Βιβλία Δημοτικού

Τα βιβλία της Α' τάξης για μένα είναι γεμάτα αναμνήσεις!!!
 
αναγνωστικόν_3.jpg

stakovios είπε:
Σελίδες από αναγνωστικό που έχω χωρίς το εξώφυλλο, πιθανότατα της Γ΄ Δημοτικού; Υποθέτω ότι είχε το εξώφυλλο με το τρενάκι.
φίλε Στακόβιε οι σελίδες που ανέβασες από το Αναγνωστικό της Γ' δημοτικού συνεχίζουν να με "στοιχειώνουν". Βλέπω κάτι ερωτήσεις σε μια σελίδα που ανέβασες, του τύπου: "Γιατί η γειτονιά είναι ένα μεγάλο σχολείο"; και μου 'ρχεται να τα μπήξω τα κλάματα...

Πως να κάνω αυτή την ερώτηση σήμερα στον γιό μου που πηγαίνει αυτός Γ' δημοτικού; ΠΩΣ ??? Τι να του πω για τη γειτονιά; Ποιά γειτονιά; Τι είναι γειτονιά μπαμπά; Μήπως καμιά καινούργια εφαρμογή στο τάμπλετ; Να την κατεβάσουμε;...

Ότι χάθηκε χάθηκε παιδιά... Δεν γυρίζουν πίσω αυτά... :(

DSC00155.jpg

αναγνωστικό _4.jpg

Γ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Σελίδες από αναγνωστικό που έχω χωρίς το εξώφυλλο, πιθανότατα της Γ΄ Δημοτικού; Υποθέτω ότι είχε το εξώφυλλο με το τρενάκι.
φίλε Στακόβιε οι σελίδες που ανέβασες από το Αναγνωστικό της Γ' δημοτικού συνεχίζουν να με "στοιχειώνουν". Βλέπω κάτι ερωτήσεις σε μια σελίδα που ανέβασες, του τύπου: "Γιατί η γειτονιά είναι ένα μεγάλο σχολείο"; και μου 'ρχεται να τα μπήξω τα κλάματα...

Πως να κάνω αυτή την ερώτηση σήμερα στον γιό μου που πηγαίνει αυτός Γ' δημοτικού; ΠΩΣ ??? Τι να του πω για τη γειτονιά; Ποιά γειτονιά; Τι είναι γειτονιά μπαμπά; Μήπως καμιά καινούργια εφαρμογή στο τάμπλετ; Να την κατεβάσουμε;...

Ότι χάθηκε χάθηκε παιδιά... Δεν γυρίζουν πίσω αυτά... :(

Προβολή συνημμένου 133223Προβολή συνημμένου 133224Προβολή συνημμένου 133225

DSC00155.jpg

αναγνωστικό _4.jpg

αναγνωστικόν_3.jpg
 
Αν ξερει καποιος απο ποιο βιβλιο ειναι το παρακατω οπισθοφυλλο,μεσα εχει κειμενα οπως Η μαμα μου ,Ο μπαμπας μου και Η πρωτομαγια.

 


Capture.JPG
 
Aardvark είπε:
Αν ξερει καποιος απο ποιο βιβλιο ειναι το παρακατω οπισθοφυλλο,μεσα εχει κειμενα οπως Η μαμα μου ,Ο μπαμπας μου και Η πρωτομαγια. 


[edit] Δεν χρειαζεται να παραθετεις και την φωτο μαζι. [/edit]
μήπως πρόκειται για βιβίο εκθέσεων;

απ' ο,τι βλέπω στις εικόνες στο βιβλίο περιεχονται ποιηματα και διάφορα κειμενάκια, άρα δεν ειναι σχολικό βιβλίο αλλά...εξωσχολικό...συμπεραίνω ότι είναι βιβλίο εκθέσεων (έτσι καταλαβαίνω...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Xμμ δεν νομιζω,να παιζει να μην ειναι καν σχολικο...μιας και δεν εχει την κουκουβαγια πισω,ηταν υποχρεωτικο να εχει το πουλι απο πισω;; (ναι το ξερω).


Χαρτι ,εμφανιση ειναι παντως σχολικα.


Ακολουθουν περιεχομενα που βασει με αυτα το κανω για δημοτικο το λιγοτερο.






1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG





 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πώς μ' αρέσει η αυστηρή κατανομή των ρόλων μεταξύ συζύγων :) Έτσι, να μας γίνεται πλύση εγκεφάλου εξ απαλών ονύχων για τη θέση του κάθε φύλου. Ο πατέρας είναι καλός για να μας φέρνει λεφτά, αλλά κατά τ' άλλα είναι Νεάντερταλ και δεν έχει άλλη χρήση ή πράγματα να μας μάθει.

Πάντως ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να αγαπάμε τους γονείς μας επειδή μας έφεραν στον κόσμο. Μας ρώτησαν αν θέλαμε? Εκείνοι θέλανε και μας έκαναν.
 
Λορενα , καμια φωτογραφια παραπανω να θυμηθουμε και αλλα .....
 
BETTY BOOP είπε:
μήπως πρόκειται για βιβλίο εκθέσεων;

απ' ο,τι βλέπω στις εικόνες στο βιβλίο περιεχονται ποιηματα και διάφορα κειμενάκια, άρα δεν ειναι σχολικό βιβλίο αλλά...εξωσχολικό...συμπεραίνω ότι είναι βιβλίο εκθέσεων (έτσι καταλαβαίνω...)
 
elephadas είπε:
Πώς μ' αρέσει η αυστηρή κατανομή των ρόλων μεταξύ συζύγων :) Έτσι, να μας γίνεται πλύση εγκεφάλου εξ απαλών ονύχων για τη θέση του κάθε φύλου. Ο πατέρας είναι καλός για να μας φέρνει λεφτά, αλλά κατά τ' άλλα είναι Νεάντερταλ και δεν έχει άλλη χρήση ή πράγματα να μας μάθει.
Πάντως ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να αγαπάμε τους γονείς μας επειδή μας έφεραν στον κόσμο. Μας ρώτησαν αν θέλαμε? Εκείνοι θέλανε και μας έκαναν.
Νομίζω ότι αυτά τα στερεότυπα των "ρόλων" των δύο φύλων έχουν ξεπεραστεί, τουλάχιστον στα σχολικά βιβλία. Αν και δεν έχω διαβάσει τα αναγνωστικά που διαβάζουν τα παιδιά στο Δημοτικό, δεν υπάρχει, εκ των πραγμάτων, αυτή η διάκριση.

Όσο για τους λόγους που αγαπάμε τους γονείς μας, ή που θέλουμε τα παιδιά μας να μας αγαπούν, σίγουρα δεν έχουν καμία σχέση με "πρέπει" και "υποχρεώσεις". Άλλωστε η αγάπη δεν επιβάλλεται, εμπνέεται ;)

Τα σχολικά βιβλία είχαν όλα την σφραγίδα του Οργανισμού Εκδόσεων Διδακτικών Βιβλίων, άρα προφανώς αυτό δεν είναι σχολικό βιβλίο.
 
Kαλημέρα ήθελα να ρωτήσω αν γνωριζει κανείς που μπορώ να ξαναδώ ή να αγοράσω νόμιμα όλα αυτά τα βιβλία του δημοτικού της δεκαετίας του 1990?
 
rendouan είπε:
Kαλημέρα ήθελα να ρωτήσω αν γνωριζει κανείς που μπορώ να ξαναδώ ή να αγοράσω νόμιμα όλα αυτά τα βιβλία του δημοτικού της δεκαετίας του 1990?

Αν υπαρχουν σε καποιο παλαιοβιβλιοπωλειο...
 
Βιβλία της Γλώσσας απο τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού...
 
αν θυμάμαι καλά, στο βιβλίο της Μελέτης Περιβάλλοντος της Β' Δημοτικού έγραφε σε ένα σημείο ''Πώς θα ήταν ο κόσμος αν κυβερνούσαν τα παιδιά;'';
 
Ξέρετε από πού είναι ;από ποιο αναγνωστικό;
Προβολή συνημμένου 241939
Αν κρίνω από την εικονογράφηση, είναι από το (υπερσπάνιο) Αλφαβητάριο της Α' Δημοτικού των Ελένη Βαλαβάνη και Ιωάννας Τσουρέκη που κυκλοφόρησε μεταξύ 1979-1981. Είναι το πρώτο καινούργιο αναγνωστικό που εκδόθηκε μετά την περίοδο της δικτατορίας και το τελευταίο πριν την εφαρμογή του μονοτονικού. Υποψιάζομαι δε ότι η φωτογραφία είναι από το δεύτερο τεύχος του αναγνωστικού , το οποίο χρονικά κάλυπτε από τις Απόκριες μέχρι και τις καλοκαιρινές διακοπές.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν κρίνω από την εικονογράφηση, είναι από το (υπερσπάνιο) Αλφαβητάριο της Α' Δημοτικού των Ελένη Βαλαβάνη και Ιωάννας Τσουρέκη που κυκλοφόρησε μεταξύ 1979-1981. Είναι το πρώτο καινούργιο αναγνωστικό που εκδόθηκε μετά την περίοδο της δικτατορίας και το τελευταίο πριν την εφαρμογή του μονοτονικού. Υποψιάζομαι δε ότι η φωτογραφία είναι από το δεύτερο τεύχος του αναγνωστικού , το οποίο χρονικά κάλυπτε από τις Απόκριες μέχρι και τις καλοκαιρινές διακοπές.
Mπαχαρ μου το καλύτερο εικοναγραφημενο αλφαβητάριο κατά με και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν δίνεται μαζί με τα αλλα
 
Xμμ δεν νομιζω,να παιζει να μην ειναι καν σχολικο...μιας και δεν εχει την κουκουβαγια πισω,ηταν υποχρεωτικο να εχει το πουλι απο πισω;; (ναι το ξερω).


Χαρτι ,εμφανιση ειναι παντως σχολικα.


Ακολουθουν περιεχομενα που βασει με αυτα το κανω για δημοτικο το λιγοτερο.






Προβολή συνημμένου 142090

Προβολή συνημμένου 142091

Προβολή συνημμένου 142092

Προβολή συνημμένου 142093
Μετά από κάποια περιστατικά που έχουμε σήμερα με κακοποιήσεις παιδιών μου έρχεται να κλαίω με αυτά που γράφει το απόσπασμα , που να ξεραν οι άνθρωποι τότε.
 
Εχω το τευχος που ειχε δωσει το Βημα το 2014.
Ελαφρως αθλια ποιοτητα. Εχει κατακιτρινισει στα πλαγια, φθηνο χαρτι κτλ. Ο,τι περιμενεις απο δωρο εφημεριδας.

Νομιζω παλιοτερα ειχαμε κανει μια ερευνα (πολυ επιφανειακη) και ειχαμε βρει οτι για τα εν λογω ΥΠΕΡΟΧΑ Αναγνωστικα ειχαν παρει δικαιωματα εκδοσης οι εκδοσεις Καλοκαθη.
Δεν ξερω αν τελικα αν ισχυει αλλα αν οντως ισχυει, θεωρω μεγαλο φαουλ να μην εχουν κυκλοφορησει ακομα.
Μια αξιοπρεπης εκδοση, θα πουλαγε εξαιρετικα πιστευω.
 
Πίσω
Μπλουζα