Βρείτε αναφορές σε ηθοποιούς στις ελληνικές ταινίες

panp είπε:
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά σε μια ταινία του Βέγγου υπάρχει η αυτο-αναφορά από ένα παιδάκι που τον βλέπει με μαυρισμένο πρόσωπο (ο Βέγγος βέβαια έχει άλλο όνομα στο ρόλο) :- Μαμά ο Βέγγος ! Γιατί είναι μαύρος;

- Γυρίζουν ταινία, παιδί μου !
panp προκειται για την ταινια "σχολη για σωφερινες"
 
Δεν θυμάμαι αν αναφέρθηκε, αλλά στο Μια γυναίκα κατηγορείται η υπηρέτρια στην κατάθεση της στο Δικαστήριο, παρομοιάζει τον Νικολινάκο με τον Γκρέγκορι Πεκ...
 
Στη βιντεοταινια "Οι Ποντιοι" ο ηθοποιος που εχει το ρολο του παπα λεει στον αλλο: "Για τον Μαρλον Μπραντο με περασες και μου φορτωσες ετσι το βουτυρο";

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "η κοροϊδαρα" ο Περικλης Χριστοφοριδης λεει στον υπαλληλο και μελλοντα γαμπρο του Ντινο Ηλιοπουλο να του φερει απ το περιπτερο φωτογραφιες διασημων γυναικων.Αναφερονται τα ονοματα των ηθοποιων: Σοφια Λορεν και Μαριαννα Κουρακου (συμμετεχει στην ταινια)

Επισης στην ταινια συμμετεχει και ο Αντρεας Ντουζος με το αληθινο ονοματεπωνυμο του
 
Στην ταινια "τερμα τα διφραγκα" η Πελαγια(Σοφια Βερωνη) λεει στον Αγαμεμνωνα(Βασιλη Αυλωνιτη) :

εσυ χαϊδολογιεσαι σαν τον Μαρλον Μπραντο στον καθρεφτη
 
Στην ταινια "οι 4 ασσοι" ο Γιαννης Γκιωνακης λεει στη Βικυ Βανιτα οτι θελει να φτιαξει μαζι της ενα θιασο και να ειναι οπως η Ελιζαμπεθ Τέιλορ και ο Ριτσαρντ Μπαρτον

της λεει "θελω να πεθανω οπως η Καρεζη στη "Θεοδωρα" " και "σας ονειρευομαι οπως ονειρευεται η Βουγιουκλακη το οσκαρ"

Αργοτερα ο Ντινος Ηλιοπουλος λεει στην "κορη" του Βικυ Βανιτα: "καλως το κοριτσακι μας,καλως το Μπριτζιτακι μας! Θα παρω τηλεφωνο το Παρισι για να ειδοποιησουν τη Μπαρντο να δηλωσει για συνταξη,να της πουνε : "οπου να 'ναι βγαινει η κορη του Φωτη και εσας ολες τις βεντετες θα σας κανει με τα κρεμμυδακια"

Προς το τελος της ταινιας ο Ηλιοπουλος αποκαλει το Γκιωνακη Στηβ Μακ Κουην

και ο Γκιωνακης λεει στο Μιμη Φωτοπουλο "εγω κανω το ταλεντο αλλά εσυ τον "εφαγες" τον Πιτερ Ο' Τουλ"
 
Στην ταινια "για μια τρυπια δραχμη" ο Κωστας Ρηγοπουλος λεει στο Σταυρο Παραβα: "θυμασαι περσι τις αποκριες που ειχες ντυθει Γκρετα Γκαρμπο" ;

Αμεσως μετα η Ματινα Καρρα προκειμενου να παραστησει την κορη του Κωστα Ρηγοπουλου λεει: "εγω παντως θελω 200δραχμες την ημερα"

και η απαντηση του "αδερφου" της Σταυρου Παραβα: "γιατι ρε Πιπιτσα; η Βουγιουκλακη εισαι" ;

Στην ταινια "και οι 14...ηταν υπεροχοι" η Κλεω Σκουλουδη,μεταξυ των αλλων, λεει στο Σταυρο Παραβα μετα το αποτυχημενο πειραμα που της εκανε αφηνοντας την φαλακρη: "μ εκανες σαν την κορη του Γιουλ Μπρινερ"
 
Στην ταινια "διακοπες στο Βιετναμ" οι "συγγενεις" της Αννας Φονσου ( "γυναικας" του Θαναση Βεγγου) ψαχνουν τροπο για να τον ξεφορτωθουν και λεει ο "αδερφος" της Αλεκος Τζανετακος: "το βρηκα,το χω δει σε μια ταινια με τον Ντελον "

και μολις ακουει το ονομα του ηθοποιου η "μαμα" Μαρικα Κρεββατα,λεει : "αχ ο Ντελον.. τι παιδαρος"
 
Στην ταινια "βασιλιας της γκαφας" ο Θανασης Βεγγος λεει στην Παρη Λεβεντη: "εμπιστοσυνη σου 'χω αλλά εισαι γυναικα κι ολες οι γυναικες απ τον καιρο της Κλεοπατρας μεχρι της Ελιζαμπεθ Τέιλορ ειναι ολες επικινδυνες,δεν πρεπει να τα μαθαινουν ολα"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "η αριστοκρατισσα και ο αλητης" ο κυρ Στρατος(Βασιλης Αυλωνιτης) αποκαλει τη Μπεκυ Αντωνιου(Άινα Μαουερ) Ουρσουλα Αντρες οταν εκεινη του λεει οτι ειναι γεροπαραξενος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "κατασκοπος Νελλη" ο Βιλι Φοστερ(Δανης Κατρανιδης) λεει στη Νελλη Βαϊλανου(Αλικη Βουγιουκλακη): "θα γινεις η σταρ του καμπαρε,μ'ενα μοντερνο χτενισμα κι ενα μοντερνο μαυρο κοστουμι του καμπαρε θα εισαι ιδια η Κλαρα Μποου"

Αργοτερα ο Μπράιαν Ρομπερτς(Φαιδων Γεωργιτσης) οταν η Νελλη δειχνοντας του τη γουνα της τον ρωταει ποια του θυμιζει,εκεινος της απαντα: τη Γκρετα Γκαρμπο
 
Στην ταινια "ο ανηφορος" η Κλαιρη Δεληγιαννη λεει στις φιλες της οτι θελει να παντρευτει καποιον σαν τον Μαρλον Μπραντο και να κανει πολλα παιδια με ξανθα μπουκλακια
 
Στην ταινια "το βλακομουτρο" η Δεσποινα Στυλιανοπουλου που παιζει γι ακομη μια φορα το ρολο της υπηρετριας,μολις ανοιγει την πορτα και βλεπει τον εικονιζομενο ηθοποιο(δεν ξερω το ονομα του) λεει: "καλως τον Αλον Ντελονι", φυσικα εννοει τον Αλεν Ντελον

attachment.php


vl.JPG
 
Στην ταινια "ο μοναχογιος μου ο αγαθιαρης" η Ολγα Πολιτου λεει στη φιλη της Ριτα(Ζωη Μυριτη) για το Μπομπο(Αντωνη Παπαδοπουλο)και το νουμερο που εκανε στο κεντρο: "το τι χειροκροτημα πηρε στο τελος,ουτε η Σαρα Μπερνάρ να ητανε"

Στη βιντεοταινια "η Μερεντουλα απ το Κιλκις" η Χαρικλεια(Νατασα Γερασιμιδου) λεει για την "κορη" της Μερεντινη(Νατασα Γερασιμιδου): "στην αρχη ηταν κουκουβαγια(δηλαδη οτι ηταν σοφη) μετα εγινε φτυστη η Βουγιουκλακη"
 
Στην ταινια "το πλοιο της χαρας" η Μπεατα Ασημακοπουλου ζηταει απ το Γιωργο Τσιτσοπουλο να περπατησει(ειναι ντυμενος γυναικα)και μολις τον βλεπει του λεει:"παρακουνιεσαι και θα σε περασουν για τη Σοφια Λορεν"

Στην ταινια "της τυχης τα γραμμενα" περναει ενα αυτοκινητο που διαλαλει τη διεξαγωγη των καλλιστειων του σινεμα και μεταξυ των αλλων αναφερει το ονομα της Μαιριλυν Μονροε

Οταν οι γειτονες χαιρετουν τη Γκελυ Μαυροπουλου και της ευχονται "καλη επιτυχια" για τα καλλιστεια,σε ενα απ τα πανο βλεπουμε να γραφει "να μας φιλησεις τον Ρομερ Τέιλορ" εννοωντας τον ηθοποιο Ρομπερτ Τέιλορ ενω σε ενα αλλο γραφει κατι για τη Σοφια Λορεν (δεν μπορεσα να δω ομως τι γραφει το πανο)
 
Στην ταινια "οι προικοθηρες" τη στιγμη που η Αλεκα Στρατηγου(υπαλληλος ξενοδοχειου) αλλαζει τα σεντονια στο δωματιο του Βασιλη Αυλωνιτη λεει "ω! Τζον Γουέιν της καρδιας μου"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "οι κληρονομοι" ο Ντινος Ηλιοπουλος λεει στους Κωστα Χατζηχρηστο και Κωστα Βουτσα οτι πρεπει να κανουν επιδειξη των μοντελων που σχεδιαζει για να συνερθουν οικονομικα αλλά χρειαζονται μανεκεν.Τοτε ο ΚΒ τους λεει: "και δε μου το λετε ρε παιδια τοση ωρα να ξαμοληθω στα κλαμπ να σας φερω εγω 20 Μπριζιτ Μπαρντο και 40 Λιζ Τέιλορ";

Η Μαρθα Καραγιαννη λεει στο δικηγορο(Σπυρος Κωνσταντοπουλος) οτι στο ατελιε μοδας ειναι κι ο Ρικος(ΝΗ) ,δεν ειναι βεβαια ο Μαρλον Μπραντο αλλά για κεινη ειναι ενας αντρας χαριτωμενος

Οταν ο ΝΗ βλεπει τον ΚΧ να ερχεται στην επιδειξη μοδας με νεο κοστουμι παραξενευεται και τοτε ο ΚΧ του λεει οτι του το εδωσε ο ηθοποιος Κωστας Χατζηχρηστος αλλά ο ΝΗ του λεει "ποιος ειναι αυτος"; κι ο ΚΧ απαντα: "δεν τον ξερεις ποιος ειναι"; :eek:
 
katerinak είπε:
Στην ταινια "καημοι στη φτωχογειτονια" η Καλλιοπη Πατσουλή(Νανα Σκιαδα)που ειναι η κουτσομπολα της αυλης, πηγαινει στο δωματιο του Αντρεα Μερκατη(Βασιλης Μαυροματης) για να τον καλωσορισει,μαθαινει οτι ειναι ηθοποιος και τραγουδιστης και οταν κοιταζει μια φωτογραφια της Αλικης του λεει "λοιπον κι εγω αν ηθελα τωρα θα 'χα γινει Βουγιουκλακη.Καποιος μου 'χε πει να με γυρισει ταινια"


τοτε δεν το ειχα προσεξει αλλά θα το προσθεσω τωρα

Οταν πηγαινουν στο κεντρο να γιορτασουν τα γενεθλια της Αγνης(Αννα Ιασωνιδου)σε ενα τραπεζι βλεπουμε και τον Φραγκισκο Μανελλη,μαλιστα οταν εμφανιζεται η ορχηστρα ο τραγουδιστης Αντωνης Μουστακας μολις τον βλεπει λεει "γεια σου κυριε Μανελλη μου" κι εκεινος απαντα "γεια σου Μουστακα μου",προς το τελος του τραγουδιου σηκωνεται να χορεψει για λιγα δευτερολεπτα μαζι με τη συντροφια του

attachment.php


Αυτη ηταν η συντομη συμμετοχη του,δεν ειχε καμμια σχεση στην εξελιξη της ταινιας και ουτε συναντηθηκε με τους υπολοιπους ηθοποιους

manel.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "ο καζανοβας" ο κουρεας Κωστας Μεντης επειδη ειδε οτι δεν αρεσε στον Κωστα Χατζηχρηστο το κουρεμα που του εκανε (εκανε παραπονα οτι το κουρεμα ειναι αλα χολυγουντ κινηματογραφικο)για να τον πεισει του λεει οτι και ο Ροκ Χαντσον ετσι τα εχει τα μαλλια

Αμεσως μετα ο ΚΧ ζηταει απ τον ΚΜ να του πιασει μια τσατσαρα για να χτενιστει αλα Αντονι Περκινς

Πολυ αργοτερα ο "ξαδερφος" του ΚΧ,ο Λαμπρος Κωνστανταρας,του λεει οτι θα τον συναντησει μια ξανθια κοπελα και για να την αναγνωρισει θα του πει το συνθημα "αλο μπέιμπι" κι εκεινος(ο ΚΧ) θα της απαντησει με το παρασυνθημα "Μπριζιτ Μπαρντο"
 
Στην ταινια "η κυρια δημαρχος" οταν η Γεωργια Βασιλειαδου ανακοικωνει στον "αδερφο" της (Νικος Φερμας) την υποψηφιοτητα της για δημαρχος κι εκεινος δε συμφωνει,του λεει "γιατι σε παρακαλω τι περιπλεον εχουν οι αλλοι;στην εξυπναδα;σπιρτο του καμινετου

στη χαρη;ας ημουνα λιγο παχιοτερη και φερε μου εδω τη Σοφια Λορεν να με δει και να σκασει απ το κακο της"
 
Πίσω
Μπλουζα