Βεντέτα (ΕΡΤ2)

Ένα απόσπασμα από το τρίτο επεισόδιο της σειράς


που μεταδόθηκε το 1986 από την Ε.Ρ.Τ. 2



[deadlink]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτικό το βίντεο Ford, με καθαρή εικόνα και το αυθεντικό σήμα της ΕΡΤ -2!
 
Το τέταρτο επεισόδιο της αστυνομικής σειράς ((Βεντέτα))


με τον Θάνο Λειβαδίτη και άλλους γνωστούς ηθοποιούς



μεταδόθηκε από την Ε.Ρ.Τ. 2 το 1986


[deadlink]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα...απαράδεκτη η σειρά...τουλάχιστον τα 2 πρωτα επεισόδια θυμίζουν βιντεοταινία...δεν μπόρεσα να δω άλλο...
 
Η περίληψη του 1ου επεισοδίου της σειράς:

[video=youtube_share;KSg3GKxukwQ]

 
Περίληψη 12ου επεισοδίου (Αφήγηση Κώστας Σκόκος)


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιτέλους και κάτι καινούργιο που πιθανόν να έψαχνε πολύς κόσμος. Η Υπέροχη μελωδία που ακούγαμε σε πολλές περιλήψεις επεισοδίων από σειρές του Λειβαδίτη ανάμεσα στις οποίες ήταν και η "ΒΕΝΤΕΤΑ". Σαν τώρα θυμάμαι κάτω από την υπέροχη αυτή μουσική τον Κώστα Σκόκο να λέει "Απροσδόκητες εξελίξεις είχε για τον δημοσιογράφο Μαρτέλη..... και να συνεχίζει. Εντυπωσιακό το εύρημα. Σε ευχαριστούμε Άλκη.
 
Eυχαριστουμε Αλκη! :thanx2:
 
Πληρέστατη όπως πάντα η παρουσίαση της σειράς από τον φίλο Τάσο τον οποίο ευχαριστούμε θερμά για αυτό το αφιέρωμα.

Δεν ξέρω αν η Βεντέτα είναι η αγαπημένη μου σειρά με τον Θάνο Λειβαδίτη (ποτέ μου δεν μπόρεσα να πω ότι αγαπώ μια σειρά του περισσότερο από τις άλλες, γιατί τις λατρεύω όλες - ακόμα και τους Δίκαιους που δεν έχω δει ούτε καρέ, όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα) πάντως είναι η σειρά που κυριολεκτικά έχω λιώσει τα vhs από το συνεχές παίξιμο. Ισως γιατί βρίσκεται στο αρχείο μου περισσότερα χρόνια από τις άλλες σειρές του συγγραφέα - ηθοποιού.

Όπως και να χει το πράγμα περιμένουμε την επόμενη παρουσιάση σειράς της στήλης ''Ασπρόμαυρα & έγχρωμα'' και ελπίζω ο Τάσος να πιάσει και τις υπόλοιπες επιτυχημένες σειρές του Θάνου Λειβαδίτη!
 
[edit] Εκτός κανονισμών




1. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο η δημόσια διαφήμιση / πρόταση για ανταλλαγή ή αντιγραφή οπτικοακουστικού υλικού που ενδέχεται να είναι copyrighted ή να εμπίπτει γενικότερα σε νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων.
[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ωρα της συλληψης της εγκληματικης οργανωσης που σκοτωσε τον Γιωργο καραπαλη (Γιωργος Βελεντζας) αδερφο του Γιαννη καραπαλη μεγισατανα που ζει στην αμερικη (Βασιλης Κανακης).Στη νφωτογραφια βλεπουμε τον αρχηγο της σπειρας Jackson (Aνδρεας Μανωλικακης) τον αστυνομικο διευθηντη μαγκλη (Στελιος Λιονακης) τον φιλο και συναδελφο του μαρτελη στην εφημεριδα (Γιωργος Σαλτογλου) και τον τζιμυ (Γιωργος Κοζης) εναν εκ των ανθρωπων της σπειρας και συνεργατη και κολητο του Σταυρου Καλεμη (Γιωργος βασιλειου). ffff.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια μικρή διόρθωση, τον Γιώργο Βασιλείου στο σήριαλ τον λέγανε Σταύρο Καλέμη (όχι μάικ) και τον Γίωργο Κόζη τον έλεγαν Τζίμη Μαρκέτο.

Μάικ έλεγαν τον Νίκο Γαλανό που ήταν ο φίλος της Σιας Φαράκη (Φανή).
 
Αμαν σωστος ευχαριστω πολυ για την διορθωση πως το εκανα λαθος δεν μπορω να καταλαβω θα το διορθωσω τωρα αμεσως.
 
[edit] Εκτός κανονισμών /copyrights [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Οι κανονισμοί είναι κανονισμοί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η τριλογία του δημοσιογράφου-ντετέκτιβ Μαρτέλη ολοκληρώνεται με την εξίσου πετυχημένη από πλευράς τηλεθέασης και αστυνομικής πλοκής αναφερόμενη σειρά. Στο ίδιο μοτίβο με τις δυο προηγούμενες σειρές, ο αγαπητός Θάνος μας καταγράφει στο ενεργητικό του άλλη μια τηλεοπτική επιτυχία. Μπορεί να επαναλαμβάνεται σε αρκετά σημεία από πλευράς σεναρίου και κυρίως διαλόγων, αλλά το αποτέλεσμα δεν κουράζει τον τηλεθεατή και κρίνεται πετυχημένο.
Υπέροχα τα γυρίσματα στην Νέα Υόρκη, δίνοντας στην σειρά μια φαντασμαγορική λάμψη που δεν συνηθιζόταν σε τέτοια έκταση στα ελληνικά σήριαλ. Πολύ καλοί οι ηθοποιοί που συμμετείχαν, μερικοί από αυτους μάλιστα έκαναν εντυπωσιακή καριέρα στο μέλλον όπως ο Βασιλείου που μεγαλούργησε στο Καλημέρα Ζωή στον ρόλο του αστυνομικού σε έναν εκ διαμέτρου αντίθετο ρόλο από ότι στην Βεντέτα.
Πολύ καλός ο Ανδρέας Μανωλικάκης στον ρόλο του εγκεφάλου Τζάκσον της σπείρας, που μου κάνει εντύπωση που δεν εμφανίστηκε πουθενά αλλού αργότερα, ατυχώς κατά την γνώμη μου γιατί ήταν μια παρουσία που έγραφε στον φακό και είχε ταλέντο. 'Ισως το επέλεξε ο ίδιος να μην ασχοληθεί περισσότερο με την ηθοποιία.
Οι γυναικείες παρουσίες άψογες όπως πάντα στα σήριαλ του Λειβαδίτη, αν και η Σία Φαράκη πιστεύω ξεχώρισε καταλυτικά με την απαστράπτουσα ομορφιά της. Άλλωστε είχε βγεί Σταρ Ελλάς λίγα χρόνια πριν.
Πολύ φάουλ στην εισαγωγή των τίτλων στο δεύτερο επεισόδιο να εμφανίζεται στους τίτλους ο Μαρτέλης στο μπαλκόνι ενός κτιρίου στην Νέα Υόρκη και να γυρνάει στον φακό αλά Στηβ Μαγκάρετ στην Χαβάη 5-0. Υπερβολικό για πολλούς λόγους. Ευτυχώς διορθώθηκε στα επόμενα επεισόδια και δεν ξαναπροβλήθηκε το σκηνικό.
Και κάτι τελευταίο. Μου έκανε τρομερή εντύπωση η ηλικία του Βασίλη Τσάγκλου στην εποχή που γυριζόταν το σήριαλ. 47 ετών σύμφωνα με την RETRO DB. Υπερβολικό ρε παιδιά φαινόταν πολύ μεγαλύτερος.
 
Πίσω
Μπλουζα