Βρείτε αναφορές σε ηθοποιούς στις ελληνικές ταινίες

Ο παρακατω διαλογος ακουγεται στην ταινια "πισω μου σ εχω σατανα" ο Λαμπρος Κωνστανταρας μιλαει με το Γιωργο Μοσχιδη:

ΓΜ: "μ ενα τριανταφυλλο το χτυπημα ειναι σαν ενα χαδι" λεει ο Ομαρ Καγιακ,δεν τον ξερεις;

ΛΚ: Οχι,εγω ξερω τον Ομαρ Σαριφ που επαιζε τον Ζιβαγκο
 
Στην ταινια "ποιος Θανασης" η Αννα Φονσου ρωταει τη Σασα Καζελη πώς τη λενε κι οταν εκεινη της απαντα "Τζενη" τοτε της λεει "αλλη η Καρεζη ετσι";

Η Νιτσα Μαρουδα (αδερφη του Θαναση Βεγγου) κλαιει κι εκεινος της λεει "εαν θελω να συγκινηθω βλεπω και τον Ξανθοπουλο"

Η Ρενα Πασχαλιδου ειναι μια πελατισσα που παει στο μαγαζι του Θαναση για να παραπονεθει για το ψυγειο της που βουιζει και κανει "ιιιιιιιιιιιι",το επιθετο της ειναι "Χατζημουσουρη" κι ο Θανασης που οπως της λεει ειναι φανατικος θεατροφιλος,της αλλαζει το επιθετο βαζοντας ως συνθετικο του Χατζη επιθετα απο ηθοποιους

"Χατζηλαμπετη","Χατζημπουρνελη","Χατζηγκιωνακη" και "Χατζηβουγιουκλακη"

Η Φονσου ξαναπηγαινει στο μαγαζι του Θαναση για να παρει το φουστανι της κι ο Θανασης της λεει "να το παρετε,τι να το κανω; να το βαλω τις αποκριες και να κανω τη Μπριτζιτ Μπαρντο";
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Μπαρντό πρέπει να έχει τις περισσότερες αναφορές, στον παλιό ελληνικό κινηματογράφο...
 
RIO είπε:
Η Μπαρντό πρέπει να έχει τις περισσότερες αναφορές, στον παλιό ελληνικό κινηματογράφο...
ετσι ειναι RIO,η Μπε Μπε τις "εφαγε λαχανο" τις αλλες ξενες ηθοποιους :) στη 2η θεση πρεπει να ειναι η Σοφια Λορεν

Απο αντρες ηθοποιους θα ελεγα οτι τα πρωτεια (στις αναφορες στις ελληνικες ταινιες)τα εχει ο Μαρλον Μπραντο :)

Στη βιντεοταινια "η Βαρβαρουλα αστυνομος" ο Αλεκος Ζαρταλουδης λεει καποια στιγμη στην "κορη" του: "αυτος ο ψηλος που μοιαζει με τον Αλεν Ντελον" εννοει τον Παναγιωτη Σουπιαδη
 
Στην ταινια "ο γαμπρος μου ο δικηγορος" ο Νικος Σταυριδης μολις τον χαιρεταει ο "γιος" του Σταυρος Παραβας,του λεει "καλως τον Μαρλον Μπραντο"

Ο ΝΣ θελει ο "γαμπρος" του Γιωργος Παντζας να σηκωσει τη νυφη (Μιρκα Καλατζοπουλου) στα χερια και να μπει με το δεξι γιατι λεει οτι το ειδε στον κινηματογραφο που το εκανε η "Πριτς Μπαρδο" και τον διορθωνει ο ΣΠ λεγοντας του το σωστο ονομα της ηθοποιου Μπριζιτ Μπαρντο

Ο Γιαννης Γκιωνακης αγαπαει την Αλεκα Στρατηγου αλλά εκεινη του κανει ναζια και τοτε της λεει "και η Σοφια Λορεν να ρχοτανε θα της ελεγα "οχι Σοφια μου, εγω δε σ αγαπαω και δε σε θελω,εγω την Τασια μου θα παρω" " και η ΑΣ απαντα "η Σοφια Λορεν ε;και ποια ειναι μωρε η Σοφια Λορεν μπροστα μου";

Ο ΓΓ λεει στο ΝΣ οτι αποφασισε να βγει στο θεατρο να τραγουδησει λεγοντας του "γιατι δηλαδη ο Βογιατζης ειναι καλυτερος απο μενα;εγω θα τον φαω!θα γινω καλυτερος απ τον Βογιατζη" .Απαντηση του ΝΣ "εσυ θα γινεις του μπογιατζη ο κοπανος"

Στην ταινια "εμπαινε Μανωλιο" ο φωτογραφος (Αντωνης Παπαδοπουλος) λεει στη Σαπφω Νοταρα για τις φωτογραφιες της οτι ειναι μεταξυ Τσεκις Χαν και Μπελμοντο

Οταν ομως αργοτερα η ΣΝ πηγαινει να παρει τις φωτο λεει οτι ειναι σαν Κυκλωπας και ο ΑΠ της προτεινει να της δωσει μια αλλη φωτογραφια με την Ουρσουλα Αντρες
 
Στην ταινια "Ησαΐα μη χορευεις" ο Νικητας Πλατης κοιταζοντας την Αγνη/Σοφια Μακρη(Τζενη Ρουσσεα) της λεει:

"αποψε ειστε σωστο διαμαντι,απο ποιο κοσμηματοπωλειο δραπετευσατε";

απαντηση του Λαμπρου Κωνστανταρα : "απ του Κωνστανταρα"

Αργοτερα σε μια συνομιλια που εχει ο ΛΚ με τον ΝΠ,ο τελευταιος του λεει οτι του αρεσει η Σοφια Μακρη(Τζενη Ρουσσεα) τοτε ο ΛΚ φανερα ενοχλημενος λεει κομπιαζοντας(για να μην καταλαβει ο ΝΠ οτι ειναι ερωτευμενος κι αυτος με την ΤΡ) : "κι εμενα μ αρεσει η Σοφια Λορεν αλλά δεν.."
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "πατερα κατσε φρονιμα" ο Αλεκος Τζανετακος λεει στη Μιρκα Καλατζοπουλου: "ονειρα γλυκα Σοφια Λορεν"

Η Σασα Καστουρα αναφερει 2 ονοματα ηθοποιων που επαιξαν στην κινηματογραφικη ταινια που μολις ειδε: Μαρινα Βλαντι και Ζαν Πολ Μπελμοντο

Ο ΑΤ οταν οι φιλοι τον ρωτουν που ειναι η ΜΚ τους λεει: "η "βεντετα" μας η Σοφια Λορεν κοιμαται"

Η ΜΚ ζηταει απ τον Λαμπρο Κωνστανταρα να ξυρισει το μουστακι του γιατι του προσθετει χρονια,του λεει οτι ξυριζοντας το θα γινει ο 2ος Ριτσαρντ Μπαρτον

Αργοτερα οταν ο ΑΤ ακουει οτι ο πατερας του ΛΚ θα χρηματοδοτησει την ταινια που θα πρωταγωνιστησει η ΜΚ,τους κοιταει και τους δυο και λεει "η Σοφιτσα Λορεν κι ο Καρλο Ποντι"

Η ΜΚ λεει στον ΛΚ: "θα ειμαστε για παντα μαζι οπως ο Ντασεν και η Μελινα Μερκουρη"
 
Στην ταινια "μια ιταλιδα στην Ελλαδα" οταν η Wandisa Guida ανακαλυπτει οτι ο Αντρεας Μπαρκουλης κλειδωνε την πορτα,παιρνει κρυφα το κλειδι κι οταν εκεινος το ψαχνει κι εκεινη του δειχνει το κλειδι ο ΑΜ της λεει "μα τι σου περασε απ το μυαλο;οτι θα σε παρασυρω;πολυ μεγαλη ιδεα εχεις για τον εαυτο σου,ουτε η Λολομπριγκιτα να ησουνα"

Αργοτερα ο Μιμης Φωτοπουλος διαβαζει στην εφημεριδα "η Μπριτζιτ Μπαρδο ησφαλισε τα ποδια της για 15000 στερλινες"

Στην ταινια "ο κατεργαρης" οταν η Κατερινα Γιουλακη εξηγει στο Χρονη για το "του νοου ας μπετερ" της λεει "Τουλα σε παρακαλω παψε να μου παιζεις την Ελιζαμπεθ Τέιλορ"δειτε και το σχετικο βιντεο
 
Στην ταινια "ενα ασυλληπτο κορόιδο" στη σκηνη που ο Χαρουπογλου(Διονυσης Παπαγιαννοπουλος) μιλαει με το Σταματη(Κωστας Μεντης) σχετικα με το γεγονος οτι κορόιδεψε το Θαναση Βεγγο στη μονομαχια αφου οι σφαιρες ηταν ψευτικες,ακουμε τον παρακατω διαλογο:

ΔΠ: αλλά το παιξα κι εγω ε;την ωρα που ειπα "ωχ!μ εφαγες"

ΚΜ: καταπληκτικο! ουτε ο Μινωτης να εισαστε

Αργοτερα,οταν ο φον Τζιφρεν(Τακης Μηλιαδης) πηγαινει στο κουρειο του ΘΒ ,σε μια στιγμη ο ΘΒ αναφερει το ονομα της ηθοποιου Κατερινα Βαλέντε (θα προστεθει συντομα και βιντεακι με τη σκηνη αυτη γιατι εχει σχεση με ενα αλλο θρεντ)
 
Στην ταινια "η παιχνιδιαρα" ο Αλεκος Τζανετακος οταν πηγαινει στο γραφειο του πατερα του και βλεπει την Κια Μποζου λεει "ωραιο πραμα"

τοτε ο Νικος Σταυριδης λεει στην ΚΜ "πηγαινε μεσα,αντε! Ουρσουλα Αντρες"
 
Στην ταινια "ο παπατρεχας" ο Θανασης Βεγγος λεει στην ηθοποιο της φωτογραφιας: "ο κυριος Νικολαϊδης ο ηθοποιος ε;μενει απο χτες στην πολυκατοικια", ο Δημητρης Νικολαϊδης λεει μονο μια ατακα

attachment.php


Αργοτερα η Μαρια Σολδατου περιποιειται το προσωπο της Σουλη Σαμπαχ,της βαζει creme de nuit και της λεει οτι τη χρησιμοποιει και η Ροσανα Ποντεστά

Ο ηλικιωμενος κυριος της φωτογραφιας paa.JPG που παρουσιαζεται στο Θαναση Βεγγο ως υποψηφιος γαμπρος για μια απ τις αδερφες του του λεει καποια στιγμη: "εχω την εντυπωση οτι με ειρωνευεστε.. Ενα σας λεω μονο : Τσαρλι Τσαπλιν"

ΘΒ : "τι Τσαρλι Τσαπλιν";

ηλικιωμενος κυριος: "τεκνοποιησε στα 75"

ΘΒ: "καλα,αυτος εχει βρει τη συνταγη"

Αργοτερα οταν η Ταϋγετη μαθαινει οτι θα ρθει ο γαμπρος για τη Σουλη Σαμπαχ ρωταει τον ΘΒ : "ειναι ωραιος ο γαμπρος Πολυδωρε";

ΘΒ: "ωραιος δε θα πει τιποτε : Μαρτσελο Μαστρογιαννι"

papatrnikol.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "Φοβαται ο Γιαννης το θεριο" γινεται διαλογος αναμεσα στο Γιαννη Βογιατζη και το Σωτηρη Μουστακα για τα υποτιθεμενα παιδια του ΣΜ και της Κατερινας Γιουλακη

ΓΒ: μα αν μοιαζανε απο σενα βρε, θα 'χανε γινει καλιακουδες τα παιδια

ΣΜ:σιγα,μιλαει ο Αλεν Ντελον
 
Στη βιντεοταινια "ο ερωτοχτυπημενος" η Ριτα Τσακωνα συζηταει με την "κορη" της και αναφερομενη στο γαμπρο της(Σωτηρης Μουστακας)που αργησε να παει στο σπιτι και η "κορη" ανησυχει κι αποφασιζει να παει τον βρει την επομενη μερα στη δουλεια του,η ΡΤ της απαντα "αυτο μας ελειπε τωρα να τον κυνηγαμε,τον Μαρλον Μπραντο"

Αργοτερα ο Νοτης Πιτσιλος πηγαινει με το "γιο" του στο μαγαζι που εργαζεται ο ΣΜ 1.JPG (δωστε σημασια που ειναι σκαρφαλωμενος ο "γιος" ) κι οταν κατευθυνονται προς την εξοδο ακολουθει ο διαλογος ΝΠ και "γιου"

γιος: σιγα ρε πατερα,με σκοτωσες! ειμαι και 3 μετρα ανθρωπος

ΝΠ: ε ποιος ηθελες να ησουνα;ο Νικος ο Ριζος;

Στη βιντεοταινια "τρελλοκομειον "η Ελλας" " ο Μπαταριας(Βαγγελης Τραϊφορος) που παρακολουθει την ταινια "Θου Βου φαλακρος πρακτωρ:επιχειρηση γης Μαδιαμ" μολις βλεπει τον υπαστυνομο Θαναση Παπαθαναση(Θανασης Βεγγος) του λεει "τον τρελαρα το ΘΒ μου θυμιζεις" , φυσικα οπου ΘΒ= Θανασης Βεγγος
 
Σε καποιο σημειο της βιντεοταινιας(δεν ξερω αν γινονται κι αλλες αναφορες σε ηθοποιους αφου κοιταξα παρα πολυ αποσπασματικα τη βιντεοταινια ) "απο κοτας Κοσκωτας" πετυχα τον παρακατω διαλογο αναμεσα στο Νικο Τσουκα και την ηθοποιο της φωτογραφιας

ΝΤ: "πώς το λενε το εργο που θα ανεβασω Ματινακι";

απαντηση εικονιζομενης ηθοποιου: " "Μερικοι το προτιμουν καυτο" το χει παιξει στο σινεμα και η Μαιριλυν Μονροε"

attachment.php


kkosk.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "ο πολυτεκνος" καποιοι δημοσιογραφοι της εκπομπης "το μικροφωνο στο δρομο" προσπαθουν να παρουν συνεντευξη απ το Θαναση Βεγγο,ακολουθει ο διαλογος:

"Με συγχωρειτε,εσεις δεν ειστε ο Θανασης Βεγγος";

ΘΒ: "ποιος Θανασης";

"γιατι γελατε κυριε";

ΘΒ: "γιατι μου το χουν πει κι αλλοι πως του μοιαζω"

"ωστε λοιπον δεν ειστε ο Θανασης Βεγγος..τοτε ποιος ειστε";

ΘΒ: "εγω ποιος ειμαι;εγω ειμαι ο Πολυκαρπος ο Κολοβος με τ ονομα κι αφηστε με να παω στη δουλεια μου μη με πιασει το Κολοβέικο και.."

Οταν του προτεινουν να παιξει το ρολο του φακιρη λεει στο σκηνοθετη Γιωργο Μιχαλακοπουλο:

"α,κυριε σκηνοθετα!να μου βαλεις και λογια ε, θελω να τον προσεξεις το ρολο.Θα τον "φαω" το Βεγγο,τον σωσια μου"

Ο Πολυκαρπος βλεπει τη Νιτσα Μαρουδα με το μπεϊμπιντολ και της λεει "αντε αντε,ωρα για υπνο και δεν ειναι αναγκη να κυκλοφορεις σαν τη Μπριζιτ Μπαρντο"

Ο Τασος Γιαννοπουλος βρισκεται σε ενα κεντρο και διασκεδαζει τους πελατες αφου μιμειται και αναφερει τα ονοματα των ηθοποιων:Βασιλης Αυλωνιτης,Ντινος Ηλιοπουλος και Χατζηχρηστος

Πολυ αργοτερα,οταν ο Πολυκαρπος φευγει απ το περιπτερο βλεπει το Θαναση Βεγγο με ενα παιδακι και λεει:

"ελα Χριστε και Παναγια,λες και βγηκαμε με καρμπον.. Ο κυριος Βεγγος ο ηθοποιος";

ΘΒ: "μαλιστα,πώς μου μοιαζετε ετσι";

"κι εμενα πολλοι μου το λεγανε πως μοιαζουμε και δεν το πιστευα"

ΘΒ: "πρωτη φορα με βλεπετε;δε μ εχετε δει στον κινηματογραφο";

"πού να σε δω;περισσευει φραγκο για θεαματα;εδω γινεται μαχη για τον αρτο τον επιουσιο"

το παιδακι γεματο απορια ρωταει τον ΘΒ "μπαμπα αυτος εισαι εσυ ή εκεινος εισαι";

ΘΒ: "οχι εγω ειμαι εγω,κι αυτος ειμαι εγω..οχι αυτος δεν ειμαι εγω.. παμε παιδακι μου μη χασεις τον πατερα σου"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "Φιφης ο αχτυπητος" ο Γιωργος Καππης λεει στο Φιφη(Σταυρος Παραβας) : "καλως τη Σοφια Λορεν"

Ο Χρηστος Δοξαρας λεει στο Φιφη "και δε μου λες "Γκρετα Γκαρμπο" πού θα εμφανιστεις αποψε";

Σ ενα νουμερο της παραστασης που κανει ο Φιφης αναφερει το ονομα του Σον Κονερι
 
Στην ταινια "η Ελληνιδα και ο ερωτας" ακολουθει ο παρακατω διαλογος αναμεσα στη Μπετυ Μοσχονα και το Νικο Ριζο οταν εκεινος εισβαλλει στο χωρο εργασιας της χαρτοριχτρας που βρισκεται η γυναικα του αφου προηγουμενως κρυφακουει καποια απ τα λογια της χαρτοριχτρας και νομιζει οτι τον απατα η Αλεκα(ΜΜ)

ΜΜ: Νικολακη με αδικεις

ΝΡ: παψε Ελιζαμπεθ Τέιλορ
 
Στην ταινια "Αεροσυνοδος" η Χλοη Μερκατη(Χαριτινη Καρολου) οταν συναντιεται με το Στεφανο Βαλμα(Φαιδων Γεωργιτσης) σε καποιο σημειο της συζητησης τους αναφερει το ονομα της Μπριζιτ Μπαρντο
 
Στην ταινια "καημοι στη φτωχογειτονια" η Καλλιοπη Πατσουλή(Νανα Σκιαδα)που ειναι η κουτσομπολα της αυλης, πηγαινει στο δωματιο του Αντρεα Μερκατη(Βασιλης Μαυροματης) για να τον καλωσορισει,μαθαινει οτι ειναι ηθοποιος και τραγουδιστης και οταν κοιταζει μια φωτογραφια της Αλικης του λεει "λοιπον κι εγω αν ηθελα τωρα θα 'χα γινει Βουγιουκλακη.Καποιος μου 'χε πει να με γυρισει ταινια"
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά σε μια ταινία του Βέγγου υπάρχει η αυτο-αναφορά από ένα παιδάκι που τον βλέπει με μαυρισμένο πρόσωπο (ο Βέγγος βέβαια έχει άλλο όνομα στο ρόλο) :

- Μαμά ο Βέγγος ! Γιατί είναι μαύρος;

- Γυρίζουν ταινία, παιδί μου !
 
Πίσω
Μπλουζα