Βιβλία Δημοτικού

Τι μας μαθαιναν στην "Αγωγη του Πολιτη" και δεν θυμαμαι...... :xm:
 
Ήταν κάτι σαν προετοιμασία για το μάθημα του Δικαίου στο Λύκειο.

Ποτέ μου δεν το συμπάθησα σαν μάθημα, ήταν βαρετό!
 
Πωπω!!!! Θα (ξανα)βάλω τα κλάμματα :cry: .
 
Και καποια παλιοτερα :)

Aλαφαβηταριο α' ταξης

fetch


Αναγνωστικο β' ταξης

fetch


Αναγνωστικο γ' ταξης

fetch


(το σκαναρισμα εγινε απο το Rygar :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Που θα βρουμε να αγορασουμε τη γλωσσα μου?? της α δημοτικου?
 
Μου ηρθαν δακρυα στα ματια παιδια!!!! Τι υπεροχες αναμνησεις! Μπραβο Λορενα!!!!Μπραβο Kambia!!! :) :)
 
Σελίδες από αναγνωστικό που έχω χωρίς το εξώφυλλο, πιθανότατα της Γ΄ Δημοτικού; Υποθέτω ότι είχε το εξώφυλλο με το τρενάκι.
 
Ἡ γενιά μου (1975) ἦταν ἡ τελευταία ποὺ πρόλαβε τὸ πολυτονικό καὶ κατ᾽ἐπέκταση τὸ τελευταῖο «ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙΟ», τὸ ἐξώφυλλο τοῦ ὁποίου ἀνέβασε ἡ φίλη κάμπια λίγο πιὸ πάνω καθὼς καὶ τὸ «Ἀναγνωστικὸ Β' Δημοτικοῦ» τῶν Α. Βαρελλᾶ καὶ Φ. Σταθάτου.

Τὶς ὑπόλοιπες τάξεις τοῦ Δημοτικοῦ τὶς βγάλαμε μὲ τὴ σειρὰ άναγνωστικῶν βιβλίων »Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ». Νομίζω ὅτι τῆς Γ' καὶ Δ' Δημοτικοῦ οἱ σειρὲς ἦταν καλές, ἀλλὰ ὄχι στὸ ἐπίπεδο τῶν ἀναγνωστικῶν ποὺ προλάβαμε στὶς 2 πρῶτες τάξεις. Πιστεύω ὅτι θὰ ἄξιζε τὸν κόπο νὰ ὠθούσαμε τὸν ΟΕΔΒ νὰ ἀνατυπώσει ἐκεῖνα τὰ βιβλία. Σὲ τελικὴ ἀνάλυση ἂν ἀποφασίσει νὰ τὰ ἐπανεκδώσει, θὰ γίνουν ἀνάρπαστα. Νά 'ναι καλὰ τὰ παιδιὰ ποὺ μπῆκαν στὸν κόπο νὰ ἀνεβάσουν φωτογραφίες ἀπὸ αὐτὰ τὰ κειμήλια!
 
O ΟΕΔΒ ένα διάστημα στην ιστοσελίδα του http://www.oedb.gr:8080/portal έκανε μια προσπάθεια να ανεβάσει σε ηλεκτρονική μορφή τα βιβλία του οργανισμού. Δυστυχώς όμως εδώ και αρκετό καιρό η βιβλιοθήκη του ιστοχώρου δεν λειτουργεί :(

Yγ. Joy-toy καλώς όρισες :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εὐχαριστῶ Κάμπια, καλῶς σὲ βρίσκω καὶ 'σένα καὶ ὅλα τὰ παιδιὰ τῆς γενιᾶς μας, νοσταλγοὺς τῶν ὕστερων '70 καὶ ὅλης τῆς θρυλούμενης δεκαετίας τοῦ '80! Ἐπιχείρησα νὰ μπῶ στὸν ἱστότοπο τοῦ ΟΕΔΒ ποὺ εἶχες ἀνεβάσει καὶ σὲ προηγούμενο μήνυμά σου, ἀλλὰ κάτι δὲν πάει καλὰ στὸ σέρβερ τους. Δὲν πτοούμαστε πάντως! Ἔχω κάποιες ἰδέες κατὰ νοῦ…
 
Καλώς όρισες και από εμένα. Χαίρομαι που δεν πτοείσαι και ακόμα περισσότερο για τις ιδέες που προαναγγέλλεις. :)
 
Δὲν εἶμαι ὀπαδὸς τῆς λογικῆς «τὸ ρετρὸ γιὰ τὸ ρετρό». Ἡ ζωὴ πηγαίνει μπροστά, ἀναμφίβολα. Πολλὰ πράγματα ὅμως, καθὼς πηγαίνουμε μπροστά, ἐξελίσσονται μὲ τρόπο ἀρνητικό. Δὲν πιστεύω φίλε μου πὼς ἐπειδὴ οἱ ἠλεκτρονικοὶ ὑπολογιστὲς τοῦ 2010 εἶναι πιὸ προηγμένοι ἀπὸ ἐκεῖνους τοῦ 1990, ὁ κόσμος ἔγινε λ.χ. πιὸ εὐτυχισμένος ἢ πιὸ «ἀσφαλής» (τὸ τελευταῖο ἐπίτηδες σὲ εἰσαγωγικά, ἡ λέξη «ἀσφάλεια» πουλάει πολὺ τὰ τελευταῖα χρόνια). Ἢ ὅτι τὰ βιβλία, τὰ παιχνίδια, ἡ μουσική καὶ ὁ κινηματογράφος τοῦ σήμερα εἶναι ὑποχρεωτικὰ καλλίτερα ἀπὸ τὰ παλαιότερα μόνο καὶ μόνο ἐπειδὴ εἶναι τωρινά.

Ἐπειδὴ πολλὰ βιβλία ποὺ ἀγαπήσαμε (στὸ θέμα μας! ) ἔχουν διαχρονικὴ ἀξία ὑπάρχουν τρόποι νὰ τὰ διατηρήσουμε ὄχι μόνο στὴ μνήμη μας, ἀλλὰ νὰ τὰ παραδώσουμε καὶ στὰ παιδιά μας. Μὲ συντονισμένες προσπάθειες μποροῦμε νὰ κάνουμε πολλά! Φτάνει νὰ ὑπάρχει μεράκι, κοινὸ ἐνδιαφέρον κι ἐκεῖνος ὁ αὐθορμητισμὸς ποὺ ἡ γενιὰ μας τείνει νὰ χάσει σὲ μιὰ ἀπρόσωπη παγκοσμιοποιημένη πραγματικότητα, στὴ δίνη τῆς καθημερινότητας καὶ φυσικὰ στὴν πάροδο τοῦ πανδαμάτορος χρόνου!

Πάντως, θὰ τὸ παλέψουμε!
 
Οι πιο όμορφες αναμνήσεις....Το ποιηματάκι με το 'Νερό' στη 'Γλώσσα μου' ακόμη το θυμάμαι!!!!! Τα Ανθολόγια τα έχω κρατήσει όλα και καμιά φορά τα ξεφυλλίζω και θυμάμαι πώς ήταν τότε.... (εχμμμμ το 1982!!) #)
 
ευχαριστωωωωωω stakovios

ψαχνω την σελιδα αυτη με την Μυρτω παααρα πολυ καιρο γιατι θελω να την δειξω στην κορη μου την Μυρτω!
 
stakovios είπε:
Σελίδες από αναγνωστικό που έχω χωρίς το εξώφυλλο, πιθανότατα της Γ΄ Δημοτικού; Υποθέτω ότι είχε το εξώφυλλο με το τρενάκι.
stakovie με συγκίνησες πολύ με τον Σώτο Σώτο... αυτή τη σελίδα τη θυμάμαι σαν τώρα, μου είχε κάνει πολλή εντύπωση ο τρόπος που συστήνεται ο Σώτος... και βέβαια συγκινούμαι επειδή μου θυμίζει μια ιδιαίτερα δύσκολη περίοδο της ζωής μου, μόλις είχαμε μετακομίσει σε άλλη πόλη μετά από ένα τραγικό γεγονός, καινούργιο σχολείο, καινούργια γειτονιά... anyway... όλα στη ζωή είναι...

Επίσης θυμάμαι οτι ο Σώτος βρήκε ένα γατάκι και επειδή η μαμά του φοβόταν να μη χαλάσει τα πατώματα του έβαλε μαξιλαράκια στα πόδια!!!

Stakovie είσαι κορυφαίος!!!
 
Σας Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έχω συγκυνιθεί πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Καλώς όρισες λοιπόν στο φόρουμ μας! :)

Αν θες, κάνε και μια βόλτα εδώ να σε καλωσορίσουμε κι επισήμως!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα