Βρείτε αναφορές σε ηθοποιούς στις ελληνικές ταινίες

RIO είπε:
Δεν θυμάμαι αν αναφέρθηκε, αλλά στο Μια γυναίκα κατηγορείται η υπηρέτρια στην κατάθεση της στο Δικαστήριο, παρομοιάζει τον Νικολινάκο με τον Γκρέγκορι Πεκ...
Μια διορθωσουλα επειδη ξαναειδα την ταινια:Η Μαρω(η εικονιζομενη ηθοποιος) οταν βρισκονται στην οικια Δενδρινου λεει στον Αντρεα Δενδρινο(Λευτερης Βουρνας) ποιοι ηταν καλεσμενοι στο σπιτι του θειου του εκεινο το μοιραιο βραδυ και αναφερεται και σε καποιον Μαυροσπαθη(Μιχαλης Νικολινακος),του λεει οτι ηταν σαν αστερας του κινηματογραφου κι οτι εμοιαζε λιγο με το Γκρεγκορι Πεκ


attachment.php


miag.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "Η Αλικη δικτατωρ" η Αλικη λεει στην εικονιζομενη ξανθια ηθοποιο του θιασου λιγο πριν ξεκινησει η παρασταση:"Μπριζιτ Μπαρντο μου ετοιμη εισαι εσυ";

attachment.php


br.JPG
 
Στην ταινια "Σηκω χορεψε συρτακι" ο Κωστας Χατζηχρηστος λεει στην Κια Μποζου: "για κοιτα πραγματα,να θελει ο Προκοπης(Βασιλης Αυλωνιτης) να σε παρει κι υστερα εμεις οι ωραιοι,οι γοητευτικοι,οι Μαρλον Μπραντηδες τι να κανουμε";

Ο ΚΧ βλεπει τον ΒΑ ν απλωνει το χερι στον ωμο της ΚΜ και λεει: "πού απλωνεις ρε;πού απλωνεις;εδω ειμαστε Μαρλον Μπραντηδες,ειμαστε κουκλοι και καθομαστε με τα χερια σταυρωμενα"

Αργοτερα ο ΒΑ προκειμενου να μεινει μονος του με την ΚΜ(εκεινη ηθελε να του μιλησει ιδιαιτερως) δινει στην υπαλληλο του χρηματα και της λεει "παρε αυτα να πας στο σινεμα να δεις "Φως,νερο,τηλεφωνο" παιζει και ο Χατζηχρηστος,μια πρωτης ταξεως ταινια"
 
Στην ταινια "Τα δολλαρια της Ασπασιας" εχουμε αναφορες και συντομες συμμετοχες των παρακατω Ελληνων ηθοποιων:Νασος Κεδρακας,Στεφανος Στρατηγος,Μαρθα Βουρτση και Λαυρεντης Διανελλος(λεπτομερειες εδω)

Επισης εχουμε και 2η αναφορα στη Μαρθα Βουρτση(προηγειται της 1ης) οταν οι κοπελες λενε στους Φωτοπουλο,Ριζο και Πλατη: "ειμαστε πολυ στεναχωρημενες,χτες ολη μερα ψαχναμε τη διευθυνση της Μαρθας της Βουρτση"

Καπου προς το τελος οι κοπελες ειναι μαυροφορεμενες και κλαινε κι οταν τις ρωτανε τι εχουν αυτες απαντουν: "δεν ειδατε τι επαθε η Σοφια Λορεν";και τοτε η Ελενη Ζαφειριου βγαινει στο παραθυρο και λεει "τι σας νοιαζει εσας η Σοφια Λορεν με τα παιδια της";

Ο Νικος Φερμας θελει να πουλησει ενα μπουκαλι με ενα υποτιθεμενο ελιξιριο,πλησιαζει το Μιμη Φωτοπουλο και μεταξυ των αλλων του λεει "εχω ενα φαρμακο απ αυτο που πινει η Μπριζιτ Μπαρντο,γουλια και 5χρονια σα κατω..Με 5γουλιες 18αρης και τι 18αρης..λυκοπουλο".Χωρις να το πολυσκεφτει ο ΜΦ το αγοραζει και μολις ερχονται τα 2 "αδερφια" του(Νικητας Πλατης και Νικος Ριζος) τους δινει το μπουκαλι και λεει "Μπριζιτ Μπαρντο,ελιξιριο του ερωτος.Με μια γουλια γινεσαι λυκοπουλο".Το δοκιμαζουν αλλά.. ηταν ανθρακας ο "θησαυρος" αφου το μπουκαλι περιειχε ΥΔΩΡ
 
Στην ταινια "Να ζει κανεις ή να μη ζει" οταν η Ροζα Μουτρου(Ριτα Μουσουρη) ανακοινωνει στο "συζυγο" της Θωμα Μουτρο(Τακης Μηλιαδης) το σχεδιο της,εκεινος της λεει: "τι να σου πω βρε γυναικα,εσυ τον "τρως" το Χοϊδά" Σε ηθοποιο αναφερεται;

Αργοτερα η ΡΜ δινει ενα πιστολι στο Ντινο Ηλιοπουλο για να σκοτωσει το Λαμπρο Κωνστανταρα,τον καμαρωνει και του λεει: "Φτου,να μου ζησεις Μπελμοντο μου"
 
Στην ταινια "Η κυρια του κυριου" ο Μηνας Καλουδης (Ντινος Ηλιοπουλος) ρωταει τον Περικλη Χριστοφοριδη:"Η Νιοβη (η "προστατευομενη" του) ειναι καλη";

και ο ΠΧ του απαντα: "Τη Μπριτζιτ Μονροε την ξερεις;ιδια ειναι" :what::burn:

Λιγο πριν το τελος η Ευα Καλουδη (Γκελυ Μαυροπουλου) ενημερωνει το ΝΗ για την επισκεψη μιας κυριας*,εκεινος τη ρωτα:"Δε μου λες μοιαζει με τη Μπριζιτ Μονροε;ε...τη Μπαρντο";

* προκειται για τη Ντινα Καραδημα(Ποπη Λαζου) αλλά ο ΝΗ νομιζει οτι ειναι η Νιοβη γι αυτο και κανει αυτη την ερωτηση στη ΓΜ
 
bambinella 100 είπε:
Η αλλιως, τη Μαιριλυν Μπαρντο! :)
:biglaugh: μαλλον τις μπερδεψε γιατι ηταν και οι δυο ξανθες και ομορφες

γραφω "ηταν" και για τη Μπε Μπε γιατι δεν ειναι πια ομορφη ουτε καλοδιατηρημενη..
 
Στην ταινια "Το αγορι π' αγαπω" ο εικονιζομενος ηθοποιος λεει στη Λιζα(Αννα Φονσου)για τις πρωταγωνιστριες που παιζουν μαζι με το Δημητρη Ραζη(Αντρεας Μπαρκουλης): "ειδες τη Ριτα Φωκα(Σασα Καζελη);ειδες τι κομματος ειναι;τι βλεπεις και μενεις!Αμ η Φονσου";

και τοτε η ΑΦ απαντα: "Α τη σαχλη"

ag1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατερινάκι, σε παρακαλώ, κάνε έναν κόπο και ξαναβάλε το συνημμένο! :)

Μάλλον καταλάθος το διέγραψες! :)

Ευχαριστώ!
 
D@redevil είπε:
Κατερινάκι, σε παρακαλώ, κάνε έναν κόπο και ξαναβάλε το συνημμένο! :)
Μάλλον καταλάθος το διέγραψες! :)

Ευχαριστώ!
Μαριανα δεν το διεγραψα,σε μενα φαινεται η φωτογραφια

αφου ομως σε σενα δε φαινεται θα την ξαναπροσθεσω :flower:

τωρα ειναι ενταξει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Μαριανα δεν το διεγραψα,σε μενα φαινεται η φωτογραφιααφου ομως σε σενα δε φαινεται θα την ξαναπροσθεσω :flower:

τωρα ειναι ενταξει;
Yup, ευχαριστώ! :)

Θα περάσω σε λίγο να "σκουπίσω" τα offtopics! :)
 
Στην ταινια "ο τζαναμπετης" ο Νεοφυτος(Λαμπρος Κωνστανταρας)αφου εχει διαβασει ενα αρθρο στην εφημεριδα,λεει στον "ανηψιο" του Νινο(Παυλος Λιαρος):

"για δες κι εσυ ρε παιδακι μου,αυτος εδω μοιαζει με το μπαρμπα σου το Σαββα";

attachment.php


ΠΛ:"αυτος ειναι ο Γιουλ Μπρινερ"

ΛΚ:"οχι αυτος ρε,ο αλλος ο φαλακρος που σπαει πιατα μ ενα σφυρακι.."

1.JPG
 
Στην ταινια "Ενα καραβι Παπαδοπουλοι"ο Πελ(οπιδας) Παπ(αδοπουλος) (Χρηστος Τσαγανεας) παριστανει τον γκανγκστερ στην "ανηψια" του Ρουλα Παπαδοπουλου(Βασω Μεριδιωτου)για να τη δοκιμασει και της λεει:"τα πιστολια τα 'παιζα στα χερια μου οπως ο Γκαρι Κουπερ"

attachment.php


1kgarycooper.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "Οι 3 ψευτες" ο Γιωργος Παπαζησης λεει στο Γιωργο Παντζα να πανε εργατες σε εργοστασιο κι εκεινος του λεει:"εγω βρε,ο Μαστρογιαννι της Ελλαδος σε εργοστασιο";

Οταν ο Γιωργος Παντζας πηγαινει στο καμαρινι της Μαρως Κοντου της λεει:"ω μεγαλη βεντετα του κινηματογραφου,λιγα ψιχουλα αγαπης σου γυρευω..

ω Κλαουντια(Καρντιναλε),Ελιζαμπεθ(Τέιλορ),Μπριζιτ(Μπαρντο),Μονικα Βιτι της Ελλαδος,μη με διωχνεις απο κοντα σου"

Λιγο μετα,οταν ακουει την περιγραφη απ τη ΜΚ σχετικα με το πώς θελει εναν αντρα,της λεει:"Καταλαβα,το Στηβ Μακ Κουην γυρευεις"

Αργοτερα οταν οι δυο τους βρισκονται στο ζαχαροπλαστειο και ξαφνικα βλεπουν μπροστα τους τον Αλκη Γιαννακα να χαιρετα τη ΜΚ,ο ΓΠ λεει: "Α,ο Αλκης ο Γιαννακας!κυρ Γιαννακα μου ειμαι θαυμαστης σας,σας ειδα στην τελευταια σας ταινια στους γενναιους του βορρα που εξοντωνατε τον οχτρο!Καταπληκτικος εισαστε,θα μου δωσετε ενα αυτογραφο κυριε Γιαννακα"; Οταν φευγει ο ΑΓ λεει στη ΜΚ:"δωσε μου εμενα ενα μεγαλο ρολο και τον "σκιζω" το Γιαννακα",εγω μπορω να τους σκοτωσω ολους,το Στηβ Μακ Κουην,να τους "κολλησω" στον τοιχο"

Μετα η ΜΚ του λεει:"οχι αλλες περιπετειες,θελω πια να παντρευτω,να εχω τον αντρουλη μου,να κανουμε τις ταινιες μας οπως η Τέιλορ και ο Μπαρτον"

Πολυ αργοτερα ο ΓΠ οταν πηγαινει στο σπιτι της ΜΚ και βλεπει εκει και το Μπαμπη Ανθοπουλο,τον χαιρεταει λεγοντας του:"καλημερα Γιουλ Μπρινερ των σκηνοθετων"
 
bambinella 100 είπε:
Στο Ξυλο βγηκε απ' τον παραδεισο, η Αλικη αναφερει τους ξενους ηθοποιους Μαρλον Μπραντο και Ζεραρ Φιλιπ.
Επισης η Αλικη αναφερει και το ονομα του ηθοποιου Τζέιμς Ντιν,μιλαει με τις συμμαθητριες της για τα τελευταια γεγονοτα σχετικα με τον καθηγητη Πανο Φλωρα(Δημητρης Παπαμιχαηλ) και λεει:"Ετσι οπως τον ειδα στενοχωρημενο τον λυπηθηκα γιατι ετσι κατσουφης καθως ηταν,ηταν ιδιος ο Τζέιμς Ντιν ο μακαριτης"
 
Στην ταινια "Ο Στρατης παραστρατησε" η Ντορα Γαλατη(Αννα Φονσου) που ειναι ηθοποιος του κινηματογραφου λεει στο Στρατη(Ντινος Ηλιοπουλος):"και η Παξινου ειναι η μεγαλυτερη ηθοποιος αλλά στο σινεμα εμενα ξερουν"

Ο εικονιζομενος ηθοποιος λεει στην ΑΦ:"Θελω να με συστησετε σε κανεναν παραγωγο να παιξω σε καμμια ταινια"str.JPG

η ΑΦ τον ρωταει τι ξερει να κανει ,τοτε αυτος της απαντα "το Βεγγο" και μιμειται καποιες ατακες του
 
Στην ταινια "Η αγαπη μας" η Χριστινα(Δεσποινα Στυλιανοπουλου) οταν φευγει ο Δημητρης Ραζελος(Δημητρης Παπαμιχαηλ) λεει:"αντε τι να σου πω εσενα;εσυ κι εκεινος ο Ριτσας Μπαρτος εδω μου καθεστε",οποτε εχουμε και παλι αναφορα στο Ριτσαρντ Μπαρτον απ τη Στυλιανοπουλου

Στην ταινια "Ο μαχαραγιας" η Ντινα Τριαντη ετοιμαζει τον Φραγκισκο Μανελλη και του λεει "θα σε κανω Μαρλον Μπραντο"

Στην ταινια "Ενα αγορι αλλιωτικο απ τ αλλα" ο Ζακ(Βασιλης Βασταρδης)λεει στην επιδειξη μοδας που κανει:"αυτα τα νυφικα φορεματα παρουσιαζονται σε στυλ "Τσαρλι Τσαπλιν" "
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "Ενας Βεγγος για ολες τις δουλειες" ο Θανασης Βεγγος οταν δουλευει ως σερβιτορος στο οινομαγειριο "Η τιμιοτης" πηγαινει στους αφρικανους πελατες για να δει τι θελουν ακομη να τους φερει,αυτοι ζητουν το λογαριασμο λεγοντας "λο λο λο" αλλά εκεινος δεν καταλαβε και τους απαντα:"τη Λολομπριγκιτα θελετε,δυστυχως τελειωσε",εννοει την ηθοποιο Λολομπριτζιτα
 
Διαλογος μεταξυ των Σμαρω Στεφανιδου και Γιωργου Γαβριηλιδη στην ταινια "Μια πενταρας νιατα":

ΓΓ:"καλο το σπιτι αλλά λιγο μικρο"

ΣΣ:"δε βαριεσαι Αντρεα μου,τι το θελουμε εμεις το μεγαλυτερο;μηπως θα κανουμε παιδια";

ΓΓ:"γιατι το αποκλειεις";

ΣΣ:"εχεις το κουραγιο βρε μασκαρατζικο";

ΓΓ:"βεβαιως"!

ΣΣ:"Τσαρλι Τσαπλιν μου"
 
Πίσω
Μπλουζα