκλακη αναιδως σε ολο το εργο και κυριως οταν τραγουδαει το Πεταξε ενα πουλι. Ο Σειληνος επιχειρησε να βγαλει καινουργιο χορο, το Σειλη - Σειλη, οπως λεμε Χαλι - Γκαλι, αλλα δεν του βγηκε και γενικα ολο το τελικο αποτελεσμα ειναι απογοητευτικο. 4.
Κατηγορω τους ανθρωπους. Αυτο παντα το μπερδευω με το Κοινωνια ωρα μηδεν. Εσεις οχι; Ο Κουρκουλος ξανα εδω σκληροτραχηλος, μαγκας και ατεγκτος. Ενας ειδος ρολου που του εχτισε καριερα ολοκληρη. Οι αλλοι ηθοποιοι κανουν ο,τι μπορουν, αλλα τους ψιλοβαριεμαι με εξαιρεση τον Καλογηρου που δινει απιθανη ερμηνεια, αλλα μπορει απλως να του ταιριαζε ο ρολος. Σαμπως επαιξε και τιποτε αλλο αυτος ο ανθρωπος για να μπορεσω να κρινω; 7.
Γαμος αλα ελληνικα. Κωμωδια με ελαφρια δοση σουρεαλισμου και με προχωρημενο χιουμορ για τον τοπο και την εποχη. Ο Κωνσταντινου για μενα ειναι ενας εξαιρετικος ηθποιοιος και απο τους καλυτερους κωμικους μας. Αν ηταν στο Χολυγουντ θα επρεπε να κανει τεραστια καριερα γιατι οι Αμερικανοι κατι τετοια τα επιαναν στον αερα. Οχι σαν εμας εδω. Το δεσιμο του με την Καλογεροπουλου δεν ειναι απλως πολυ καλο. Ειναι τελειο. Αμφιβαλλω αν θα μπορουσε να δεσει με αλλη τοσο πολυ. Και μιλαμε τωρα για την Ξενια που η κωμωδια δεν ηταν ποτε το φορτε της. Απιθανες και οι δυο συμπεθερες που η μια παει να βγαλει το ματι της αλλης. Αλλα και το σπιτι των νεονυμφων επισης υπεροχο! Ποσο μου αρεσουν κατι τετοια κουκλιστικα σπιτια επιπλωμενα με δανεζικο στυλ! Και ας φρακαρει η πορτα της κουζινας με το ψυγειο! 9.
Λολα. Λολα να ενα μηλο! (Μου ηρθε αυθορμητα). Αυτην κι αν εχω να τη δω χρονια! Η Καρεζη δε μου αρεσει στα δραματα. Το εχω αναφερει πολλες φορες αυτο μεσα στο φορουμ. Τη λατρευω στην κωμωδια, αλλα στο δραμα μου φαινεται αταλαντη. Για μενα η γυναικα αυτη ηταν γεννημενη κωμικος και κακως ασχοληθηκε με οτιδηποτε αλλο. Περαν αυτου, ενταξει, αρτια παραγωγη, προσεγμενη σκηνοθεσια, αλλα σεναριακα καθολου του προσωπικου μου γουστου. Η ταινια για το ειδος της ειναι παρα πολυ καλη, απλως δεν ταιριαζει σε μενα. 7.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Α, να μια καινούρια ασχολία για να χαλαρώσουμε λίγο:

Oι Κληρονόμοι: Μου φαίνεται πολύ συμπαθητική ταινιούλα. Εντάξει, δεν είναι η τέλεια κωμωδία, έχει όμως, κάποιες καλές στιγμές γέλιου όταν θέλεις να δεις κάτι για να χαλαρώσεις. 5.

Ο Φανούρης και το σόι του:
Όχι απλώς αγαπημένη, λατρεμένη. Εμένα πάλι, η αγαπημένη μου στιγμή σε αυτή την ταινία, είναι όταν τα βρίσκουν ο ναυτικός και η Κατίνα και το λένε στον Φανούρη. "Δηλαδή τα είπατε? Τα συμφωνήσατε? Αμάν η σβελτάδα σας!" Είναι τόσο μα τόσο ευτυχισμένος!! Γιατί κι αυτός καταλαβαίνει ότι η αδελφή του δεν θα είναι ποτέ ευτυχισμένη με έναν τύπο σαν τον Σόλωνα αλλά οι κανόνες της εποχής ήταν μεγάλο πρόβλημα! Εξαιρετικό δείγμα ηθογραφίας. 10 με τόνο!

Μικροί και μεγάλοι εν δράση:
Λοιπόν, αυτή η ταινία έχει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα. Ενώ παίζουν εξαιρετικοί κωμικοί και ανήκει στο είδος "ρομαντική κωμωδία", γελάω μόνο με μία ατάκα της, που τη λέει ο Αυλωνίτης, που όμως εν γένει, δεν μου αρέσει σαν ηθοποιός. Ένα περίεργο πράγμα. Όταν βλέπει την Μαρίκα Νέζερ να κάνει αμμόλουτρο, θαμμένη στην άμμο, της λέει : "Τι κάνεις εδώ? Προπονείσαι για τον άλλο κόσμο?" Η εκπληκτική σε γενικές γραμμές Αρώνη, εδώ μου φαίνεται ότι παίζει πολύ φτιαχτά και υπερβάλει για να βγάλει την ατάκα. Τα τέσσερα νεαρά παιδιά, είναι χαριτωμένα. Αυτό. 5.

Κατηγορώ τους ανθρώπους:
Μπορεί να την έχω δει μία φορά, μπορεί και όχι. Μάλλον την έχω δει μία φορά, οπότε δεν μπορώ να κρίνω. Δεν θυμάμαι τίποτα.

Γάμος αλα Ελληνικά: Την έχω δει μία ή δύο φορές. Δεν μου αρέσει καθόλου. Σε άλλο thread, η Bambi μου ανέλυσε το σκεπτικό της ταινίας και του σκηνοθέτη, αλλά και πάλι δε μου αρέσει καθόλου. Αφήστε που παίζει η Καλογεροπούλου. Μόνο σε δυο ταινίες έχω αντέξει να την βλέπω.2.

Λόλα :
Α, η Καρέζη μου αρέσει πολύ στο δράμα. Και στην κωμωδία είναι εκπληκτική, δεν το συζητώ, αλλά το δραματικό της πολύ το γουστάρω. Η Λόλα ανήκει στα αγαπημένα μου δράματα από όλες τις πλευρές. Πρωταγωνιστούν δυο όμορφοι άνθρωποι (δεν είμαι fun του Κούρκουλου, αλλά δένουν πολύ ωραία εδώ), σε ένα αξιοπρεπές σενάριο και τρελαίνομαι με την ερμηνεία της Μοσχολιού ειδικά στο τέλος του έργου που τα λόγια του τραγουδιού της γίνονται αισιόδοξα, όταν οι δύο ήρωες απαλλαγμένοι πλέον από τον κακό, περπατούν πιασμένοι χέρι-χέρι. 9.
 
Ας βαθμολογήσω κι εγώ ..

Οι Κληρονόμοι: Έχει κάποιες καλές στιγμές αλλά όχι δεν είναι καλή. 4

Ο Φανούρης και το σόι του: Υπέροχη ταινία. Ανθρώπινη και ρεαλιστική. Οι επιλογές των ηθοποιών οι καλύτερες που θα μπορούσαν να είναι. 10 και πάλι 10.

Μικροί και μεγάλοι εν δράση: Το ξέρω οτι δε σας αρέσει. Κανονικά ουτε εμένα μου αρέσει. Αλλά τη βλέπω όταν την πετυχαίνω, δεν ξέρω γιατί. 6

Κατηγορώ τους ανθρώπους: Απο τις αγαπημένες μου με Κούρκουλο. Ωραίο σενάριο και ερμηνείες. {@Bajar η σκηνοθεσία είναι του Δημόπουλου κι όχι του Φώσκολου (έγραψε το σενάριο) } 8

Γάμος αλα Ελληνικά: Τέλεια ταινία, χιούμορ ποιοτικού επιπέδου και φαντασμαγορική όσο λίγες της εποχής. Αν ήταν αμερικάνικη θα ήταν κλασική. 10 {έχεις δει παπά σε ποδήλατο;} :)

Λόλα: Ατάκες που έμειναν στην ιστορία. Αλλά όπως και στη Βιβή δε μου αρέσει η Καρέζη στα δράματα. Δε μου άρεσε και το τραβηγμένο απ τα μαλλιά πως ήταν κόρη του Ζερβού και πως βολικά στο τέλος πήρε την ευθύνη. Αυτό θα μπορούσε να λείπει. Πάντοτε με κουράζουν οι ήρωες που δεν καθαρίζουν μέχρι τέλους με τις αποφάσεις τους. 7
 
Κατηγορώ τους ανθρώπους: Απο τις αγαπημένες μου με Κούρκουλο. Ωραίο σενάριο και ερμηνείες. {@Bajar η σκηνοθεσία είναι του Δημόπουλου κι όχι του Φώσκολου (έγραψε το σενάριο) } 8
Δίκιο έχεις, το είδα μετά τι έγραψα, βαρέθηκα να το διορθώσω.
 
Λόλα. Δε μου άρεσε και το τραβηγμένο απ τα μαλλιά πως ήταν κόρη του Ζερβού και πως βολικά στο τέλος πήρε την ευθύνη. Αυτό θα μπορούσε να λείπει. Πάντοτε με κουράζουν οι ήρωες που δεν καθαρίζουν μέχρι τέλους με τις αποφάσεις τους.
:clap::clap:
 
Αλλες εξι ταινιες για βαθμολογηση απο το 0 εως το αριστα 10 οχι αναλογα με την καλλιτεχνικη τους αξια, αλλα με το ποσο μας αρεσουν:

Χαμενα ονειρα
Προδοσια
Ερωτικες ιστοριες
Πεθαινω καθε ξημερωμα
Γαμηλιες περιπετειες
Επαναστατης ποπολαρος
 
Άντρες επιτρέπονται στο θέμα; :p


Xαμένα Όνειρα
- Λείπει ο Νικόλας ο Ξανθόπουλος , να πει και αυτός τον πόνο του, για την κακούργα κοινωνία. Αφόρητο μελόδραμα. Βαθμός
4.

Προδοσία. Ενδιαφέρουσα ταινία, καλές ερμηνείες , αλλά κουράζουν οι ατέλειωτες παρελάσεις και ομιλίες του...εκείνου μωρέ με το μουστάκι, πως τον λέγανε...βαθμός 7.

Ερωτικές ιστορίες. Δεν την έχω δει.

Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα. Φωσκολιάδα στα χειρότερα της. Υπερβολή σε κάθε σκηνή. 4.

Γαμήλιες περιπέτειες. Πολύ καλός ο Ηλιόπουλος, αλλά σενάριο τραβηγμένο από τα μαλλιά. 5

Επαναστάτης Ποπολάρος
. Όμορφα σκηνικά και κοστούμια, ωραίο πρωταγωνιστικό ζευγάρι, αλλά και λίγο αφελές το γενικό αποτέλεσμα. 6.
 
Χαμένα όνειρα , μελαγχολική ταινία αλλά μπορώ και την ξαναβλέπω , της βάζω 6
Προδοσία , μια φορά την έχω δει δε τη θυμάμαι καν , δε ξέρω αν θα την έβλεπα ξανά , λόγω ηθοποιών της βάζω 5
Ερωτικές ιστορίες , την έχω δει κάποιες φορές λόγω Αλίκης αλλά δε μου λέει τίποτα , της βάζω 4
Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα , μια από τις αγαπημένες μου σε όλα , ερμηνείες , υπόθεση , μουσική , τραγούδια την βλέπω όσες φορές θέλετε ξανά και ξανά , της βάζω 9
Γαμήλιες περιπέτειες , δεν την έχω δει ή δε τη θυμάμαι τουλάχιστον
Επαναστάτης ποπολάρος , έτσι κι έτσι , το θέμα και η εποχή δε με "ψήνουν" τόσο , της βάζω 5
 
Πρωτότυπη επιλογή ταινιών, μπράβο Βιβή!

1. Χαμένα Όνειρα
Έχω πολλά να πω γι αυτήν την ταινία. Μου αρέσει πάρα πολύ. Κι οι ηθοποιοί ένας κι ένας. Θα την έλεγα ρεαλιστική παρότι σε κάποιους φαίνεται τραβηγμένη. Αλλά η μετριότητα απ την οποία σχεδόν κανείς μας δεν ξεφεύγει δίνεται εντυπωσιακά. Και μιλάω κυρίως για τα επαγγελματικά. Επίσης το πως αλλάζουν οι ισορροπίες όταν έχεις λεφτά κι όταν δεν έχεις σε σχέση με το πως σε βλέπουν οι άλλοι. Εκπληκτικός Δαμασιώτης, λίγο κουράζει ο Παπαμιχαήλ στον τελευταίο μονόλογο ( Δεν το είχε το δραματικό). Η Βαλακου με άνεση στο στοιχείο της.
Ο Σακελαριος με άνεση δείχνει πως θα μπορούσε να κάνει κι αλλού είδους κινηματογράφο κ να είναι κ καλύτερος από κάποιους που την ίδια εποχή φιγουραριζαν για τέρμα πρωτοποριακοι. 10 και μπράβο Αλεκαρα

Προδοσία
Δεν τη θυμάμαι καλά, θυμάμαι δε μου άρεσε πολύ δε μ αρέσει κι ο Φυσσουν δεν ξέρω γιατί. Δε μπορώ να βαθμολογησω

Ερωτικές ιστορίες
Χμμμ απίστευτο σενάριο. Γενικά μ αρέσουν οι σπονδυλωτες. Κι οι τρεις ιστορίες ήταν δυνατές. Τι να πω για τη Ζαφειριου και τον Διαμαντοπουλο. Η Αλίκη κορίτσι του καιρού της τότε και μακριά απ την μετέπειτα εικόνα της. Μου αρέσει και θα ήθελα κι άλλες τέτοιες απόπειρες κι από άλλους ηθοποιούς και σκηνοθέτες. 8

Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα

Γενικά με Φωσκολο δεν τα πάω καλά. Πάντοτε υπερβολικός. Βλέπουμε όμως μια καταπληκτική Καραγιάννη και μια πιο όμορφη από ποτέ Βουρτση. Νομίζω της Νορας δεν της πήγε κουτί αυτός ο ρόλος. Θα ήθελα μια λιγότερο όμορφη κι οπωσδήποτε μελαχρινή γι αυτό το ρόλο. Με πιάνει κι ένα άγχος όταν τη βλέπω. 6

Γαμηλιες περιπέτειες
Καλό σενάριο (ιδέα) αλλά δεν καλοδουλευτηκε ( Δε θυμάμαι τώρα και ποιος το έγραψε). Ηλιόπουλος όπου και να τον έριχνες κολυμπούσε. 5

Επαναστάτης Ποπολαρος

Ξενόπουλος, πάντα καλός. Η ίδια ταινία τρία χρόνια νωρίτερα θα ήταν καλύτερη. Καλός ο Πρέκας όχι τόσο η Λιβάνου. Θα την ήθελα με λιγότερη νευρικότητα. Αλλά τόσο όμορφη που είναι το προσπερνάς. 7
 
Με εξαίρεση το Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα που από τώρα του βάζω 7 γιατί συμφωνώ με την @karapiperim για το ρόλο της Βαλσάμη και την ηθοποιία της Καραγιάννη και τον Επαναστάτη Ποπολάρο που του βάζω 4 γιατί δεν συμπαθώ ούτε τον Ξενόπουλο ούτε την εποχή του, όλες τις άλλες πρέπει να στρωθώ να τις δω γιατί δεν έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται.
Θα επανέλθω συντόμως (αν έχω μούτρα να εμφανιστώ μετά το βρισίδι που θα φάω για αυτό που είπα για τον Ξενόπουλο :D ).
 
Θα επανέλθω συντόμως (αν έχω μούτρα να εμφανιστώ μετά το βρισίδι που θα φάω για αυτό που είπα για τον Ξενόπουλο :D ).
Οχι απο μενα παντως. Δε φανταζεσαι ποσο εκτιμω τους ανθρωπους που εχουν το θαρρος της γνωμης τους.
 
Πίσω
Μπλουζα