Γάμοι Ελλήνων καλλιτεχνών

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας tonytony
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Μεσα στο σκοτάδι του νυχτερινού κέντρο τους χτύπησε ο έρωτας με την πρώτη ματιά? Αφού δεν έβλεπαν. Ίσως βέβαια αυτό αποτελεί εξήγηση.
 
Μπα? Εμένα θα με ενοχλούσε να βάλω μια "ειδική" ενδυμασία όπως το νυφικό για μασκάρεμα. Για τους άντρες ήταν διαφορετικό, το γαμπριάτικο κουστούμι μπορούσε να φορεθεί και σε άλλες παριστάσεις διότι ήταν ένα απλό κουστούμι. Αλλά το νυφικό είναι μόνο νυφικό.

Όταν έκανα τη θητεία μου στο ναυτικό τις απόκριες μια παρέα φίλοι της αδερφής μου κάνανε πάρτι μεταμφιεσμένων. Εγώ δεν ήθελα να ντυθώ τίποτε, αλλά ήμουνα εξόδου εκείνη τη μέρα, τι να κάνω, είπα θα μασκαρευτώ, αλλά σε τι? Και η αδερφή μου πρότεινε να βάλω τη στολή μου και να ντυθώ "ναύτης" αλλά αρνήθηκα. Δεν φοβόμουνα μη με δει κανείς πιλάφας και βρω τον μπελά μου, ήταν σε ένα μικρό συγκρότημα εξοχικών κατοικιών και ήμασταν όλοι γνωστοί, αλλά δεν μου ερχόταν καλά. Και δεν ήταν θέμα πατριωτισμού, εθνικής υπερηφάνειας και τέτοια. Δεν θα πάθαινε τίποτε η Ελλάδα αν έβαζα τη στολή για μεταμφίεση. Αλλά πώς είναι όταν κάτι δεν σου φαίνεται σωστό αλλά δεν ξέρεις κι εσύ γιατί? Κάπως έτσι βλέπω και το να βάζει μια ηθοποιός το πραγματικό νυφικό της για να ερμηνεύσει τη νύφη. Και δεν νομίζω να είχαν γυρίσει την ταινία πρώτασ, να της άρεσε το νυφικό και να είπε "Α, θα το φορέσω και στο γάμο μου". Είναι φανερό ότι ήταν νεότερη στο γάμο της.
 
Νομίζω ήταν πρακτικό το θέμα. Έχει γραφτεί πολλές φορές οτι οι ηθοποιοί φορούσαν τα δικά τους ρούχα στις ταινίες, μάλλον δεν είχαν χορηγούς -τουλάχιστον όχι όλοι. Οπότε αφού χρειαζόταν νυφικό κάτι έπρεπε να βάλει η Γκέλυ, άρα αυτό είχε, αυτό έβαλε.
 
Μπα? Εμένα θα με ενοχλούσε να βάλω μια "ειδική" ενδυμασία όπως το νυφικό για μασκάρεμα. Για τους άντρες ήταν διαφορετικό, το γαμπριάτικο κουστούμι μπορούσε να φορεθεί και σε άλλες παριστάσεις διότι ήταν ένα απλό κουστούμι. Αλλά το νυφικό είναι μόνο νυφικό.

Όταν έκανα τη θητεία μου στο ναυτικό τις απόκριες μια παρέα φίλοι της αδερφής μου κάνανε πάρτι μεταμφιεσμένων. Εγώ δεν ήθελα να ντυθώ τίποτε, αλλά ήμουνα εξόδου εκείνη τη μέρα, τι να κάνω, είπα θα μασκαρευτώ, αλλά σε τι? Και η αδερφή μου πρότεινε να βάλω τη στολή μου και να ντυθώ "ναύτης" αλλά αρνήθηκα. Δεν φοβόμουνα μη με δει κανείς πιλάφας και βρω τον μπελά μου, ήταν σε ένα μικρό συγκρότημα εξοχικών κατοικιών και ήμασταν όλοι γνωστοί, αλλά δεν μου ερχόταν καλά. Και δεν ήταν θέμα πατριωτισμού, εθνικής υπερηφάνειας και τέτοια. Δεν θα πάθαινε τίποτε η Ελλάδα αν έβαζα τη στολή για μεταμφίεση. Αλλά πώς είναι όταν κάτι δεν σου φαίνεται σωστό αλλά δεν ξέρεις κι εσύ γιατί? Κάπως έτσι βλέπω και το να βάζει μια ηθοποιός το πραγματικό νυφικό της για να ερμηνεύσει τη νύφη. Και δεν νομίζω να είχαν γυρίσει την ταινία πρώτασ, να της άρεσε το νυφικό και να είπε "Α, θα το φορέσω και στο γάμο μου". Είναι φανερό ότι ήταν νεότερη στο γάμο της.
Η Τζένη Καρέζη φοράει το πραγματικό νυφικό της στο Τζένη-Τζένη. Είχα δει τις φωτογραφίες από τον πραγματικό και τον κινηματογραφικό της γάμο και είναι όντως το ίδιο φόρεμα (πανέμορφο!).
Ήταν θέμα κόστους. Οι ηθοποιοί φορούσαν τα προσωπικά τους ρούχα στις ταινίες. Το είχαν δηλώσει και η Ζωζώ Σαπουντζάκη και η Ρένα Βλαχοπούλου.
 
άρα και η Βασιλειάδου είχε αυτό το υπέροχο ταγέρ; πιο καλοντυμένη απ' όλες μου φαίνεται! παρ' όλη την ασχήμια της.
 
Αλλά αυτό το αμπαζουρόμορφο καπέλο δεν πιστεύω να το είχε αγοράσει φυσιολογικός άνθρωπος να το φορέσει.

Συνάδελφοι της Λίτσας Γ. δεν υπήρχαν? ή ήταν εξημερωμένοι και δεν ρυζοβολούσαν κατά ριπές?
 
Αφού ουδείς δεν είχε αντίρρηση θα πει ότι όλοι είχαν. Γι' αυτό βάζει και τον "εκλεκτό της καρδιάς της" σε εισαγωγικά. Αν ο συντάκτης δεν είχε αντίρρηση ότι ήταν ο εκλεκτός της καρδιάς της θα έπρεπε να το γράψει εκτός εισαγωγικών. Και γι' αυτό έσπευσαν να ευχηθούν βίον ανθόσπαρτον. Αν δεν είχαν αντίρρηση δεν θα τρέχανε να ευχηθούν, λες και θέλαν να προλάβουν το διαζύγιο.

Η όμορφη κυρία Ντούζου ατενίζει με αισιοδοξία το μέλλον. Ο μεταξύ κομμάτων, επιχειρηματίας, ατενίζει τη νύφη ή μάλλον κάποιες προεξοχές της. Γι' αυτό και έχει πονηρό ύφος.

Φτούρησε ο γάμος? Παρά τα όσα γράφω είμαι κατά βάθος (πολύυυυ βάθος) ρομαντικός κι έτσι όταν βλέπω κάποιους να παντρεύονται θέλω να έχουν επιτυχημένο και μακροχρόνιο γάμο.
 
Καλησπέρα σας. Με συγχωρείτε που ρωτάω εδώ, αλλα ψάχνω να βρω το όνομα μιας γυναίκας στη ταινία "Μια κυρία στα μπουζούκια". Πρόκειται για το μοντέλο με το νούμερο 9 όταν φτάνει η ταινία στα καλλιστεία. Έχω κινήσει ουρανό και γή αλλα δεν είχα καμμιά επιτυχία. Εάν γνωρίζει κανείς θα το εκτιμούσα βαθύτατα. Ευχαριστώ.
 
Ποτε δεν περιμενα πως θα εβλεπα την Αλεξιου Μιμη Ντενιση.
Τότε φαίνεται ότι ο γαμπρός είχε μια αδικαιολόγητη αντιπάθεια για την κα. Ντενίση, αλλιώς γιατί κοιτάει την καλή του με τόση απέχθεια?
 
4. Δηλαδή τις συννυφάδες και τους σύγγαμπρους;
 
Πίσω
Μπλουζα